Saç Uzatma Yöntemleri Kuru ve Sert Saçlarıma Rağmen Saç Uzatmak İstiyorum. Önerisi Olan Var Mı?

Desira

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2017
5
2
Arkadaşlar iyi günler...

Benim sorunum saçlarımla ilgili...

Daha önce forumdaki saç bakımıyla ilgili diğer başlıklara da baktım ancak buraya da konu açmak ve derdimi paylaşıp bir çözüme kavuşturmak istedim. Öncelikle konuyu ayrıntılı olarak izah etmek istiyorum.

Saçlarımı belime kadar uzatmayı düşünüyorum. 4 ay önce omuz hizasında kestirdim. Fiyat-performans oranına göre iyi sayılabilecek bir market şampuanının serisini aldım. Saçlarımın kırılmadan uzamasını sağlamak amacıyla Gliss Ultimate Repair (siyah renkli olan) kullandığım seri. Şampuan + Saç Kremi + Saç Maskesi + Durulanmayan Saç Kremi şeklinde 4'lü olarak her yıkamada kullanıyordum. Saçlarım zaten kuru olduğu için geç yağlanıyor. Bu yüzden haftada 2-3 kereden fazla yıkamıyorum saçlarımı. Hatta 2 benim için en ideali ve en çok uyguladığım. Tek yıkamada şampuanı bile su ile seyrelterek ve sadece 1 kez kullanıyorum yeterli olduğu için. Bu ürünleri kullanım talimatlarına harfiyen uygun kullanıyorum. Ne eksik ne fazla bir şey. Ek olarak tüm bunlardan sonra Elseve Extraordinary Oil 6 Mucizevi yağ, Argan Oil Hair Treatment ve yıkama öncesinde %100 organik soğuk sıkım hindistan cevizi yağı ile saçlarıma yağ bakımı yapıyordum. Hatta saçlarıma manda boynuzundan yapılma ve tahta tarak dışında bir şey değdirmem. Saçlarımı hayatımda boyatmadım. Kına bile yakmadım düşünün :KK70: Fön, maşa vb. ısıl işlem vs. asla uygulamam. Saç kurutma makinası bile kullanmam, doğal kendi halinde kurumaya bırakırım. Havluyla bile çitilemem banyo sonrası. Çok sıcak suyla yıkamam asla. Ya ılık ya serin. Banyodan çıkmadan son durulamada soğuk suyla şok bile yapıyorum. Pek dışarı çıkmadığım için öyle güneş, soğuk hava vs. ile de saçlarım pek yıpranmadı şu son 1 senedir. Ama mesleğimden dolayı okul stajları süresince kıyafet yönetmeliği sebebiyle saçlarımı günde 12 saat tepeden topuz yapmak zaruriyetinde kalmıştım geçtiğimiz sene. Ve bu yüzden buna bağlı saç dökülmesi, kırılma, kopma ve hatta saç nezlesi gibi sorunlarım vardı. Saçlara kan akışını hızlandırmak için her gün yatmadan önce 10 dakika saç masajı bile yapıyordum bu durumdan kurtulmak için. 2-3 ay boyunca her şey yolunda gidiyordu. Ama son 1 haftadır saçlarım kurumuş, mat, cansız, incelmiş, rengi açılmış, kırılmış ve sertleşmiş görünüyor. Üstelik dökülüyor. Ne olduysa son yıkamada oldu. Elimle dokunup hafifçe sürttüğümde çalı gibi haşır huşur ses duyuyorum. Şöyle bir parmaklarımı geçirip elimle tarayayım dediğimde kopma sesi.. Mevsimsel geçişlerden etkilenmiş olabileceğimi düşünüyorum ama sebep sadece bu değildir... Bu ürünlerin içeriğinde silikon var. Acaba saçlarıma bu yüzden mi zarar verdi? Ama silikonsuz ürün kullandığımda da daha berbat oluyor saçlarım. Silikonu saçlarımdan arındırmamın bir yolu var mı artık daha fazla kurutmadan ve yıpratmadan? Ya da ne bileyim artık bu kadar çok disiplin ile bu kadar çok özendiğim ve uğraştığım için ben yorulmadım yılmadım :KK70: ama acaba saçlarım mı yoruldu? Bitkisel şampuan baktım ama fiyat konusunda malum en ucuzu 30 liradan başlıyor bildiklerim. Bugün kan tahlili yaptırmaya gittim vitamin mineral eksikliği var mı diye. Sonuçları çıkacak bakalım ona göre. Yediklerime de çok dikkat ederim halbuki vitamin mineral protein dağılımı olarak. Bir öneriniz var mıdır bu konuda?

Cevaplarınızı bekliyorum...

Otacının şeftali aloe Vera şampuan bitkisel ve 13.95 pamuk gibi yapıyor .krem hask diye bi marka 23 tl on numara ama macadamialı al. Diğeri saçına hindistan cevizi yapı sür. baçlangıçta 2 hafta boyunca haftada 2 kere filan sonrasın da hafta da bire düşür. Not hepsi denenmiş garantili yöntemlerdir :)

Otacının şeftali aloe Vera şampuan bitkisel ve 13.95 pamuk gibi yapıyor .krem hask diye bi marka 23 tl on numara ama macadamialı al. Diğeri saçına hindistan cevizi yapı sür. baçlangıçta 2 hafta boyunca haftada 2 kere filan sonrasın da hafta da bire düşür. Not hepsi denenmiş garantili yöntemlerdir :)

Teşekkür ederim. Önerinizi değerlendireceğim.

Teşekkür ederim. Önerinizi değerlendireceğim.

Bir de... Sormayı unuttum lakin emin olmak adına teyit ettirmek istiyorum. Benim kullandığım hindistan cevizi yağı soğuk sıkım ve 'Virgin' denilen katkısız - organik. Markası Cocofina. Bir hafta önce Watsons'tan almıştım. Yılın en iyi ürünü seçildiği için indirime girmişti. Oradan aldım. Bu marka konusunda Cocofina'dan ziyade en öne çıkan ve dillendirilen marka 'Lifeco'. Bu ikisi arasında sizce bir fark olur mu performans açısından?

Bir de... Sormayı unuttum lakin emin olmak adına teyit ettirmek istiyorum. Benim kullandığım hindistan cevizi yağı soğuk sıkım ve 'Virgin' denilen katkısız - organik. Markası Cocofina. Bir hafta önce Watsons'tan almıştım. Yılın en iyi ürünü seçildiği için indirime girmişti. Oradan aldım. Bu marka konusunda Cocofina'dan ziyade en öne çıkan ve dillendirilen marka 'Lifeco'. Bu ikisi arasında sizce bir fark olur mu performans açısından?

Ben. Lifeco da kullandım. Yok yani bi fark. Life çı daha inçe gibi . Sanırım sıkımdan kaynaklı . Hindistan cevizi yağı olsun da . İlk kullandığım arifığlu idi. Onda da memnun kalmıştım . İlk defa benim fazla kırığım Yok . Uçlarda var ama onlar eski boyadan kaynaklı . Benim için bu durum mucize . Kahküllerim bile kırık içinde olurdu. Ki en sık kahkül kestirilir

H Hayriye birdal nin dedigi sampuani kullanabilirsiniz yine ayNi magazada hask markasinin sampuanida iyidir sülfat neyinde icermiyor birde haftada bir sac maskesi uygulayin kuruluga yipranmaya iyi gelir selective protek ammino keratin var gratiste watsonsda haftada bir bu maskeyi dustan sonra nemi alınmış saclariniza uygulayıp sicak havlu veya aliminyum folyo sararak bekletip durulayin cok cok iyi bir maskedir uzatmak icinde hindistan cevizi gayet iyi icine yaglarda ekleyebilirsiniz hinr badem falan

Marka kötülemek gibi olmasında Gliss annemde ve bendede aynı etkiyi yarattı ilk başlarda iyiydi sonra tararken saçımın çıt çıt koptuğunu farkettim.. Mümkünse organik şampuan al biraz pahalı olabilir ama zaten fazla kullanmak şampuanı saçı kuruttuğu için elinde suyla karıştırarak az miktar kullanılıyor zaten, epeyde uzun gidiyor zaten sonuçlar fiyatın hakkını veriyor.

Marka kötülemek gibi olmasında Gliss annemde ve bendede aynı etkiyi yarattı ilk başlarda iyiydi sonra tararken saçımın çıt çıt koptuğunu farkettim.. Mümkünse organik şampuan al biraz pahalı olabilir ama zaten fazla kullanmak şampuanı saçı kuruttuğu için elinde suyla karıştırarak az miktar kullanılıyor zaten, epeyde uzun gidiyor zaten sonuçlar fiyatın hakkını veriyor.

Teşekkür ederim. :) Ben de dün akşam bu bahsettiğim markanın serisinin içindekiler kısmını inceliyordum. Daha önce de incelemiştim ama bu sefer gözüme gerçekten de hiç de hoş olmayan bir şey takıldı. Örneğin durulanmayan saç kreminin ve saç maskesinin içerisinde 'Benzil Alkol' de var. Yani alkol saç için o kadar zararlı bir şey ki aslında... Yanı sıra Methicone, Dimethicone gibi silikon türevleri... Bilemedim.. Yani çok da severek, güvenerek ve umut bağlayarak almıştım. Daha önce bu şekilde komple seri kullanmadım. Gerçekten söz geçiremediğim saçlarımı dize getiren ilk ve tek marka oldu. Etkisinin bu şekilde kısa sürmesi beni üzdü.. Yine kozmetikten doğala yöneleceğim sanırım..

Gliss maalesef uzun kullanımda dökülme ve kırılmaya sebep veriyor.
Ben de Live Clean argan şampuanı ve kremi öneririm kuru saç için, watsonslarda satılıyor. Hindistan cevizi yağını da haftada iki kez mutlaka uygulayın.
Duş sonrası için Organix moroccan oil yağ var, saçın kuruluğunu alıyor, zararlı bileşenler de yok

X