Kızlar siz söyleyin

durusummm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2016
83
26
37
Merhaba arkadaşlar , eşimin babası biz evlenmeden Önce vefat etmiş Allah rahmet eylesin, adam ölmeden önce miras bırakmış oğluma dükkan kızlarıma ev diye, şayet kayınvalidem hepsi benim ben ölmeden kimseye birşey vermem diyor, Oturduğu ev kendinin ,hem kocasından hem babasından emekli maaşı alıyor, bir dükkan ve bir evden daha kira alıyor, Yaklaşık Aylık 10 bine yakın geliri var, kayınpederim vefat edeli 20 yıl olmuş, 2 çocuğumuz var Ve hamileyim eşim dişini tırnağına takıp Gece gündüz çalışıyor borcumuz çok fazla , Gündüzleri işteyken yemek yemeden bisküvi ile idare ediyor para harcamamak için ,orta halli geçiniyoruz, kayınvalidem kendi erkek kardeşine onun çocuklarına ve etrafına döke saça harcıyor paraları, eşim 45 yaşında babasının bıraktığı dükkanı almıyor annesine kıyamıyor , bu arada kayınvalidem benim çocuklarıma ve eşime birşey almıyor ,sadece kendi kızları ve onların çocuklarına harcıyor, ayrımcılık yapıyor, Bebeğim 8 aylık oldu bir çorap bile almadı bunları gördükçe üzülüyorum, dükkanı vermek için İse şart koşuyor ,kızlara kalan evin biri uzak çarşıdan ev alacaksın diyor Babanın vasiyeti diyor, yani 100 bine yakın para ödememizi istiyor, hem yıllarca kiraları alıp hem böyle yapması normal mi, bizde adetler baba vefat edince mal paylaşımı yapılır, siz ne diyorsunuz, ne yapardınız kızlar cevaplarınız için teşekkürler

Normalde her ikiside ölünce paylasilir diye biliyorum. Ama çocuklarından biriyle yakınsanız kaynananizin onlardan biriyle konuşun bu konuyu yani eşiniz konuşsun. Annesiyle de hepsini kardeşlerinin alıp karşısına konuşsun siz biseu deseniz suçlu olursunuz . Kocanız muhattap olsun . Baktınız olmuyor bırakın akışına sizde uzak durun cekin elinizi ayağınızı

Merhaba arkadaşlar , eşimin babası biz evlenmeden Önce vefat etmiş Allah rahmet eylesin, adam ölmeden önce miras bırakmış oğluma dükkan kızlarıma ev diye, şayet kayınvalidem hepsi benim ben ölmeden kimseye birşey vermem diyor, Oturduğu ev kendinin ,hem kocasından hem babasından emekli maaşı alıyor, bir dükkan ve bir evden daha kira alıyor, Yaklaşık Aylık 10 bine yakın geliri var, kayınpederim vefat edeli 20 yıl olmuş, 2 çocuğumuz var Ve hamileyim eşim dişini tırnağına takıp Gece gündüz çalışıyor borcumuz çok fazla , Gündüzleri işteyken yemek yemeden bisküvi ile idare ediyor para harcamamak için ,orta halli geçiniyoruz, kayınvalidem kendi erkek kardeşine onun çocuklarına ve etrafına döke saça harcıyor paraları, eşim 45 yaşında babasının bıraktığı dükkanı almıyor annesine kıyamıyor , bu arada kayınvalidem benim çocuklarıma ve eşime birşey almıyor ,sadece kendi kızları ve onların çocuklarına harcıyor, ayrımcılık yapıyor, Bebeğim 8 aylık oldu bir çorap bile almadı bunları gördükçe üzülüyorum, dükkanı vermek için İse şart koşuyor ,kızlara kalan evin biri uzak çarşıdan ev alacaksın diyor Babanın vasiyeti diyor, yani 100 bine yakın para ödememizi istiyor, hem yıllarca kiraları alıp hem böyle yapması normal mi, bizde adetler baba vefat edince mal paylaşımı yapılır, siz ne diyorsunuz, ne yapardınız kızlar cevaplarınız için teşekkürler
Kayınvalidem öyle tavır sergiliyorsa hiç tenezzül etmezdim.
Onunla da iletişimi minimuma indiririm.
Herşeyi eşimle birlikte çalışıp yapardım...

Kendi alınterini harcamak daha zevkli

Bencede kadin ölmeden mallar elinden alinmamasi lazim. Elinden herseyi alinip ortada birakilanlari cok gördüm. Bütün borclar neyin borcu? Ev mi aldiniz? Esiniz hic annesile bu konuyu konusmadi mi? Bir tarafa sacip duruyorsa diger tarafa hicbirsey almazken ortada bir durum var, ama bunu esiniz cözmeli. Icerleyip kendinizi doldurmanin faydasi yok. Sizin calisma imkaniniz varsa cocugunuz yeterli kadar büyüse calisin ve kimseye umut baglamayin.

Bu sorun buradakileri irgalamiyor dediko yapmış olacağız. Çünkü sorun ana-ogul arasında. Eşiniz çözmeli.
Ana oğul arasında şayet bende bu ailenin bir üyesiyim ve çocuklarımında hakkı var , biz böyle mücadele verip zorluk çekerken , onun istediği kişilere eşiminde hakkını dağıtması normal mi, ben sizden sadece yol göstermenizi istedim, dedikoduluk bir durum yok herkes derdini paylaşıp çözüm istiyor

Ana oğul arasında şayet bende bu ailenin bir üyesiyim ve çocuklarımında hakkı var , biz böyle mücadele verip zorluk çekerken , onun istediği kişilere eşiminde hakkını dağıtması normal mi, ben sizden sadece yol göstermenizi istedim, dedikoduluk bir durum yok herkes derdini paylaşıp çözüm istiyor
Ama normal değil tabiki... De çözecek olan eşiniz onun bu haksızlığa karşı gelmesi gerekir. Çözüm buradan çıkmaz en fazla sizde çalışın kimseye muhtaç olmayın denir güzel kardeşim.

Hem eşinden hem babasından maaş alması normal mi. Yasal mı bu. Bilmediğimden soruyorum.
her ne kadar sizde zorluk yaşıyor olsanız da çözümü bulacak ve işi halledecek kişi eşiniz. Kv nizim size dinleyeceğini hiç sanmıyorum. Eşiniz ne diyor bu duruma

Doğrusu baba ölünce babanın üzerine olan malları paylaşmak.
Eşe ne kadar ise anneye o cocuklar da artık neye göre olacak ise (nedeni kanuna göre mi İslama göre mi) pay etmektir. Belli ki bu yapılmamış eşiniz de anneme kıyamam diyorsa sizin diyecek bşrseyiniz yok. Annesine kıyamıyor evlatlarına kıyıyor. İmkan varken çocuklarını var olana göre yasatamıyor eşinizin yaptığı da adaletsizlik ama dediğim gibi yapmıyorsa ne diyebilirsiniz.
Kv ise epey fena imiş Allah merhamet versin ne diyeyim
Bu arada kv nin dediği sekilde üstüne para sakın vermeyin. Hakkınızı size satmaya calışıyorlar. Bir yerde bir kırılma olur olmazsa dava edersiniz ama o arada zaten 20 senedir de giden gitmiş.

Bencede kadin ölmeden mallar elinden alinmamasi lazim. Elinden herseyi alinip ortada birakilanlari cok gördüm. Bütün borclar neyin borcu? Ev mi aldiniz? Esiniz hic annesile bu konuyu konusmadi mi? Bir tarafa sacip duruyorsa diger tarafa hicbirsey almazken ortada bir durum var, ama bunu esiniz cözmeli. Icerleyip kendinizi doldurmanin faydasi yok. Sizin calisma imkaniniz varsa cocugunuz yeterli kadar büyüse calisin ve kimseye umut baglamayin.
Ortada kalacak bir durum yok Cnm, 2 tane maaşı var , dükkan aldık içini bile yaptıramadık borçtan, içini yaptırsak kiraya verecektik , bu şekilde ayrımcılık yapması üzüyor açıkçası, çocuklarım küçük ve hamileyim çalışmam imkansız maalesef

Siz kayınvalidnz ve ölmüş kayınpederinize göre mi çocuk yaptınız kendi yaginizda kavrulun sanki mecbur

Ortada kalacak bir durum yok Cnm, 2 tane maaşı var , dükkan aldık içini bile yaptıramadık borçtan, içini yaptırsak kiraya verecektik , bu şekilde ayrımcılık yapması üzüyor açıkçası, çocuklarım küçük ve hamileyim çalışmam imkansız maalesef

Esiniz annesiyle bu durumu konusmuyor mu hic?

Hem eşinden hem babasından maaş alması normal mi. Yasal mı bu. Bilmediğimden soruyorum.
her ne kadar sizde zorluk yaşıyor olsanız da çözümü bulacak ve işi halledecek kişi eşiniz. Kv nizim size dinleyeceğini hiç sanmıyorum. Eşiniz ne diyor bu duruma
Evet Rahmetli babaannemin kesilmisti çift maaşı. Hem dedemden hemde kendinden vardı.

Baba ölünce mal varlığına eş ve çocuklar varis çıkmıyo mu zaten? Yoksa hak önce anne de sonra çocuklara mı geçiyor? Benim dedem ölünce bankadaki parayı mesela hepsi ortak aldı ama malları anlaşıp üzerlerine aldılar. Tam bilemiyorum o kısmı eğer şuan kullanım hakkı sadece annedeyse mallar onun sayılır kimse karışamaz ama şayet çocukların da hakkı varsa hukuksal açıdan, ben olsam bu şartlarda hakkımı arar dava açardım çünkü söz hakkım olurdu.

Siz mudahil olmayin. Annesiyle oglu aralarinda anlassin, sizin kv ile muhatap olmaniz bu durumda hos olmaz. Esiniz birsey demiyorsa da artik onun bilecegi birsey.

Doğrusu baba ölünce babanın üzerine olan malları paylaşmak.
Eşe ne kadar ise anneye o cocuklar da artık neye göre olacak ise (nedeni kanuna göre mi İslama göre mi) pay etmektir. Belli ki bu yapılmamış eşiniz de anneme kıyamam diyorsa sizin diyecek bşrseyiniz yok. Annesine kıyamıyor evlatlarına kıyıyor. İmkan varken çocuklarını var olana göre yasatamıyor eşinizin yaptığı da adaletsizlik ama dediğim gibi yapmıyorsa ne diyebilirsiniz.
Kv ise epey fena imiş Allah merhamet versin ne diyeyim
Aynen cnm bende bu duruma üzülüyorum sonuçta annesi mağdur olmayacak zaten emekli maaşı alıyor 2 yerden , çocuklarımın da hakkı var , ayrımcılık yapmasa bizide gönüllese destek olsa gene tamam diyeceğim, eşim para ne zaman istese yok diyor ayrımcılık yapıyor

Biri ssk biri bağkur gibi farklı kurumlarsa evet alabiliyor.

Hukuken babanin uzerindeki mallar, bana vefat edince paylaşılır. Mallar annenin uzerine ise, babanin vefatı hic birşeyi değiştirmez.
Ayrica vasiyet dediginiz şey hukuki bir vasiyet mi? Ölümüyle beraber varisler mahkemeye çağırılıp vasiyet okunmuş mu?
Yoksa agziyla söyleyip gecmis mi, eger oyleyse hukuken hakkiniz yok. Adamin neyi varsa ortak paylasilir varisler arasında.

Buraya kadar yazdiklarim realite idi. Bundan sonraki kendi fikrim.

Allah gecinden versin babama birsey olsa, annemin elinden birsey alamam. Kadinin harcadigi paraya da goz dikmem.
"Şayet" gecinemiyorsam ha bire çocuk dogurmam, maddi sıkıntımız varsa ben de çalışırım. Miras konusu eşim ve ailem arasindaki meseledir ben karışmam. Benim ailemdeki bir miras konusuna da eşimi karistirmam

X