Kocam─▒n ailesi ­čĹî

Ruhum Buruk

Aktif ├ťye
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
26 Kas─▒m 2019
3.216
9.097
33
Selam k─▒zlar

son zamanlarda nedense i├žimde bir g─▒c─▒kl─▒k var kocamon ailesine kar┼č─▒ herg─čn d├╝┼č├╝n├╝yorum kendi kendime sinir oluyorum onlara. 8y─▒ll─▒k bir ili┼čkimiz var bunun 3 y─▒l─▒ndada evliyiz ┼čimdi k─▒sa k─▒sa anlatay─▒m size. Bizden farkl─▒ ┼čehirde hepsi biz ba┼čka ┼čehirdeyiz benim ailemin oldu─ču ┼čehirde. ├çok kalabal─▒k bir ailesi var annesi 6 babas─▒ 7 karde┼č hepsi ilk ba┼člarda beni ├žok severdi bende ├žok severdim ├žok iyidi aram─▒z hala da iyi san─▒yor onlar ama ben hi├ž birine kar┼č─▒ iyi d├╝┼č├╝n├╝nemiyorum her y─▒l halalar─▒ 5-6 ki┼či haber vermeden bize gelir 1 haftaya yak─▒n kal─▒rlar defalarca dedim e┼čime istemiyorum haber vermeden gelmesinler bir daha dedim bu sene corona y├╝z├╝nden gelmediler allahtan. E┼čimin annesinede dedim bak anne evden ├ž─▒karken haber veriolar 5saat sonra bize geliyorlar ay─▒n 15inde maa┼č al─▒yoruz 12si 13├╝ gibi dolapta bir┼čey kalm─▒yor ay sonu oluyor ka├ž kere yok yere gidip market al─▒┼čveri┼či yapt─▒k son param─▒zla onlar i├žin dedim tamam ben konu┼čurum dedi ama sonra ne oldu bilmiyorum. Bu birinci derdim ikinci derdimse ge├žen sene e┼čimin babas─▒ emekli oldu asla paralar─▒nda g├Âz├╝m yok evlenirken bile sadece bilezik takt─▒lar onuda ben istemedim kendinizi zorlamayacak kadar tak─▒n dedim e┼čyalar─▒ d├╝─č├╝n├╝ her┼čeyi e┼čimle beraber yapt─▒k neyse emekli oldu insan bi d├╝┼č├╝n├╝p k├╝├ž├╝kte olsa bi hediye al─▒r diye d├╝┼č├╝nd├╝m ben b├Âyle ┼čeylere ├žok ├Ânem veririm an─▒ olur hat─▒ra kal─▒r diye bi hediye bekledim ama 1sene ge├žti yok. ┼×ehirde kendi evleri yok e┼čimin dedesinin evinde kal─▒yorlar yar─▒n ├Âb├╝r g├╝n ├Âlse dedesi ev mirasa girecek ve evden ├ž─▒kmak zorunda kalacaklar bunu kendileride biliyorlar ka├ž kere konu┼čtuk. Buna ramen emekli paras─▒yla gittiler 150bine k├Âye ev yapt─▒lar ve asla i┼č├ži paras─▒ vermediler e┼čimin babas─▒ kendi kendine yapt─▒ evin her┼čeyini yol yere havaya att─▒lar paray─▒ anlayaca─č─▒n─▒z. ┼×ehirde evleri yok ama k├Âyde harika evleri var k├Âyde tam k├Ây yani incin top oynuyor 10tane hane yoktur bile neyse. Sonradan ├Â─črendimki emekli olunca paray─▒ dolara yat─▒rm─▒┼člar ve onun faizi ile evi yapm─▒┼člar evet bunda ne var diceksiniz. Kv bana s├╝rekli faiz haram diyen bir insan kredi ├žekmi┼čtik d├╝─č─čn masraflar─▒n─▒ ├Âdemek i├žin bize k─▒rk tane laf etti faiz haram nas─▒l ├žekersiniz diye bende sustum uzatmak istemedim o zaman ├ž├╝nk├╝ anlamayacaklard─▒. Ama emekli paras─▒n─▒ dolara yat─▒r─▒p faiziyle ev yapt─▒rm─▒┼člar ve a─čz─▒ndan ka├ž─▒rd─▒ bana bunu bende dedim hanii haramd─▒─▒─▒??? Bize gelince haram size gelince haram de─čilmi dedim g├╝ld├╝ konuyu falan de─či┼čtirdi. Neyse dedim sustum yine uzatmak istemiyorum ├ž├╝nk├╝ aram─▒z bozulsun istemem. ┼×imdi bu pkurken ├žekilen kredilere yap─▒land─▒rma geldi e┼čimin borcu var o ├Âdenecek 15 binlira bende e┼čime dedimki ilk defa annenden iste onlarda para vard─▒r y─▒llard─▒r bi i─čne almad─▒lar evlenirkende yard─▒m etmediler tamam ama onlarda carm─▒ bilmiyorum dedi. ─░nan─▒n istemicem param─▒z olsa ama ┼čuan 2tane kredi ├Âd├╝yoruz k─▒┼č geldi do─čalgaz en az 450 geliyor neyse b├Âyle i┼čte sinir oluyorum hi├ž sormuyorlar nas─▒ls─▒n─▒z bir ihtiyac─▒n─▒z varm─▒ diye. Ayr─▒ca ┼čuan ben ├žal─▒┼čm─▒yorum 2.├╝niversite okuyorum ├Ân├╝m├╝zdeki sene bitecek in┼čallah o i┼če ba┼člayaca─č─▒m. Birde bi duru├ daha var sinirimi bozan s├╝rekli kv bana ├žpcuk yap ├žocuk yap diyip duruyor e┼čimin erkek karde┼či var ge├žen sene onun ├žocu─ču oldu s├╝rekli onu anlat─▒o bana eltimide allah var hi├ž sevmiyorum oda bana bay─▒lm─▒o zaten birbirimizi g├Âr├╝nce konu┼čuyoruz sadece oda kv le ayn─▒ ┼čehirde hatta ge├žen sene ├žocu─čun do─čum g├╝n├╝nde bizim ad─▒m─▒za gediye alm─▒┼č 350liraya bize fotosunu att─▒ 350liraya bunu ald─▒m siz ald─▒n─▒z diye haveriniz olsun dedi bizim haberimiz yok e┼čim yine ay sonuydu zar zor paras─▒n─▒ g├Ânderdik onlara. Neyse bana ├žocuk yap diyip duruyor bende ge├ženlerde anne yap diyorsunda para yok biz o ├žocu─ča nas─▒l bakaca─č─▒z dedim bana dalga ge├žer gibi ben bez paras─▒n─▒ g├Ânderirim sen yap dedi ben sinirlendim y├╝z├╝ne kapad─▒m telefonu. Ge├žen haftada 2 rahmim oldu─čunu ├Â─črendik onun i├žin ameliyat olcam 1 kere d├╝┼č├╝k yapt─▒m. Ben bunu ├Â─črendikten sonra kv benim annemi aray─▒p ne zaman ├žocuk yapacaklar diye sormu┼č yine annemde nolur sorup durma vard─▒r bi bildikleri gen├žler daha istedikleri zaman yaparlar demi┼č kv yine g├╝lm├╝┼č. Uzun ve kar─▒┼č─▒k oldu k─▒zlar ama ger├žekten e┼čimin ailesinde herkesi ├žok severdim ama art─▒k nedense nefret ediyorum s├Âyledikleri her┼čey bat─▒yor hi├ž aram─▒yorum art─▒k kimseyi aray─▒nca sinirim bozuluyor. K├Ât├╝ s├Âz s├Âyleyip kalpte k─▒rmak istemiyorum tek ├ž├Âz├╝m├╝m aramamak aray─▒ncada so─čuk konu┼čmak. ­čĄĚ­čĆ╝ÔÇŹÔÖÇ´ŞĆ

K─▒zlar emekli paras─▒ndan hediye bekliyorsun demi┼čsiniz bana ama a┼č┼čaya yazd─▒m buraya yazay─▒m di─čer ├žocu─čuna emekli olduk hediyesi diye kurutma makinas─▒ alm─▒┼člar ben aylar sonra ├Â─črendim iyi anne ne g├╝zel hay─▒rl─▒ olsun dedim bende. Benim hediye bekledi─čim milyallar de─čil hat─▒ra olsun diye k├╝├ž├╝k bir kahve fincan─▒ gibi bi┼čey ben paras─▒nda de─čilim d├╝┼č├╝ncesindeyim. Onlar ev yapt─▒ babamda emekli oldu bah├žede otursun diye sallanan sandalye ald─▒k biz onlara. Baz─▒ ┼čeyler para de─čil d├╝┼č├╝nce gerektiriyor.
Cok ince d├╝┼č├╝n├╝yor kendinizi yoruyorsunuz.

Patianne

├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
30 Haziran 2019
402
302
Genel anlamda hak verdim size 1 k─▒z─▒m var 2.torun diye bask─▒lan─▒yorum y─▒llard─▒r yapmad─▒m ├žocuk laf─▒ndan midem bulan─▒yor art─▒k....emekli ikramiyesiyle evet ufak bir hediye alabilirlermi┼č sonu├žta hi├žbir┼čeyinize yardim etmemi┼čler ama d├╝┼č├╝nceli olmak baz─▒ insanlar─▒n tabiat─▒nda yok maalesef....├╝stelememek gerek
Dolar in faiziyle ev yapmalar─▒ mant─▒kl─▒ gelmedi orada bir yanl─▒┼č─▒n─▒z var san─▒r─▒m yada yanl─▒┼č duyum alm─▒┼čs─▒n─▒z ├ž├╝nk├╝ ├╝lke ┼čartlar─▒nda dolara ├žok d├╝┼č├╝k bir mebla faiz olarak ├Âdenir mevduat hesab─▒nda... mesela 4 y─▒l ├Ânce 17 bin dolara 12 dolar ayl─▒k faiz veriyordu bizim banka ...o muhtemelen d├╝┼č├╝kten alm─▒┼č dolar─▒ y├╝kselince satm─▒┼č mant─▒kl─▒ olan─▒ yapm─▒┼č yani neyse konu buda de─čil..
Halalar─▒ konusunda hakl─▒s─▒n─▒z gereksiz yani gelip ye─čenlerinde kalmalar─▒ ├žok sa├žma
Di─čer ├žocu─ča kurutma makinas─▒ alm─▒┼člar...maalesef ayr─▒m her ailede var benim babam karde┼čime 400 binlik ev bak─▒yor ba┼čka evleri olmas─▒na ra─čmen s─▒rf kendi ├╝r├╝ne olsun diye karde┼čim 24 ya┼č─▒nda bu arada bana gelince bin liral─▒k bir e┼čyay─▒ ├žok g├Ârd├╝ almad─▒...annemin y├╝z├╝ne vurdum bunu k├Ât├╝ oldum...g├Âr├╝┼čm├╝yoruz
Yada k.v.eltime yapt─▒─č─▒n─▒n yar─▒s─▒n─▒ bana yapmad─▒ ama ondan kaz─▒k yedik├že bana y├Âneldi ├ž├╝nk├╝ her i┼čine ko┼čan ben...┼čimdi ne al─▒rsa ikimize de al─▒yor
Haketmedi─čini s├Âyleye s├Âyleye s├Âzde ayr─▒m yapm─▒yor...
Yani demem o ki ayr─▒ ┼čehirlerde olman─▒za ┼č├╝k├╝r edin.ya dibinizde olsalard─▒ ayn─▒ binada falan...beterin beteri var

balkabagi21

Aktif ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
30 May─▒s 2013
71
47
Hakl─▒ olduklar─▒n─▒z;
1. Halalar─▒n sizde kalmas─▒n─▒ istememeniz
2. ├žocuk diye konu┼čmalar─▒na k─▒zman─▒z

Haks─▒z Olduklar─▒n─▒z;
1. KP emekli ikramiyesinden pay beklemeniz
2. Yapt─▒rd─▒klar─▒ evin nerede olaca─č─▒na kar─▒┼čman─▒z
3. Paralar─▒n─▒n hesab─▒n─▒ yapman─▒z ki sizi ilgilendirmez

4. en ufak s─▒k─▒nt─▒da KP emekli maa┼č─▒na ve ikramiyesine g├╝venmeniz
calcifer dedi─čine aynen kat─▒l─▒yorum. Tamam ├žocuk ├žocuk demeleri ├žok sa├žma o iki ki┼čiyi ilgilendirir sadece, halalar─▒ falanda neden bir hafta kal─▒yorlar kalmas─▒nlar, hadi geldiler diyelim bir gece kal git, ne i┼čin var gen├ž ├žiftin evinde. Ama onun haricinde sanki kocan─▒n ailesine biraz haks─▒zl─▒k yap─▒yorsun gibime geliyor. Adam bunca y─▒l ├žal─▒┼čm─▒┼č emekli olmu┼č, emekli paras─▒n─▒ ne yapaca─č─▒n─▒ kendisi bilir. K├Âyde ya┼čamak istemi┼čtir k├Âye ev yapt─▒rm─▒┼čt─▒r. Maddi yard─▒ma gelince hi├ž bir anne baba ├žocuklar─▒na sonsuza dek bakmak zorunda de─čildir. Do─čan─▒n kanunu bu; do─čur, b├╝y├╝t, hayat─▒ ├Â─črenince at..Ayr─▒ca d├╝─č├╝nde sen kendin hi├ž bir ┼čey istememi┼čsin o zaman ┼čimdi de bunu dile getirmemen gerekir. K├Ât├╝ bile olsalar eviniz ayr─▒, ┼čehriniz ayr─▒ bu kadar takacak ne var ki..