Tatlı Tarifi Krem Karamel - Harras Süt sponsorluğuyla

7 Kasım 2008
6.547
8.791
merhabalar işlerin yoğunluğundan çok uzun zamandır pek takip edemiyordum tatlı yapmışken ekliyim dedim hafif kolay lezzetli bi tatlı

Malzemeler
550 ml süt
4 yumurta
1 paket vanilin
yarım su bardağı şeker
yarım limon kabuğu rendesi (fotoğrafa koymamaşım kusura bakmayın )
her kase için 1 yemek kaşığı şeker

2017-01-06 19.32.53.jpg

her kase için 1 yemek kaşığı şekeri ocağın küçük gözünde kısık ateşte eritiyoruz kahverengi olup yani karamelize olunca kaselere hemen 1 yemek kaşığı kadar pay ediyoruz fazla koymaya gerek yok.

kase olarak ben3 tane sufle 2 tane çay fincanına koydum çay fincanı ile daha hoş oluyor biraz derin olduğu için.

sütü ısıtıyoruz bu arada yumurta ve yarım bardak şekeri çırpıyoruz ısınan(ocaktan alınmış) süte vanilin ve limon kabuğu rendesi ile birlikte katıp çırpmaya devam ediyoruz. sütlü karışımı kaselere döküp üstteki köpükleri alalım. içi su dolu bir tepsiye dizip önceden ısıtılmış 160 derece fırında 40 50 dr arası pişiriyoruz. oda ısısına gelince 1 gece buz dolabında bekletelim ya da minimum 3 saat. afiyet olsun denemek isteyenlere.
2017-01-07-14-47-35-710.jpg
2017-01-07-14-50-40-550.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
ellrine sağlık başarılar. bayılırım krem karamele :) üzerine birde fındık parçaları attın mı süper oluyor :)

Krem karamel çok severim , tarifinin görüntüsü ... kıvamı gayet hoş .

Eline emeğine sağlık ...:kk77:

İlk krem karamel denemem bundan 30 sene evveline dayanır :) abimle . Bizim tarif 12 yumurtalı idi ve berbat olmuştu . Rahmetli annem 12 yumurta harcayıp yapa yapa bunu mu yaptınız demişti:KK48::KK48:

Krem karamel çok severim , tarifinin görüntüsü ... kıvamı gayet hoş .

Eline emeğine sağlık ...:kk77:

İlk krem karamel denemem bundan 30 sene evveline dayanır :) abimle . Bizim tarif 12 yumurtalı idi ve berbat olmuştu . Rahmetli annem 12 yumurta harcayıp yapa yapa bunu mu yaptınız demişti:KK48::KK48:

teşekkür ederim aslında basit ama hataya açık bazıları un nişasta gibi bişeyle kıvam veriyor ama bana göre orijinal olan bu hali. 30 sene evvel denemiş olmanız bile güzel 12 yumurta gerçekten çokmuş :)

X