korunmamama rağmen hamile kalamıyorum

Osman Bey tekrar merhaba, esimin degerlerine bakildi ve onda hersey normal gorunuyor.. ben hormonlarimla alakali olabilecegini dusunuyorum...ne de olsa prolaktin tedavisi gordum...en son sinirda idi..tekrar baktirmali miyim? bir de muhakkak reglin 2. gunu ac karina mi bakilmali?

bir de spermleri vucut algilayip oldurebiliyormus..bunun icin hangi test yapilmali? Aslinda hamilelige hazirlanan bayanlar hangi testleri yaptirmali, listeleyebilir misiniz?

bir de Ist'da Sb niz yok sanirsam..acilacak mi
cok tsk ederim a.s.

Merhaba ebrubu,

Her zaman söylediğim gibi, sperm tahlillerinin doğru bakılması ve doğru yorumlanmasında maalesef ülkemizde ciddi boyutta bir sıkıntı yaşamaktayız. Dolayısıyla, size normal olduğu söylenmiş bile olsa, sonuçları görmemizde fayda olduğunu bir kez daha yinelemek istiyorum. Özellikle Kruger kriterlerine göre incelenmiş sperm sayı-hareket ve morfoloji değerlerini yazarsanız sevinirim. Prolaktin değerlerinize kontrol amaçlı baktırmanızda yarar var elbette, bunun aç olmanız gerekmiyor. Kadın vücudunun sadece spermlere değil, yarısı sizden olan embriyolara bile tepkisinin olabildiği doğrudur. Bunun için planlanmış tetkikler ve tedavi planları da vardır. Maalesef sadece Ankara'dayız, yolunuz düşerse sizinle tanışmaktan çok memnun olurum. Günlerinizi sağlıklı geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan ÖZGÜN

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

merhaba Osman Bey,
22/5/2008 tahlil sonucu
Volüm 6 cc
Renk sarı-beyaz
koku normal
likefaksiyon 30 dak
viskozite normal
aglütinaasyon yok
sayı 42 milyon
hareketlilik %55
progresif hareketlilik %45(+3) %10(+2)
morfoloji (strict kriter-MEUSC) 4/96

Yorumlarsanız sevinirim.

iyi günler hocam
Ben 40 yaşındayım. ilk evliliğimden 12 yaşında bir kızım var. ilk eşimde sperm düşüklüğü vardı ve tedavisiz evliliğimin 5 .yılında hamile kaldım . 8 yıllık bekarlıktan sonra geçen yıl ikinci evliliğimi yaptım. şimdiki eşimin ilk evliliği. yaşımın ileri olması sebebi ile ve rahatsızlığım neticesinde laparoskopi oldum sol tuba da tıkanma ve yapışma olduğu sorunun giderildiği söylendi. operasyon sonrası 3 ay klomen tedavisi gördüm ancak ilaçlar ters tepti yumurtalarım çatlamadı vs. tedaviyi bıraktım rahim filmi çekildi tüplerimin her ikisinin de açık olduğu gözlemlendi. eşimin spermiyogram testi normal. 6 ay oldu sigarayı bıraktım. 56 kilodan 63 kiloya yükseldim.dr kontrollerimi aksatmıyorum herhangi bir akıntım, kistim veya enfeksiyonum yok çok şükür.sat 8 ocaktı normalde 4 şubatta adet görmem gerekiyordu (adetlerim oldukça düzenledir ) ancak görmem gereken günde ve devam eden diğer iki günde kirli beyazımsı bir akıntım oldu arada sümüksü açık pembe akıntım oldu fakat çamaşırımı kirletmeyecek kadar az ve 7 şubatta adet gördüm.pıhtı şeklinde bir kanamam yok açık kırmızı bir kanamam var. ve şu an bitmiş bir durumda bhgc yaptırdım negatif çıktı. bunun altında bir neden olabilir mi yoksa döllenipde tutunamayan bir embriyo mu . sayın hocam herşey normal bir yıldır korunmadan ilişkide bulunuyoruz yumurtlamam normal neden gebe kalamıyorum .teşekkür ederim

merhaba Osman Bey,
22/5/2008 tahlil sonucu
Volüm 6 cc
Renk sarı-beyaz
koku normal
likefaksiyon 30 dak
viskozite normal
aglütinaasyon yok
sayı 42 milyon
hareketlilik %55
progresif hareketlilik %45(+3) %10(+2)

Yorumlarsanız sevinirim.

Merhaba ebrubu;

Sperm analizi sonuçlarınızda normal morfoloji değerlerinin düşük olduğu görülmektedir. Eğer bu analiz bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında bakılmamışsa, lütfen bakılmasını sağlayınız. Eğer yine de sonuçlar aynı çıkarsa, 2 veya 3 aşılama tedavisinden sonra tüp bebek yöntemine (mikroenjeksiyon) geçilebilir. Sağlıklı günler ve etkili tedaviler dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Osman Bey merhaba, morfoloji icin dr'lar bize normal demislerdi (4%). Normal degeri nedir acaba? Yukseltme imkani var mi?

bir de reglimin 21. gunu (bugun) kan testi yaptirdim asagida sonuclari gorebilirsiniz. prolaktin icin dostinex kullaniyordum, ara vermistim tekrar kullanmam gerekir degil mi?
SERBEST T4 (FT4) 1,02 ng/dL
TSH(TiROiD STiMULAN HORMON) 1,24 uIU/mL
HCG (Human korionik gonadotropin) <2,00 mIU/mL
FSH (FOLiKÜL STiMULAN HORMON) * 2,75 mIU/mL
LH (LUTEiNiZAN HORMON) * 3,09 mIU/mL
PROGESTERON 10,80 ng/mL
PROLAKTiN (PRL) 56,59 ng/mL

Son düzenleme:
iyi günler hocam
Ben 40 yaşındayım. ilk evliliğimden 12 yaşında bir kızım var. ilk eşimde sperm düşüklüğü vardı ve tedavisiz evliliğimin 5 .yılında hamile kaldım . 8 yıllık bekarlıktan sonra geçen yıl ikinci evliliğimi yaptım. şimdiki eşimin ilk evliliği. yaşımın ileri olması sebebi ile ve rahatsızlığım neticesinde laparoskopi oldum sol tuba da tıkanma ve yapışma olduğu sorunun giderildiği söylendi. operasyon sonrası 3 ay klomen tedavisi gördüm ancak ilaçlar ters tepti yumurtalarım çatlamadı vs. tedaviyi bıraktım rahim filmi çekildi tüplerimin her ikisinin de açık olduğu gözlemlendi. eşimin spermiyogram testi normal. 6 ay oldu sigarayı bıraktım. 56 kilodan 63 kiloya yükseldim.dr kontrollerimi aksatmıyorum herhangi bir akıntım, kistim veya enfeksiyonum yok çok şükür.sat 8 ocaktı normalde 4 şubatta adet görmem gerekiyordu (adetlerim oldukça düzenledir ) ancak görmem gereken günde ve devam eden diğer iki günde kirli beyazımsı bir akıntım oldu arada sümüksü açık pembe akıntım oldu fakat çamaşırımı kirletmeyecek kadar az ve 7 şubatta adet gördüm.pıhtı şeklinde bir kanamam yok açık kırmızı bir kanamam var. ve şu an bitmiş bir durumda bhgc yaptırdım negatif çıktı. bunun altında bir neden olabilir mi yoksa döllenipde tutunamayan bir embriyo mu . sayın hocam herşey normal bir yıldır korunmadan ilişkide bulunuyoruz yumurtlamam normal neden gebe kalamıyorum .teşekkür ederim

Merhaba bitirici;

Yaşınız ve anlattığınız bazı faktörler çocuk sahibi olmanıza engel durumlar yaratıyor olabilir, ancak eşinizin durumu ile ilgili de eksiksiz ve doğru bir sperm analizi bilgilerine de sahip değiliz. Dolayısıyla, size önerim, eşinizle birlikte değerlendirileceğiniz kabul görmüş ve tecrübeli bir tüp bebek merkezine vakit kaybetmeden başvurmanızdır. Sağlıklı ve etkili tedaviler diliyorum.

Osman Bey merhaba, morfoloji icin dr'lar bize normal demislerdi (4%). Normal degeri nedir acaba? Yukseltme imkani var mi?

bir de reglimin 21. gunu (bugun) kan testi yaptirdim asagida sonuclari gorebilirsiniz. prolaktin icin dostinex kullaniyordum, ara vermistim tekrar kullanmam gerekir degil mi?
PROGESTERON 10,80 ng/mL

Merhaba ebrubu;

Tecrübeli ellerde Kruger kriterlerine göre incelenmiş bir sperm analizinde beklediğimiz normal morfoloji oranı %14 ve üzeridir. Eşinizin analizinde bu değerin %4 olduğu görülüyor. Bu oran bize sperm morfolojisinde (yapısında) şiddetli hasar olduğunu düşündürür. Sağlıklı ve etkili tedaviler diliyorum.

Osman Bey yapmış oldugunuz uyarı için çok tesekkur ederim. Keşke Ank. ya gelme şansım olsaydı, ama ne yazık ki buradan yönlendirmelerinize muhtacım.
Geçenki morfoloji uyarınızı eşime söylemiştim, eşim benden habersiz bir urologa gitmiş, halbuki 3-4 günlük perhiz olmalıydı, ancak perhiz 2 gündü, ayrıca Kruger den de bahsetmiştim eşime ama dediğim gibi benden habersiz aşağıdaki testi yaptırmış.. umarım sorun olmaz çıkan sonucu asağıda bilgilerinize sunarım ve değerli yorumlarınızı alırsam çok sevinirim. Çünkü buradaki dr tek taraflı (sol) varikosel teşhisi koyarak hemen ameliyat olmasını istemiş, ilaç tedavisi var mı oksa ameliyat mı olmalı? Ayrıca eşim sigara kullanıyor :KK43:. Ben hatırlatma amacıyla 2008 ve 2009 tahlillerini aşağıya yazdım. ph, yuvarlak hucre, eritrosit gibi değerlere bakılmamış, bakılmalı mı?

22/5/2008 tahlil sonucu
Volüm 6 cc
Renk sarı-beyaz
koku normal
likefaksiyon 30 dak
viskozite normal
aglütinaasyon yok
sayı 42 milyon
hareketlilik %55
progresif hareketlilik (+3, +4) ; %45(+3) %10(+2)

10/02/2009 tahlil sonucu
Volüm 3 cc
Renk sarı-beyaz
koku normal
likefaksiyon 30 dak
viskozite normal
aglütinaasyon yok
sayı 11 milyon
hareketlilik %60
progresif hareketlilik (+3, +4) ; %3 (+4), %35(+3), %22(+2)
morfoloji (strict kriter-MEUSC) 3/97

osman bey, bir de asagidaki bilgilere gore degerlerimin ne oldugunu soyleyebilir misiniz

PROGESTERON 10,80 ng/mL

Son düzenleme:
Merhaba Ebrubu,

Belirttiğiniz tahlillerdeki prolaktin dışındaki hormon düzeyleri normal olarak değerlendirilebilir. Prolaktin yüksekliği nedeni ile size Dostinex önerilebilir, bana sorarsanız kullanmaya devam ediniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

osman Bey merhaba, asagidaki sonuclari inceler misiniz. simdiden tesekkurler

Abstinans süresi : 5 gün
Alınış metodu : Masturbasyon
Miktar : 2.4 cc.
Renk : sarımtrak
PH : Alkali (PH:8.5)
Viskozite : Normal
Likefaksiyon : 40 dk.
1 cc' deki Spermatozoon : 13.000.000
Total Spermatozoon : 31.200.000

MOTİLİTE VİTALİTE

(a) Hızlı ileri hareketli : % 23 Vitalite : % 52
(b) Yavaş ileri Hareketli : % 11 H.O.S Test : % 58
(c) Yerinde Hareketli : % 5
(d) Hareketsiz : % 61

Lökosit : 100.000 / cc (Leuco screen kit ile bakılmıştır)
Eritrosit :
Fruktoz : 2300.0 mg/dl ( 1500 - 3000 mg/dl)

MORFOLOJİ

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Kruger Strict Criteria

Normal Yapı : % 17 Normal Yapı : % 5
Anormal Yapı : % 83 Anormal Yapı : % 95

Baş defekti : % 57 % 0 - 4 Kötü prognoz
Boyun defekti : % 14 % 5 - 14 İyi prognoz
Kuyruk defekti : % 29 > % 14 Normal morfoloji

Son düzenleme:
Merhaba ebrubu,

Eğer rahim filminiz normal ise (tüpler açık ve rahimde herhangi bir problem yok ise) ve yumurtalık rezerviniz de normal olarak değerlendirildi ise, eşinizin sperm incelemesindeki normal morfoloji oranının düşüklüğüne rağmen aşılama tedavisi ile başlanabilir diye düşünüyorum. Bu durumda en fazla 3 aşılama tedavisine rağmen gebelik elde edilemezse o zaman tüp bebek tedavisini düşünebiliriz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

hocam merhaba ben özelinizede yazmiştım burdanda paylaşmak istedim 1,5 yıllık evliyim yaşım 33 hiç korunmadım ama hamile kalamadım kendim kütahyalıyım eşiminde benimde bütün testleri yapıldı rahim filmi dahil herşey normal çıktı burda iki defa klomen tedavisi ve çatlatma iğnesi vurdular kalamadım daha sonra ankarada hacettepede ilk aşılamam yapıldı tutmadı hemen arkasından ikincisi yapıldı beklemedeyim aşılamadan bir hafta sonra progestrol testi yapıldı değer 40,0çıktı şimdi size sormak istediğim ikinci aşılamamda tutmaz ise napmalıyız ara vermelimiyiz siz ne önerirsiniz şimdiden tşk ederim

Merhaba ebrubu,

Eğer rahim filminiz normal ise (tüpler açık ve rahimde herhangi bir problem yok ise) ve yumurtalık rezerviniz de normal olarak değerlendirildi ise, eşinizin sperm incelemesindeki normal morfoloji oranının düşüklüğüne rağmen aşılama tedavisi ile başlanabilir diye düşünüyorum. Bu durumda en fazla 3 aşılama tedavisine rağmen gebelik elde edilemezse o zaman tüp bebek tedavisini düşünebiliriz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Osman Bey merhaba tekrar,

1-Peki once varikosel ameliyati sonra asilama mi, yoksa once asilama sonra ameliyat mi? Esimin agrisi oluyor ve biran once ameliyat olmak istiyor.

2- Bir de (yanlis hatirlamiyorsam) mikroskobik varikosel ameliyati varmis, bunu mu tercih etmeliyiz?

3- Ameliyattan once sperm artirici ilaclar, vitaminler, bitkisel kurler (havuc, keci boynuzu vs) kullanmasinin faydasi olur mu?

Yonlendirmeleriniz ve aciklamalariniz icin cok cok tesekkur ederim.

Saygilarimla,

ebru

osman bey merhaba, cevap vermeyecek misiniz yukaridaki sorularima

san bey merhabalar ben son aşılamamdan sonra hamile kaldım ikl kan değerim 35,50 ikinci kandeğerim 85,10 idi ama sonra kahverendi açık renk akıntım geldi panik olduk kan testi yatptırdık değer 66,50düşmüştü doktor bekliycez dedi
iki gün sonra tekrar bakıldı 70,02 oldu bu ne demek şimdi doktor bey ve bu aşamadan sonra napıcaz sağlıklı bir gebelik değil biliyorum ama napcamızıda bilmiyoruzlütfen bize yardımcı olurmusunuz saygılarımla

Merhaba figenk24,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bahsettiğiniz durum sağlıklı bir gebeliğe işaret etmiyor. Bu durumda size önerim, doktorunuzla sıkı temas halinde olmanız, kanda &#223;-hCG değerlerinizin ve ultrasonla muayenelerinizin düzenli ve sıkı bir şekilde planlanmasını sağlamanızdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

X