Evlat Edinme Koruyucu aile ile ilgili bilgisi olan?

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

Stardust07

All iz well
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2017
1.780
1.540
Üniversite yıllarımdan beri koruyucu aile olma fikrim vardi.Evlenince eşim de isterse başvuru yapmak istiyordum.Evlendik,çocuk sahibi olamadık henüz.Çevreme koruyucu aile fikrini ne zaman açsam sürekli hevesimi kursağımda bıraktılar.Amaaa bundan birkaç ay önce başvuru yaptık ve ön görüşme için çağrıldik.Şimdi evrak işleri var onları tamamlayacağız.Sonrasinda da en aşağı 5 6 aylık süreç varmış galiba.Koruyucu aile olanlar anlatabilir mi biraz,bilgi verebilir mi.Şimdilik eşim,ben,abim biliyor durumu.

Benim kardeşim koruyucu aile oldu 2 çocuğu var 3. Çocuğu yurttan aldılar şuanda 1 yaşında hepimiz çok benimsedik sanki öz gibi
Ileride ne olur bilemem ama bir garibin aile ortamında büyümesi çok mutlu ediyor. Benim eşim istemiyor yoksa hiç dusunmezdim

Benim kardeşim koruyucu aile oldu 2 çocuğu var 3. Çocuğu yurttan aldılar şuanda 1 yaşında hepimiz çok benimsedik sanki öz gibi
Ileride ne olur bilemem ama bir garibin aile ortamında büyümesi çok mutlu ediyor. Benim eşim istemiyor yoksa hiç dusunmezdim
Çok heyecanlıyım o yüzden bilgi almak,koruyucu aile olanlardan duygularını öğrenmek istiyorum merak ediyorum.Benim eşim de ilk sıralar kendine güvenemedi.Insallah kısmet olur.kaç yaşında kardeşinizin aldığı çocuk.kız mi erkek mi

Çok heyecanlıyım o yüzden bilgi almak,koruyucu aile olanlardan duygularını öğrenmek istiyorum merak ediyorum.Benim eşim de ilk sıralar kendine güvenemedi.Insallah kısmet olur.kaç yaşında kardeşinizin aldığı çocuk.kız mi erkek mi
3 aylık kız bebek aldı şuan 1 yaşında biz bütün aile benimsedik sanki kardeşim doğurmuş gibi
Ha bu arada bu bebek kaç aydır sabahlara kadar uyumuyor gündüz durmuyor çok büyük sabır ve sorumluluk istiyor bu iş.
Yavru kardeşimin yanından bir saniye ayrılmıyor evin içinde annesi odadan çıkınca bile ağlıyor

3 aylık kız bebek aldı şuan 1 yaşında biz bütün aile benimsedik sanki kardeşim doğurmuş gibi
Ha bu arada bu bebek kaç aydır sabahlara kadar uyumuyor gündüz durmuyor çok büyük sabır ve sorumluluk istiyor bu iş.
Yavru kardeşimin yanından bir saniye ayrılmıyor evin içinde annesi odadan çıkınca bile ağlıyor
Yaaa çok tatlı🥰 Biz 3 yaş ve üzeri istedik.Biraz da bilincinde olsun çocuk istiyorum.Sonradan açıklaması zor olur.Bebek bakamayabilirim

bravo kardeşinize. Çoğu kimsenin düşündüğü ama bir türlü cesaret edemediği bir şey. Benim de edemediğim gibi...

Üniversite yıllarımdan beri koruyucu aile olma fikrim vardi.Evlenince eşim de isterse başvuru yapmak istiyordum.Evlendik,çocuk sahibi olamadık henüz.Çevreme koruyucu aile fikrini ne zaman açsam sürekli hevesimi kursağımda bıraktılar.Amaaa bundan birkaç ay önce başvuru yaptık ve ön görüşme için çağrıldik.Şimdi evrak işleri var onları tamamlayacağız.Sonrasinda da en aşağı 5 6 aylık süreç varmış galiba.Koruyucu aile olanlar anlatabilir mi biraz,bilgi verebilir mi.Şimdilik eşim,ben,abim biliyor durumu
hiç bilgim yok ama umarım işler kolay gider ve korucuyu aile olursunuz sizin gibi insanların sayısının artması dileğiyle..

Çok güzel bir şey yapmış kardeşiniz. Ama bilmediğim bir şey var. Şimdi evlatlık almak isteyen de çok. Hatta baya sırada bekleyenler de varmış diye biliyorum uzun sürüyormuş. Ve küçük bebek tercih oluyormuş daha çok diye biliyorum sanırım daha sağlam bağ kuracaklarını düşündükleri için. Şimdi koruyucu ailede olan bir bebek sırası gelen bir aileye evlatlık veriliyor mu?Yani kardeşinizin bebeğini artık sizden alıyoruz diyebiliyorlar mı kalıcı bir aileye vermek için?

Çok güzel bir şey yapmış kardeşiniz. Ama bilmediğim bir şey var. Şimdi evlatlık almak isteyen de çok. Hatta baya sırada bekleyenler de varmış diye biliyorum uzun sürüyormuş. Ve küçük bebek tercih oluyormuş daha çok diye biliyorum sanırım daha sağlam bağ kuracaklarını düşündükleri için. Şimdi koruyucu ailede olan bir bebek sırası gelen bir aileye evlatlık veriliyor mu?Yani kardeşinizin bebeğini artık sizden alıyoruz diyebiliyorlar mı kalıcı bir aileye vermek için?
Sorun olmadiktan sonra bebeği aileden almıyorlar.Bizler de belli günde gelip kalıyor çocuklar diye biliyorduk.Ama memur bize artık bizle kalacağını söyledi.Pek bir fark yok evlatlık alma ile.Yorum yazan arkadaş da daha ayrıntılı söyler belki

Yaaa çok tatlı🥰 Biz 3 yaş ve üzeri istedik.Biraz da bilincinde olsun çocuk istiyorum.Sonradan açıklaması zor olur.Bebek bakamayabilirim
Sosyal hizmetler çocuk çok büyümeden açıklayacakmış inşallah sorun çıkmaz biz onu çok benimsedik annesinin gelme ihtimali bile çok üzüyor

Bu bebeği annesi sosyal hizmetlere verirken koruyucu aile şartıyla vermiş yani evlatlık verme izni yok ama gün gelir annesi evlatlık verilsin derse ilk kardeşime soracaklar almak istermisin kardeşim almak istemezse başka yere verirler ama ilk sıra kardesimin

Bu bebeği annesi sosyal hizmetlere verirken koruyucu aile şartıyla vermiş yani evlatlık verme izni yok ama gün gelir annesi evlatlık verilsin derse ilk kardeşime soracaklar almak istermisin kardeşim almak istemezse başka yere verirler ama ilk sıra kardesimin
Canı isteyince at basından sonra nasılsa büyüyünce zorluğu geçer de gel al şarta bak.
bu nasıl bencillik böyle bir annenin alma hakkı olmamalı
sizin kardeşiniz onun annesi.. sistem değişmeli diğeri ortaya cıkmaya bile yüzü olmamalı

Canı isteyince at basından sonra nasılsa büyüyünce zorluğu geçer de gel al şarta bak.
sizin kardeşiniz onun annesi.. sistem değişmeli diğeri ortaya cıkmaya bile yüzü olmamalı
Bende öyle düşünüyorum ama durum böyle inşallah evlatlık olma konusunu kabul eder kardeşim alır kızımızı
Inan kac aydır dis cikardigi icin sabahlara kadar uyumuyor azcik ateslense hemen doktora gidiyorlar şimdi onu doğuran ben anneyim derse ne diyim

Sorun olmadiktan sonra bebeği aileden almıyorlar.Bizler de belli günde gelip kalıyor çocuklar diye biliyorduk.Ama memur bize artık bizle kalacağını söyledi.Pek bir fark yok evlatlık alma ile.Yorum yazan arkadaş da daha ayrıntılı söyler belki
Evlatlik alınca çocuğun hakları da oluyor ama yani sıra gelirse verebilirler dedim. Bir de bebekler daha çok tercih edildiği için, nedenini tam bilmiyorum okuduklarımdan öyle anladım, bebekleri evlatlık vermeyi tercih ederler belki diye düşündüm. Zaten arkadaşın kardeşinin bebeğinin annesi evlatlık vermeme koşulu sunmuş. Ondan olabilir.

İnsanların ne yaşadığını bilmeden böyle düşünmemek gerekiyor bence. Herkesin algısı zeka kapasitesi hayat şartları bizim gibi değil. Çocuğun daha iyi bir hayat sürmesi daha güvende olması için devlete teslim etmesi gerekiyorsa tabi ki etmeli. Ve sonuçta kendi evladı. Yarın öbür gün şartlarını düzeldiğinde çocuğunu görmek, almak isteyebilir. Devletin ona bu hakkı tanıması güzel bir şey. Çocuğun da annesini bilme, annesinin şartları düzeldiğinde onunla yaşamaya devam edebilme şansı oluyor böylece.

İnsanların ne yaşadığını bilmeden böyle düşünmemek gerekiyor bence. Herkesin algısı zeka kapasitesi hayat şartları bizim gibi değil. Çocuğun daha iyi bir hayat sürmesi daha güvende olması için devlete teslim etmesi gerekiyorsa tabi ki etmeli. Ve sonuçta kendi evladı. Yarın öbür gün şartlarını düzeldiğinde çocuğunu görmek, almak isteyebilir. Devletin ona bu hakkı tanıması güzel bir şey. Çocuğun da annesini bilme, annesinin şartları düzeldiğinde onunla yaşamaya devam edebilme şansı oluyor böylece.
canım güzel birşey ama bu durumlarda anne çocuğunu seviyor ve maddi imkansizliktan bırakıyor ise ona bı maddiyat sağlansın daha iyi.. karışık bı durum bu şekilde bencede

Ama canım güzel birşey ama bu durumlarda anne çocuğunu seviyor ve maddi imkansizliktan bırakıyor ise ona bı maddiyat sağlansın daha iyi.. karışık bı durum bu şekilde bencede

Yani işte çocuğu olana sabit gelir sağlanabilecek bir ülkede yaşamıyoruz maalesef.
Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Kimse istemediği çocuğu dünyaya getirmek zorunda kalmasın.
Çalışmak tek başına bir şekilde ayakta kalmak zorunda kalan, çocuğuna bakamayacak kadınlar sürükleyeceğine çocuklarını kendi anlamsız haytlarında devlet eline teslim etmeleri en mantıklı şey bence.
Bıraksa da çocuğunu anne bu kadın. Ve istiyorsa eğer bir gün çocuğunu tekrar alma hakkı olmalı. Zaten evlatlık verilmeme şartı koyduysa şartlarını düzeltip çocuğunu almayı planlıyordur ❤️

X