Mezeler - Ordövrler Kuru Domates Aşkına

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.750
48
20200923_184212.jpg

Mevsim gereği tazesini kullanamadığımızdan kurusu yada konservesi ile lezzetlendiriyoruz tariflerimizi. Kuru domatesi çok severim. Gerek salatalarda, gerekse yemeklerde sıkça kullanırım. Bu tarifi gördüğümde çok heyecanlandım ve sonuç inanılmaz hoşuma gitti.

İster kahvaltıda ister yemeklerde meze olarak tüketebilirsiniz. Ben özellikle balık yaptığımda deniz börülcesi ve bu Kuru domates mezesini yaparım. Hatta yapınca fazla hazırlar kavanoza doldurup dolapta muhafaza ederim ve canım her istediğinde çıkarıp koyarım masaya.Hiçbir şey yokken bile kızarmış ekmek üstüne koyar ve aperatif olarak tüketirim. Eminim siz de çok beğeneceksiniz...

Bu tarifte özellikle yazdan kendi kuruttuğum çeri domatesleri kullandım..

Kuru domatesleri sıcak suyun içinde yada soğuk suyun içinde yumuşatıyoruz. Sıcak suda hemen yumuşamasına rağmen bence lezzetini bozuyor ve fazla yumuşuyor diye ben soğuk suda bekletiyorum. Ara ara kontrol ediyorum ve istediğim yumuşaklığa geldiğinde süzüyorum..İstediğiniz şekilde yumuşattıktan onra suyunu süzdürün ve kağıt havlu yardımıyla da kurulayın.

İçerisine:

🍅1tatlı kaşığı biber salçası .
🍅Damak zevkinize uygun miktarda nar ekşisi
🍅1/2 limon .
🍅3-4 diş ezilmiş sarmısak .
🍅Değirmen karabiber, kırmızı biber, kimyon, zerdeçal, sumak, kişniş, tuz .
🍅Bolca kekik
🍅susam .
🍅ayçekirdeği
🍅Kabak çekirdeği
🍅Ceviz ve çedene tohumu
🍅Ve soğuk sıkım iyi bir sızma zeytinyağı.
.
Geniş bir salata kasesinde bütün malzemeleri domatesle iyice karıştırın. İstediğiniz baharatları ekleyip ,çıkarabilirsiniz ama bu eklenenler inanılmaz lezzetli oluyor. Ve işte Kuru domates mezemiz hazır..

Afiyet olsun...

20200923_184004.jpg

20200923_184212.jpg

X