Konu Bitirme Günlüğüm

Look Up

Move on honey ;)
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2010
1.634
3.032
Evet, en azından bir işin ucundan tutmalı. Sayısalı seviyorum. Her gün bitirdiğim konuları buraya yazıp, kendimi takip edeyim dedim. İnternette çok vakit geçirdiğim için burası iyi olacak. Hem bir üniversite öğrencisi hem de lise dersleri çalışan biri. :KK9:

Bu hafta fizikle başlıyorum.
1- Elektrik (çooook uzun sürebilir bu, hiç sevemedim ki. :63: )

FİZİK ................................................. MATEMATİK
18.09.12 .............................................. Fonksiyonlar +
Elektrostatik ++ ....................................... Limit ve Süreklilik +
Elektriksel Alan ve Potansiyel + ...................... Türev+

Edit : Bu konuyu açmamın üzerinden yıllar geçmiş,şimdi 6 yıl sonra tekrar burdayım, konuma da bir göz atıp, güncel halimle devam etmeye karar verdim.:dondurma:

Şimdi üniversiteyi bitirmem için çalışacağım dersler ve yeniden üniversiteye hazırlanma isteği var içimde. Biter mi bitmez mi bilmiyorum ama istersem yapabilirim, çok isteyince olur :KK49:

Son düzenleme:
18.09.12 Elektrostatik $tik işareti.jpg

Selam Günlük.:KK3:
Konuları bitirdikçe ilk mesaja ekliyorum..Sonraki mesajlarda düzenleme olmuyormuş.
Mat-2 deki bazı konuları bitirmiştim önceden, ekledim oraya. Oranın düzeni de ayrı bir zor.
Fizikle başlıyım dedim de tek ders tek ders götürürsem baya uzar işim. Dersleri bir arada götürmek en iyisi.
Elektrikte uğraştırıyor beni.
Biyolojiden de bitirdiğim konular var, onları da ekleyeceğim yakında.
Nereye kadar gider ki böyle günlük?
Dışarda bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyor. İçimde de bir çalışma isteği.Ben çalışmaya gider. :KK68:

Geldim ben. Bu arada konudan sonra gönderdiğim ilk mesajı düzenleyemiyorum sadece. Orda mesaj düzenleme paneli yok. Bundan önce gönderdiğimde var. :)
Biyoloji çalıştım biraz, dediğim gibi. Sinir sistemine başladım. İlgi çekici doğrusu. Sinir hücresi(diğer adıyla nöron) hücre gövdesi, akson ve dentritten oluşuyor. Miyelin kılıflı olanlar inanılmaz bir hızla iletim yapıyormuş. MS hastalığı da bu miyelinlerin zarar görmesinden oluşuyor zaten. Üç tip nöron var ; duyu nöronu, ara nöron(m.s.s yi oluşturan nöronlar) ve motor nöron.
Akson çapı arttıkça iletim hızı artıyormuş.

Daha çoook bilgi var da çıkmam lazım.

Günlük dün geometri ve matematik çözdüm biraz.Çember ve diziler. Güzeldi, kolaydı. :)
Bugünde fizik çalışmayı düşünüyordum ama.. Bakalım yorgunluğum geçerse.
Bir de kimyadan organiğe baksam diyorum.Alkandı, alkendi, karboksilli asitti, eterdi, esterdi....[
/COLOR]

Günlük içimden hiiç çalışmak gelmiyor. Türkçeden soru çözdüm biraz.

Dün geometriden soru çözdüm, paralelkenar. İntegrali de tekrar ediyorum. Çok bir çalışmam yok.

yaaa selam tekrar günlüğüm :KK25:

ne kadar çok zaman geçmiş aradan, devam etmemişim konuma. :oops:

ne olaylar ne olaylar olmuştu hayatımda.:sus: 6 yıl geçmiş aradan. :KK35::KK51:

lise değil de bitirmediğim üniversite derslerine çalışma programı olarak devam edeyim buraya. :kahve::KK6:

o zamaaan başlasın dersler,

ilk dönemden sadece bir seçmeli dersim var ama maşallah ikinci dönemde özellikle son seneden baya dersim var. yine depresyon takılıp sınavlara girmeyişimin geri dönüşleri bunlar :uykucu:

ikinci dönem derslerimden makro iktisat, Türkiye'nin yönetim tarihi ve yabancı dil zorunlu olanlar, 4 tane de seçmeli var :oha: :skandal:

öyleyse makro ve yönetim tarihine başlayalım bakalım.:super:

Başladım bile.:KK55:

Makro İktisat :

• Giriş
  • Milli Gelir Hesaplama Yöntemleri
Türkiye'nin Yönetim Tarihi
  • Eski Türklerde Yönetim Yapısı

Bir plan çıkarıp onun üzerinden gitmek ve düzenli tekrarlar mantıklı. Ders seçimlerine kadar en azından zorunluların büyük kısmını halletmiş olurum . :KK49:

selam günlükcüm

bugün Türk İdare Tarihi çalıştım en çok. Neler çalışmışım bir bakalım :KK54::

• İlk Türk-İslam Devletleri'nde Yönetim Yapısı
  • Osmanlı Kuruluş Dönemi'nde Yönetim Yapısı
  • Osmanlı Klasik Dönemi'nde Yönetim Yapısı
  • Tanzimat Dönemi'nde (1839-1876) Yönetim Yapısı
Baya konuya göz atmışım. İki konuda makro iktisat çalışıp, sonra hepsinin bir tekrarını yapacağım. :kahve:

selamlar günlük,

hafiften tekrar yaptım. hafif canım da sıkkın ama bu can sıkkınlığının beni esir almasına izin veremem :duduk:

zinciri kırma başlattım ocak ayı için. çok heyecanlıyım.:KK49: her bir zinciri farklı renklere boyayacağım. öyle kendimi yoracak bir program değil, her bir başlık için günde 10 dk ile 1 saat arası çalışma süresi olacak. :kahve:

zinciri kırmanın içine erken yatma ve erken kalkmayı da eklemek istiyorum. böylece güzel güzel ilerler programım :dondurma:

hafif stresli, bol umutlu, bol hevesli ve bol istekliyim. :emir_bebek:

arada böyle ( :silah: ) ve böyle :-)cry:) hissetsem de bunun mutluluğuma çok faydası yok :lülülü:,
o yüzden zihnimi pozitif olana çevirmem daha mantıklı. Hoppa

hadi ben biraz ders çalışayım.:KK69::kahve:

kendime de nazarım değmesin .:nazar::KK55:

Selaaam günlük ,

Çok çok mutlu ve umutlu hissediyorum .:KK68:

Yeni yıl hepimize dileklerimizi getirsin, mutluluk , huzur , bereket , bolluk , sağlık , kocaman sevgiler getirsin. :dua::KK200:

Allah'ım hepimize güzellikler , neşe , huzur , bol sağlık ver. Istikrarlı bir şekilde çalışıp başarılı olmam için yardım et. :dua:

Yönetim tarihi konularını okumaya devam ve makrodan da çalışıyorum . :kahve:

Selam günlük,:KK3:

bugün ders çalıştım, güzeldi . peki neler çalıştım, gel bakalım;:cool:

• Türkiye'nin Yönetim Tarihi'nde Jön Türklere baktım.
  • Matematikte integral alan hesaplamaları, soru çözümü ve biraz parabol
  • Fizikte young deneyi, çift yarıkta girişim ve tek yarıkta kırınım, soru çözümü ve Modern fiziğin teknolojideki uygulamaları
  • Biyolojide biraz sinir sistemi,
  • Türkçe de sözcükte anlam soru çözümü.
makro iktisat kaldı sadece programıma dahil olup da yapmadığım.

arada umutsuzluğa düşüyorum ama biliyorum her şey güzel olacak :KK49:

selam günlük,

içimde kocaman bir korku var ama dillendirmek istemiyorum daha fazla. her şey güzel olacak evet, böyle olmasını istiyorum. duygularımın bir dengeye oturmak üzere olduğunu düşünmek istiyorum. neyse neler çalıştım onlara bakalım ;

• fizik : atom modelleri
  • matematik : integralde alan
şu an sadece bu kadar.

• Türkçe : Sözcükte Anlam soru çözümü
  • Tarih : Tarih Bilimi soru çözümü
  • Kimya/Fizik : Atomun yapısı soru çözümü (bugün atom modellerini fizik açısından calistim aslında ama kimyada da var ve konu başlangıcıyla ilgili olarak atomun yapısı konusunun sorularını çözdüm kimya testinden)

Selam tekrar :KK200:

• Integral de alandan soru çözdüm.
  • Makro iktisat - Makro iktisat politikası (arz yönlü ve talep yönlü )
-Arz yönlü makro iktisat politikası iktisadi büyümeye odaklı iken , talep yönlü makro iktisat politikası iktisadi dalgalanmaları kontrol etmeye yönelik.

Maliye ve para politikaları makro iktisat politikalarının aracıdır.

Maliye politikası kamu harcamaları ve vergiler etkisiyle uygulanıyor. Para politikası ise para arzı yani faiz haddi etkisiyle uygulanıyor.
  • Türk yönetim tarihi :
  1. Karahanlılar
Talas Savaşı'nda abbasilere karluklar yardım ediyor. Orta Asya İslamiyet'e açılıyor.

Hacib : saray teşkilatının başındaki kişi. Hükümdarın bir numaralı danışmanı. Sarayın dış bağlantısını kurar ve sarayda protokolü hazırlar.

Kapucubasi : saray personelini idare eder. Saray içinde hükümdarın güvenliğini sağlar.

Emiri candar : Hanın saray dışındaki güvenliğinden sorumludur.

Yuğruş : vezir. Hayatı sarayda geçer.

Hazinedar : devlet harcamalarından sorumlu.

Divanı mezalim : adalet işleri

Adalet işlerini kadılar yapar

2. Gazneliler

Altın çağ oğul Mahmud döneminde. En önemli yaptığı şey Hint seferleri.

Dandanakan da Selçuklulara yenilir ve İran topraklarını kaybeder.

Sultan unvanını sahiplenen ilk Türk Müslüman devlet.

Sultan hem vezir, hem başkan , hem baskomutandir.

Divanı arz : milli savunma bakanlığı

Divanı risalet : elçilik

Divanı şugul- i işrafı memleket : casusluk

Divanı berid : posta işleri

Divanı vekalet : Sultanın özel hayatından sorumlu ofis.

• Biyoloji : Duyu organları

:KK200::nazar:

biraz karman çorman gidiyorum sanki . hadi bi düzenleyelim şu çalışma programını. :kahve:

öncelikle üniversite dersleri için :

Türkiyenin Yönetim Tarihi'nde her gün bir konu diyorum. En baş ve en son konuları zaten bitirdim. Şimdi baştan sona devam edelim. Makro İktisatta bir kitaptan devam ediyorum zaten, arada başka yerlerden konu atlayarak bakıyorum, aynen devam.

3 ocak perşembe :

• Türkiye'nin Yönetim Tarihi ; 1. 2. ve 3 üniteler özet okuma
  • Makro İktisat : Kitap devam program saatine göre.

Sınav dersleri için ;

3 ocak perşembe :

• Matematik : integral (konu+soru)
  • Fizik : Dalgalar (konu+soru)
  • Biyoloji : Duyu organları (konu+soru)
  • Kimya : Atom modelleri ve periyodik tablo (konu+soru)
  • Türkçe : Paragraf soru çözümü
  • Geometri : Genel Konik Tanımı ( Dış Merkezlik) (konu+soru)

şimdilik böyle. dolu dolu oldu. :KK51: :KK200::nazar:

X