Kız kardeşimin işleri

Sizi az çok tanıyorum ben. Eşinize ve eşinizin ailesine o kadar toleranslı davranıyorsunuz ki... burdaki arakadaşlar sizin konunuzu okurken sinir krizi geçirmişlerdi

Siz sakinleştirmistiniz.

Eşinizin ailesine gösterdiğiniz sevgi ve sabrın yarısı bile bu konuda yok.

Üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım.

Benden size tavsiye... Allah sıralı ölüm versin. Annenizi kaybettiğiniz gün bunları hatırlayıp üzülürsünüz. Insan kaybedeceğini biliyor ve fakat idrak edemiyor. Ne zamanki idrak edemediği gerçeğe dönüşüyor. O zaman acıdan çok vicdan azabı hissediyor.

Anne değilim. Ama anne olsaydım evlâdım özellikle benden uzak durmak istesin ya da yakınına taşınacağım diye üzülsün istemezdim. Çok çok üzülürdüm. Ve kırılırdım.
Benim icin "bana sararlar mı" dese verdiğim emeklere yazık olmuş derdim.

Bunu yapmayın. Sizden beklentiye girmelerini istememek ya da yardım etmemek sizin hür iradenize kalmış. O konuda kimse kimseden bi şey istemesin. Ama bir annenin evladına yakin olması sarmak değildir.

Eminim benden kucuksunuzdur. Sizi az çok tanıyorum. Hanimedendi bi arkadaşsınız. Ama bu yüksek hoşgörüyü kendi annenize de gösterin bence.

Anneniz abartmış ama anlatım tarzınız gibi bir üslupta açıklama yaptıysanız gerçekten soğuk bir havanız var sanki aileniz değilde eşinizin ailesinden birinden bahsediyorsunuz.ben olsam kendi ailem yakınıma gelse sevinirim.yardıma gidecekmişsiniz zaten fazla kıralacak,üstünde durulacak birşey yok.bariz bir ayrımcılık vs yoksa aile arasında hesap tutmayın.genelde daha zayıf olan kardeşin daha çok üstüne düşülür sen yapamazsın edemezsin diye ama öteki zaten başarır denir.bu çoğu ailede böyle ne yazıkki.

Yani annrniz size güvenip mi ütüleri bırakmış ara sıra yardım edilir ama herkesin evi de isi de kendine. Anneniz size gelince ütülerinizi ona mı yaptırıyorsunuz ? Siz zaten cumartesu esyalar gelecek yardım ederim demissiniz. Daha ne olsun. Aileler böyledir o an kim yanındaysa en değerlisi en iyisi odur. Sıkmayın caninizi. Ayrıca evin her seyiyle ilgilenmisler tasinirken de zaten boş evi doldurmak eşya seçmek bunlar güzel işler. Ve tek defalık. Eminim siz de karsiligini katkat ödemişsinizdir.

Siz daha önce yardım istemediğiniz için siz her şeyi yapabiliyorsunuz ama kız kardeşinize mutlaka birileri yardım etmek zorunda gibi algılıyorlar. Koz kardeşiniz maşallah kuzenlere kadar herkese haber vermiş. Siz bu konuya açık getirmeden ve yüzüne bunu vurmadan böyle her bir olay olduğunda size sarkacaklar. Siz ilk önce annenize kayın validenizin size acıyıp yardım ettiğini ama sizin genel olarak kimseye muhtaç olmadan işleri yapmaya çalıştığınızı söyleyin. Açık açık defalarca kez, bozuk plak gibi. Utanmadan söyleyeceksiniz. Ev işi için de AA ben kadın tutuyorum sen de istesen kadının numarasını vereyim dersiniz.

Sizi az çok tanıyorum ben. Eşinize ve eşinizin ailesine o kadar toleranslı davranıyorsunuz ki... burdaki arakadaşlar sizin konunuzu okurken sinir krizi geçirmişlerdi

Siz sakinleştirmistiniz.

Eşinizin ailesine gösterdiğiniz sevgi ve sabrın yarısı bile bu konuda yok.

Üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım.

Benden size tavsiye... Allah sıralı ölüm versin. Annenizi kaybettiğiniz gün bunları hatırlayıp üzülürsünüz. Insan kaybedeceğini biliyor ve fakat idrak edemiyor. Ne zamanki idrak edemediği gerçeğe dönüşüyor. O zaman acıdan çok vicdan azabı hissediyor.

Anne değilim. Ama anne olsaydım evlâdım özellikle benden uzak durmak istesin ya da yakınına taşınacağım diye üzülsün istemezdim. Çok çok üzülürdüm. Ve kırılırdım.
Benim icin "bana sararlar mı" dese verdiğim emeklere yazık olmuş derdim.

Bunu yapmayın. Sizden beklentiye girmelerini istememek ya da yardım etmemek sizin hür iradenize kalmış. O konuda kimse kimseden bi şey istemesin. Ama bir annenin evladına yakin olması sarmak değildir.

Eminim benden kucuksunuzdur. Sizi az çok tanıyorum. Hanimedendi bi arkadaşsınız. Ama bu yüksek hoşgörüyü kendi annenize de gösterin bence.

Haklısın belki aynı toleransi gösterememiş olabilirim bu olayda. Ben süreklilik gösterecek bir beraberlikten oldukça çekiniyorum. Çünkü annem beklentisi aşırı aşırı aşırı yüksek bir kadın. Genelde de olay zamanı bunu belirtmez olay geçer sonrasında sen de şunu yapmadin bunu yapmadın diye söyler sürekli. Bu da insanı çok yipratiyor.
Benim babam rahatsız o yüzden anneme çok yardımcı olurum. Hatta kardeşlerim arasında annem sen olmasan ayakta duramam der. Elimden geleni fazlasıyla yaparım çok şükür. Ama kardeşimin her işini annemlere ve çevresine yardımla yapıyor olması canımı sıkıyor. Ve evet herkes benim yakınıma taşındığında annem sürekli onlara gitmemi isteyecek ve ben bunu sürekli saglayamam. Bu yüzden de her seferinde hem kendini hem beni üzecek. Annemle bekarken de pek anlaşamazdık çünkü ben isteklerini net dile getiren biriyim annemse beklenti içinde olan biri. Bana verdiği emekleri asla hiçe sayamam. Bugün sahip olduğum her güzellikte onun emeği var. Annemin ve babamın ne ihtiyacı varsa da canımı disime takar yaparim.

Belki de haklısınız... Ama annemle geçmişten getirdigim meseleler bugüne yansıyor... Ve kayınvalidem de olsa onla da yakın oturmak istemezdim asla. Şimdi nasıl olacak bilmiyorum. Annem çok zor biri olabiliyor...

Haklısın belki aynı toleransi gösterememiş olabilirim bu olayda. Ben süreklilik gösterecek bir beraberlikten oldukça çekiniyorum. Çünkü annem beklentisi aşırı aşırı aşırı yüksek bir kadın. Genelde de olay zamanı bunu belirtmez olay geçer sonrasında sen de şunu yapmadin bunu yapmadın diye söyler sürekli. Bu da insanı çok yipratiyor.
Benim babam rahatsız o yüzden anneme çok yardımcı olurum. Hatta kardeşlerim arasında annem sen olmasan ayakta duramam der. Elimden geleni fazlasıyla yaparım çok şükür. Ama kardeşimin her işini annemlere ve çevresine yardımla yapıyor olması canımı sıkıyor. Ve evet herkes benim yakınıma taşındığında annem sürekli onlara gitmemi isteyecek ve ben bunu sürekli saglayamam. Bu yüzden de her seferinde hem kendini hem beni üzecek. Annemle bekarken de pek anlaşamazdık çünkü ben isteklerini net dile getiren biriyim annemse beklenti içinde olan biri. Bana verdiği emekleri asla hiçe sayamam. Bugün sahip olduğum her güzellikte onun emeği var. Annemin ve babamın ne ihtiyacı varsa da canımı disime takar yaparim.

Belki de haklısınız... Ama annemle geçmişten getirdigim meseleler bugüne yansıyor... Ve kayınvalidem de olsa onla da yakın oturmak istemezdim asla. Şimdi nasıl olacak bilmiyorum. Annem çok zor biri olabiliyor...
Şimdi biraz daha anlaşılır oldu konu. Neticede ben kendi annem gibi zannetmiş olabilirim herkesi.

Hanimefendi oluşunuz gerçekten çok güzel. Allah kalbinize göre versin.

Sararlar canım .....yakın olunca işte hep bu tarz minik görevler yükleniyor insanın sırtına...karşı taraf yakınsınız diye hep bı beklenti içinde....hicbisey olmasa yardim işi gibi , iki gün oturmaya gitmeseb yada cagarmasan sorun olur....çok kotu bence aluelere yakın oturmak

sebep sunmak ya da onları ikna etmek zorunda değilsin ki. gitme işim vardı de geç. dediklerini de duyma. anlayışlı değiller belli ki. ya da kardeş çok bencil.

Kız onlar kanın canın senin, neden kardeşinle eskiden gelen bir hesabın varmış ona gıcık oluyormuşsun gibi sezinledim ben. Düşmanın değil yani öz be öz kardeşin senin. Onlardan uzak oturmak, kardeşlerinin yakınına taşınmasından rahatsızlık duymak filan acayip geldi bana. Her ailede bir tık daha çok çabalayan aileyi bir arada tutan tüm fertlere köprü olan bir kardeş vardır benim kizkardesim mesela öyledir hiç bundan yakınmaz da ailedeki herkes onu hatta daha çok sever hepimiz için uğraşıyor diye,iki gün sesi cikmazsa hepimiz birbirimizden habersiz onu arar sorarız değeri fazladır yani. Evin toparlanma işi kardesinizin işinin görülmesinden daha mı önemliydi yani vallahi çok ayıp etmişsiniz ta kuzenlere varana kadar yardım için uğraşırken sizin yedi kat el gibi davranmanız ne halleri varsa görsünler modunda takılmanız çok kötü yaa ne bilim sizin içiniz fesat sanki biraz

Merhaba hanımlar.
Annemlerle aynı şehirde yaşıyorum. Evlendigimde annemlere yakın oturmak istemedim aramız 15 km filan yani git gelimiz 20 dk sürüyor en fazla. Ben hiç bir aile ferdiyle sürekli git gelli içli dişli olmak istemedim. Kız kardesimse bilerek anneme yakın oturdu. Sürekli birlikteler. Kız kardeşim hamileliğinde beri çalışmıyor her gün de annemde ya da annem onda. Benim okulum evime yakın. Oğlum var, okul var ikinci üni okuyorum onun dersleri vardi, tez yazma durumu vs derken aşırı yoğun geçiyor.. evimin temizliğine de titizimdir. Mutlaka o ev temiz olacak ve evde yemek olacak. Haftada bir giderim anneme ya da onlar bana gelir.

Sonra erkek kardeşim evlendi benim yakınıma taşındı. Balkonumdan sitesi görünüyor.
Sonra kız kardeşim eczane açmak istiyordu bizim tarafta dukkan tuttu. Üç odamdan da dükkanı görünüyor. Şimdi evini taşıyacak bize yakın yere. Annemlerde bu taraftan ev bakıyor artık (kafamda deli sorular...)

Ben her gün okula gidiyorum bugün dersim yarım gündü çıkınca fakülteye gittim annemi aradım ne yaptınız diye, evi topluyoruz sen de gel dedi. Gelemeyecegimi söyledim. Hem çok yorgundum hem de halıları temizlemeye vermiştim evi bı toparlamam lazımdı.

Neyse şimdi aradı beni iki kuzenim de aramış gelip yardım edelim yemek getirelim vs diye ben birşey dememisim anneme. Bir gelmemisim. Evde bir ton ütü varmış (sürekli anneme gidene kadar utusunu yigmasaymis, banane yani) koliler yerlesiyormus. Falan filan...

Dedim ben de eşyalar c.tesi gelince yardım ederim. Dizmeye evi duzenlemeye.

Tamam anlıyorum kardeşim gerçekten çok yoruldu hem dükkanın resmi işleri hem içinin yapılması hem düzenlenme arada bir de 1 yaşında oğlu var biliyorum işi çok ama gidip anneme boş boş oturabiliyor son iki gündür eczane işi de yoktu yapsaydı birşeyler diyorum. Sinir oluyorum.

Ben de ev taşıdım. Kayınvalidem geldi. Düğün zamanı kv yardım edemedi (cenazeleri çıkmıştı) evinin herşeyin o zaman annem ve kardeşim tek başına yapti diye taşınma zamanı annem tüm işi kv birakti. Evi kayınvalidem temizledi, eşyalarımı hep o topladi, oğlum küçüktü ona da baktı ben ise gidip geliyordum ikinci üni.en yoğun olduğu zamanlardı. Bir Allah'ın kulu da sana yardım edelim demedi. O bugün anneme yardım edelim diyen kuzenlerim de bı aramadı beni.

Şimdi bana niye yardım etmiyorsun diyorlar. Sinirlendim kızdım benim de işlerim var, okul, fakülte bacaklarım varis dolmuş ağrısından duramıyorum yarına doktor randevusu almışım. Bir de annemin lafları... Bana kuzneleri örnek gostermesi... Çıldırdım. Akşam gidecektim bugün eşim gelsin yemek yiyip geçelim ev toplamaya yardıma diye. Bunu dedim anneme. Bu saatten sonra gelmeyin artık dedi. Ay cildircam... Bunlar buraya gelip bana sararlar mi acaba ya :KK43:(
Yani sanki anne ve kardeşten değil de el alemden bahsediyor gibisin bunlar bana sarar mi dedigin kişiler farkindaysan ailen.DNA testi mi yapsaniz acaba :)

Kardeşimin iş yerinin caminin penceremden gözüktüğünü düşündüm de sahane birşey olurdu.

Kardeşime taşınırken giderim. Canım o benim. Insallah bize de nasip olur aynı şehirde yasamak

İnsanın kendi ailesiyle böyle küçük hesaplar peşinde olması, uzak durmalarını istemesi mantıklı bir nedenleri yoksa eğer çok tuhaf geliyor bana. Yani tüm bunları sizin evinizi temizlemediler diye yapıyorsanız inanın bi gün çok pişman olacaksınız.

Merhaba hanımlar.
Annemlerle aynı şehirde yaşıyorum. Evlendigimde annemlere yakın oturmak istemedim aramız 15 km filan yani git gelimiz 20 dk sürüyor en fazla. Ben hiç bir aile ferdiyle sürekli git gelli içli dişli olmak istemedim. Kız kardesimse bilerek anneme yakın oturdu. Sürekli birlikteler. Kız kardeşim hamileliğinde beri çalışmıyor her gün de annemde ya da annem onda. Benim okulum evime yakın. Oğlum var, okul var ikinci üni okuyorum onun dersleri vardi, tez yazma durumu vs derken aşırı yoğun geçiyor.. evimin temizliğine de titizimdir. Mutlaka o ev temiz olacak ve evde yemek olacak. Haftada bir giderim anneme ya da onlar bana gelir.

Sonra erkek kardeşim evlendi benim yakınıma taşındı. Balkonumdan sitesi görünüyor.
Sonra kız kardeşim eczane açmak istiyordu bizim tarafta dukkan tuttu. Üç odamdan da dükkanı görünüyor. Şimdi evini taşıyacak bize yakın yere. Annemlerde bu taraftan ev bakıyor artık (kafamda deli sorular...)

Ben her gün okula gidiyorum bugün dersim yarım gündü çıkınca fakülteye gittim annemi aradım ne yaptınız diye, evi topluyoruz sen de gel dedi. Gelemeyecegimi söyledim. Hem çok yorgundum hem de halıları temizlemeye vermiştim evi bı toparlamam lazımdı.

Neyse şimdi aradı beni iki kuzenim de aramış gelip yardım edelim yemek getirelim vs diye ben birşey dememisim anneme. Bir gelmemisim. Evde bir ton ütü varmış (sürekli anneme gidene kadar utusunu yigmasaymis, banane yani) koliler yerlesiyormus. Falan filan...

Dedim ben de eşyalar c.tesi gelince yardım ederim. Dizmeye evi duzenlemeye.

Tamam anlıyorum kardeşim gerçekten çok yoruldu hem dükkanın resmi işleri hem içinin yapılması hem düzenlenme arada bir de 1 yaşında oğlu var biliyorum işi çok ama gidip anneme boş boş oturabiliyor son iki gündür eczane işi de yoktu yapsaydı birşeyler diyorum. Sinir oluyorum.

Ben de ev taşıdım. Kayınvalidem geldi. Düğün zamanı kv yardım edemedi (cenazeleri çıkmıştı) evinin herşeyin o zaman annem ve kardeşim tek başına yapti diye taşınma zamanı annem tüm işi kv birakti. Evi kayınvalidem temizledi, eşyalarımı hep o topladi, oğlum küçüktü ona da baktı ben ise gidip geliyordum ikinci üni.en yoğun olduğu zamanlardı. Bir Allah'ın kulu da sana yardım edelim demedi. O bugün anneme yardım edelim diyen kuzenlerim de bı aramadı beni.

Şimdi bana niye yardım etmiyorsun diyorlar. Sinirlendim kızdım benim de işlerim var, okul, fakülte bacaklarım varis dolmuş ağrısından duramıyorum yarına doktor randevusu almışım. Bir de annemin lafları... Bana kuzneleri örnek gostermesi... Çıldırdım. Akşam gidecektim bugün eşim gelsin yemek yiyip geçelim ev toplamaya yardıma diye. Bunu dedim anneme. Bu saatten sonra gelmeyin artık dedi. Ay cildircam... Bunlar buraya gelip bana sararlar mi acaba ya :KK43:(
Anne canım bu ya.Anneye kardeşe yaptığın şeylerın vallaha muhasebesı tutulmaz.Keşke ben de daha çok yapsam

Kız onlar kanın canın senin, neden kardeşinle eskiden gelen bir hesabın varmış ona gıcık oluyormuşsun gibi sezinledim ben. Düşmanın değil yani öz be öz kardeşin senin. Onlardan uzak oturmak, kardeşlerinin yakınına taşınmasından rahatsızlık duymak filan acayip geldi bana. Her ailede bir tık daha çok çabalayan aileyi bir arada tutan tüm fertlere köprü olan bir kardeş vardır benim kizkardesim mesela öyledir hiç bundan yakınmaz da ailedeki herkes onu hatta daha çok sever hepimiz için uğraşıyor diye,iki gün sesi cikmazsa hepimiz birbirimizden habersiz onu arar sorarız değeri fazladır yani. Evin toparlanma işi kardesinizin işinin görülmesinden daha mı önemliydi yani vallahi çok ayıp etmişsiniz ta kuzenlere varana kadar yardım için uğraşırken sizin yedi kat el gibi davranmanız ne halleri varsa görsünler modunda takılmanız çok kötü yaa ne bilim sizin içiniz fesat sanki biraz
Neden konu sahibi içi fesat oldu ben tam anlayamadım. Herkesin ailesi bir değildir. Neden sizin ailenizle iletisiminiz fazla diye herkesinki öyle olsun ki. Bazı aileler her şeye müdahale eder bi rahat vermez. Özel hayat kalmaz belki konu sahibininki de öyledir. Bence insanları yargılamadan önce emoati yapmayı deneyin. Biz empati duygusunu 1.sınıftan beri öğrencilere aşılamaya uğraşıyoruz :)

Kardesinin is yerinin e odandan gozukmesini bile sitem gibi yazmışsın. Sanada ev dizmede gayet yardım etmişler. İnsan ailesi icin bana sararlar mı der mi? Bence iyi niyetli biri demez.
Dediginiz gibi size kimse yardıma gelmez zaten kuzen vs. anneniz anlamasa da onlar anlıyordur suratinizi

Herkesin aileleriyle ilişkileri farklıdır hanımlar. Kadıncağızı karfeş çekemeyen anne düşmanı biri gibi görenler olmuş. Herkesin kendine ait bir yaşantısı var. Kimilerinin vakti boldur yorgunluğu azdır yaptığı kadar kıymet de görür e ona göre de daha fazlasını yapmak ister. Ama kimi ailelerde de ne yazık ki sürekli bir beklenti sürekli karşı tarafı kullanma davranışı görülebiliyor. Benim anladığım siz çoğu zaman yardımlarına koşmuşsunuz ama yardım beklememişsiniz. Kardeşiniz ise kendini acındırarak sürekli hem anneden hem de sizden sürekli yardım talep etmiş. Anneyle daha sıkı fıkı olarak sizin de önünüze geçmiş ne yazık ki. Aileye yapılan maddi manevi yardım içten gelen birşeydir ama durumunuz uygun değilse (maddi manevi) mecburi değildir bana göre. Eşyalar toplanacakken ütü yapılması çok saçma ve haklısınız kardeşiniz birilerine güvenerek yapmamış şimdiye kadar. Annenizin gözünde kardeşiniz zayıf ve yardıma muhtaç siz ise asla yorulmaz kimseye minnet etmez ama isteyince herşeyi yaparsınız ondan da istedikleri zaman yardım etmek zorundasınız. Madem işler böyle siz de çoğu işinize yardım etmeleri için çağırın hem kardeşinizi hem annenizi. Onlara onların size davrandığı gibi davranın sonunda anlayacaklardır hatalarını diye düşünüyorum. Müsait olmadığınızda size çıkıştıkları zaman sizin neler hissettiğinizi bilemezler çünkü siz onlara aynı hissi yaşatmamışsızın. Bu şekilde sizi anlamalarını sağlayın bence. Çok uzun oldu kusura bakmayın. Ama çok az kişi sizi anlayabilmil çoğu kişi kendi aile ilişkilerine göre sizi yargılamış. Ondan uzun oldu.

Bu konuyu okuyunca içim burkuldu. Herkesin aile ilişkileri elbette farklı ama keşke ailem 500 km uzağımda değil de dibimde olsa sarsalar bana 4 bir yandan

Kız kardeşime gıcık olmuyorum asla. En yakın arkadaşım, dostum, sirdasim. Ben ona çok kızıyorum. Çünkü evini ihmal edip edip sıkışınca yardım istiyor. O yüzden bir abla olarak kızıyorum. Taşınma arefesinde bir ton kirli ve utulenecek kıyafetin olmasına tabiki kızıyorum.
Akşam kardeşime geldim, gece annemde kalacağım, sabah buradan ise giderim muhtemelen. Epey bı toparladık evi. Benim derdim iş yapmamak degil iştir altı üstü yapılır. Asla işten de kaçmam ama bunun bir zorunluluk gibi annem tarafından baskısının yapılmasından rahatsızlik duyuyorum ve yakınıma taşınip bu zorunluluklarin artmasından tedirginlik duyuyorum.

Kardesinin is yerinin e odandan gozukmesini bile sitem gibi yazmışsın. Sanada ev dizmede gayet yardım etmişler. İnsan ailesi icin bana sararlar mı der mi? Bence iyi niyetli biri demez.
Dediginiz gibi size kimse yardıma gelmez zaten kuzen vs. anneniz anlamasa da onlar anlıyordur suratinizi

Ben hiç kimseden bu zamana kadar yardım istemedim istemem de. Allah da mecbur birakmasin. Kimse icinde bana yardım etmedi diye ne aklımdan geçirdim ne de söyledim. Ama annem bana kuzenlerin bile yarın yardıma gelecek aradılar bugün de gelmek istiyorlar sen ortada yoksun falan deyince sinir oldum. Beklenmesin ama ben zaten yapan biriyim. Bana gelip demesinler. Rahatsız oluyorum. Yapmayan biri olsam da söylese annem tamam ama annemin bu baskıları beni rahatsız ediyor.

X