Küçük Düşün Büyük Olsun!

Güllacı nasıl serbetliyorsun?
Ben harfiyen denildigi gibi yaptım hatta öncesinden youtubeden izledim.
Ilık yaptım sütü her kata kepceyle bir miktar yaydım (üzerinde yazan ölçülere göre) ama parca parca oldu :KK43:
Mesela pastaneden falan alıyoruz dilim dilim catalla böl ye ertesi güne bile öyle kalıyor
Benimki asla öyle olmasi lime lime bisi oldu.
Annem yapmıs onunkide öyle olmuş
Biz anlamadık.
Soğuk sütlemi yapmak lazım acaba bir püfü var mı?
Lellim bizde güllaç kültürü hiç yok yani satın aldıklarımızdan hiç bir farkı yok diyorum benimde yaptıklarımın ben hani sütü yoğurt mayalacağımız kıvamda oldumu ocağın altını kapatıyorum 1 bardak şeker bir kilo süte sonra iki borcam alıyorum birine yufkayı koyuyorum eğer büyükse dörde bölüyorum süt ile ıslatıyorum sonra diğer kaba alıyorum ıslatıp diğer kaba yerleştiriyorum yufkalar bitinceye kadar bana tarif eden böyle anlatmıştı. Aralarınada ceviz koyuyorum. Annem hayatında güllaç alıp yapmış biri değildir bizden birtek ben seviyorum.

Sabah mutfağa geçtim hemen akşamdan pürü pak bıraktığım mutfağımı sabah tanıyamıyorum. Ezogelin çorbası kuru biberlerden atom yapıcam onları bile hazırlamak zamanımı aldı artık yemek çok yenmiyor akşamları biraz ondan biraz bundan derken kalan yemeklerde her akşam oluyor. Tatlı da var, eşim işten gelince tarlaya gidicez eşimin işi var bende ot toplarım. Günü harcamasız kapatmak istiyorum bakalım nasıl olucak.

Sabah mutfağa geçtim hemen akşamdan pürü pak bıraktığım mutfağımı sabah tanıyamıyorum. Ezogelin çorbası kuru biberlerden atom yapıcam onları bile hazırlamak zamanımı aldı artık yemek çok yenmiyor akşamları biraz ondan biraz bundan derken kalan yemeklerde her akşam oluyor. Tatlı da var, eşim işten gelince tarlaya gidicez eşimin işi var bende ot toplarım. Günü harcamasız kapatmak istiyorum bakalım nasıl olucak.
nazenin bir şey sormak istiyorum
atom üzerinde ki tereyağ donmaması için az sıvı yağda koyuyprım ama donuyor
bir yöntemi var mı?

Lellim bizde güllaç kültürü hiç yok yani satın aldıklarımızdan hiç bir farkı yok diyorum benimde yaptıklarımın ben hani sütü yoğurt mayalacağımız kıvamda oldumu ocağın altını kapatıyorum 1 bardak şeker bir kilo süte sonra iki borcam alıyorum birine yufkayı koyuyorum eğer büyükse dörde bölüyorum süt ile ıslatıyorum sonra diğer kaba alıyorum ıslatıp diğer kaba yerleştiriyorum yufkalar bitinceye kadar bana tarif eden böyle anlatmıştı. Aralarınada ceviz koyuyorum. Annem hayatında güllaç alıp yapmış biri değildir bizden birtek ben seviyorum.
Ben onu bi tutturamadım
Bizde de ben seviyorum annem sever yapamaz bende yapamıyormusum☺️

İyi geceler kızlar,
Günler oldu bakamadım.
Komşum olan arkadaşımın annesi vefat etti.Elimden geldiğince yanında olmaya çalıştım.ilk gün akşam birşeyler hazırlayıp götürdüm.Gittiğimde üst kattaki komşum da oradaydı. İlk an sarıldım gözyaşlarımı tutamadım. Anne işte yeri asla doldurulamaz.
Oturduk bayağı konuştuk. Yoğun bakımdaydı doktorlar hep olumsuz konuştu ama yine de bir umudu vardı.Tam da o hafta sonu annesi ile birlikte geçireceklerdi.o an beyin kanaması geçirdi.işte kısmet.
Ertesi gün eşimde izin aldı. Kızı okula bıraktıktan sonra defnetmek için gittik.
İlk defa cenaze namazına katıldım ve ilk defa mezarlığa birinin gömüldüğüne şahit oldum.
Benim babaannem vefat edince annem gömdükten sonra haber vermişti. Çok kızmıştım. Üzülürsün daha yeni gittin çalışıyordun vs vs demişti.üvey babaannem ama yeri başka son nefesinde bile bizleri sayıklamış.onu son kez doktora ben götürmüştüm.
Neyse arkadaş hala acaba gerçekmi diye kendini inandıramıyor. Yani çok üzgün.Mezarlığı uzakta ama bugün yine gitmiş.hepimiz birgün yaşayacağız hayatın gerçeği ama tek tavsiyem,bugün var yarın yoklar, hep yanlarında olalım ilerde dünyadan göçüp gittiklerinde ahh neden böyle yaptım ya da anneme neden şunu yapamadım diye uhde kalmasın içimizde.
Öyle değilmi, herşeyimize koşan anne biz bebekken de çocukken de büyüyünce de karşılıksız elinden geleni yapan yine anne değilmi. Büyüyünce yapmasın çok da önemli değil aslında.Küçükken hep yanımızda değillermiydi. Bu bile yeter.onların yaptığını biz asla onlara yapamıyoruz.yetemiyoruz.
Neyse çok uzun biraz da nasihat gibi yazdım ama ne olursa olsun annelerimizin kıymetini bilelim.yaşlandıkça zaman azalıyor.giden günler geri gelmiyor

Neyse cenaze dönüşü Elayı okuldan alacaktık, evin orada eşim arabayı bana verdi. Tabi kalabalıktı biraz yol. Arabanın biri durmuş. Onu geçtim.o arada karşıdan da araba geliyordu Tabi o geliyor diye ben de hemen attım öne kendimi. İlk fırçayı yedim kociden :) niye öndeki arabanın dibine giriyon.hemen freni çekmesi de klasiği. Geçmişte bu sebepten kaza yaptırmıştı bana.
Okulun orada dönüş gösterdi.
Elayı aldık eve geçtik.
Kaç gündür araba eşimde erken geliyor Elayı o alıyor. Yarın jimnastiğe gideceğiz. Arabayı bırakacak.
Bugün de Elayla kavuşma günümüzdü. Okula göndermedim. Yine herşeye evet günü yapacağuz dedim.oyun yerine götürdüm. Dondurma, dışarıda yemek, istediği şekilli pamuk şekeri ve künefeciye gittik akşam da. Bir dondurma da orada yedi. Diğer tatlıları yemiyor.Ama bu defa herşeye evet yapmadık diyor😅 oyuncak almamışız.oyuncaklar avm de o kadar pahalıki. Renk değiştiren bebek diyordu. Sordum görevliye. Bir kez renk değiştiriyor sonrası öyle kalıyor dedi.çok bir işlevi yok yani.Bir de alıyoruz ilk gün oynuyor ya da iki gün sonra odada kalabalıktan başka birşey değil. Sinemaya götürecektim ama yemek yemeyi istedi. Başka yerde iftar yapacaktık. O yeyince biz de avm de yaptık iftar.Zaten evden geç çıkmıştık.eşim geldi iftar saati geldi vs.geç oldu.
Evde oyun oynuyoruz ama sürekli oynadıği üç beş oyuncağı var. Gerisi oda nöbetçisi.
İnternetten bakar alırız dedik.renk değiştiren bebeği araştırırım.

selam kızlar
öğlen diş doktoruna gideceğim
umarım fazla bir bedel çıkarmaz
dişimin kenarındaki dolgu düşmüş
tamir ederse sorun yok
yeni dolgu derse geçen yıl 2.750 yapmıştı
bu sene kimbilir ne olur :KK43:

akşama kabak yemeği çorba ve içli köfte var
menü belli olunca çok rahat oluyor

bu pahalılığa artık yetişemiyoruz
15 günde hesap yapıyoruz
yine 6.000 tl harcamışım
tek farklı olan şey kendi aracıma 1.200 tl yakıt aldım

eşimde diyor her şey çok pahalı yapacak bir şey yok
neyse farkında
yoksa eskiden anlamıyordu
şimdi pazara ,markete götürüyorum görüyor.
Geçmiş olsun canım, dişin nasıl oldu?
Valla herşey pahalı. Artık benim eşim de eskisi gibi değil. Herşeyin farkında. Paranın kıymetini bilir oldu şükür :)

Selamm
Sahura kadar uyuyamadım tesbih cektim okudum.
Pantolon baktım kendime.
Ben begenemiyorum magzadanda iadeye sebep almıyorum.
Yok kendime yakıştıramıyorum al iade et böylede bıktım. Kilolu degilim kilolu insanlar bile buluyo yakistırıyor milletde görünce begeniyorum kendimde begenmiyorum hep elim siyaha gidiyor
Oysa bacaklarım incedir 36 beden bile oluyor🤔
Söyle zevkime göre bulsam 3-5 tane alıp yıllarca almıcam o derece pant. Olayından nefret ediyorum.
Üst bir sekilde buluyorum da altlar sıkıntı bende.
Yazın dar istemiyorum efil efil olsun diyorum.
Ya beli dar oluyo ya kilolu gösteriyor bol olanlar.
Ya kuması polyester oluyo keten alıyorum cok kırışıyor falan falan.
Tüm yazı etekle sortla gecircem gibi bu gidişle.
Bakalım iade ede ede 2 tane bulsam eyiydi.

Oglan hic demedi 3 gundur sahura uyanamıyormus öyle niyetleniyormus.
Ee evladım desene kaldırim.
Gece onuda kaldirdım
Sabah proje odevi varmış 9 30 da yetismem lazım dedi sabahta kaldırdım.
Ramazan onun uyku dengesini bozdu
Uykusuda ağırdır
Gecen alarmını tee müdür odasindan duymus gelip kaldırmış okadar duymamış yani.
Vallahi uzakta iyimi ettik kötümü ettik bilmiyorum.
Sanki toparlayamıyor kendini.
Öyle öyle öğrenecek diyoruz ama aklım onda.
Iftarı disarda yapim demis bi ogrenci lokantasi var yakin tam 45dk gec açtım öyle kalabalık daha gitmem dedi
Okulda açmış 1 gün cadir varmış ordada 1 saat önceden masa kaptık yoksa imkansız dedi.
Biz burda böyle sıcak yemek yiyince icim hic rahat etmiyor.
3 gün yine bizimle yer sonra 4 gün orda yicen gelecen sabret az kaldı dedim.
Aç aç oruc tutuyor cocummm Rabbim emeklerini zayi etmesin bugun sınavıda vardı.

3 gün kafa rahat.
Cumarteside pide yaptırırım bir ihtimal oğlan yesin.
Pazar secim cok heycan.

Cuma siparis vercem marketle ugrasacak vaktimiz yok bende çıkıp hic tasiyamıcam.
Bi lcw çıkmam lazım kızın kargolar birikti orda.
Onu alır gelirim.
Sen anlattıkça üniversiteli yıllarım aklıma geliyor😍 öğrenci lokantaları ve iftar çadırında bile yemek yemiş öğrencilerdenim 😊
Sen hiç takma kafana, gün gelecek bugünlerini özlemle anacak. Hepsinin ayrı bir güzelliği var.

Bizde de güllaçı eşim yapar. Benim annem de yapmış biri değil.
Eşim de fazla kenarlarını keser borcama koyup üzerine ılık şekerli süt koyar.arasına ceviz. Tabi az da gül suyu koyar süte.
Yani ben de eşimden öğrenmiştim. Bir defa kendim yaptım.

bende geçen yıl çok seviyordum
demek ki çok yemişi,m
bu yıl hiç canım istemedi
Bizim ramazanın olmazsa olmazı güllaç😁
Geçen baba kız birlikte yaptılar.
ramazanda oruç tutarken kilo vereceğim diye başlıyorum sonrası hayal kırıklığı :) çünkü hergün tatlı var.ilk karşı dairedeki çikolatalı kaymaklı tatlı verdi.sonra ben peynir tatlısı yaptım tahinle ceviz oh mis. Daha sonra teyzeye gidince eşim arap tatlılarından almış.Geçen gün de eşimle birlikte kepçe kadayıfı yaptık. Enfessss. Gel de yeme.
Bugün de künefecide o işi tamamladık.
Dün cenaze için silivriye gidince dönüşte jersey süt almıştım kaymak çıkartmak için dolaba koydum. Kaymaklı birşey olur muhtemelen 😅 ahh ahh gelsin kilolar

Günaydın
Hayırlı cumalar🌺
Kosturmaktan gelemeyrum🙄
Cmrtsi tasınıyoruz kısmetse🙏🏻
Evi mi toplayayım ise mi gideyim cocuk mu bakayım bilemedim🤣
Bayrama yapsak iyi olacaktı su isi ama koci tutturdu bi kira daha mı verelim,atalım kendimizi diye🫣
Daha kızın oda parkeleri bitmedi,dusakabin gelmedi salon yarım😅
Boya badana bitti sükür🙏🏻
Onu gectim kadınlar dolu🤦🏻‍♀️
Oturcam kendim temizlicem bu gidisle🙄
Öyleli iste canımlar🌺

Selamm
Hic sabaha kalmadık derken bu gece uyanamadim.
Muhtemel alarmı kapatıp geri yattım.
Bir de Sakaryaya gidicez bakalım napcaz.
Dün güzeldi 30kişi vardık.
Sohbet muhabbet.
Cağkebapcıdaydık guzel gitti valla
Kızada iyi geldi cocuklarda vardı oynadılar.

Bayram için hala bisi bualmadım yani 2 tane iade ettim🙈
Magza gezmek istemiyorum.
Bakıcimm bu hafta yine
Bir kac siparis daha denicem.
Kıza aldıklarım hep büyük geldi ama indirimden aldım diye iade etmicem okula baslıcak bolca lazım olacak..
Yazlık zaten var ince uzun kollu almistim 5 tane falan mevsim gecisleri icin sonbaharda giyer napalım.
Hatta bakıcam sezon sonu malum 3 tane daha alayım.
Cok cici 1 tanede şort aldım keten🙊 magzada gidip alcam bugün.
Kıza almakdan kendime bakamıyorum ki cok tatlışlar

selam kızlar
her şey yolundadır umarım
Geçmiş olsun canım, dişin nasıl oldu?
Valla herşey pahalı. Artık benim eşim de eskisi gibi değil. Herşeyin farkında. Paranın kıymetini bilir oldu şükür :)
canım benim
başınız sağ ol

dişimi yaptırdım
şimdi alışma süresi
bence yüksek gibi geliyor
ama hoca alışırsın dedi
geçmezse gideceğim
bende takıntılıyım sanırım biraz

herhangi bir ücret almadı
10 yıldır oraya gidiyorum
sanırım ondan

Günaydın
Hayırlı cumalar🌺
Kosturmaktan gelemeyrum🙄
Cmrtsi tasınıyoruz kısmetse🙏🏻
Evi mi toplayayım ise mi gideyim cocuk mu bakayım bilemedim🤣
Bayrama yapsak iyi olacaktı su isi ama koci tutturdu bi kira daha mı verelim,atalım kendimizi diye🫣
Daha kızın oda parkeleri bitmedi,dusakabin gelmedi salon yarım😅
Boya badana bitti sükür🙏🏻
Onu gectim kadınlar dolu🤦🏻‍♀️
Oturcam kendim temizlicem bu gidisle🙄
Öyleli iste canımlar🌺
hayırlı olsun
allah kolaylık versin
çocukla taşınmak zor
güzel güzel yerleşirsin inşllah

bugün çok yogundu
şimdi bir 5 dk bakıyım dedim sayfaya
seçim önü herkes işlemlerini yapmaya kalktı sanırım

bugün maaş yattı
ödemeleri yaptık eşimle
benim elime 13.000 tl kadar para kaldı
ama bir şey almayacağım bayram önü, ihtiyaç olur.
her şey o kadar pahalı ki para geliyor aynı hızla gidiyor.

eşim halen zam bekliyor
bence artık bayram önü ayın 5 de zamlı ve farklı verecek
aksi halde çok sinir bozucu
yani çok şükür geçiniyoruz ancak hakkısızlık yapıyor

X