Kızım aşık olmuş

Patianne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2019
1.496
1.843
Merhabalar arkadaşlar. Kızım 16 yaşına yeni girdi dün tesadüfen günlüğünü buldum ne yalan söyleyeyim okudumda kan beynime sıçradı
Günlükte sevgilisinden bahsetmiş..Kollarında yaşlanmak istiyorum,kucağında uyumak istiyorum,bana aşkım deyince eriyorum ,sensiz nefes alamıyorum seni çok özlüyorum falan gibi boyundan büyük laflar..yüzüne vurmak istemedim ama içim içimi yiyor ..hayat çok kötü ve maalesef insanlar acımasız dolayısıyla çok endişeliyim
Lise 3e geçti bu yıl pandemiden dolayı dışarı neredeyse hiç çıkmıyor nerden nasıl buldu bilmiyorum dersleri çok kötü okumaya meyilli değil gözünün içine bakıyoruz tek çocuk diye.çok varlıklı olmasakta elimizden geldiği kadar oma mağduriyet yaşatmıyoruz ..
Geçen yaz yengemlerin yanında annemlerin evindeyken bana (siz babamla liseli aşıklar gibisiniz çok kıskanıyorum falan demişti) babası gibi birini bulacağını söylemişti yaşı küçük ergen diye ciddiye almamıştım
Sorum şu nasıl bir yol izlemeliyim kızım biraz sıkışınca eminimki yalana başvuracaktır
Çok sıkan bir anne olmadım hiçbir zaman ama serbestte değilim..bu yaşta masumane birşeyler hissetmesi normal ama cinsel içerikli kelimeleri(burada belirtmeyeceğim) kanımı dondurdu ..
O yaşlarda bizde aşık olmuştuk ama saf masum duygulardı onlar şimdiki kızlar bir acaip tabi erkeklere de öyle biraraya geldiklerinde saf masum temiz bir aşk yaşayacaklarını düşünmüyorum
Zira parklarda orda burda görüyorum ergen erkek kız ilişkilerini ,iğrençler

Hiç başına gelen varmı böyle bir durum nasıl bir yol izlemeliyim ne olur yardımcı olun

Son düzenleme:
16 yaşında normal zaten bu duyguları tanıması..Sevmek,sevilmek ve değer görmek istiyor.Cinsel bir tecrübe için çok çok erken,aşk olgusunu anlamlandırmaya yeltenmek için ise ideal bir yaş...Ayrıca bu evrelerde çok fazla kısıtlamak ileriki yaşlarda problem teşkil edebilecek davranışlar ortaya çıkarabiliyor.

Merhabalar arkadaşlar. Kızım 16 yaşına yeni girdi dün tesadüfen günlüğünü buldum ne yalan söyleyeyim okudumda kan beynime sıçradı
Günlükte sevgilisinden bahsetmiş..Kollarında yaşlanmak istiyorum,kucağında uyumak istiyorum,bana aşkım deyince eriyorum ,sensiz nefes alamıyorum seni çok özlüyorum falan gibi boyundan büyük laflar..yüzüne vurmak istemedim ama içim içimi yiyor ..hayat çok kötü ve maalesef insanlar acımasız dolayısıyla çok endişeliyim
Lise 3e geçti bu yıl pandemiden dolayı dışarı neredeyse hiç çıkmıyor nerden nasıl buldu bilmiyorum dersleri çok kötü okumaya meyilli değil gözünün içine bakıyoruz tek çocuk diye.çok varlıklı olmasakta elimizden geldiği kadar oma mağduriyet yaşatmıyoruz ..
Geçen yaz yengemlerin yanında annemlerin evindeyken bana (siz babamla liseli aşıklar gibisiniz çok kıskanıyorum falan demişti) babası gibi birini bulacağını söylemişti yaşı küçük ergen diye ciddiye almamıştım
Sorum şu nasıl bir yol izlemeliyim kızım biraz sıkışınca eminimki yalana başvuracaktır
Çok sıkan bir anne olmadım hiçbir zaman ama serbestte değilim..bu yaşta yazdıkları kanımı dondurdu ..
O yaşlarda bizde aşık olmuştuk ama saf masum duygulardı onlar şimdiki kızlar bir acaip tabi erkeklere de öyle biraraya geldiklerinde saf masum temiz bir aşk yaşayacaklarını düşünmüyorum
Zira parklarda orda burda görüyorum ergen erkek kız ilişkilerini ,iğrençler
Eşim çevrede hatta semtte tanınan biri kızımı biri bu şekilde görecek olursa biteriz ki burası çokta büyük bir yer değil
Hiç başına gelen varmı böyle bir durum nasıl bir yol izlemeliyim ne olur yardımcı olun
Etrafta görmeniz kızınızında öyle olacağı anlamına gelmiyor. Çok tatlı- güzel- şu anki döneme göre yaşına uygun şeyler yazmış bence.
Oturup konuşun, dertleşin. Sizi yakın görürse anlatır zaten. Bedeninin özel olmasından, beden güvenliğinden ,artık neye karşı korkunuz var sa ondan tatlı bir dille bahsedin. Kendisini duygusal ve fiziksel korumanın öneminden vb.
Karşı cinsi tanıyabilmesi adına güzel bir adım, yeter ki sonu onu rahatsız edecek boyutta olmasın.

Direk yuzune vurmak yerine bazi seylerin yanlis olduğunu orneklerle soyleyin ona hatta internetten bazi olumsuz ornekler bulup tesadufen gormus gibi bunun olumsuz sonuclar doğuracağını söyleyebilirsiniz cok fazla sikinca zaten geri tepiyor o yüzden son derece dikkatli olmakta fayda var

Yanlış anlamayın da siz daha başından "yalana başvurur", "babası görürse biteriz" gibi şeyler diyorsanız o kız gidip günlüğüne yazar her şeyi. Size de güven müven duymaz.

Ayrıca kan beynime sıçradı diye kızmanızın sebebi nedir? Onu da anlayamadım. Suç mu işlemiş oluyor??? Siz eşinizle birbirinize kızınızın yanındayken aşkım, hayatım dediğinizde birbirinizi sevdiğinizi belli ettiğinizde suç mu işlemiş oluyorsunuz? Sonuçta bu kız, ailesinde de sizleri görüyor. Örnek alıyor. Kaldı ki bebek de değil ergenliğe girmiş bir insan.

Yapmanız gereken, böyle şeyleri günlüklerini karıştırarak öğrenmek değil kızınızla arkadaş gibi konuşarak, size güvenmesini sağlamak, size anlatmasına yardımcı olmak siz de onun için ileride pişman olmayacağı şeyler yaşamaması için tavsiye vermek, onunla konuşmak olur.

Eğer bunu rahatsız olduğunuzu belli ederek, tehdit ederek ya da ceza vererek engellemeye çalışırsanız kızınız sizden çok daha fazla uzaklaşır, hatta evden bile kaçabilir. Ben yerinizde olsam kızımı alır bir kahve içmeye çıkardım. Oradayken de ilişkilerin çok normal olduğunu ve kızıma ne kadar güvendiğimi anlatırdım. Siz ona ne kadar ılımlı ve olumlu olursanız o da size olur.

Hepimiz bu yollardan gectik.sakin okudugunuzu belli etmeyin karsiniza alın.sanki havadan sudan bahseder gibi konuyu açın,ileride seveceksin aşık olacaksin cok guzel duygular ama sonradan pisman olacagin seyler yapma kizim diyin.buyuk ihtimal size uff ne diyosun anne ya diyecek ama siz uzatmayin.siz onu baskiladikca dahada zittiniza gider.alttan altta mesaj verin direk sen nasil sevgili yaparsin demeyin.
Bu arada benim kizimda 5 yasinda kuzenine aşık surekli ondan bahsediyor😀

Yanlış anlamayın da siz daha başından "yalana başvurur", "babası görürse biteriz" gibi şeyler diyorsanız o kız gidip günlüğüne yazar her şeyi. Size de güven müven duymaz.

Ayrıca kan beynime sıçradı diye kızmanızın sebebi nedir? Onu da anlayamadım. Suç mu işlemiş oluyor??? Siz eşinizle birbirinize kızınızın yanındayken aşkım, hayatım dediğinizde birbirinizi sevdiğinizi belli ettiğinizde suç mu işlemiş oluyorsunuz? Sonuçta bu kız, ailesinde de sizleri görüyor. Örnek alıyor. Kaldı ki bebek de değil ergenliğe girmiş bir insan.

Yapmanız gereken, böyle şeyleri günlüklerini karıştırarak öğrenmek değil kızınızla arkadaş gibi konuşarak, size güvenmesini sağlamak, size anlatmasına yardımcı olmak siz de onun için ileride pişman olmayacağı şeyler yaşamaması için tavsiye vermek, onunla konuşmak olur.
Bende annem günlüğümü okudu diye çok üzülmüştüm beni birey olarak görmediğini, arkadaşlarımın annelerinin okumadığını bildikçe eziklenirdim
Okuduğunu bari belli etmese keşke

Bu duygularla tanismak icin 16 yas gayet normal.
Arkadasca konusun, günlükten bahsetmeden, sevgilisi oldugunu bildiginizi belli etmeden...

Artik karsi cinsi kesfetmesinin normal oldugunu, ama kendini bu yaslarda kimseye cok kaptirmamasini, sonra uzulecegi seyler yapmamasini, seviyeli bir sekilde bir sevgilisi olabilecegini anlatin. Yumusak bir iletisim kurarsaniz o da size anlatir zaten.

Ay gerçekten artık bi bitin ya
Ne bu böyle babası görürse biteriz falan
Çocuklar genç kızlar hayatlarını yaşamadan ölüp gidiyorlar bu ülkede
16 yaşında bir kızın sevgilisinin olması kadar doğal ne olabilir
Lütfen bu aşırı korumacı tutumunuzu değiştirin

Aşık olmuş, ne güzel işte. Bir kahve içerken oturun onla, sevgili olma hakkında konuşun biraz günlüğünü okuduğunuzu belli etmeden. Bu yaşlarda bu hislerin doğal ve çok hoş olduğunu anlatın. Uzaklaştırmayın kendinizden. Eğer size kendini yakın hissederse ileride yanlış olduğunu düşündüğü bir şey olursa paylaşır yardımcı olursunuz.

Hahhahahhaha benim de o yaşlarda öyle bir defterim vardı. Defalarca adını falan yazdığım. Evet devir kötü ama abartmayalım. O yaşlarda çoğu kişi böyle şeyler yapmıştır. Ayrıca babası görürse niye bitiyorsunuz ? Babası bilmiyor mu ergen kızında böyle hislerin olacağını ?

Öylesine günlük tutmak isteyip günlük tutmuş olabilir ancak bir diğer ihtimal sizin kızacağınızı düşündüğü şeyleri size söyleyemeyincede günlüğe yazmayı seçmiştir kızınız. Birde günlüğünü okumanız yanlış olmuş sonuçta özelini okumuşsunuz o artık genç bir kız. Bence hiç okumamış gibi yaparak onunla iletişim kurmaya çalışın. İşte aşk, sevmek, sevilmek güzel şeylerdir gibi konuşmaya giriş yaptığınızda bence kızınız dökülecektir böylece günlüğünü okuduğunuzu anlamaz.
Hepsini geçtim zaten onun bu duyguları yaşaması bunları istemesi gayet doğal yaşının ve hormonlarının bir getirisidir. Karşı cinsin hangi durumlarda kötü niyetli olabileceği hangi durumlarda kızınıza zarar verebileceğini ona anlatın. Tamam sev ama görüşme dersenizde ters teper en ufak fırsatta görüşmek ister bu sefer onu güvenli liman olarak görür. Yani tabiki görüşerek tanıyacak başka nasıl tanıyacak. Herneyse siz gene bildiğinizi yapacaksınız gibime geliyor ya neyse...

Sonuç olarak mutlu olun kızınız sağlıklı bir dönemini geçiriyor

Hahhahahhaha benim de o yaşlarda öyle bir defterim vardı. Defalarca adını falan yazdığım. Evet devir kötü ama abartmayalım. O yaşlarda çoğu kişi böyle şeyler yapmıştır. Ayrıca babası görürse niye bitiyorsunuz ? Babası bilmiyor mu ergen kızında böyle hislerin olacağını ?
Benim annem babama da söyledi
Bana dediki baban sana bidaha güvenmeyecek biz sen oku diye yollayalım sen erkeklerle fingirdeş
Babamın tepkisi: kızım annene çaktırma saf mısın sen olmuştu 😂

Kızınızın yerinde olmak istemezdim çünkü biraz baskıcı duruyorsunuz benim annem arkadaşım gibidir her sırrımı anlatırım herşeye kötü çevre kötü etraf insanlar kötü gözüyle bakmayın benim ilk sevgilim 16 yaşında oldu ve bilin bakalım şuan karnımdaki bebişin babası kim? İlk sevgilim... İlk aşkım... Hayatta herkes kötü olmuyor eşime binlerce kez şükür ediyorum elimi sıcak sudan soğuk suya sokmuyor bir dediğim iki olmuyor çokta kötümser olmayın kaderi Allah çizer bilemezsiniz :)

16 yaşında bir genc kızın aşık olması çok normal degil mi 🙂
Sizi kendine uzak görüyor muhtemelen anlatamıyor. Buraya yazdıklarınızdan da belli karsılasacagı tepkiyi biliyor kızcagız. Biraz daha paylasımcı olmayı deneyebilirsiniz. Hem anne kız hemde belirli sınırlar içinde iki arkadas gibi konusmayı deneyebilirsiniz. Bazı duygularını size anlatabildiginde daha az hata yapacagını düşünüyorum. Bunun yanında günlügü okumanızda bir hata görmüyorum ben cocugunuz sonucta tabi takibiniz altında olacacak. Fakat günlükten asla bahsetmeyin.

X