Kreş yasi

Bir not daha düşmek istiyorum.
Özeldeki kreşler milli eğitim bakanlığına bağlı ve aile sosyal politikalar bakanlığına bağlı olmak üzere ikiye ayrılır. Meb'e bağlı olanlar da 36 ayı doldurma ve bezi bırakma şartı aranır, devlet okullarıyla tatilleri aynıdır.
ASP bakanlığına bağlı olanlarda 0 yaştan başlar alımlar, bezi bırakma şartı yoktur. Ara tatil ve yaz tatilleri olmaz.
bizim okulumuz mebe bağlı özel kreş
kızımı bezli de aldılar 15 tatil ve yaz tatilinde hep açıklardır
bence kesin kati konuşmayın :)

Tatil kısmı okul kapalıdır, yaz okulu-tatil okulu başlığında açarlar okulu. Sizin okul veliye söylememiş, devam ediyoruz demiş olabilir. (söylememesi kötüdür-iyidir demiyorum kesinlikle)
Bez kısmı da yönetmelikte geçer 36 ay şartıyla beraber. İnsiyatif kullanılmış olabilir.
Kesin konuştuğum kısım tamamen kanun-yönetmelik kısmıdır, ben böyle gördüm böyle olur değil yani. :)

bugün ben de meb e bağlı özel bir kreşle görüştüm. oğlum 30 aylık. bez kullanıyor. kayıt alıyorlar ancak resmi olarak öğrencinin girişini 36 aylıktan önce yapmıyorlar. aylık ödemeleri de okul hesabına değil müdürün şahsi hesabına atıyormuşuz :KK70: bir çocuk daha varmış oğlumla aynı ayda. şu anda o çocuk 2018 doğumlularlaymış. ama oğlum kaydolursa ikisine tek öğretmen bakacakmış. aslında yasal değil sanırım yaptıkları ama küçük yaş grubunu da potansiyel devamlılığı olacak öğrenci olduğu için kaçırmak istemiyorlar.

bugün ben de meb e bağlı özel bir kreşle görüştüm. oğlum 30 aylık. bez kullanıyor. kayıt alıyorlar ancak resmi olarak öğrencinin girişini 36 aylıktan önce yapmıyorlar. aylık ödemeleri de okul hesabına değil müdürün şahsi hesabına atıyormuşuz :KK70: bir çocuk daha varmış oğlumla aynı ayda. şu anda o çocuk 2018 doğumlularlaymış. ama oğlum kaydolursa ikisine tek öğretmen bakacakmış. aslında yasal değil sanırım yaptıkları ama küçük yaş grubunu da potansiyel devamlılığı olacak öğrenci olduğu için kaçırmak istemiyorlar.
Sıkı takipte kalın lütfen.

Ne icin soylediniz bunu?
Sizinde dediğiniz gibi yaptıkları yasal değil. Şu anda çocuğunuz resmi kayıtlı öğrenci değil, hatta kurumda kayıtlı değil diye açıklayabiliriz. Herhengi bir şey olsa (en kötüsünü düşünerek yazıyorum) düştü ciddi yaralandı, yemekten dolayı rahatsızlandı vb. kurum hiç bir sorumluluk almaz.
Birde böyle işi kılıfına uyduran yerler veliye karşıda çok dürüst gelmiyor bana (yaşadığım, gördüğüm şeylerden de kaynaklı olarak.)
Bu yüzden takipte kalın demiştim.

çocuktan çocuğa değişir fakat kreşe ne zaman alışır acaba 3 yaşında bir çocuk.konuşmasında zorluk olması sıkıntı verir mi?dışlanır mı?kreş arkadaşları 2-4 yaş aralığında

Merhabalar 36 aylık bir çocuk kreşe verilmek için uygundur zira anne çalışıyorsa 2,5 yaşında da verilebilir ama devlet anaokulları en erken 36 ayını tamamlamış çocuklar için sınıf açabilir.Maddi durumunuz iyi ise 3-4 yaşını özel kreş 5-6 yaşı anaokuluna verebilirsiniz 36 ay akran öğrenmelerinin başlayacağı bir yaştır,yemek seçme,konuşma ve paylaşma konularında ilerleme kaydetmeyi bu şekilde daha çabuk yapar.Okulu araştırmak çok önemli zira öğretmen çocukların hayatına dokunan bir meslektir

X