Kolesterolün düşürülmesinde 8 etkili besin

cranky

Guru
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2006
738
5
38
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! ADANA (İHA) - Kolesterolün düşürülmesinde elma, havuç, mısır, badem, sarımsak, süt, portakal ve çayın etkili olduğu bildirildi.

Dengesiz beslenme ve spordan yoksun bir hayatın, kandaki yağ oranının yükselmesine ve yüksek kolesterole yol açtığını belirten uzmanlar, kolesterolün de insanların kalp hastalığına ve felce yakalanma oranını büyük ölçüde artırdığını vurguladı.

Kolesterol düşürücü diyet ve sağlıklı yaşam biçiminin benimsenmesinin, kalp ve damar hastalıklarının görülme oranını azalttığını kaydeden uzmanlar, kolesterolün düşürülmesinde etkisi kanıtlanan bazı besinlerin tüketilmesini önerdi. Uzmanlar, kolesterole karşı etkisi kanıtlanan 8 besini şöyle sıraladı:

Elma: Zengin pektin, lifli protein ve C vitamini içeren elma, kolesterolü çok etkili bir şekilde düşürür. Bir ay boyunca günde iki elma tüketilmesi durumunda, kanda kalp ve damarlara zarar veren yoğunluğu düşük lipoprotein kolesterolünün oranı büyük ölçüde düşürülürken, kalp ve damarlar için yararlı olan yoğunluğu yüksek lipoprotein kolesterolünün seviyesi ise yükseltilir.

Havuç: Kalsiyum pektat içeren havuç, öd asidiyle gerçekleşen kimyasal tepkimeden sonra dışkıyla vücuttan atılır. Vücutta öd asidinin oluşturulması da kandaki kolesterolü tüketerek kolesterol seviyesini düşürür.

Mısır: Mısırda bulunan zengin kalsiyum, fosfor, selenyum, lesitin ve E vitamini, kolesterolü düşürme işlevine sahip.

Badem: Kolesterol seviyesi normal veya biraz yüksek olan insanlar badem yiyerek, kandaki kolesterolü düşürebilir ve kalp sağlığını koruyabilirler.

Sarımsak: Günde üç diş sarımsak yenmesi durumunda vücuttaki zararlı kolesterol seviyesi etkili bir şekilde düşürülürken, yararlı kolesterol seviyesi de yükseltilir; böylece kalp hastalığının meydana gelme oranı düşürülür.

Süt: Bol kalsiyum içeren süt, vücuttaki kolesterol oranını azaltır.
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Portakal ve mandalina: Zengin C vitamini içeren portakal ve mandalina, karaciğerin zehirli maddeleri atma gücünü artırır ve kolesterolü de düşürür.

Çay: İnsanı uyanık tutma, kalbi güçlendirme, idrarı kolaylaştırma, kandaki yağı eritme gibi işlevlere sahip olan çay sık sık içildiğinde insan vücudundaki kolesterolün yükselmesini engeller.

 
Son düzenleyen: Moderatör:

dilekdilek

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.080
0
41
benim annemde kolsetrol hastası ve elimden geldiğince onu diyete zorluyorm ama boğazına çok düşkün.Zayıf ama kolestrolü sınırın çok çok üstünde doktor bile şaşırdı cevizde düşürüyor diyolar acaba doığru mudur?
 

mesure

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
754
14
42
Aynı dertten benim annemde muzdarip hem kilolu hemde iştahta yerinde.Dilekdilek cevizi annem akşamdan bir bardak suya 3-4 adet atar üstü kapalı sabaha kadar bekler ve sabah aç karnına içer tabi cevizide yer annene söyle oda yapsın kolestrolü düşürüyormuş.
 

GunhesH

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2006
3.433
10
kolesterolu düşürmek için şöyle bir tarif duymuştum ben de
25 adet limonun suyunu sıkıp..içine 41 diş sarımsağı da ezerek cam kavanoz gibi birşeye koyuluyor güneşin direkt olarak gelmediği bir yerde 1 ay boyunca bekletiliyor...sonra her sabah yarım çay bardağı içiliyormuş....kolesterol hapı kullandığı halde düşüremeyen bir hasta kolesterolunu böyle düşürüyormuş
 

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.651
19
48
Bende Sabahlari Aç Karina Içilen Greyfurt Suyunun Kolestrolu Düşürdüğünü Duymuştum
 
X