Anket Kürtaj konusunda fikriniz nedir?

Kürtaj konusunda fikriniz nedir ?

• Ankete Katılan
    1.411

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
14 Kasım 2001
21.393
92.168
Kürtaj nedir, nasıl yapılır? Kürtaj veya küretaj (halk arasında gebelik aldırma, bebek aldırma, kürtaş gibi isimler verilir) rahim içerisindeki gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınması işlemidir.

Bence kürtaj politikası doğum kontrolü hakkında bilgilendirme seklinde olsun.
Nasıl hamileyken sağlık ocağına kaydediliyoruz, gereken herşeyi yapıyorlar, gidene kadar arıyorlar...10lu yaşlardan itibaren herkesle özel olarak ilgilendikleri bir sistem olmalı.
Cinsel eğitim-korunma yollari- gebelik önleyiciler hakkında bilgi verilmeli.
O kadar okumuş etmiş kizlardaki cehalet bile aNlatilmayacak halde.
Nişanlanan arkadaşım doğum kontrol hapının ilişkiden sonra içeceğini sanıyormus, misal. Bu kız da cahil değil dağda yaşamıyor. Bildiğin beyaz yakalı:)
Aynı şekilde ben de kondomun sadece hamilelik değil , herrrr türlü hastalıktan koduğunu ve daha başlangıç anında takılması gerektiğini yakın bir arkadaşım yillardir sevgili olduğu çocuktan pis bir virüs kapınca öğrendim. Yani durumun ne kadar önemli olduğunu...
Bizim ülkenin kadınları doktora gitmeye korkuyor. O yüzden tek çare doktorun onlara gitmesi.
Böyle bir bilinc olursa kürtaj oranı çok ciddi anlamda düşer, eminim.
Ama sen cinsel eğitim olarak zinhar birşey yapmazsan, ülkeyi ayıp günah zihniyetiyle yönetirsen, doğum kontrol hapını reçeteye baglamaz 20-30 liraya satarsan, kondomlar ateş pahası olursa, ertesi gün hapını (sağlıksız ama kürtajdan iyidir) 10 liradan 55 liraya çıkartırsan bu insanlar istenmeyen bebeğe hamile kalmasin da ne yapsın?

Yasaklansa olmaz , herkesin hayatı kendine , kime nasıl engel olunabilir.
Kadını merdiven altına iter bu sadece.

Sınırlama , kime neye göre yapılacak ? Bunun sonucu da yine a şıkkına çıkar .

Serbest olması yine olmaz , bu gençleri , bilincsizleri çok yaralar.

Korunma yöntemleri daha çok , çok çok anlatilmali. Ilaclar ve korunma yöntemleri tamamen ücretsiz olmalı.

Özel ücretsiz merkezler açılmalı bu konuda. Sağlık ocakları yeterli değil.

çok çok hassas bir konu... sınırlandırılmalı diye düşünenlerdenim fakat o sınır neye göre koyulacak? Çizgileri ne olacak? Tecavüze uğrayıp hamile kalanlar, cahillik edip evlilik dışı hamile kalanlar ya bunlar ne yapacak? Kürtaj olmasa ailesi öldürecek belki kadını... ya da babasız nasıl bakacak çocuğa? Velhasıl çok çok çok ince ve hassas bir konu

18 yaş altındaki mağdurlara ve tecavüzden dolayı gebe kalanlara uygulanan işlem olmalı. Diğer türlü ne zaman kalbi bir organ şeklini alır ve çalışır o zaman bu bir cinayettir bana göre. Yok kazara oldu yok eşim istemiyor yok sevgilim evli yok üniversite öğrencisiyim. İlişkiyi yaşarken sorun yok önlem yok bişe yok ama bi canlının canına kıyacak bahane çok. Vicdan diyorum..

Bana kalırsa serbest olmalı. Çünkü maalesef üzülerek söylüyorum ki bazı insanlar bu işin altına düşünmeden hatta İstemeden giriyor. Doğacak çocuğa bakacak ne isteği var, ne durumu. Çocuğa yazık olacak kim verecek o sabilerin hesabını.. Tabii ki keşke hiç bu durumlar yaşanmasa ama maalesef durdurmak da imkansız gibi.

Kesinlikle keyfi olmamalı o minicik kalbi atmaya başladıktan sonra nasıl kiyabilir insan ama istisnai durumlarda yapılabilir diye düşünüyorum

İstenmeyen gebelikte karar annenin olmalı daha çok. Korunup hamile kalanlar da var görüyoruz. Zorla kimseye çocuk sahibi olacaksın diyemeyiz. Doğur, devlet baksın mantığı da saçmalık. 9 ay neden karnında taşısın, onun cefasını çeksin istemeyen kadın?

Kimsenin burnunu sokması gereken bir konu değil özetle.

Gerekli durumlarda zaten yapılmak zorunda , bebek ölümü , düşük sonrası parça kalmadı vs vs ... Herkesin dediği gibi bence de doğum kontrol yöntemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalı insanlar .

X