Kuru temizleme nasıl yapılıyor?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Kazara giysisinin üzerine kerosen döken Joly Belin adında bir Fransız, hayretle bunun giysisinin üzerindeki lekeyi temizlediğini görür. Bu işin üzerine giden Belin, 1840�lı yıllarda Paris�te ilk kuru temizleme işletmesini açar.

Bu temizlemeye her ne kadar kuru temizleme deniyorsada kuru olarak yapılmayan; ancak su, sabun, deterjan v.b. çözücüler kullanılmadan; perkloroetilen kimyasal çözücüsünün kullanılmasıyla yapılan temizlemedir.

Başlangıçta kuru temizlemede çözücü madde olarak gaz ve kerosen kullanılıyordu. Günümüzde ise hemen hemen tüm dünyada �perkloroetilen� veya kısaca �perk� diye tanımlanan bir çözücü kullanılmakta.

Giysilerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken kirleri çözen madde sudur. Ancak örneğin yünlü kumaşlarda olduğu gibi, birçok kumaş türünde su etkili olmayabilir. Kuru temizlemede suyun yerine bir petrol ürünü kullanılır. İnsanlarda ıslaklık, suyla temas anlamında algılandığından bu işleme kuru temizleme denilir. Aslında olay kuru ortamda yapılmaz.

Elbiseler, kuru temizleyicide su yerine bu çözücü ile temizlenir. Çözücü buharlaşmasın, havayı kirletmesin ve tekrar kullanılabilsin diye her seferinde bir yerde toplanır. Bu şekilde temizlenen giysiler, ütülenince yeni gibi dururlar.

Kuru temizlemenin avantajlarından biri de kumaşların çekmelerine ve şekillerini kaybetmelerine yol açmamasıdır.

Bu temizlemede kullanılan perkloroetilen, HİDROFİLİK özelliğe sahip (su emerek şişen, kısalan kumaşlar) tekstil liflerini bozmaz. Kumaş liflerinin temizleme sırasında aldıkları bu kimyasal madde, kurutma esnasında uçar. Çünkü perkloroetilen, 70 derecede buharlaşarak, kumaşı bozmadan, kumaş üzerinde ve bünyesinde su gibi nemlilik bırakmadan, suda olduğu gibi kumaşı şişirip kısaltmadan ve çektirmeden kumaşı kendi normal boyutunda bırakarak buhar olarak terk eder.

Üretici firmaların, giysilerin etiketlerine �sadece kuru temizleme� şeklinde ikaz yazmalarının ana sebebi, garanti süresince geri almak zorunda oldukları giysileri, çekme ve deformasyon tehlikesinden korumak içindir.

NEDEN KURUTEMİZLEME?
Çünkü; santrifüjlü makinalar, direkt güneşte kurutma ve ütüleme giysilerinize zarar verir, ömrünü kısaltır. Ayrıca, geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik işleminin yeterli hijyeni sağlaması mümkün değildir.
*Yünlüler; keçelenmeye ve sararmaya eğilimlidir.
*Pamukluların; renkleri dayanıklı değildir.
*İpeklilerde; lekelerin çıkması çok zordur, ütülenmesi risklidir.
*Asetat,rayon ve viskozlar; kolayca deforme olur, yanabilir.
*Astarlı giysi ve eşyaların; elde ve makinada yıkanması risklidir, deforme olabilir.
 
J

jayde

Ziyaretçi
Kuru Temizleme

Kuru temizleme işleminde giysileri kirlerinden arındırmak için solvent dedigimiz özel kimyasal madde kullanılır. Kuru temizleme kelimesi akılda yanlış bir intiba uyandırabilir. Aslında bu tabirin kullanılmasının nedeni temizleme sırasında kullanılan solventin hemen hemen hiç su içermemesidir. Solvent kumaşa su gibi nüfus etmez, aynı zamanda çok iyi bir yağ çözücüsüdür. Kuru temizlemenin avantajı, kumaşa su kadar zarar vermeden, suyun eritemediği yağlı kirleri temizleyebilmesidir. Kuru temizleme işlemi, özel temizleme ilaçları kullanılarak leke ve kirlere ilk müdahalenin yapıldığı ön leke işlemleriyle başlar. Daha sonra ürünler büyük bir çamaşır makinesine benzeyen kuru temizleme makinelere konulur solvent içinde yıkanmaya başlar. Kuru temizleme makinesi kumaştaki kiri gevşetmek için çamaşır makinesindeki mekanik işlemlerin aynısını uygular. Temizleme işlemi boyunca giysiler pek çok kez makinede solventle birlikte yıkanır ve kullanılan solvent, solvent deposuna geri gönderilir. Bu özel kimyasal madde makinede giysilerle birlikte dönerek giysilerdeki kiri alır ve taşır. Giysilerden çekilen solvent defalarca filtre edilerek ve kaynatılarak taşıdığı kirlerden arındırılır ve tekrar giysileri temizlemek üzere kullanılır. Elbiseler aynı makinede kurutulur ve koku giderme safhasında giysideki solvent kokusundan arındırılır.
 

Rline

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2012
1.913
137
Kuru temizleme işleminde kıyafetler üzerinde kalıntılarını bırakan çok sayıda zehirli kimyasal kullanılıyor.
Bu durumda ne yapacağız?

Bir de modern dünyanın getirdikleri var, bunlardan kaçamayız ya da devamlı kaçmaya çalışarak kendimize gereksiz stres de yaratamayız.

E o zaman?
Satın alırken mümkün olduğunca kuru temizlemeye gitmeyecek kıyafetleri tercih etmeye çalışın.
Kuru temizlemeye gerektiren kıyafetleri de, en az bir gün açık havada hava aldıktan sonra kullanın.
 

hafsa_hatun

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2013
909
578
Eşimin ceketlerini sentetikler bölümünde soğuk su ile yıkıyorum.Renkliler için sıvı deterjanlar var ya onlardan koyuyorum sıkma işlemide 600 devirde oluyor öyle ayarlıyorum.Makinadan çıkınca askıya asıp vatkalarını her yerini güzelce düzeltip balkonda kurutuyorum az nemli iken bezle ütü yapıyorum.Mis gibi içime sinen başkalarının çamaşırına değmeden temizleniyor.Paltolar mecbur kuru temizleme o ayrı:KK50:
 
X