KORKULARIM DELİRİYORUM

Pusulaki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2017
287
64
31
Arkadaşlar cok kötüyüm her saniyem zehir gibi geçiyor bende anksiyete bozukluğu ve depresyon var delirmekten şizofren olmaktan çok korkuyorum kendimi telkin edip rahatlayamıyorum cıldırcam nerdeyse nolur birsey diyin 😥😥

Arkadaşlar cok kötüyüm her saniyem zehir gibi geçiyor bende anksiyete bozukluğu ve depresyon var delirmekten şizofren olmaktan çok korkuyorum kendimi telkin edip rahatlayamıyorum cıldırcam nerdeyse nolur birsey diyin 😥😥
yok canım bisey olmuyor en beterini oldum mutlaka doktora gidin başka çare yok

Bu bende de vardı. Okumadığım makale kalmamıştı şizofreni üstüne. Takıntılı gibi şizofreniyle alakalı bin tane şey araştırıyordum. X davranış onseti olabilir mi? Y hastalığıyla arasındaki ilişki ne? Şu biyolojik faktör etkiliyor olabilir mi vs. Derken kafayı yiyordum. İlk tetikleyen de psikiyatristimin anksiyete ve depresyon teşhisi koymasıydı ama ben ne depresyon ne anksiyete belirtilerini tam karşılamıyordum kendimce. Bu endişelerimi psikiyatriste anlattığımda çok üzerinde durmadı. Sen sürekli bunu araştırıp bu konuda konuşmak istersin rahatlamak için ama ben ne dersem diyeyim bir işine yaramaz. Kendine yeni birşey bulursun şizofreniden korkmak için demişti. Anksiyeteminde evet birebir panik atağa, sosyal fobiye, yaygın anksiyeteye, okbye vs. uymadığını ama anksiyete spektrumu içinde olduğumu açıklamıştı.

Ben en çok kafayı yediğim, kesin ileride şizofren olacağım fikriyle iç daralması yaşadığım zamanlarda 'iyi hissetmek' kitabı çok işime yaradı. Bildiğin kutsal kitap gibi okurdum içim sıkıldıkça. Özellikle en başında delirme korkusu olan insanlardan bahsettiği ufak bir kısım var. Eve geçince bulabilirsem atarım sana orası beni rahatlatıyordu. Sonra kendimce bendeki sözde belirtileri geri çevirme yoluna gittim. Mesela biryerde şizofreninin aslında otizm gibi bir çeşit zihinsel geri çekilme kendini soyutlama olduğunu okumuştum. Bu yüzden kendimi daha çok sosyalleşmeye ve dinlediğim insana, okuduğum kitaba vs. Daha çok odaklamaya zorladım. Mindfullnes egzersizleri yaptım. İşte yeni birşeyler öğrenmenin zor olduğunu okumuştum buyüzden programlama öğrenmeye başladım. Nikotin ihtiyaçlarının daha fazla olduğunu okuduğum için sigarayı azalttım vs. Böyle böyle daha iyi hissettim ve bir noktada bu konu hakkında düşünmeyi bıraktım tamamen. Şuan yazını okumasam aklıma gelmezdi bu yaşadıklarım. Kaygılanmak yerine sorun varmış gibi davranıp çözmeye çalışmak bana daha iyi geldi. Hem hayatımda olumlu etkileri olmuş oldu. Uzun uzun yazdım inşallah senin içinde bir çözüm olur yazdıklarım en azından yalnız olmadığını anlarsın.

ilacınızı değiştirir doktor belki. Bir de düzenli uyku uyuyun. uykusuzluk da anksiyete yi artırıyor.

Bu anksiyete öldürmüyo süründürüyo olayı yemin ederim bende çok çektim ama duadan başka yol yok ilaç zaten şart onsuz olmaz rabbim yardım etsin bende çok çektim halada bitmiş dğl

X