kızlar yardım edin ne yapmalıyım ben şimdi?

aysu87

Canim ailem
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2010
3.078
199
benimde sorunum süt durumum.4 nisan 2011 de doğum yaptımbebeğim 4010 kg dünyaya geldi.bebeğim crp değeri çok yüksek olduğu için 10 gün küvede kaldı doğum yaptığımdada beni hiç emmedi zaten rahatsızlığından dolayı emme refleksi yoktu.oğlum küvezdeyken sütümü sağdım zamnala arttı sütüm maşallah.10.günde 100 cc çıkıyodu 2 göğsümden 2 saatte.oğlum küveden çıkınca emzirmeye başladım ama hep az emdi.o zamnlar farkedemedim tabi.küvezden 13 nisanda çıktık ama küvezden çıkış kilomuz malesefr bilinmiyo.16 nisanda dr kontrole çağırdığında 4030 kgdi.21 nisanda gene kontrole çağırdı gittik 4100 gr olmuştu.az buldu ve 28 nisanda gene çağırdı.bu sefer 4290 gr çıktı.annesütünü devam ediyoduk bu arada mama hiç vermedim 4 mayısta aylık kontrole ve aşıya gittikki bebeğim 4240gr çıktı.ve dr bunun üzerine bizi mamaya başlattı gene kilo almazsa hastalık habercisi olabişlir dedi.emzir yarım saat 1 saat sonra 90 cc mama ver dedi 1 aylık bebeğe.bende hastamı acaba diye korkarak verdim mamayı 11 mayısta bebeğim 380 gr aldı ve 4620 gr oldu.ve dr bana bu kadar fazla kg almışken bile mamayı 120 çıkar dedi.şok oldum.bende hemen dr değiştirdim belkide geç bile kalmıştım.tabi bu arada mamayı azalttım günde 2 yada 3 kez veriyodum oda gündüzleri 1yada2 kez 60 cc gece 1 kez 90 cc.23 mayısta başka bi dr başladık orda kilomuz 5000 çıktı.dr ii dedi.pipisinin ucundaki tıkanıklık nedeniye 27 mayısta tekrar girmiştik dr bu sefer 5100 çıktı.2 hazirandada aşı için gittiğimizde 5200 çıktı dr bu şekilde devam et dedi.bende öyle yaptım.ama 17 haziranda tatil öncesi konuşmak için gittiğimizde bebeğim 15 günde 5400 olmuştu.dr gene ii dedi ama ben gittim pompa kiraladım 2 yada 3 saatt sağdım bazen 60 bazen 50 bazen 40 çıktı.dr aradım günde 4 kere 60 cc mama ver dedi.bende annesütünü sağdıktan veya emzirdikten sonra bazen 30 cc bazende 60 cc bazende 45 cc mama verdim her öğünde.4 temmuzda gittiğimizde 6080 olmuştu.20 günde 600 gr almıştı hemen hemen.oğlum beni emiyodu emdikten sonra bi sağıyım dedim 3-4 damla anca çıktı bende demekki hepsini emiyo dedim ve pompanın süresi bitince geri götürdüm zaten evde elektrikli pompam vardı.bu arada arkadaşıma dr önermiş bi ilaç ona başladım motilium.onda çok işe yaramış banada tavsiye etti.bende başladım.3-4 gündür ilacı içiyorum bebeğimin yutkunmalarından sanki artış var gibiydi bende evdekiyle bi sağıyım dedim ama beceremedim 10 cc zor çıktım bi göğsümden ve boıraktım.emzirmeye başladım o sağdığım göğsümü oğlum uyku arasında olduğu için 15 dk emdi ama 2-3 dk seriydi sonrası yudum yudum.şimdi bana bi tavsiyede bulunun lütfen mamayı azaltıp sütümü tekrar artırmak istiyorum.ne yapmalıyım yardımcı olun bana.mama vermesem aç kalıcak oğlum diye korkuyorum.aç olduğunda ağlayan biride değil bebeğim nasıl anlıcamki?yada dr dediği gibi 2 saate bir emzirip arada 4 kez 60 cc mamamı vermeliyim?tartırcak yerde bulamadımki bebeğimi çok merak ediyorum kilosunu 4 temmuzdan beri ne oldu acaba?

çok uzun oldu biliyorum ama lütfen bana yardımcı olun.

kilosunu merak ediyosan önce bebekle sonrada sen tartıl aradaki fark bebeğin kilosunu verir.ayrıca cok takılmışsın bence rakamlara katı kurallar koymuşsun gibi geldi bana.doktorun söylediği herşeyi yapmak zorunda değilsin.bebeğinin yanında sürekli duran gözlemleyen sensin.benim de 4 aylık kızım var ve mama veriyorum emziriyorumda durumuna göre.düzenini sen oluşturmalısın

Seni bir anne olarak çok iyi anlıyorum ancak bence tüm bu sorunlarını bir uzmana danışarak halledebilirsin bu çok önemli bir konu hem senin ruhsal sağlığın ve bebeğinin de bedensel ve ruhsal gelişimi için çok önemli bu sebeple bence burda bizlerin yazdıklarından daha çok sana yardımcı olabilecek doktorun ile görüşmeni tavsiye edeceğim bebeğimle sağlıklı ve mutlu günler geçirmen dileğiyle

benim oğlumda doğduğunda küveze girmişti şekeri çok düşmüş nefes alamamıştı 2 gün ayrı kaldık doktorum saat başı emzirmemi söyledi fakat sütüm sağmakla çok zor geldi 3 gün sonra emzirebildim azar azar geliyordu aç kaldığı için ağlıyordu inat ettim mama vermedim emzirmeliyim dedim bol su ve şerbet içtim bir hafta sonra sütüm yeterli miktarda geldi hala emziriyorum arada bir az geldiği oluyor sıkıntıdan stresten bol su içiyorum öyle günde 6-7 bardak değil 3 litreye yakın su içiyorum inanılmaz süt yapıyor bebeğini 2 saatte bir değilde yarım saat arayla emzirmeyi dene ne kadar sık emzirirsen sütün gelir ayrıca kendimden örnek vereyim sana annem beni doğurduğunda 1 kilo 200 grmışım kontrole gittiklerinde 100 gr bile alamıyormuşum doktor anneme üzülme bebeğin sağlıklı kiloyu sorun etme demiş ben 1 kiloyu toplam 1 senede alıyormuşum fazla takılma kiloya sen sütünün bol miktarda gelmesini sağla iyi günlerde büyüt bebeğini

merhaba canım öncelikle bebeğin hayırlı olsun benimde 22 aylık bir kızım var doğduğunda kilosu 3.500gr dı 3 gün sonra konturole gitmemizde 3.30 grdı dr hemen mama takviyesi dedi ama ben inat ettim kızım emiyor diye 2 saatte bir mama vermedim 2 gün sonra tekrar gittik 2 günde 50 gr almasına rahmen şekeri çok düşük diye bize hiç birşey söylemeden kuveze koydular mama vermişler ben 2 gün bellirli saatte emzirdim ve kızım yine 50 gr almıştı bizden para talep etmediler devamlı kilo takibi verdiler tabi mama takviyesi kızım 53 günlükken beni emmemeye başladı okadar üzülmüştümki anlatamam kızım çok zayıftı sütümü sağıp verdim 4. ayınakadar ama oda biyere kadar malesef 5. ayında ek besine başladık kızım kilo almaya ozaman başladı bende bebeğinin kilosu iyi mama vermek kötü bişey değil canım başka yapıcak birşey yok sen kendini kötü hissetme sakın sütünü artıkmak için humana stil çayı bol su rezene çayı armut incir süt bunlar genelde süt artırıcı ben bilmiyordum ablamda yeni doğum yaptı çalıştığı için bunları bol tüketiyor en önemlisi moral streste uzak olmak canım bebeğinin kilo boy takibini aşılarını bölgendeki sağlık ocağına gidebilirsin canım biraz uzun oldu kusura bakma canım kendine ve bebeğine iyi bak

Bir arkadaşın da dediği gibi rakamlara çok takılmışsın.Ben okurken yoruldum.Bukadar katı ve kesin değil hiç birşey.Aşırı stres yapmayın.Benimde kızım 7 aylık.Annelik gerçekten zor.Sürekli bir sürü ihtimalleri sıralıyoruz aklımızda.Kızım ilk doğduğunda 3300 dü.Doğduktan bir süre sonra kilo kaybı olduğunu araştırmalarımdan biliyordum.Ama 1 hafta sonra gittiğimiz doktor kilo vermiş emdikten sonra mama ver bakalım yicek mi yerse aç kalıyordur dedi.Saçma geldi.Çünkü zaten kilo kaybetmesi normaldi.Neyse denemek için bir iki kez verdim.İstemedi kızım mamayı.Bende zorlamadım hiç.Sürekli emzirdim.Sende öyle yap.Ve emzirmekte ısrarcı ol.Mutlaka sütün artar.Aksi halde bebeğin zamanla mamaya daha çok alışır.Bi süre gözlemle ve dene.Her anne her zaman bebeğini aç gibi düşünür zaten.Bunu normal karşıla.VE SABIRLA EMZİRMEYE DEVAM ET....HA KİLOYUDA ÇOK AKLINDA TUTMA ÇÜNKÜ NEYİ KAFANA TAKARSAN O GELİP SENİ BULUR.STRESİNİ BEBEĞİNEDE YANSITMA.

hepinize çok ama çok teşekkür ederim cevaplarınız için.kiloyu gerçekten bu kadar takmamın sebebi sanırım etrafımdakiler.özelliklede eşim.alışmış insanlar tombul bebeklere her bebeek tombul olmazki anlatamıyorum.
bugün sağlık ocağına gittim.benim hamilelik zamanımdaki ebelerden biri dönmüş çok şükür.çok ii bi ebeydi derdimi anlattım.onunda bebeği küvezde yatmış.onada çıkınca mama ver demiş doktor ama vermemiş.tecrübe tabi biz korktuk bişi olur diye verdik.ebe sen sık sık emzir artar sütün dedi.mamayıda isticektir mutlaka alışmış çünkü dedi ama 60 değil 30 ver durmazsa dedi bide kaşıkla ver dedi.orda tarttı 6400 geldi.kıyafetke hemde.bana gene az almış gibi geldi.20 günde 320 gr hemde bu kadar mamaya rağmen.kafam karışmadı değil valla.gerçi dün akşamda bi yerde daha tarttık 6670 çıktı kıyafetle.ebe 1 hafta deneyelim dedi ama ben cuma giderim gene pazartesiyi bekleyemem :)

X