Kskanlk

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
Kadın kadını neden kıskanır ? Neden hemcinsleri ile kıyasıya rekabettedir.
Paylaşalım mı?

Son düzenleme:
kadın kadını neden kıskanır .neden hem cinsleri ile kıyasıya rekabettedir.

çok göreceli bi soru aslında ben kıskanç biriyimdir bazen kendine güvensizlik diye nitelendiriliyo bu kıskançlık ama değil aslında ben sevdiğim insana güveniyorum ama başka kızların ona yaklaşmasını istemem benim baktığım gözle kimse bakmasın istiyorum o yüzden de kıskanıyorum

ya da biz karıştırıyoruz kaybetme korkusudur belki kıskançlıklarımız (bende olduğu gibi)

Bende oldum olası kendıne guveni olmayan insanların ,kıskanç oldugunu duşunmuşumdur hep....veya elındekinin başka birinde daha iyisinin oldugunu bilme fikri....bunu derken bir erkeği kastetmiyorum....kıyafet,takı,iş,aile,veya eş...kişiye gore değişir aslında....etrafımda çok fazla insan yok bu anlamda ama olsa görüşmezdim o kişi veya kişilerle..korkardım bana zarar verecek olmalarından...ama cıdden kıskanc insanlar çok cadı....ben hayatım boyu kımseyi kısmanmadım...hep şöyle düşünürüm demekki benım kaderim böyle yazılmıs,ALLAH'Ü TEALA benım için boyle olmasını ıstemış neden baska bırının herhangi bişisini kıskanımkı...haa ama bak keşke çok derim.. neden bılıyormusunuz...eğitimi çok iyi olan çocukları...keşke benımkılerde boyle olsaydı derdım.....

Ben de cok kiskanc bir tipimdir, ama sevgilime o kadar cok guveniyorum ki, kiskanclik hissinin zerresi bile soz konusu olmuyor. cunku o da o kadar dikkatli yasayan ve dusunerek hareket eden biriki,zaten kiskanclik yaratacak durumlara mahal vermiyor.

eger baskasina gitmesinden korkuyorsaniz, yada baskasina bakmasindan, korkmayin, eger sizinleyken buna curret edecek bir tipse, valla yolu acik, istedigine baksin, istedigiyle istedigi halti yesin. ama ben yokum!

ayrica ben sevgilime guveniyorum,cevredekilerine guvenim yok lafida biraz palavra geliyor:).hani erkekler cok kullanir ya bu lafi, var mi boyle birsey. eger insanin icinde yoksa cevresinde istedigin kadar cazibeli erkek yada kadin olsun, gormez ki.

ben gormuyorum, hissetmiyorum, benim icin bir tek Oguzum var, onun aski oyle bir sarmalamis ki beni, gormemin mumkunati yok.

Bende oldum olası kendıne guveni olmayan insanların ,kıskanç oldugunu duşunmuşumdur hep....veya elındekinin başka birinde daha iyisinin oldugunu bilme fikri....bunu derken bir erkeği kastetmiyorum....kıyafet,takı,iş,aile,veya eş...kişiye gore değişir aslında....etrafımda çok fazla insan yok bu anlamda ama olsa görüşmezdim o kişi veya kişilerle..korkardım bana zarar verecek olmalarından...ama cıdden kıskanc insanlar çok cadı....ben hayatım boyu kımseyi kısmanmadım...hep şöyle düşünürüm demekki benım kaderim böyle yazılmıs,ALLAH'Ü TEALA benım için boyle olmasını ıstemış neden baska bırının herhangi bişisini kıskanımkı...haa ama bak keşke çok derim.. neden bılıyormusunuz...eğitimi çok iyi olan çocukları...keşke benımkılerde boyle olsaydı derdım.....

haklısın bende hep uzak durdum

Bu soruyu sadece hemcins olarak veya herhangi bir nesne olarak değişmez öyle cevaplamak istiyorum...

Her canlıda tüm duygular gibi kıskanclık duygusuda vardır bunun güvensizlikle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum içgüdü bu kişinin engel olamadığı diğer duyguları gibi...
Ben sevdiğim bu kişi veya bana ait her hangi bir nesne de olsa sevmediğim kişilerle paylasmayı kabullenemem sevdiğim kişilere canım feda ama sevmediklerimle hiç bir seyi paylasmayı istemem...

Kıskançlığın Kimyası

İnsan kıskançlık hissettiği zaman, kendisine ilk olarak ‘Neden kıskandım?’ sorusunu sormalıdır. Bu soru ile kıskançlık sebebi mutlaka ortaya çıkacaktır.
Eşini öldürmek isteyen paranoid bir kadın hastam vardı. Kendisini psikolojik açıdan incelediğimde, ortaya ‘Eşim beni aldatıyor’ düşüncesi çıktı. Aslında eşi kendisini aldatmıyordu. Onu bu düşünceye yönelten, eşinin cinsel ilgisinin eskisi gibi olmamasıydı. Bu halin, kendisinin aldatıldığını düşünmesi için geçerli bir sebep olmadığını söylediğimizde ise, ‘Beni aldatmıyorsa, cinsel açıdan neden bana eskisi gibi ilgi göstermiyor?’ diye cevap verdi. Elindeki tek delil buydu.
İşte hasta, bu delilden hareketle oluşan şüphe sonunda eşinin her davranışını buna göre yorumlamaya başlamıştı. Küçük bir delili büyük bir kanıt gibi değerlendirmiş, eşine bir bayan selam verdiğinde bile, ‘İşte bu olay da, beni doğruluyor’ diye düşünmüştü. Eşinin cep telefonuna işiyle ilgili, basit bir mesaj bile gelse, olayı hemen abartmıştı.
Bütün bunlar beyindeki yargı mekanizmasının bozulması sonucunda oluşur. Erkek, eşine güvenmeyen ve her fırsatta saldıran bir kadın karşısında, ’Bıktım bu kadından’ diyerek başka kadınlara yönelir. Aslında kadın, farkında olmadan eşini başka kadınlara ittiği halde, ‘Bak haklıymışım, bu adam zaten beni sevmiyordu’ diye düşünür. Fakat kadın daha başlangıçta, ‘Eşimin bana olan cinsel ilgisi azaldı, acaba bu neden oluyor ?’ diye sorabilir, yanlış bir yargıdan kaçınırsa ve kendinde değişiklikler yaparsa, olay başlamadan bitecektir.
Basit kıskançlıklar haset, gıpta gibi bir takım kavramlarla açıklanır. Fakat kıskançlıkta asıl önemli olan sebebi bulabilmektir. Basit kıskançlıktaki savunma mekanizmalarını tanımalıdır. Meselâ; karşı cinsle olan kıskançlıkta cinsel imaj öne çıkar. Fakat hemcinslerin birbirini kıskanmasında, değer verilen şeye özen ön planda olur; sahip olduğu şeyi kaybetme korkusu vardır.
Bazı insanlar ‘ben asla kıskanmam’ der, ama asıl kıskanç olanlar onlardır. Çünkü kıskançlık, asla kabul edemeyecekleri ve kendilerine yakıştıramayacakları en olumsuz duygudur. Kıskanma, negatif duygular içinde en çok gizlenen ve utanılanıdır. Fakat rahatsızlık duyulması gereken şey, kıskanma değil, onun karşısında gösterilen davranışlardır. Bir insan başarılı birini kıskanıyorsa, bundan utanç duymamalıdır. Çünkü kişinin özen gösterdiği bir değer vardır ve kıskançlık onun, bu değerle ilgili hassasiyetidir. Fakat insan, ‘Kıskançlık esnasında yaptığım doğru mu?’ sorusunu kendisine ısrarla sormalıdır.
Meselâ; iyi evliliği çok önemseyen biri, başkalarında gördüğü güzel evliliği kıskanabilir, ama sonradan bunu reddedip, ‘ben kıskanç değilim’ diyebilir. Fakat ‘ben iyi evliliğe önem veriyorum, o sebeple bu duyguları yaşamam normal’ diye düşünmelidir. İnsanlar iyi şeylere layıktır; ancak iyi özellikler layık olanlara gelir. Bunun için kişi, kendisini kötülüklerden arındırmalı ve sürekli gelişme çabası içinde bulunmalıdır. Gönlümüze güzelliklerin misafir olmasını istiyorsak, önce güzellikleri iten olumsuzlukları ortadan kaldırmalıyız.
İnsanın gördüğü bir güzellik karşısındaki ilk tepkisi, özenmek ve ‘benim de olsa’ diye bu özeni ifade etmektir. Kişi, kıskandığı kimsenin kişiliği ile kıskandığı ‘şey’i birbirinden ayırabilmelidir. Yâni başkalarının kişiliği değil, kişiliğindeki iyi özellikler kıskanılabilir. Örneğin, kıskanılan insan çalışkansa, kıskanan kişi onun bu özelliğinden ders çıkarabilmelidir. Yani olayları ayrıştırarak düşünmeyi başarmalıdır. Yoksa insan, kıskançlığı başkalarının kişiliğine indirgerse, ego çatışması yaşar.
Kıskançlığın basamaklarından biri de, gıpta duygusudur. Bu duygu insanı olumsuza yaklaştırır. ‘Benim de olsa’ düşüncesi doğaldır; ama gıpta duygusunda ‘keşke’ vardır. ‘Keşke benim de olsa, ama artık olamayacak. O şanslı, ben şanssızım.’ Bu düşünce tarzı insana acı çektirir.
Ayrıca kıskançlık hisseden kişi, niçin kıskandığı konusunu aydınlatır ve alternatif çözüm yollarına yönelirse, kıskançlık gibi olumsuz bir duygu bile insanı geliştirir. Tabi kişinin bu kabiliyetini geliştirmesi için düşünme yeteneğini de ilerletmesi lâzımdır. Günlük hayatımızda karşılaştığımız problemleri çoğu zaman düşünerek değil, çocukluğumuzda öğrendiğimiz tepkilerle çözmeye çalışırız. Oysaki insan, kendini analiz ederek kemale erer. Yapılması gereken, Yaratıcı tarafından insana verilen, irade ve seçme yeteneğini gerektiği gibi kullanmaktır.
Hanefi mezhebinin kurucusu İmam Âzam’ın, yolda giderken karşısına bir öküz çıkar. Bunun üzerine İmam yolunu değiştirir. Kendisinin bu davranışını görenler şakayla karışık sorarlar: ‘Hocam öküzden mi korktunuz?’ İmam Âzam, ‘Onun boynuzları var, benim de aklım’ diye cevaplar. İnsanın silahı akıldır. İnsanlar akıllarını yeterince kullanabilirlerse, pek çok yanlıştan kurtulabilirler.

NEVZAT TARHAN dan

Ben de cok kiskanc bir tipimdir, ama sevgilime o kadar cok guveniyorum ki, kiskanclik hissinin zerresi bile soz konusu olmuyor. cunku o da o kadar dikkatli yasayan ve dusunerek hareket eden biriki,zaten kiskanclik yaratacak durumlara mahal vermiyor.

eger baskasina gitmesinden korkuyorsaniz, yada baskasina bakmasindan, korkmayin, eger sizinleyken buna curret edecek bir tipse, valla yolu acik, istedigine baksin, istedigiyle istedigi halti yesin. ama ben yokum!

ayrica ben sevgilime guveniyorum,cevredekilerine guvenim yok lafida biraz palavra geliyor:).hani erkekler cok kullanir ya bu lafi, var mi boyle birsey. eger insanin icinde yoksa cevresinde istedigin kadar cazibeli erkek yada kadin olsun, gormez ki.

ben gormuyorum, hissetmiyorum, benim icin bir tek Oguzum var, onun aski oyle bir sarmalamis ki beni, gormemin mumkunati yok.

Ne güzel ifade etmişsin canım benim
karşındakinin bu güveni yaratabilmesi önemli olan

Arkadaşlar yazdıklarınız genel kıskançlık durumlarıyla alakalı, soruyu algılayamadınız sanırım.

kadın kadını neden kıskanır .neden hem cinsleri ile kıyasıya rekabettedir

Bir kadının diğerini kıskanmasındaki en büyük neden yaşamını görsellik üzerine inşaa etmesinden ileri geliyor bence. Erkekler de kendi içlerinde rekabet yaratacak birbirlerini kıskanacak duygular yaratıyorlar ama onların ki daha çok başarı, kazanç, hırsları üzerine. Ama kadın denilen varlık fiziksel özellikleri güzel olan bir başka kadını hemen kıskanıveriyor. Kendine güvenle alakalı bişey bu. Aynanın karşısındaki hesaplaşmasını bitirmiş biri için başka kadını kıskanma olayı kapanmıştır. Aklıma şuan gelen bir örneği vermek istiyorum, ev kızı sonra da ev kadını olmuş biri sizin kariyerinizi başarınızı diplomanızı evliliğinizi kıskanmaz, hepsi için kendine verecek bir cevap bulur ama iş güzellik noktasına geldiyse kıskançlık o anda başlayıverir. :))

Ben kıskanç değilim :)))) kendi kendime bazen soruyorum acaba bende mi bi tuhaflık var diye ama bence kıskançlık çok acayip bir durum. Yani hangi insanın sevgilinize bakmasını engelleyebilirsiniz ki.
Ben hiçbir zaman sevgilime şunu yapma şuraya gitmeyeceksin şununla konuşmayacaksın demedim dememde. Bu bir serbestlik midir ona; bu da onun kendi kişiliğiyle vereceği bir cevap. Onu asla ihmal etmem önem verdiğimi bilir. Ha kıskanmıyorum diye onu sevmediğimi düşünüyorsa kendi bilir. Benim sevgi anlayışımda kıskançlık bir zulümdür. Karşındakine güveniyorsan sorun bitmiştir bence

Senin gibi olabilmeyi nasıl isterdim anlatamam bunu nasıl başarıyosunuz bilmiyorum ama kıskançlık sebebi her ne olursa olsun insanı yaralayan kendine olan saygısını ve güvenini kaybettiren bir duygu.

kadın kadın ı niye kıskanır bilirki kadınnın sadece kadın rakibi olabilir kadın hırslıdır idealisttir hep en iyisidir kadınlara en büyük arar kadınlardan gelir kadın kadın ı başarı arzusunu perçinlemek için kıskanır iş yerinde kadınlarla çalışmak daha zordur bir kadın rakip im olacağına 2 erkek rakipim olsun

Valla ne yalan söyliyim ben yanımda sevgilim varken hoş bir bayanla karşılaşınca sevgilimin göz ucuyla dahi bakması beni rahatsız eder şimdi böyle bir durumda ben hiç kıskanmam diyecek olan birisi varmı aramızda?Bende bakımlıyımdır güzelde olduğumu düşünüyorum ama bu birini kıskanmamıza engel olmuyor maalesef en azından benim için öyle. :1no2:

Cosmo Teşekkür Ederim,açiklik Getirdin Konuya ,anlamamişlardi.diğer Arkadaşlarinda Fikirlerini Almak Isterim Bilmem Bundan Iyi Anlatilabilinirmi.

yeşilim çok güzel bir tesbit ve harika bir konu teşekkürler

kesinlikle cosmoya katılıyorum erkeklerin kıskançlıkları kadınlarınkinden oldukça farklı.kadın iseniz her yerde kıskançlık duygusuyla karşılaşıyorsunuz.iş yerimde hep kadınlarla sorun yaşamışımdır bunun nedeni bazen mevkii bazende sadece yeni alınan bir kıyafet veya bir takıdır.peki hiç dikkat ettinizmi fizik olarak kilolu olan insanların işyerlerinde hiç takışmaları olmaz bu konuda ve sürekli kendilerini kollayan bir hemcinsleri olmadığı için isterlerse kariyer basamaklarınıda hızla tırmanabilirler.Birgün bir abimle bu konu üzerine tartışmıştık kadınları iyi anlamıştı gerçekten ve bana dediki kadınların doğasında var bu kıskançlık.herhangi bir topluluğa güzel bir kadın girdiği zaman erkekler hayranlıkla bakarlar kadınlar ise kendilerinden daha güzel ve alımlıysa kıskanarak bakarlar ve hemen oracıkta onu tanımadan ondan nefret bile ederler.
ama cosmo nunda dediği gibi kendi kendiyle hesaplaşmış biri gerek ayna karşısında gerekse hayatdaki pozisyonu karşısında olay bitmiştir.keşke böyle kadınlar çoğalsa.....

abine katılmamak mümkünmü ,erkek gözü ile ifade etmiş sende paylaştın bizimle sağol canım .

kadınlar arasındaki kıskançlığa hiçbirzaman mana veremeyeceğim... kendine güvensiz insan başkasını kıskanır... ama sevgili konusunda aynı kanıda değilim seven insan sevdiğini gözünden bile sakınır kıskanır bu kıskançlık anne ve babasına karşı bile olabilir mesela ben annesini ve babasını çok kıskanıorum sefgilimin çünkü şuan onlarla aynı evi paylaşıyor:KK43::KK43::KK43:

Eskiden adına onur denilen ve insanların çok önemsediği bir değer varmış..
Erdemli insanlar yaşarmış ülkemde...
Asil kadınlar, asil ve gururlu aşklara talip olurlarmış..
Hapse giren nişanlısını 12 yıl beklermiş Gülnur mesela..
Tüpgaz kuyrukları, yağ kuyrukları varmış, çamaşırlar çitilenir, elde yıkanırmış..
Tv yokmuş evlerde, çay sohbetleri varmış,insanlar mutluymuş, huzurluymuş, aileler gerçekten aileymiş o zamanlar..
Mahalleler varmış sıcacık, doğumunda, hastalığında, ölümünde ahali senin yanındaymış..Cenazeler sahipsiz kalmazmış, kadavra olmazmış:KK43:
Karlı kış günlerinde, sahipsiz tinerci çocuklar yokmuş dışarıda..
Evet erdemli insanlar yaşarmış ülkemde, kimse kimsenin karısına, kocasına, yan gözle bakmazmışİşin kötüsü kanıksamaya başladık yavaş yavaş..Eskiden metres denirdi, şimdi 2 .eş denmeye başladı..Daha bir meşru geliyor kulağa..E eş eştir değil mi!
Kadın 18 yıl emek veriyor, 4 tane çocuk doğuruyor, yaş kemale erecekken bir kadın sekreter geliyor ve tüm emeklerini, ziyan edip yıllarca üzerine titrediği ailesini bir çırpıda darmadağın ediveriyor..
[Sekreterle evlilik modası meğer eskiden beri varmış siyasette, Özal, Erbakan da sekreterleriyle evlenmişler, sosyolojik araştırma konusu olabilir belki..]
Şimdi yine tepkiler alabilirim, "diğerleri yapınca suç olmuyor, dindarlar yapınca suç oluyor" diye..Göze aldım..
Ben geçen yıldan beri bu 2.eş konusunda her yerde yazıyorum..Bünyem kabul etmiyor, okuyunca yada dinleyince dengem bozuluyor.
Çünkü benim başıma gelse dünyam yıkılır biliyorum, ve dünyalar yıkılmakta, nice kadınlar psikiyatr kliniklerine tedaviye gitmekte..

Diğerleri benim için kıstas olamaz!
Aldatmak onurlu ve ahlaklı insanların yapacağı bir iş değildir..Adı ister metres olsun, ister 2.eş, hiç bir tutulur yanı yoktur,Şerefsizliktir..

Artık bunu bilir bunu söylerim..Herşeyin fazlası zarar..Paranın da, şöhretin de, yakışıklılığın da hatta dindarlığın da..
Hepsi de saptırıyor ve sadakate çelme takıyor..Yarı yolda bıraktırıyor..
Ama KADININ KADINA ETTİĞİNİ DE, AKREP AKREBE YAPMIYOR..
METRES OLMAYI KABULLENEN HEMCİNSLERİME DE YAZIKLAR OLSUN ! diyorum..

ben bır arkadasımdan ve kendımden ornek verıcem
cok sevdıgım bır arkadasım devamlı benımle yarıs halındeydı kıyafetlerını ,makyajlarını benımkı gıbı alırdı benım arkadaslarım ile kendı arkadas olmak ısterdı.bunun nedenını hıc anlamadım benı ya cok sevıyo ,begenıyodu veya kendıne, kendı kısılıgıne guvenmıyordu.
bana gelınce havalanında bır genc kız gordum ve unutamıyorum boyle guzellık olamaz allah ozenerek yaratmıs dıyebılırız.ben dahıl butun herkes ona bakıodu ama esim harıc zorla bakmasını sagladım oda gozucu ıle baktı yanımızdakıler bana kızdılar hıc boyle bı guzellık gosterılırmı dıye o zaman da dedım sımdı yıne soyluyorum herseyın bası ozguvendır kendıme guvenıyorum o yuzden kıskanmıyorum ama bende dıger arkadaslar gıbı cooookk keske demısımdır.

kıskançlık her zaman olmamalı bence.kıskanmayı gerektircek gerçek sebeplerin olmalı.basit ve gereksiz yere kıskançlık zararlar verebilir.bir ilişkiyi bitirme aşamasına getirebilir.bence kıskançlık yerinde ve zamanında güzel.değilmi ama

X