Kızım konuşmuyor

Mervish_123

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2017
215
505
Merhabalar hanımlar
2.5 yasında bir kızım ve gecikmiş konuşma Sorunumuz var
2yasında iken doktora götürdüm henüz erken bekleyelim dedi teyze ve halsıda gec konuştu bu arada
Şimdi tekrar doktora gittik cocuk gelişimi bölümü inceledi gerilik var dedi kbb ye nöroloji ye yolladı haftaya randevumuz var ve ben cok uzgunum
Onunla cok konusan ve ilgilenen bir anneyim anne ve baba demiyor aba diyor bazen oturup aglıyorum

Mesela bir bardak sudan örnek vereyim kızım işaret eder cesmeye kadar götürür beni ben anlamamazlıktan geliririm ne isyorsun ne vereyim sorarım cevap yok
Su istiyorsun _tamam bak al sana su _a suyu bardaga boşalttım _bak bardak da su var _içtin mi _AA kızım su içti gibi bir bardak sudan cıkardıgım konuşma gözünün içine bakıyorum anne desin diye

Zekada sorun yok kapıyı ac derim acar
Işıgı kapat derim kapatır

Altına yapınca elimden tutup bezin oldugu cekmeceye götürür gösterip yere uzanır degiştireyim diye
Cok hareketlidir bende.öyleymişim cocukkken 24 yasındayım ailem hala anlatır anlatır Bitmez
Kızım da öyle akşam yatırınca esimle konuştuğum konu cok sukur Bi yaralanma olmadı bugun tarzında geciyor
Ve bir hatam eline bari tuvalete yada namaz kılmaya kadar dursun diye verdiğim telefon
Gunde ortlama 1.5 2 saat tel veriyorum mecbur kalıyorum
Şimdi hamleyim sırf Bi arkadası olsun diye istedik bebegi
Jersey bir yana cok en cok zoruma giden cocuguyla benim yaptığımın ceyregini yapmaya annelerden sorun sende yada bu kesin otizim dir demeleri
Masllah diyim bunu diyenlerin kızımla yasıt cocugu bülbül gibi şakıyor
Uzun oldu okuduysanız tesekkür ederim
Bir hafta var kontrole ya o kadınların dediği cıkarsa Bi sorun varsa kızımda

Merhabalar hanımlar
2.5 yasında bir kızım ve gecikmiş konuşma Sorunumuz var
2yasında iken doktora götürdüm henüz erken bekleyelim dedi teyze ve halsıda gec konuştu bu arada
Şimdi tekrar doktora gittik cocuk gelişimi bölümü inceledi gerilik var dedi kbb ye nöroloji ye yolladı haftaya randevumuz var ve ben cok uzgunum
Onunla cok konusan ve ilgilenen bir anneyim anne ve baba demiyor aba diyor bazen oturup aglıyorum

Mesela bir bardak sudan örnek vereyim kızım işaret eder cesmeye kadar götürür beni ben anlamamazlıktan geliririm ne isyorsun ne vereyim sorarım cevap yok
Su istiyorsun _tamam bak al sana su _a suyu bardaga boşalttım _bak bardak da su var _içtin mi _AA kızım su içti gibi bir bardak sudan cıkardıgım konuşma gözünün içine bakıyorum anne desin diye

Zekada sorun yok kapıyı ac derim acar
Işıgı kapat derim kapatır

Altına yapınca elimden tutup bezin oldugu cekmeceye götürür gösterip yere uzanır degiştireyim diye
Cok hareketlidir bende.öyleymişim cocukkken 24 yasındayım ailem hala anlatır anlatır Bitmez
Kızım da öyle akşam yatırınca esimle konuştuğum konu cok sukur Bi yaralanma olmadı bugun tarzında geciyor
Ve bir hatam eline bari tuvalete yada namaz kılmaya kadar dursun diye verdiğim telefon
Gunde ortlama 1.5 2 saat tel veriyorum mecbur kalıyorum
Şimdi hamleyim sırf Bi arkadası olsun diye istedik bebegi
Jersey bir yana cok en cok zoruma giden cocuguyla benim yaptığımın ceyregini yapmaya annelerden sorun sende yada bu kesin otizim dir demeleri
Masllah diyim bunu diyenlerin kızımla yasıt cocugu bülbül gibi şakıyor
Uzun oldu okuduysanız tesekkür ederim
Bir hafta var kontrole ya o kadınların dediği cıkarsa Bi sorun varsa kızımda
irsi olabilir, benim yeğenim 3 yaşından sonra konuştu. Bence birseyi yoktur. Komutlari alıyor.

Pek tecrübeli değilim ama 2,5 yaş çok geç değil ki konuşur daha annesi . Ama 2,5 yaşındaki bir çocuk için günde 1,5-2 saat telefon gerçekten çok fazla.
Biliyorum cok fazla evet
Ama şöyle söyleyin cocugum ac ona bişeyler hazırlamam lazım önce bütün odaları kitliyorum onu yanıma alıyorum oyuncaklar la asla oynamaz 10 saniye içinde ya düşer ya Bir yere tırmanır mesela duz duvar yada kulplarını söktügüm ama yinede tırmana bildiği mutfak dolabıma son carem gerçekten ve vicdan azabı cekiyorum verdiğim için

Biliyorum 😔 ama olmuyor cabalıyorum kriz anında en azından nefes almak için
Nasıl olmuyor? Farzet ki telefon diye bir şey yok. Biliyorsun madem bu kötülüğü yapma lütfen çocuğuna. Bir de kardeş geliyor olmalı. Sağlıkla kucağınıza alın inşallah. Lütfen bu süreci güzel atlatın.

Eşimin yeğeni 3 yaşında konuşmuyordu. Sizin çocuğunuz gibi her denileni anlıyor, kendi istediklerini de işaret ederek gösteriyordu. Bana kalırsa ailenin yaptığı 2 yanlış vardı. 1.si çocuğun her gösterdiği, işaret ettiği hemen anlaşıldı ve yapıldı. 2.si sürekli tv ve telefon elindeydi.
En son pedagoga götürdüler kreşe başlaması gerektiği için televizyon ve telefon yasaklandı doktor tarafından. Sürekli söylemezsen anlayamıyorum ne istediğini demeye başladı annesi. 15 gün içinde şakımaya başlamıştı. Telefondan daaayı diye bağırıyodu hatta 1 hafta sonra eşek sıpası ya

Telefon vermek zararlı değil.
Telefonu saatlerce izletmek zararlı.
İkisi arasında çok fark var.
Ben hiç kuralları olan bir anne değilim.
Telefonda izliyor tv de izliyor.
3yaşında tam , aşırı düzgün konuşuyor herkesi şaşırtcak kadar.
Konu sahibini lütfen üzmeyelim evet telefon zararlı ama konuşmama sebebi asla değil.
Büyük ihtimalle ırsi.
Ama bazı çocuklar çok geç konuşur.
Her çocugun gelişimi farklı.
Sakın üzülüp kendinizi strese sokmayın.
Benimki çok güzel konuşuyor diye seninki konuşamıyor diye zeka farkları yok.
Merak etmeyin bi konuşmaya başlayınca hiç susmıcak hatta size cevap vercek

Çocuğun konuşmasında kitap okumak çok etkili. Her gece yatmadan önce kitap okuyun. Hem korkmayın her çocuk erken konuşacak diye birsey yok.
Kitap aldım daha cok resimlerine bakıyoruz hayvan seslerinü cıkartıyor bir iki tanesinin
Birde masal degilde gun içinde yaptıklarımızı masal gibi anlatıyorum ona uyuturken işte bir kız varmış adı buymuş cok akıllıymış söyle yemek yemiş bu oyunu oynamış gibi şarkı gibi söylüyorum cokda seviyor dinlemeyi

X