Kızım ve kreş meselesi

x_muhendis_anne_x

Üye
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2019
276
232
Merhaba kk üyeleri,
Kafam bir konuda çok karışık ve size danışmak istiyorum. Kızım 2 buçuk yaşında 6 aydır kreşe gidiyor. Kreşe başladığında sınıf mevcutları 13-14'tü. Kızım gayet severek gidiyordu. Sonra zamanla yeni çocuklar geldi şu an 18 kişiler, 20 kişi olacaklar yakında. Maksimum sınır da 20'ymiş zaten. Bir öğretmen bir yardımcı ablaları var. Bir tane daha öğretmenleri var ama doğum iznindeymiş önümüzdeki ay başlayacakmış. Bu aralar kızım kreşe gitmek istemiyor. Tırnaklarını yiyor. Sanki sınıf kalabalıklaştıkça ilgi azaldı gibi hissediyorum ve içime hiç sinmiyor.
Mesela bugün ben kızımı bırakırken ne olduğunu göremediğim bir sebepten ağlamaya başladı. Olay benden uzakta geçti. O yüzden sadece izleyebildim müdahale edemedim. Sanırım ya bir çocuk çarptı ya da başka bir şey bilemiyorum. Öğretmeni de hiç sormadan direk aldı kucağına sınıfa çıkarttı. Gerisini göremedim ama neden ağlıyorsun noldu tarzı bir konuşma geçmedi benim gördüğüm kadarıyla. Diğer öğrenciler de geldiği için bir an önce bırakıp diğerlerini almaya gelmek istedi sanırım öğretmeni. Dolayısıyla kalabalıktan dolayı ilgisizlikten şüpheleniyorum. Ama tam alışmışken de kreş değiştirmek ne kadar mantıklı onu da bilemiyorum. Ayrıca yeni öğrendiğim bir bilgi de 6 yaşına kadar çocuklarda öğle uykusuna devam ediliyormuş 1-1buçuk saat uyku saatleri oluyormuş. 4 yaşından sonra uyku saatinin olması ne kadar doğru ya da diğer kreşler nasıl bana bir fikir verir misiniz? Sizce kreş değişikliğine gitmeli miyim?

Sınıf mevcudu için bir şey diyemeyeceğim. Özel bir kreş bizimkisi ve sınıf mevcutları bana göre de fazla olsa da aynı. 4 yaş grubundayız ve bu sene uykuyu bıraktık artık.

Son düzenleme:
Bu kadar soru işaretinin olduğu yerde tutmayın çocuğunuzu.Konuşuyor mu derdini anlatıyor mu?biri bişey yapsa söyleyecek durumda mı bunlar da önemli ayrıca.Ama bence gitmek istememesi bile yeterli kreş değiştirmek için.
Sınıf mevcudu için bir şey diyemeyeceğim. Öz3l bir kreş bizimkisi de ve sınıf mevcutları bana göre de falazla olsa da aynı. 4 yaş grubundayız ve bu sene uykuyu bıraktık artık.
ögretmen sayisi cok az.
ben yurtdisindayim- burda 3-6 yas grubu icin her 5 cocuk basina 1 ögretmen gerekli. 3 yasindan kücükler icin 3 cocuk basina genelde 1 ögretmen olur.

ben kresi degistirirdim. bir ögretmen ve yardimcisi asla 18 cocukla ilgilenemezler.

Peki yeni alışmışken tekrar ortam öğretmen arkadaş değişikliğine rağmen değiştirir miydiniz kreşi?

Peki yeni alışmışken tekrar ortam öğretmen arkadaş değişikliğine rağmen değiştirir miydiniz kreşi?
Ben sınıf mevcudundan rahatsızım. Bu üçüncü senemiz, ilk sene 9 kişilerdi sınıfta ama geçen sene arttı çocuk sayısı. Okulu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını çok sevdiği için ben ayırmaya kıyamıyorum. Eğitimi de çok iyi kreşin o da var tabii.

Tonla para oduyrosunuz ozel krese, 20 cocuk cok degil mi?
Çok ama bir sürü kreş araştırmama rağmen daha az sınıf mevcudu olan bir kurum görmedim. En azı 16 kişiydi yaş gruplarında o da yeni kayıt almazlarsa.

4 yaşına kadar uyku var kreşlerde , tırnak yemesi bile başlı başına bir sorun zaten ve 20 kişide çok fazla özel kreş için
Tonla para oduyrosunuz ozel krese, 20 cocuk cok degil mi?
Yanlış anlaşıldım sanırım özel değil benim kurumumun kreşi. Devlet kreşi yani. Benim iş yerimin hemen yanında olduğu için yakın olayım beraber gidip gelelim diye istemiştim. Şimdi evimin yakınında özel kreşe mi versem acaba diyorum hem her sabah çocuk yarım saat 45 dk yol da çekmemiş olur. Ama düzenini de bozmak istemiyorum bir yandan. Kararsız kaldım.

bence cabuk alisir- zaten ögretmenine suanda baglanmasi mümkün degilki.
18 - 20 cocuga 1 ögretmen gercekden cok az.
ben riske girer kres degistirirdim kesinlikle

Yanlış anlaşıldım sanırım özel değil benim kurumumun kreşi. Devlet kreşi yani. Benim iş yerimin hemen yanında olduğu için yakın olayım beraber gidip gelelim diye istemiştim. Şimdi evimin yakınında özel kreşe mi versem acaba diyorum hem her sabah çocuk yarım saat 45 dk yol da çekmemiş olur. Ama düzenini de bozmak istemiyorum bir yandan. Kararsız kaldım.
Hım ok mevcut yinede çok ama devlet kreşi bukadar olabiliyor , imkanınız varsa tabiki alın şahsen tırnak yemesine çok üzüldüm , bunun psikolojik olduğunu biliyorsunuz değilmi

Benim kızımın kreşimizde 3.5 yaşından sonra çocuk isterse uyuyor yoksa uyku yok.6 yaşına kadar öğle uykusu olması da yanlış bence. Çocuğunuz orda mutsuz belli.kızınızı alın birlikte kreşleri gezin ona sorun seni yeni bir okula gönderelim mi ya da hangi okula gitmek istersin gezelim sen karar ver diyin yeni kreşine de çabuk alışacaktır ve sizinle acele acele şurası sınıf şurası wc şuraşı yemekpane oyun salonu vs.. gibi tanııtan kreşlerden uzak durun. Kreşi size değil kızınıza anlatan ona bakarak hatta onun seviyesine eğilerek konuşan öğretmenlerin yöneticilerin olduğu size saatlerce anlatan ilgilenen tüm sorularınıza yuvarlak değil net cevaplar veren kreşi seçin lütfen.

Bu kadar soru işaretinin olduğu yerde tutmayın çocuğunuzu.Konuşuyor mu derdini anlatıyor mu?biri bişey yapsa söyleyecek durumda mı bunlar da önemli ayrıca.Ama bence gitmek istememesi bile yeterli kreş değiştirmek için.

Evet konuşuyor ama gün içinde neler yaptın deyince oyun oynadım diyor sadece. Anne bugün bu oldu şu oldu diye anlattığını duymadım henüz.

Merhaba kk üyeleri,
Kafam bir konuda çok karışık ve size danışmak istiyorum. Kızım 2 buçuk yaşında 6 aydır kreşe gidiyor. Kreşe başladığında sınıf mevcutları 13-14'tü. Kızım gayet severek gidiyordu. Sonra zamanla yeni çocuklar geldi şu an 18 kişiler, 20 kişi olacaklar yakında. Maksimum sınır da 20'ymiş zaten. Bir öğretmen bir yardımcı ablaları var. Bir tane daha öğretmenleri var ama doğum iznindeymiş önümüzdeki ay başlayacakmış. Bu aralar kızım kreşe gitmek istemiyor. Tırnaklarını yiyor. Sanki sınıf kalabalıklaştıkça ilgi azaldı gibi hissediyorum ve içime hiç sinmiyor.
Mesela bugün ben kızımı bırakırken ne olduğunu göremediğim bir sebepten ağlamaya başladı. Olay benden uzakta geçti. O yüzden sadece izleyebildim müdahale edemedim. Sanırım ya bir çocuk çarptı ya da başka bir şey bilemiyorum. Öğretmeni de hiç sormadan direk aldı kucağına sınıfa çıkarttı. Gerisini göremedim ama neden ağlıyorsun noldu tarzı bir konuşma geçmedi benim gördüğüm kadarıyla. Diğer öğrenciler de geldiği için bir an önce bırakıp diğerlerini almaya gelmek istedi sanırım öğretmeni. Dolayısıyla kalabalıktan dolayı ilgisizlikten şüpheleniyorum. Ama tam alışmışken de kreş değiştirmek ne kadar mantıklı onu da bilemiyorum. Ayrıca yeni öğrendiğim bir bilgi de 6 yaşına kadar çocuklarda öğle uykusuna devam ediliyormuş 1-1buçuk saat uyku saatleri oluyormuş. 4 yaşından sonra uyku saatinin olması ne kadar doğru ya da diğer kreşler nasıl bana bir fikir verir misiniz? Sizce kreş değişikliğine gitmeli miyim?

2,5 yaş bence kreş için erken bir zaman.
Ben büyük oğlumu 4 yaşında kreşe vermiştim.
O zaman bile tedirgindim, en büyük sebebi neden rahatsız olduğunu veya ne yaşadığını anlatamayacak olmasıydı.
Belki biraz soru işaretlerini okula yöneltmelisiniz.
Yönetim ile konuşun, endişelerinizi dile getirin.
Sonra da öğretmen ile aynı şekilde konuşun ve bakın bir düzelme varmı.
Hemen alışmışken pat diye de almayın derim, belki farkındadır öğretmen durumların.

Uyku konusuna gelince.
Bunu da sorun.
Bazı kreşlerde uyku 6 yaşa kadar devam eder derler, ancak genelde çocuğa göre değişir bu.
Bazı çocuk 3 yaşından sonra uyku istemez, bazı çocukta uykuyu sever öğlen uykusu ister.
Bundan dolayı 6 yaşına kadar öğlen uykusu var derler, ancak ihtiyacı olan çocuklar o uyku zamanında uyur.
Danışarak ve kafanızdaki soru işaretlerini kreş ile konuşarak çözebilirsiniz.

Siz sorup yanıt almadan buradan bir desteğimiz olabileceğini sanmıyorum.
Bir danışın bakalım nasıl davranacaklar size karşı, ne cevaplar verecekler.
Ona göre ilerlersiniz kararınızda.

2,5 yaş bence kreş için erken bir zaman.
Ben büyük oğlumu 4 yaşında kreşe vermiştim.
O zaman bile tedirgindim, en büyük sebebi neden rahatsız olduğunu veya ne yaşadığını anlatamayacak olmasıydı.
Belki biraz soru işaretlerini okula yöneltmelisiniz.
Yönetim ile konuşun, endişelerinizi dile getirin.
Sonra da öğretmen ile aynı şekilde konuşun ve bakın bir düzelme varmı.
Hemen alışmışken pat diye de almayın derim, belki farkındadır öğretmen durumların.

Uyku konusuna gelince.
Bunu da sorun.
Bazı kreşlerde uyku 6 yaşa kadar devam eder derler, ancak genelde çocuğa göre değişir bu.
Bazı çocuk 3 yaşından sonra uyku istemez, bazı çocukta uykuyu sever öğlen uykusu ister.
Bundan dolayı 6 yaşına kadar öğlen uykusu var derler, ancak ihtiyacı olan çocuklar o uyku zamanında uyur.
Danışarak ve kafanızdaki soru işaretlerini kreş ile konuşarak çözebilirsiniz.

Siz sorup yanıt almadan buradan bir desteğimiz olabileceğini sanmıyorum.
Bir danışın bakalım nasıl davranacaklar size karşı, ne cevaplar verecekler.
Ona göre ilerlersiniz kararınızda.

Ben de yönetimden önce ilk öğretmeniyle konuşmayı düşünüyorum. Ama bir yandan da kızım için ekstra ilgi talep edemem ki öbür yavrulara yazık değil mi haklarına girmiş olurum. Ne diye konuşacağımı da bilemiyorum o yüzden.

Düzenini bozmak istemiyorum dediğiniz kreşe çocuk ağlayarak gidiyor farkında mısınız? Tırnaklarını yemeye başladı diyorsunuz. Daha ne gibi bir sebep olabilir değiştirmeniz için. Hergün haberlerde görüyoruz kreşlerin hallerini ve oradaki çocuklar da bir süre sonra bu davranışları sergilemeye başlıyorlar.
Affınıza sığınarak söylüyorum ama bana çocuğun düzeninden çok kendi düzeninizi bozmak istemiyormuşsunuz gibi geldi. Hem maddi açıdan, hem de hemen iş yerinin yanında olmasından dolayı...

Tırnaklarını yemeye başlaması bile yeterli Sebeb bence

X