Kızımın okulu ve cevresi

Bizim çocuk çok şikayetci degil aslinda arkadaşlarına alıştı yurdu da seviyor yurtla okul arasinda tüp geçit var dışarı bile çikmadan okula gidebilir o konularda rahat her hafta sonuda eve geliyor ...
ama ben rahatsiz oluyorum bazi şeylerden 1 e kadar oturuyorlar yurta kimse birşey demiyormuş defalarca uyardim yurt müdürlüğü nü durumu anlatim tamam diyorlar ilgileneceğiz diyorlar yine ayni nöbetici ögretmen saat 23 de gelip yatin artik diyormuş sonra odasına gidip uyuyormuş bu normal mi neden bana normal gelmiyor anlamiyorum gelişme çagindaki bir çocuk o saate kadar oturup sabah 6:30 kalkiyorlar ben kizincada anne herkes oturuyor diyor sorun bendemi anyamıyorum bu konu beni bayagi rahatsiz ediyor birde ilk hafta büyük sınıflardan saçma sapan şakalar yapılmıştı onlar bitti ama bu yatış kalkiş olayi birtürlü düzene girmiyor
Bizim çocuk bizsiz kalamadı en büyük sorunumuz buydu. Zamanla alışacak gibi de durmuyordu. Biraz alıngan ve aşırı kurallı bir çocuk biraz takıntılı. Bu yüzden odasına kapı çalınmadan girmesine, yemek sıralarında büyük çocukların kaynak yaparak öne çıkması, 23:00’da uyku saati dediklerinde hala çocukların uyumamaları gibi şeyleri büyük dert etti. En büyük sorun kahvaltı dışında yemek yemiyordu. yat saati problemleri orada da oluyordu. Çocuklar 06:30’da kalkmalarına rağmen yatış saatlerine uyulmuyordu. Bence de gelişim çağındaki çocuklar için beslenme ve uyku çok önemli. Çok küçük önlemlerle yatış saatlerine müdahale edilebilir diye düşünüyorum. Hatta yemekhane saatleri uzun tutulup, yemek kuyrukların önlenmesi gerekir.
Ama yine de oğlum eve yakın okula gelmek için tutturmasaydı, fen lisesinde devam etmesini isterdim. Sizin çocuğunuz Ne güzel uyum sağlamış bu konuda çok şanslısınız

Bizim çocuk bizsiz kalamadı en büyük sorunumuz buydu. Zamanla alışacak gibi de durmuyordu. Biraz alıngan ve aşırı kurallı bir çocuk biraz takıntılı. Bu yüzden odasına kapı çalınmadan girmesine, yemek sıralarında büyük çocukların kaynak yaparak öne çıkması, 23:00’da uyku saati dediklerinde hala çocukların uyumamaları gibi şeyleri büyük dert etti. En büyük sorun kahvaltı dışında yemek yemiyordu. yat saati problemleri orada da oluyordu. Çocuklar 06:30’da kalkmalarına rağmen yatış saatlerine uyulmuyordu. Bence de gelişim çağındaki çocuklar için beslenme ve uyku çok önemli. Çok küçük önlemlerle yatış saatlerine müdahale edilebilir diye düşünüyorum. Hatta yemekhane saatleri uzun tutulup, yemek kuyrukların önlenmesi gerekir.
Ama yine de oğlum eve yakın okula gelmek için tutturmasaydı, fen lisesinde devam etmesini isterdim. Sizin çocuğunuz Ne güzel uyum sağlamış bu konuda çok şanslısınız
Hakkınızda hayirlisi olsun ,herkesin şartları farklı biz ilçede oturuyoruz buradaki okullar çok kötü bu yaşta bizden ayrı olması ne kadar doğru bilmiyorum kendisi çok kolay alıştı çok sosyaldir zaten arkadaş delisi bir çocuk elim üstünde degil diye rahatsız oluyorum bilmiyorum evde olsa da bir süre sonra müdahale etme sınırları azaliyor anne babanın bizimki geçen sene girdi ergenliğe hem lgs hem ergenlik zor bir yil geçirdik normalde aramiz çok iyidir özellikle benimle herşeyi paylaşiyordu adim adim uzaklaştigini görmek üzüyor beni ,adepte oldugu için sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum çocuklar büyüdükçe zorlaşiyormuş gerçekten işler, bazen nasıl konum alacağını kestiremiyor insan Allah hepimizin yardimcisi olsun Evlatlarımızı iyilerle karşilaştırsın fazla arkadaş delisi olması onları memnun etmek yada kırmamak için yanlış birşey yapar mı diye huzursuz ediyor beni ama dedigim gibi yanımda olsada müdahale şansım azaliyor gitgide ergenliğe girdiğinde daha iyi anlayacaksınız hepinize kolayliklar diliyorum ...
Bizimkinin yüzdelik dilimi 0.40 dı dedigim gibi puani iyi bir okulda okuyor okul ne kadar iyi bilemiyorum şimdilik ama:KK66: inşallah umdugumuzu buluruz

Hakkınızda hayirlisi olsun ,herkesin şartları farklı biz ilçede oturuyoruz buradaki okullar çok kötü bu yaşta bizden ayrı olması ne kadar doğru bilmiyorum kendisi çok kolay alıştı çok sosyaldir zaten arkadaş delisi bir çocuk elim üstünde degil diye rahatsız oluyorum bilmiyorum evde olsa da bir süre sonra müdahale etme sınırları azaliyor anne babanın bizimki geçen sene girdi ergenliğe hem lgs hem ergenlik zor bir yil geçirdik normalde aramiz çok iyidir özellikle benimle herşeyi paylaşiyordu adim adim uzaklaştigini görmek üzüyor beni ,adepte oldugu için sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum çocuklar büyüdükçe zorlaşiyormuş gerçekten işler, bazen nasıl konum alacağını kestiremiyor insan Allah hepimizin yardimcisi olsun Evlatlarımızı iyilerle karşilaştırsın fazla arkadaş delisi olması onları memnun etmek yada kırmamak için yanlış birşey yapar mı diye huzursuz ediyor beni ama dedigim gibi yanımda olsada müdahale şansım azaliyor gitgide ergenliğe girdiğinde daha iyi anlayacaksınız hepinize kolayliklar diliyorum ...
Bizimkinin yüzdelik dilimi 0.40 dı dedigim gibi puani iyi bir okulda okuyor okul ne kadar iyi bilemiyorum şimdilik ama:KK66: inşallah umdugumuzu buluruz
Benim oğlum %3 lük dilimle girmişti.dikkat dağınıklığı tanısı var tedavi görüyor 8 yıldır. Adaptasyonu zor sağlıyor yeni girdiğiyerlere.

sizin başarı sıranız çok çok iyi. Sanırım sizin yerinizde olsaydım bende kazandığı okula devam etmesinden yana olurdum.
Ne güzel hem zeki hem sosyal bir çocuğunuz var. Bence bir çok şeyin farkındadır. Biz boşuna onları düşünüp endişe ediyoruz bazı konularda. Yediği yemekten uyku saatine kadar elimiz üzerinde olsun istiyoruz ama çocuklarımız büyüyor gün geçtikçe bizim etkimiz üzerinde azalıyor. Buna alışmamız lazım sanırım. Benim tek çocuğum var hala onun büyüdüğünü sindirmeye çalışıyorum. Ergenlikle birlikte hayatımızda daha neler değişecek tedirginlikle bekliyorum.

86 dogumluyum , bızım zamanımızda anadolu lısesı ,fen lısesı bunlar cok onemlıydı ortaokulda bu sınava hazırlanırdık harıl harıl... anadolu lısesını kazandım ozel okulda anadolu lısesı okudum bayagı zordu gırmek
sımdı tum okullar anadolu lısesı olmus hepsı anadolu lısesı ve herkes elını kolunu sallayarak gırıyor cok saskınım yenı sısteme ... su donemın fen lısesı gıbıydı bızım anadolu lısesı zamanımız ...

benım lısede bır arkadasım vardı son sene ıkıncı donemınde son yarı yılda duz lıseye gecıs yaptı okul puanı daha da yukselırmıs öss tercıhlerınde fark edermıs okulun ortalama puanı yuksek ya anadolu lısesınde ...hemde duz lıseye gore fark atarım dıyordu
Atti mi merak ettim

Benim oğlum %3 lük dilimle girmişti.dikkat dağınıklığı tanısı var tedavi görüyor 8 yıldır. Adaptasyonu zor sağlıyor yeni girdiğiyerlere.

sizin başarı sıranız çok çok iyi. Sanırım sizin yerinizde olsaydım bende kazandığı okula devam etmesinden yana olurdum.
Ne güzel hem zeki hem sosyal bir çocuğunuz var. Bence bir çok şeyin farkındadır. Biz boşuna onları düşünüp endişe ediyoruz bazı konularda. Yediği yemekten uyku saatine kadar elimiz üzerinde olsun istiyoruz ama çocuklarımız büyüyor gün geçtikçe bizim etkimiz üzerinde azalıyor. Buna alışmamız lazım sanırım. Benim tek çocuğum var hala onun büyüdüğünü sindirmeye çalışıyorum. Ergenlikle birlikte hayatımızda daha neler değişecek tedirginlikle bekliyorum.
İnşallah öyledir dediniz gibi çok şeyin farkindadir sizede kolayliklar diliyorum dikkat daginikligina ragmen güzel bir siralamasi var başarilarinin devamini dilerim
Dikkat dağınıklığı için nasil tani alınıyor bizimkinde de var dikkat dağınıklığı ama tedavi gerektirecek kadar mi bilmiyorum ve genel bir dağınıklık hep var herşeyi unutuyor düzensiz bir çocuk hep benim itelememle çalışırdı o yüzden belki yanım da olsun istiyorum lgs de yaptığı hatalarda dikkat 3 tanesi dikkat hatasiydi toplam 5 yanlişi vardi zaten

Son düzenleme:
İnşallah öyledir dediniz gibi çok şeyin farkindadir sizede kolayliklar diliyorum dikkat daginikligina ragmen güzel bir siralamasi var başarilarinin devamini dilerim
Dikkat dağınıklığı için nasil tani alınıyor bizimkinde de var dikkat dağınıklığı ama tedavi gerektirecek kadar mi bilmiyorum ve genel bir dağınıklık hep var herşeyi unutuyor düzensiz bir çocuk hep benim itelememle çalışırdı o yüzden belki yanım da olsun istiyorum lgs de yaptığı hatalarda dikkat 3 tanesi dikkat hatasiydi toplam 5 yanlişi vardi zaten
1. Sınıfta bir çok şeyi yapmak istemiyordu. Ders dinlemiyordu dikkat süresi kısaydı. Dürtüsel davranışları vardı birazda. Sonrasında çocuk psikiyatrisine gittik. Yaklaşık 3 ay sonunda tanı konuldu ilaç kullanmaya başladık. lgs hazırlanırken hiç çalışmak istemedi. Evde çalışan bir çocuk olmadı hiç. Kitap falan çok az okudu diyebilirim bu yaşına kadar. Pandemide evde olduğundan çok fazla saldı kendini. sadece matematik ve fen bilgisi çalıştı onda da toplam 3 kitap ancak çözdü. Açıkçası bizi çok şaşırttı sınavda. Potansiyeli olan bir çocuk ama ders çalışma azmi yok. Sadece okulda dinledikleri.
Lise de bu yüzden zorluk çekmesinden korkuyorum. şuan için öğretmenlerden gelen yorumlar iyi böyle gitmesini umuyorum. İnş üniversiteye hazırlanırken lgs’deki hataya düşmez ve düzenli çalışır.

8 yıldır psikiyatri kontrolünde ilaç kullanıyoruz faydasını çok fazla gördük. Bazen insanlar ilaç kullanmaktan kaçıyorlar ama kar zarar olayına bakınca kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık

1. Sınıfta bir çok şeyi yapmak istemiyordu. Ders dinlemiyordu dikkat süresi kısaydı. Dürtüsel davranışları vardı birazda. Sonrasında çocuk psikiyatrisine gittik. Yaklaşık 3 ay sonunda tanı konuldu ilaç kullanmaya başladık. lgs hazırlanırken hiç çalışmak istemedi. Evde çalışan bir çocuk olmadı hiç. Kitap falan çok az okudu diyebilirim bu yaşına kadar. Pandemide evde olduğundan çok fazla saldı kendini. sadece matematik ve fen bilgisi çalıştı onda da toplam 3 kitap ancak çözdü. Açıkçası bizi çok şaşırttı sınavda. Potansiyeli olan bir çocuk ama ders çalışma azmi yok. Sadece okulda dinledikleri.
Lise de bu yüzden zorluk çekmesinden korkuyorum. şuan için öğretmenlerden gelen yorumlar iyi böyle gitmesini umuyorum. İnş üniversiteye hazırlanırken lgs’deki hataya düşmez ve düzenli çalışır.

8 yıldır psikiyatri kontrolünde ilaç kullanıyoruz faydasını çok fazla gördük. Bazen insanlar ilaç kullanmaktan kaçıyorlar ama kar zarar olayına bakınca kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık
Allah kolaylık versin ,bizimkide hiç kitap okumaz hala sevmiyor kitap okumayi ders çalişma düzeni hep kötüydü ilk okuldan beri çok zorlandi ders çalişirken ,6 ve 7 sinifta ancak düzeltmiştik biraz sonra 8 sinifta ergenlige girdiğinden mi yoksa pandemiden mi bayagi saldi kendini itekleye itekleye yordu itirazlariyla yordu zordu yani ergenliği ,inşallah sizinki kolay geçer sesi degişdi mi sesleri kalinlaşmaya başladigı zaman coşuyorlar zaten birşeye ikna etmek zor dahada zorlaşiyor ,saatlerce konuşuyorum ben yanliş düşündügünü anlatabilmek için oda saatlerce saçma tezlerle hakli oldugunu savunur insanin sinir sınırları ni zorluyorlar bazen ve hiç haklı olma ihtimalimiz yok hep ergenler haklı,arkadaşları hakli ve herşeyi biliyorlar zaten :)

Son düzenleme:
İyi akşamlar hanımlar.
Kizim 15 yaşına girdi.
Bu sene liseye başladı.istedigimiz liseye çok uğraştık ama kontenjan doluluğu vardı puanı tuttu ama yerleşmedi.ayni kriterdeki diğer liseye yerleşti.daha sonra nakil yaptırırız dedik başladı.
Okula çok kez gittim,müdür yardimcisiyla görüştüm,tanıdığım velilerle görüştüm.hersey çok iyi,güzel dediler.neyse başladı okul.
Önce yabancilik çekti,alışması zaman aldı.

Şuan problem çok ayrı.arkadas çevresi.
1-surekli kızım anne ortam çok kötü diyor.
Nakil yapalım şansımız var diyorum olmaz sonradan başka okula gidemem diyor.sinifa nakille öğrenci gelmiş çok dışlanmış bizimki de korktu.
2-sigara çok içiliyor.ilkokul arkadaşı ortaokul arkadaşı sigaraya başlamış.
3-kantin yoktu,evden yemek götürüyor yada harçlık veriliyor büfeden atistiriyorlar.
Yakında kantin acilacakmis.

Şimdi bu ortaokul arkadaşı kızıma baskı yapiyormus.benim arkadaş grubuma katil,bizimle teneffüste ve öğle arasında takıl diye.
Kızım da anne bir tane arkadaşım var arkadaşım olsun istiyorum diyor.onlarin grubu 6-7 kisiymis.kizim bir arkadaşıyla vakit geçiriyor.
Bende de o arkadaşın da sizin yanınıza gelsin hem öyle ortamdan uzak durur ama kız istemiyormuş o gruptan ayrılmak.

Eşime söyledim müdür yardımcısıyla konuşalım sigara konusunu dedi.konusalim da ne olacak.ogle arasında,girişte,çıkışta takip edemezler.hadi yakaladılar yaptirimi yok.

İlla sigara içecek diye o gruptan rahatsız olmuyorum.kizi çok önceden tanıyorum çok değişik hareketlerini gördüm.mesela sürekli erkek arkadaşı var ve 1-2 haftada bı şekilde ayrılıyor ertesi gün yeni arkadaşı oluyor.en son erkek arkadaşı bıçak çekmiş başka çocuğa.disiplin cezası almış.
Birde önceden de tanıyorum 1,2 gün iyi sonra başka arkadaşına gider.
Hiç bulaşmamasi iyi olur ama ergen işte ne desem ters tepiyor şuan

Uzun oldu kusura bakmayın detaylı yazmam istedim 🙏
Allah yardımcınız olsun

Eşim de ankaralı. Lise yıllarımdan bahsedince o da aynı şeyleri hissediyor 😬
Üniversite için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama lisenin tadı başkaydı.
Ankara üniversiteleri kalitelidir ama şöyle isim yapmış tarihi değeri de olan bir lisemiz yok.Hababam sınıfı bile İstanbuldaydı yahuu :KK45:

X