Kızıma renkleri ogretemiyorum.

Daphne133

Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2020
391
423
Merhabalar. Kızım iki yaşında yaşıtlarının çoğu renkleri biliyor ama ben kızıma renkleri ogretemiyorum. Renklere karşı bir antipati oluşturdu sanki öğretmene calistigimda sayfaları çeviriyor. Çoğu şeyi bulurken renkleri öğrenmeyi reddediyor. Neler yapabilirim sizce. Annelerden yardım bekliyorum.

Zorlamayın kızınızı, sizin stresinizi hissedip inat yapıyordur. Gelişimi normal ise zaten öğrenecek renkleri. Bir gelişim geriliği olsaydı şimdiye kadar farkedilirdi zaten

Zorlamayın kızınızı, sizin stresinizi hissedip inat yapıyordur. Gelişimi normal ise zaten öğrenecek renkleri. Bir gelişim geriliği olsaydı şimdiye kadar farkedilirdi zaten
Konuşmasi çok iyi değil ama söylenen herşeyi anlıyor üçe kadar sayiyor. Ama insan işte tedirgin oluyor. Acaba ben mi ogretemiyorum diye.

Zorlamayın hele ki sebebiniz yaşıtları biliyor asla olmasın. Kıyas her yaşta kötüdür yapmayin. Elbet ogrenir
Sebebim yaşıtları biliyor değil iki yaşındaki çocuklar ne yapması gerektiğini internetten de araştırıyorum ayriyetten aldığım kitaplarda da renk soruları var ondan sonra üstüne düşmeye başladım. Acaba bir sorun mu var gelişimi açısından diye sormuştum.

Sebebim yaşıtları biliyor değil iki yaşındaki çocuklar ne yapması gerektiğini internetten de araştırıyorum ayriyetten aldığım kitaplarda da renk soruları var ondan sonra üstüne düşmeye başladım. Acaba bir sorun mu var gelişimi açısından diye sormuştum.
Her cocuk farklidie siz zorladikca yapmaz
Lutfen zorlamayin cocugunuzu kaliteli vakit boyle bisey degil

Ayrıca o kadar çocuğun üstüne öğretmek için düşmeyin ya değilse hiç istemez aynı kızınızın verdiği tepkiler gibi.. ustelemeyin elbette öğrenecektir.

2 yasinda oglum var.konuşmuyor ama her seyi anlatabiliyor, anlıyor.renklwri sayilari biliyor mu diye düşünmedim. Teori ve pratik baskadir. Kitapta 2+ yazar yeri gelir 3 yasindan önce öğrenemez . Benim.buyuk oglum kitaplari üstünde yazan yasa göre 1.5 yil sonra anlayabildi. Su an gayet iyi durumda. Kiyaslamayin. Kaliba somaya calismayin

Merhabalar. Kızım iki yaşında yaşıtlarının çoğu renkleri biliyor ama ben kızıma renkleri ogretemiyorum. Renklere karşı bir antipati oluşturdu sanki öğretmene calistigimda sayfaları çeviriyor. Çoğu şeyi bulurken renkleri öğrenmeyi reddediyor. Neler yapabilirim sizce. Annelerden yardım bekliyorum.
Ay benim minnosum Herşey mamiydi onun için .Kızım bu ne renk Mami anne .Ama şimdi dört yaşında herşeyi biliyor annesi öğrenmeden sogutma .Onun şimdi tek ihtiyacı olan şey sevgi ilgi öpücükler bol bol.Zaten zaman içinde herşeyi öğrenecek sen korkma .Oyun oyna bol bol.Kossun gülsün .

Ay benim minnosum Herşey mamiydi onun için .Kızım bu ne renk Mami anne .Ama şimdi dört yaşında herşeyi biliyor annesi öğrenmeden sogutma .Onun şimdi tek ihtiyacı olan şey sevgi ilgi öpücükler bol bol.Zaten zaman içinde herşeyi öğrenecek sen korkma .Oyun oyna bol bol.Kossun gülsün .
Ayyy keşke oyun oynasa oyun kurdurmaya çalışıyorum ama yok. Hiç oynamak istemiyor acayip sıkılan bir çocuk beş dk bir oyuncağa bakmıyor. Etkinlik yaptırayım diyorum yok. Onu gün içinde nasıl oyalacagimi şaşırdım. Herkes çocukta suç aradığımı düşünmüş aksine kendimde suç arıyorum acaba ben mi yapamıyorum ogretemiyorum diye. Yani oynatamiyorum diye.

Benim kızım baba ve nene diyebiliyor gelişimi normal uğraşmıyorumda kiplara meraklı bakıyor arada hayvan seslerini taklit ediyor:) zamanla öğrenir gelişiminde sorun yoksa...ben oğlumda çok uğraştım çok yoruldum şimdi herseyi biliyor ilk cocukmu?

Oğlum 3 buçuk yaşında ne benimle ne kendi kendine oyun oynamıyor hala.Öyle etkinlik aktivite falan hiç bir zaman yapamadım,yaptıramadım.Oyun hamurlarını birbirine karıştırıp çamur gibi yapar,sulu boyanın suyunu döker,içmeye kalkar.Tek yaptığımız koşmalı oyunlar,yakalamaca,saklambaç,top vs.Ortada suç yokki suçlu olsun:)Çocuğunuzun yapısı öyle demekki.

Benim kızım baba ve nene diyebiliyor gelişimi normal uğraşmıyorumda kiplara meraklı bakıyor arada hayvan seslerini taklit ediyor:) zamanla öğrenir gelişiminde sorun yoksa...ben oğlumda çok uğraştım çok yoruldum şimdi herseyi biliyor ilk cocukmu?
Ever ilk çocuk

Renklerle ilgili sarkilar var internette bulabilirsiniz isinize yarayabilir. Sarki soyleyerek ögrenebilir oyuna eglenceye cevirin cocuklar oyunla isteyerek ögreniyor. Boyama yapiyorsa boyamayla renkleri ogreten sarkilar da var.

Renklerle ilgili sarkilar var internette bulabilirsiniz isinize yarayabilir. Sarki soyleyerek ögrenebilir oyuna eglenceye cevirin cocuklar oyunla isteyerek ögreniyor. Boyama yapiyorsa boyamayla renkleri ogreten sarkilar da var.
Boya var boyama yapıyor ama renkleri pek göstermek istemiyor sarı kirmizi kalem alıyorum elime renklilerimi söylüyorum. Sonra kırmızıyı ver diyorum. Yok sanki renklere karşı bir tavrı var. Renk körü mu diye düşünmeye başladım artık.

Boya var boyama yapıyor ama renkleri pek göstermek istemiyor sarı kirmizi kalem alıyorum elime renklilerimi söylüyorum. Sonra kırmızıyı ver diyorum. Yok sanki renklere karşı bir tavrı var. Renk körü mu diye düşünmeye başladım artık.
Sarkilarla eglenerek oyuna cevirerek bu sorunu asabilirsiniz. 2 yasta cocuklar zit gitme egilimindeler ne derseniz tersini yapmak isteyebiliyorlar. Renklere karsi olumsuz tutum da gelistirmis olabilir

Erken en azından kızınız için böyle.
3 yasa doğru öğrenir.
Doğal süreçte sevdiği veya dikkatini çekecek şekilde bi cismi rengiyle sifatlandirabilirsiniz .

X