Kurban bayramı konusu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bi yandan sevindim küçük şeylerle mutlu olmasına bi yandan üzüldüm çünkü kandırılması çok kolay, ki sanırım eşi bu huyunu bildiği için kolay ikna edebiliyor, istediği şeyleri bi şekilde yaptırıyor.

Yok oyle de degil aslinda. Simdi biz cogumuz kanaryayi severiz ve belki de zaman zaman tarafli yorum yapariz. Cunku kanarya bu gune kadar hicbirimizi kirmamistir. O yuzden bizler de onu incitmemek icin dikkat ederiz. Yoksa benim kendi adima bu tip konularda cok ilimli yazdigim soylenemez :)

Kanarya kandirilicak saflikta biri degil. Gayet aklibasinda biri. Saf biri olsa kv.nin butun yaptiklarinin cetelesini tutamazdi. Sadece hepimizin kulturu, hayata bakisi, aile yapisi farkli. Bu anlamda onlar esi ile denk ve uyumlu. Yoksa kacimiz kv.ile ayni binada oturmayi kabul ederdi ki. Ha diyelim kv.nin tavirlari surpriz oldu, evlenince ogrendi diyelim o zaman susmayacakti. Esinin hatrina susabiliyorsa demek ki esi ile uc noktalarda degiller.

Ben kendisini incitmemek icin olabildigince cumlelerimi secip konuya yazdim, konu acarken cok cekinerek actim yazdi. Oysa cekinmesi gereken konu acmak olmamali. Her gun 200 kisiden fikir alip hic olmadigi biri gibi esim baskalarinin fikirleri ile benim karsima gelse 1 susarim bilemediniz 2 defa susarim. Susma nedenim de kafasini biyere carpti herhalde derim. Cunku ben esimi bilerek, gorerek, taniyarak evlendim. En son eeeh yeter ya kapi orda derim. Umarim kanarya bu duruma sokmaz kendisini. Konu acip esim cok iyidir ama kv.kotudur diye esi her gun 300 kisiye aile sorunlarini anlatsa kanarya nasil karsilar acaba. Esim boyle bir sey yapsa bu benim icin bosanma sebebi olur. Bazen hep ben hep ben demek yerine insan ozelestiri de yapabilmeli.

O yuzden her zaman baska fikirlerle evlilik yurumez. Cok anlasamadigini dusunurse cift terapistine gider ya da bosanir. nihayetinde burada bizler evlilik uzmani falan degiliz. Evlilil de boyle devam eden bir kurum degil. Bizler hic mi esimizle ters dusmedik elbet yeri geldi tartistik ama cozumu cogumuz karsilikli konusarak cozeriz. 300 kisinin fikri ile ben sorunumu cozuyorsam ya bende bir sorun vardir ya esimde.

Kanaryanin biraz silkelenmesi icin yazdim bunu. Cunku konulari artik dertlesmeyi asti evliliginin basindan beri tavsiye almak icin actigi onlarca konu var. Bu evlilik cok saglam temelli bir evlilik olmaz o yuzden bir silkelenmesi sart.

Son düzenleme:
Buzluğu da siz almayın bir zahmet onlar düşünsün.
Bu saatten sonra plan falan yapma, konuştuklarınızda değişiklik de yapma, sadece olacakları izle.
Benim hatam Zemheri. Kaynanam et et diye söylenince susup oturmak yerine aklıma gelenleri söyledim. Çözüm çok buzluk alınır bişey olmaz ete ilk defa mı getiriyorsun dedim. Eşimde dönüşte gitmekte kararlı yani öyle konuştuk sussunlar diye alışveriş yaparken bakarız dedi ama almaya niyeti yok. Etlerin derdine mi biz düştük diye bağırmam inşallah avm ortasında.

Kanaryacım işi kavgasız çözmek varken adam neden sert çıksın. Bak sizin evliliğinizde güç dengeleri henüz oturmadı. Kv hala dizginleri tıtma derdinde, eşin anasının ne mal olduğunu bildiğinden gayet de güzel cevaplar vererek durumu çözmeye çalışıyor. Eşinin verdiği cevaplar Aklı selim bir insana yeter de artar bile. Ama kv çirkef öylelerine hiçbir şey sökmez. Eşin sert çıksa "gelin oğlumu bana karşı dolduruyor" diye ayılıp bayılıp durumu 7 cihana anlatır, seni büyücü bile yapar emin ol. Az sal kendini, daha kpnin sizinle döneceği bile net değil. Bir dur, dolduruşa gelme, bi izle. Kocana bırak, bak bu iş senin istediğin gibi sonuçlanacak, tekrar tekrar adamın önüne sürme, sana güveniyorum de bırak halletsin. Şu an galeyana geliyorsun, yapma.

Gerilmen gerekmiyor. Bayrama kadar inme aşağı, görüşme, bırak birbirlerini yesinler. Ya adam istediğini yapacak neden sabırsızlanıyorsun. Bak şu an söyleyeceğin her cümle aleyhine işler. Mazlum olarak kalmaya devam edersen iyi edersin
Zemheri ben hayatımda benim kayınvalidem kadar hem modern görünüp hemde despot birini görmedim. Kadına, eşim abisine gidicez diyince bi haller oldu. Anlatmıyor mu sanıyorsunuz ? Şuan dünyanın en mazlum insanı o etleri var anası babası var gelinin umrunda değil diye de yayar tüm köye hiçte demez kızın abisini görmek hakkı ben kızımla oğlumu birbirine taptırıyorum demez ama.
Sinirim eşime değil Zemheri ama kayınvalidem söylenince benimde hakkım diye bağırmak istedim. Sakinim şuan. Bir de benim kayınvalidem benim olmamama sevinir çünkü at koşturucak. Heryere rahat gidicek oğlunu yönlendiricek ama ben olunca eşim bana soruyor ya da ben gidelim dediğimde kalkıyor bunun farkındalar. Bi akrabalarına gittik misafirliğe görümcem kocasına kalk diyor kalkmıyor kaynanam kocasına diyor kalkmıyor bende eşime mesaj attım 10 saniye sonra bize müsade dedi. İyi yaptın gelin diyip gülmek yerine içten içe kıskandı. Allahım sen koru böyle insanlardan.

Seni kavgaya çekip haklı konuma geçmeye çalışıyor. İnme aşağı, bırak kendi kendine cinnet geçirsin

Kızım bundan daha iyi cevap mı olur. Başka hiçbir şey söylemene gerek yok artık. Sen konuyu gayet güzel kapatmışsın. Evinde dinlen, zaferinin keyfini çıkar.
O yüzden sizden akıl almaya geldim ben kayınvalideme o an sinirle deseydim ki banane etlerden ya da daha farklı terbiyesize bak şuna bak çöpe mi gitsin nolcak o etler diye susmaz üzerime gelirdi. Kadına öneri sundukça yan çizdi Zemheri. Eşimde kızdı herşeye olumsuzsun saçmalama artık anne diye.

Konunun ilk ve son sayfasini okdum. Size " müthis psikoloji- hayir diyebilme sanati" kitabini ve tülay kökün youtube daki " sinirlar egitimi" video serisini öneririm.

yazacak cok sey var ama uzamanindan dinlemek ve okumak daha etkili.
Mutlaka en azindan youtube dan dinlemeye baslayin tülay kökün sinirlar egitimi serisini🤍
Tülay kökün mavi odasına da katıldım. Kitabıda okudum. Okumasaydım şuan abime gitmez köyde de kölelik yapıcak olurdum. Sadece biraz dengemi bozdular. Tülay kök hırsızı kovalama alanına girene saldırma alanında ol ve çıkma ordan derdi. Alaanımı korumaya çalışıyorum ve abime uğrayacağım. Teşekkürler 🤍

Yok oyle de degil aslinda. Simdi biz cogumuz kanaryayi severiz ve belki de zaman zaman tarafli yorum yapariz. Cunku kanarya bu gune kadar hicbirimizi kirmamistir. O yuzden bizler de onu incitmemek icin dikkat ederiz. Yoksa benim kendi adima bu tip konularda cok ilimli yazdigim soylenemez :)

Kanarya kandirilicak saflikta biri degil. Gayet aklibasinda biri. Saf biri olsa kv.nin butun yaptiklarinin cetelesini tutamazdi. Sadece hepimizin kulturu, hayata bakisi, aile yapisi farkli. Bu anlamda onlar esi ile denk ve uyumlu. Yoksa kacimiz kv.ile ayni binada oturmayi kabul ederdi ki. Ha diyelim kv.nin tavirlari surpriz oldu, evlenince ogrendi diyelim o zaman susmayacakti. Esinin hatrina susabiliyorsa demek ki esi ile uc noktalarda degiller.

Ben kendisini incitmemek icin olabildigince cumlelerimi secip konuya yazdim, konu acarken cok cekinerek actim yazdi. Oysa cekinmesi gereken konu acmak olmamali. Her gun 200 kisiden fikir alip hic olmadigi biri gibi esim baskalarinin fikirleri ile benim karsima gelse 1 susarim bilemediniz 2 defa susarim. Susma nedenim de kafasini biyere carpti herhalde derim. Cunku ben esimi bilerek, gorerek, taniyarak evlendim. En son eeeh yeter ya kapi orda derim. Umarim kanarya bu duruma sokmaz kendisini. Konu acip esim cok iyidir ama kv.kotudur diye esi her gun 300 kisiye aile sorunlarini anlatsa kanarya nasil karsilar acaba. Esim boyle bir sey yapsa bu benim icin bosanma sebebi olur. Bazen hep ben hep ben demek yerine insan ozelestiri de yapabilmeli.

O yuzden her zaman baska fikirlerle evlilik yurumez. Cok anlasamadigini dusunurse cift terapistine gider ya da bosanir. nihayetinde burada bizler evlilik uzmani falan degiliz. Evlilil de boyle devam eden bir kurum degil. Bizler hic mi esimizle ters dusmedik elbet yeri geldi tartistik ama cozumu cogumuz karsilikli konusarak cozeriz. 300 kisinin fikri ile ben sorunumu cozuyorsam ya bende bir sorun vardir ya esimde.

Kanaryanin biraz silkelenmesi icin yazdim bunu. Cunku konulari artik dertlesmeyi asti evliliginin basindan beri tavsiye almak icin actigi onlarca konu var. Bu evlilik cok saglam temelli bir evlilik olmaz o yuzden bir silkelenmesi sart.
Çok haklısın Gunces. Herkesn yapısı farklı ama ben fikir alıp bunu kendi karakterimde uyguluyorum. Alınmıyorum da yazılan yorumları herkes haklı ama olayları yönetme biçimi farklı. Ben daha ılımkı sakin bi yapıdayım kayınvalideme direk “ etleri de siz düşünün benim mi” tarzında bi cümle skandal olur ve eşimde şaşırır. Bu demek değil ki susacağım yazılanlardan kendime harmanlayıp yola devam edeceğim. Dolduruşa gelmiyorum eşime bir şey söylemedim sadece 1 gün önce evde oluruz dinleniriz önceki günde çıkarız abimlerde rahat otururz dedim tamam dedi.
Ben sakinde olsam aklı başında biriyim. Eşime seni giderken bırakamam diyince iyi ya arabada tek olucaz o zaman demekki diye laf çarptım. Aynı anda çıkıcaz bizimkilerde olucak dedi. İyi hoş o zaman gelmiyorum abimi görmeden gelmem kendi planlarımızı yapınca konuşalım dedim. Eşimde böyle bi çözümle geldi. Kayınvalidem çemkirince dengem şaştı sinirden biraz afalladım ama yorumlar yüzde 99 aynı sadece karakter farkıyla yorumlar farklı. Benim için saygı çok önemlidir kaynanam beni sevmesede saygı göstermek zorunda bu bizim hayatımız.
Küçük şeylerden mutlu olma sebebimde karşımdaki samimiyetle yaptıysa yeter bana ister büyük ister küçük herkes için geçerli.
Ben şuan şöyle yapacağım izlemeye geçtim zaten kaynanamı çok görmüyorum olurda görürsem ve tekrar et falan derse “ anne ne strese soktun ya abime gidicem bu bizim planımız biraz daha devam edersem ben ordan binip kendim geçicem ya da giderken beni bırakır eşim sıkıldım yani “ demeyi planlıyorum.
Eşime de ne saman çıkıp ne kadar kalıcağımı gitmeden söyleyeceğim ve darlanmak istemediğimi böyle bir ihtimalle tahammülüm kalmadığımı da ileticem.

Çok haklısın Gunces. Herkesn yapısı farklı ama ben fikir alıp bunu kendi karakterimde uyguluyorum. Alınmıyorum da yazılan yorumları herkes haklı ama olayları yönetme biçimi farklı. Ben daha ılımkı sakin bi yapıdayım kayınvalideme direk “ etleri de siz düşünün benim mi” tarzında bi cümle skandal olur ve eşimde şaşırır. Bu demek değil ki susacağım yazılanlardan kendime harmanlayıp yola devam edeceğim. Dolduruşa gelmiyorum eşime bir şey söylemedim sadece 1 gün önce evde oluruz dinleniriz önceki günde çıkarız abimlerde rahat otururz dedim tamam dedi.
Ben sakinde olsam aklı başında biriyim. Eşime seni giderken bırakamam diyince iyi ya arabada tek olucaz o zaman demekki diye laf çarptım. Aynı anda çıkıcaz bizimkilerde olucak dedi. İyi hoş o zaman gelmiyorum abimi görmeden gelmem kendi planlarımızı yapınca konuşalım dedim. Eşimde böyle bi çözümle geldi. Kayınvalidem çemkirince dengem şaştı sinirden biraz afalladım ama yorumlar yüzde 99 aynı sadece karakter farkıyla yorumlar farklı. Benim için saygı çok önemlidir kaynanam beni sevmesede saygı göstermek zorunda bu bizim hayatımız.
Küçük şeylerden mutlu olma sebebimde karşımdaki samimiyetle yaptıysa yeter bana ister büyük ister küçük herkes için geçerli.
Ben şuan şöyle yapacağım izlemeye geçtim zaten kaynanamı çok görmüyorum olurda görürsem ve tekrar et falan derse “ anne ne strese soktun ya abime gidicem bu bizim planımız biraz daha devam edersem ben ordan binip kendim geçicem ya da giderken beni bırakır eşim sıkıldım yani “ demeyi planlıyorum.
Eşime de ne saman çıkıp ne kadar kalıcağımı gitmeden söyleyeceğim ve darlanmak istemediğimi böyle bir ihtimalle tahammülüm kalmadığımı da ileticem.
Sakin, relax. Sıkıldım değil de annen böyle söyleyince, yapınca üzülüyorum desen daha iyi olur sanki. Kayınvaldene planlarınızı eşin kabul ettirsin yada rest çeksin. Sen kayınvaldenle karşı karşıya gelme. Eşin zaten karşısına geçiyor. Sen cevap verirsen şu an terbiyesiz gelin olursun. Bir daha öyle konuşursa kayınvalden eşine üzüldüğünü, kendini planlarını bozan bir yük gibi, ayakbağı gibi hissettiğini söyle. Sadece hislerini ilet eşine. Senin yüzün düştüğünde konuşup seni mutlu etmeye çalışan bir eşin var. Rest çekersen eşine zaten annesi rest çekiyor, iyice bunalıp sana patlayabilir. Bizlere üzüldüğünü nasıl ifade ediyorsan eşine de ifade et. Ama kızdığını, söylenmek istediğini filan söyleme. Sadece üzüldüğünü kendini dışlanmış hissettiğini söyle. Eminim eşin bu konuyu çözecek ve bir daha bayramda bu sıkıntıları yaşamayacaksınız, gereken ağırlığını koyacak annesine karşı. Sen sadece sakin ve sabırlı ol. Boş bir bardak düşün, birisi sürekli su koyuyor, ikinci bir kişi de su koyarsa ne olur bardak daha çabuk dolar, taşar. Ve ikinci kişiye sen su koymasaydın taşmayacaktı derler. Sen su koyma, çekil kenara olacakları izle. Bayramlık ve kahveyi unutma. 😘

Sakin, relax. Sıkıldım değil de annen böyle söyleyince, yapınca üzülüyorum desen daha iyi olur sanki. Kayınvaldene planlarınızı eşin kabul ettirsin yada rest çeksin. Sen kayınvaldenle karşı karşıya gelme. Eşin zaten karşısına geçiyor. Sen cevap verirsen şu an terbiyesiz gelin olursun. Bir daha öyle konuşursa kayınvalden eşine üzüldüğünü, kendini planlarını bozan bir yük gibi, ayakbağı gibi hissettiğini söyle. Sadece hislerini ilet eşine. Senin yüzün düştüğünde konuşup seni mutlu etmeye çalışan bir eşin var. Rest çekersen eşine zaten annesi rest çekiyor, iyice bunalıp sana patlayabilir. Bizlere üzüldüğünü nasıl ifade ediyorsan eşine de ifade et. Ama kızdığını, söylenmek istediğini filan söyleme. Sadece üzüldüğünü kendini dışlanmış hissettiğini söyle. Eminim eşin bu konuyu çözecek ve bir daha bayramda bu sıkıntıları yaşamayacaksınız, gereken ağırlığını koyacak annesine karşı. Sen sadece sakin ve sabırlı ol. Boş bir bardak düşün, birisi sürekli su koyuyor, ikinci bir kişi de su koyarsa ne olur bardak daha çabuk dolar, taşar. Ve ikinci kişiye sen su koymasaydın taşmayacaktı derler. Sen su koyma, çekil kenara olacakları izle. Bayramlık ve kahveyi unutma. 😘
Kız ne güzel anlattın. Teşekkür ederim birazdaha iyiyim ama yorumlar çok güzel geldi suçlu hissediyordum birazda kendimi anne babadır et var acaba karıştırmasan mı abini diyordum kendi kendime. Eşime yumurta haşlamadın bana bu hafta dedim sabah yumurta haşlamış sabah kalkıp yanınada şundan alalım ye iş yerinde diyor. Ben bu davranış biçimi yıkmamak içinde dikkat etmeye çalışıyorum aynı zamanda kendimden de ödün vermemeliyim.

Görümcem gelmeyecek gibi duruyor yani yok planda oldu ki çıktı yemin ederim dönüşte planımız var bizim ona göre ayarla kendini derim. Kendisi de asosyal zaten şurdan şuraya gitmeyi bilmiyor tek başına dönemeyeceği için vazgeçer 😂 yarın gidicez alışverişe güzelim. Ben sinirlenince iğneleyici laf söylüyorum eşimde o yüzden savunmaya geçiyor. Yani ailenin yaptıkları üzüyor demek varken evet öf sıkıldım diye bi cümle çıkabilir ağzımdan. Kaynanam dün bi düğüne gitmiş tek başına bizi de tam giderken arıyor bırak diye. Hazır oldayız sanki ona hep hizmet ediyoruz da anında dediğini yapıcaz.

Bak yeni evliyim. Çalışmıyor yemeğinizi yaparım dedi safım kabul ettim. Annem çağırdı bi akşam kızım ayıp olmasın kaynananda gelsin dedi. Kocama söyledim annesine söuleyince demiş ki beni özel arasın. Şimdi ki aklım olsa ne münasebet biz gideriz derdim. Annem aradı kadını demiş ki “ çocuklar burda yiyor kızımda gelicek ben hazırlık yaptım”. Ya resmen annemi azarlamaya aramış sana niye geliyorlar diye. Şok oldum. Eşime annen yesn kızıyla biz anneme geçeriz dedim ne münasebet her gün ordayız bi gün gidiyoruz kadına geliyorlar. Yapısı bu.

Sen benim yazdiklarimdan hicbir sey anlamiyorsun ya da ben ifade edemiyorum.

Ya sen esinle sorunu cozdun mu cozdun. Kv.emrivaki yaptiginda sakaya vurdun mu evet. Sonuc olarak sen esinle sorunu cozdun mu bitti gitti abi. Sen uzattikca uzatiyorsun. Zamaninda verilmeyen tepki seni hakliyken haksiz duruma dusumekten baska bir ise yaramaz. Bu konularda yetersizsiniz. Enerjini buna harca. Bazi insanlar dert anlatarak o dertle beslenir, bu sorunlarin icten ice seni besledigini dusunmeye basladim ben. Kv.nin bagirmasi falan senin enerjini dusurmuyor sen kendikendine bunu yapiyorsun. Olayi cok bilinmeyenli denklem haline getiriyorsun.

Sen benim yazdiklarimdan hicbir sey anlamiyorsun ya da ben ifade edemiyorum.

Ya sen esinle sorunu cozdun mu cozdun. Kv.emrivaki yaptiginda sakaya vurdun mu evet. Sonuc olarak sen esinle sorunu cozdun mu bitti gitti abi. Sen uzattikca uzatiyorsun. Zamaninda verilmeyen tepki seni hakliyken haksiz duruma dusumekten baska bir ise yaramaz. Bu konularda yetersizsiniz. Enerjini buna harca. Bazi insanlar dert anlatarak o dertle beslenir, bu sorunlarin icten ice seni besledigini dusunmeye basladim ben. Kv.nin bagirmasi falan senin enerjini dusurmuyor sen kendikendine bunu yapiyorsun. Olayi cok bilinmeyenli denklem haline getiriyorsun.
Ben şuan bi sorun çıkarmayacağım zaten. Kendimi savunmaktan bahsetmiştim. Daha fazla kimseyide yormak istiyorum çok teşekkür ederim herkese yorumlar için. Mune Mune konumu kapatabilir misiniz ? ❤️‍🩹

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X