korunmamama rağmen hamile kalamıyorum

Lolo

eşim ve oğullarım
Kayıtlı Üye
31 Mart 2008
3.704
9
Ben 13 yıllık evliyim. 9 yaşında bir oğlum var. (oğluma tedaviyle hamile kaldım fakat eşime ve bana bütün tahliller yapıldı hiç bişey bulunamadı iki aylık ilaç takviyesiyle hemen oldu )şimdi 9 senedir ikinci bebeğim olsun istiyorum olmuyor. Bu zaman zarfında bir tane kimyasal gebeliğim oldu (bu 5 sene önceydi) geçen sene tedaviye başladım gene bütün testler yapıldı eşime ve bana, hiç birşey çıkmadı rahim filmide çekindim tüpler açık doktor yumurta geliştirici ilaç verdi .ilk ay yumurtlamadım sonraki ay yumurtladım fakat döllenmedi 3. ay ilaç içmedim o ay hamile kaldım ama düşük oldu. Aslında herşey yolundaydı değerimde yükseliyodu ama bi anda kanamam oldu çok fazla kan pırtısı geldi benden doktor bu gelen pırtılar kanama bebekten değil ama bu kadar kanamadan sonra bebek düşer dedi ve düştü. (bu olay ağustos ayında oldu) şimdi gene hamile kalamıyorum tedaviyide bıraktım zaten bi sorunumda yok ama korunmamama rağmen neden bebeğim olmuyo bilemiyorum. Bi fikir verebilirseniz çok sevinirim .

merhaba arkadaşlar benim de sorunum aynı 4 yıllık evliyim bütün tetkiklerim yapıldı sonuç açıklanamayn inefertilite teşhisi konuldu 3 defa aşılama oldum sonuç negatif şimdi beklemedeyim sorun olmadığı için çözüm yoluda zor oluyo arada çok bunalıyorum herşeyde bir hayır vardır diyorum zamanı gelince olacaına inanıyorumallah hepimize hayırlı sağlıklı bebişler nasip etsin

Ben 13 yıllık evliyim. 9 yaşında bir oğlum var. (oğluma tedaviyle hamile kaldım fakat eşime ve bana bütün tahliller yapıldı hiç bişey bulunamadı iki aylık ilaç takviyesiyle hemen oldu )şimdi 9 senedir ikinci bebeğim olsun istiyorum olmuyor. Bu zaman zarfında bir tane kimyasal gebeliğim oldu (bu 5 sene önceydi) geçen sene tedaviye başladım gene bütün testler yapıldı eşime ve bana, hiç birşey çıkmadı rahim filmide çekindim tüpler açık doktor yumurta geliştirici ilaç verdi .ilk ay yumurtlamadım sonraki ay yumurtladım fakat döllenmedi 3. ay ilaç içmedim o ay hamile kaldım ama düşük oldu. Aslında herşey yolundaydı değerimde yükseliyodu ama bi anda kanamam oldu çok fazla kan pırtısı geldi benden doktor bu gelen pırtılar kanama bebekten değil ama bu kadar kanamadan sonra bebek düşer dedi ve düştü. (bu olay ağustos ayında oldu) şimdi gene hamile kalamıyorum tedaviyide bıraktım zaten bi sorunumda yok ama korunmamama rağmen neden bebeğim olmuyo bilemiyorum. Bi fikir verebilirseniz çok sevinirim .

Merhaba Lolo,

Rahim filminizin normal çıkması her şeyin normal olduğunu göstermez. Adetinizin üçüncü gününde diğer hormon değerlerinize bakılarak değerlendirmeler yapılmalıdır. Aynı zamanda eşinizin sperm tahliline ve daha önceden yaptırmış olduğunuz tetkiklerinizi detaylı olarak görmemiz gerekir.
Sağlıklı günler diliyorum.

doktor bey bütün tahliller yapıldı adetin 3. günüde yaptırdım eşimede bakıldı hiç bir sorunumuz yok yani ne gerekiyosa yaptım bütün testler tahliller hepsi temiz olmama sebebini anlayamıyorum
yorumunuz içindem teşekkür ederim iyi çalışmalar.

iyi günler dr bey benimde sorunum aynı yukarda da bildirdiğim gibi bütün tetkikler yapıldı rahim filmide çekildi tüpler açık ama gebelik olmuyo 3 defa aşılama yaptırdım sonuç ne gatif ne yapacağımı şaşırdım sizce şimdi ne yapmalıyım laparaskopi yapmam gerekir mi bekliyeyim mi yoksa hemen tüp bebek mi yaptırayım buarada 4 yıllık evliyim 24 yaşındayım cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum saygılarımla kolay gelsin

Merhaba Sema Fatih,

Aşılama yapılabilmesi için sonuçlarınızın bu tedaviye uygun olması gerekir. Varsa rahim filmi, hormon tahlilleri ve eşinizin sperm tahlillerini merkezimize gönderebilirsiniz. Tüm bu tetkikleri gördükten sonra laparoskopinin size uygun olup olmadığını söyleyebilirim.

Saygılarımla

dr.bey merhaba bende 31 yasinda 9 senelik evliyim esimde ve bende hic problem olmadi halde bebegimiz olmuyor benim dezavantajim trkiyede uzun kalamamam hollandada yasiyorum burda saglik kuruluslari istege bagli olmuyor trkiyede ve burada esimin ve benim testlerine baktirdik benim rahim filmim ve digerlerne bakildi her sey normaldi trkiyede 1 kere asilama yaptirdim olumsuz burda 2 kere yaptirdim ama maalesef 6 kere asilama yapicaklarmis saglikli oldugumuz icin tup bebek yapmiyorlar burda 35ine kadar normal goruyorlar annelik yasini ve bende istemedigimi bildirdim 6.ayda trkiyeye gelicem tedavi icin benim size sorum benim trkiyede ne kadar sure kalicam ve merkeziniz nerede :emir_bebek:simdiden tesekkur :ecrin_bebek:

Merhaba Özgeözlemimsin,

Tedaviniz için adetinizin 2. günü burada olacak şekilde türkiye'de olmalısınız. Yaklaşık 15-16 gün kalmanız gerekiyor. Merkezimiz Ankara'da.
Görüşmek dileğiyle.

doktor bey benim sorunumda aynı.ilk çocuğuma tedavisiz doğum kontrol hapını bıraktıktan 1 ay sonra hamile kalmıştım.doğumdan sonra 6 yıl boyunca doğum kontrol hapı kullandım.ikinci bir bebek düşündüğümüzden hapı bıraktım.hapı bırakmamızın üzerinden yaklaşık 1,5 sene geçmesine rağmen hala kalamadım.eşime ve bana tüm tahliller yapıldı,rahim filmi çekildi hiç bir sorun gözükmüyor.bu arada 2 tane profesöre gittim ikiside sorun yok diyor.bu arada yaşım 35 ve kilo problemim var.acaba kilo hamile kalmama engel midir?kendi kendime soruyorum endometriosis olabilir mi acaba çünkü bu durum laproskopi olmadan sanırım anlaşılamıyor.ikinci sorum doktorum aşılama öneriyor,aşılama yaptırmalımıyım yoksa doğal yolla kalma şansım var mı bekleyeyim mi?teşekkürler.

doktor bey benim sorunumda aynı.ilk çocuğuma tedavisiz doğum kontrol hapını bıraktıktan 1 ay sonra hamile kalmıştım.doğumdan sonra 6 yıl boyunca doğum kontrol hapı kullandım.ikinci bir bebek düşündüğümüzden hapı bıraktım.hapı bırakmamızın üzerinden yaklaşık 1,5 sene geçmesine rağmen hala kalamadım.eşime ve bana tüm tahliller yapıldı,rahim filmi çekildi hiç bir sorun gözükmüyor.bu arada 2 tane profesöre gittim ikiside sorun yok diyor.bu arada yaşım 35 ve kilo problemim var.acaba kilo hamile kalmama engel midir?kendi kendime soruyorum endometriosis olabilir mi acaba çünkü bu durum laproskopi olmadan sanırım anlaşılamıyor.ikinci sorum doktorum aşılama öneriyor,aşılama yaptırmalımıyım yoksa doğal yolla kalma şansım var mı bekleyeyim mi?teşekkürler.

Merhaba Yağmur 20,

Sorunuzda kilonuzu tam olarak belitmemişsiniz, öncelikle bu problemi ortadan kaldırmak için çaba göstermeniz gerekmektedir, size zayıflamanızı öneririm. Endometriosis olabilir bunun tek teşhis yolu laparoskopi işlemidir.

Bu durumda da tedavinizin aşılama yada tüp bebek olması gerekmektedir.

Yaşınızın 35 olduğunu belitmişsiniz, 1.5 yıldır da gebelik oluşmadı ise fazla zaman kaybetmeden aşılama tedavisine başlanmasını tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Yağmur 20,

Sorunuzda kilonuzu tam olarak belitmemişsiniz, öncelikle bu problemi ortadan kaldırmak için çaba göstermeniz gerekmektedir, size zayıflamanızı öneririm. Endometriosis olabilir bunun tek teşhis yolu laparoskopi işlemidir.

Bu durumda da tedavinizin aşılama yada tüp bebek olması gerekmektedir.

Yaşınızın 35 olduğunu belitmişsiniz, 1.5 yıldır da gebelik oluşmadı ise fazla zaman kaybetmeden aşılama tedavisine başlanmasını tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

peki doktor bey laproskopi olmadan aşılama yaptırmam faydalı olur mu?(eğer endometriosis var ise şayet).yani lapraskopi şart mıdır endometriosis var ise.yoksa direk aşılama yada mikro denenebilir mi?

peki doktor bey laproskopi olmadan aşılama yaptırmam faydalı olur mu?(eğer endometriosis var ise şayet).yani lapraskopi şart mıdır endometriosis var ise.yoksa direk aşılama yada mikro denenebilir mi?

Merhaba yağmur20,

Doğru bir bilgilendirme yapabilmemiz için eşinizin sperm tahlilini görmemiz önemlidir. Ancak eşinizin sonuçlarına da baktıktan sonra laparoskopi yada direkt aşılama tedavisi ile ilgili birşey söyleyebiliriz. Bu nedenle eşinizin sperm analiz sonucunu bize yazınız.

Sağlıklı günler dilerim.

yedi yıllık evliyim bu zamana kadar korunmamamıza ragmen hamile kalamadım... bu zamana kadar dört doktor değiştirdim...hepsininde söylediği nedeni bilinmeyen infertilite,hormon tahlillerim yapıldı,rahim filmi çektirdim tüplerim açıktı sadece yapışıklık vardı onu açtılar,eşimde iki defa sperm tahlili yaptı ondada bi sorun çıkmadı...bir defa aşılama yaptırdım tutmadı....doktorum zekai tahir düyük doğumda çalışıyo ben onun kavaklıderede ki muayehanesine gidiyorum...çok yıprandığım için bi süre ara vermek istedim....
söylemek istediğim,bizim gibi hastalara neden teşhis koyulamıyor,yapılması gereken başka tahlillerde varmı?bu arada doktorum muayene ettiğinde yumurtalarımın hep çalıştığını söylüyordu...neden hiç sorun yokken olmuyo???:KK43:(((((((((((

yedi yıllık evliyim bu zamana kadar korunmamamıza ragmen hamile kalamadım... bu zamana kadar dört doktor değiştirdim...hepsininde söylediği nedeni bilinmeyen infertilite,hormon tahlillerim yapıldı,rahim filmi çektirdim tüplerim açıktı sadece yapışıklık vardı onu açtılar,eşimde iki defa sperm tahlili yaptı ondada bi sorun çıkmadı...bir defa aşılama yaptırdım tutmadı....doktorum zekai tahir düyük doğumda çalışıyo ben onun kavaklıderede ki muayehanesine gidiyorum...çok yıprandığım için bi süre ara vermek istedim....
söylemek istediğim,bizim gibi hastalara neden teşhis koyulamıyor,yapılması gereken başka tahlillerde varmı?bu arada doktorum muayene ettiğinde yumurtalarımın hep çalıştığını söylüyordu...neden hiç sorun yokken olmuyo???:KK43:(((((((((((

Merhaba gönülyarası,

Burada size çift olarak yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğiniz türden yakınmaları yaratan bir diğer faktör de, size ve eşinize yapılan muayene ve tahlil sonuçlarının, sizin anlayabileceğiniz şekilde size aktarılmamasından ve dolayısıyla bütünden kopuk nitelikte sizlerle paylaşılması olabilir diye düşünüyorum. Maalesef, koşullar nedeni ile, sizinle ilgilenen hekimin, birden fazla sayıda çalışma ve günde olması gerekenden çok fazla çiftle görüşme yapmak durumunda kalması bu kopukluğu kaçınılmaz bir şekilde doğuruyor.

Sizden ricam, her ne kadar tamamen normal de dense, eşinize yapılan 2 spermiogramın da "sayı (konsantrasyon), hareket (motilite) ve şekil (morfoloji)" yönünden tam ve doğru bir şekilde değerlendirilmiş olduğundan emin olunuz. Burada hep bahsettiğim gibi, özellikle Kruger kriterlerine göre yapılmış bir değerlendirme olup olmadığını teyid ediniz. Gerekirse burada sonuçları üzerinden de konuşalım. Bu değerlendirmenin sonucuna göre, eğer gerçekten de her şey yolunda olarak değerlendirildi ise, 7 yıllık korunmasız ilişkiye ve aşılama tedavisine rağmen nerede aksaklık olabileceğini bulmaya ilişkin yapılması gereken diğer incelemeleri size öneririm. Buradan her zaman size desteğimizi sürdürebiliriz.

Sağlıklı günler diliyorum.

Merhaba Osman Bey,

bende ilk başta prolaktin yüksekliği vardı, fakat tedavi oldum geçti..eşime ve bende şu anda sorun gözükmüyor. Benim tahlillerim sadece reglimin 2. günü yapıldı, ovulasyon ya da regl olmaya yakın hormon seviyem kontrol edilmedi. Sizce edilmeli mi, evet ise hangi hormonlara bakılmalı?

Bu soruyu sormamın sebebi son adet tarihimden yaklaşık 1 hafta önce her iki kasığımda şimşek çakar gibi elektriklenme oldu ve sivilce kanaması gibi 2-3 damla belirgin bir kanama oldu..reglim 2 gün geciktikten sonra çok az regl oldum.

Bir de rahim duvarım 5 mm imiş ve dr um ince olduğunu soyledi...kalınlaştırmak için önerdiğiniz bir tedavi var mı, ince mi gerçekten...şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler

merhaba doktor bey geçen sene kavaklıderedeki düzen labaratuvarında yaptığımız sperm tahlilini size yazıyorum..:
semen analizi:
1.saatte hareketli sperm yüzdesi:%65
hareketin değerlendirmesi(1.satte)
a.hızlı ileri hareketli:%50
b.yavaş ileri hareketli:%15
c.yerinde hareketli:%0
d.hareketsiz:%35
sperm yoğunlığu:61.000.000/ml
anormal morfoloji sperm yüzdesi:ektedir
yuvarlak hücre:<1.000.000/ml
lokosit:<1.000.000/ml
normal değerler
(D.S.O kriterlerine göre)
2ml veya üzeri
7.0-8.0
<20 dakika
normal
gri opak
%50veya daha fazla
(%25 a veya%50a+b)
20 milyon/ml ve üzeri
<%70
<5 milyon/ml
<1 milyon/ml
SPERM MORFOLOJİSİ(KRUĞER KRİTERLERİNE GÖRE)
1.NORMAL MORFOLOJİ SPERM YÜZDESİ:%22
2.BAŞ ANOMALİSİ:
1.akrozomal defektler:%4
2.strukturel defektrel(amorf,megalo,kucuk uzun birden fazla vevakuolar basli):%58
3.BOYUN VE ARAPARCA(MIDPIECE)ANOMALİSİ:%3
4.KURUK ANOMALİSİ:%8
(kuyruksuz kuyruk aci birden fazla kuyruk düzensiz kuyruk anomalisi)
5.STOPLAZMİK ÇIKINTI:%7
6.NORMAL BAŞI OLUP BOYUN ARAPARCA VEKURUK ANOMALİSİ:%16
normal sperm yüzdesine göre değerlendirme:
>%14 fertil
%5-14 subfertil/fertil
%1-4:subfertil

doktor bey cevaplarsanız sevinirim...
saygılar...

merhaba doktor bey geçen sene kavaklıderedeki düzen labaratuvarında yaptığımız sperm tahlilini size yazıyorum..:
semen analizi:
1.saatte hareketli sperm yüzdesi:%65
hareketin değerlendirmesi(1.satte)
a.hızlı ileri hareketli:%50
b.yavaş ileri hareketli:%15
c.yerinde hareketli:%0
d.hareketsiz:%35
sperm yoğunlığu:61.000.000/ml
anormal morfoloji sperm yüzdesi:ektedir
yuvarlak hücre:<1.000.000/ml
lokosit:<1.000.000/ml
normal değerler
(D.S.O kriterlerine göre)
2ml veya üzeri
7.0-8.0
<20 dakika
normal
gri opak
%50veya daha fazla
(%25 a veya%50a+b)
20 milyon/ml ve üzeri
<%70
<5 milyon/ml
<1 milyon/ml
SPERM MORFOLOJİSİ(KRUĞER KRİTERLERİNE GÖRE)
1.NORMAL MORFOLOJİ SPERM YÜZDESİ:%22
2.BAŞ ANOMALİSİ:
1.akrozomal defektler:%4
2.strukturel defektrel(amorf,megalo,kucuk uzun birden fazla vevakuolar basli):%58
3.BOYUN VE ARAPARCA(MIDPIECE)ANOMALİSİ:%3
4.KURUK ANOMALİSİ:%8
(kuyruksuz kuyruk aci birden fazla kuyruk düzensiz kuyruk anomalisi)
5.STOPLAZMİK ÇIKINTI:%7
6.NORMAL BAŞI OLUP BOYUN ARAPARCA VEKURUK ANOMALİSİ:%16
normal sperm yüzdesine göre değerlendirme:
>%14 fertil
%5-14 subfertil/fertil
%1-4:subfertil

doktor bey cevaplarsanız sevinirim...
saygılar...

Merhaba gönülyarası,

Sperm tetkikiniz normal sınırlarda. Bu ve benzeri durumlar maalesef sıklıkla karşımıza çıkmakta. Doğal yolla sağlıklı bir gebelik oluşmasını incelemek için sperm analizi baba adayında yapılan temel tetkiktir. Ancak bu tetkikin normal sınırlarda olmasına rağmen gebelik elde edilememesi halinde diğer bazı incelemelerin de yapılması gerekir. Bunlar, spermde antikor varlığının araştırılması, anne adayının immünolojik, hormonal, anatomik olarak değerlendirilmesi, ve gerekirse çiftin genetik yönden incelenmeleri olarak sayılabilir. Size yön gösterebilmemiz için buradaki iletişim sitesinden yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Merkezimizi ziyaret etmeniz en doğrusu olacaktır.

Bu konu hakkında bilmeniz gereken bir nokta da şudur: Bazı çiftlerde bütün incelemelere rağmen hiçbir sorun belirlenemeyebilir. Çiftin tıbbi incelemelerinde hiçbir sorun belirlenememesine rağmen sağlıklı bir gebelik elde edememeleri halinde &#8220;sizde bir problem yok&#8221; diyerek bırakmak doğru değildir.

Neticede çiftler bebek sahibi olmak istemektedir. Burada tüm dünyada uygulanan temel yaklaşım, böyle çiftleri öncelikle aşılama programına almak, sonuç alınamazsa tüp bebek-mikroenjeksiyon uygulamaktır.

Saygılar.

Merhaba Osman Bey,

bende ilk başta prolaktin yüksekliği vardı, fakat tedavi oldum geçti..eşime ve bende şu anda sorun gözükmüyor. Benim tahlillerim sadece reglimin 2. günü yapıldı, ovulasyon ya da regl olmaya yakın hormon seviyem kontrol edilmedi. Sizce edilmeli mi, evet ise hangi hormonlara bakılmalı?

Bu soruyu sormamın sebebi son adet tarihimden yaklaşık 1 hafta önce her iki kasığımda şimşek çakar gibi elektriklenme oldu ve sivilce kanaması gibi 2-3 damla belirgin bir kanama oldu..reglim 2 gün geciktikten sonra çok az regl oldum.

Bir de rahim duvarım 5 mm imiş ve dr um ince olduğunu soyledi...kalınlaştırmak için önerdiğiniz bir tedavi var mı, ince mi gerçekten...şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler

Merhaba Osman Bey,

Merhaba ebrubu,

Yazdıklarınızdan 2. günü bakılan hormonlarınızın normal olduğu izlenimini aldım, ayrıca adetin 21. günü progesteron hormonunuza bakılabilir. Yine de, adetinizin 2. günü ve 21. günü hormonlarınızın değerlerinin normal gelmesi, gebeliğin neden oluşmadığını açıklamaya yetmemektedir. Eşinize ait sperm değerlerinin de bir tüp ebek merkezinde Kruger kriterlerine göre incelenmesinde mutlak fayda görüyorum.

Tüm bunların sonuçlarının yanı sıra rahim filmi (HSG) ile tüpler ve rahim yapısına bakıldığında daha net yorum yapılabileceği kanaatindeyim. Tüm bunların ve rahim kalınlığınızın değerlendirilmesinin bir tüp bebek merkezine başvurduğunuzda muayene ile de destekleyerek değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sağlıklı günler ve doğru-etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba ebrubu,

Yazdıklarınızdan 2. günü bakılan hormonlarınızın normal olduğu izlenimini aldım, ayrıca adetin 21. günü progesteron hormonunuza bakılabilir. Yine de, adetinizin 2. günü ve 21. günü hormonlarınızın değerlerinin normal gelmesi, gebeliğin neden oluşmadığını açıklamaya yetmemektedir. Eşinize ait sperm değerlerinin de bir tüp ebek merkezinde Kruger kriterlerine göre incelenmesinde mutlak fayda görüyorum.

Tüm bunların sonuçlarının yanı sıra rahim filmi (HSG) ile tüpler ve rahim yapısına bakıldığında daha net yorum yapılabileceği kanaatindeyim. Tüm bunların ve rahim kalınlığınızın değerlendirilmesinin bir tüp bebek merkezine başvurduğunuzda muayene ile de destekleyerek değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sağlıklı günler ve doğru-etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Osman Bey tekrar merhaba, esimin degerlerine bakildi ve onda hersey normal gorunuyor.. ben hormonlarimla alakali olabilecegini dusunuyorum...ne de olsa prolaktin tedavisi gordum...en son sinirda idi..tekrar baktirmali miyim? bir de muhakkak reglin 2. gunu ac karina mi bakilmali?

bir de spermleri vucut algilayip oldurebiliyormus..bunun icin hangi test yapilmali? Aslinda hamilelige hazirlanan bayanlar hangi testleri yaptirmali, listeleyebilir misiniz?

bir de Ist'da Sb niz yok sanirsam..acilacak mi
cok tsk ederim a.s.

Son düzenleme:
X