(( lan )) ne demek?

E

Elis

Ziyaretçi
evet basliktada okudugunuz gibi''''''''''''''''''lan''''''''''''''''''''''''''ne demek????????????

şöyle söyliim canım terbiyesizliğin daniskası saçma bişey halaki bi koca karısına bu şekilde hitap ediyorsa çok kötü ama bi o kadarda herkesin ağzında ben bukadar biliyorum ama tam kelime tabirini bilen varsa bende merak ediyorum.

Ekşi Sözlük'te ulan ve lan kelimelerinin anlamlarına baktığımızda lan'ın kısaltması olan ulan kelimesinin, kökeninin Ulan Bator'a yapılan bir gönderme olduğunun yazıldığını görüyoruz. Yanlış olması muhtemel, zira şurada da benzer ama geyik bir tanım yapılmış.

TDK'ya baktığımızda ise ilk anlamını görüyoruz: Ey'in eşanlamlısı olan bir ünlem olarak da kullanılıyormuş. Kaldı ki günümüz günlük konuşmalarında çokça kullanılan lan, TDK'da yazan ikinci anlamından (örnek) çok daha sık bir şekilde kullanılır. En azından ben ve yakından gördüğüm, kaideyi bozmayan istisnalar haricinde herkes lan'ı (Tamam, ulan biraz nefret amacı güdebiliyor.) günlük konuşmada büyükleri hariç herkese karşı kullanabiliyor. "Lan oğlum öyle değil böyle." cümlesinde nefret seziyor musunuz? Seziyorsanız vatandaşlıktan çıkın rica ediyorum.

Bunları niye anlatıyorum? Çünkü az önce şu anda abisiyle çok yakın arkadaş olduğumdan dolayı ismini açıklama terbiyesizliğini yapmayacağım birinden, lan dedim diye dövülme tehdidi aldım . Hayat böyle detaylarla daha komik oluyor, ama asıl hakikaten dövülürsem komik olacak . Biraz canım yanar ama en azından savcılığa başvuracak kadar kanıt şu anda bile elimde var, nedir yani.

Oğulan > oğlan > ulan > lan
Temelde bir hitap şekli olmasına rağmen, daha çok samimi insanlar arasında kullanılması evladır. Medeni ilişkilerde feci ayıp olarak algılanır. Tek başına incelendiğinde belirgin bir anlamı ve kökeni bulunamamaktadır.

samimi arkadaşlarımla beraberken çokca kullandıgım bi kelimedir şakkıdı
terbiyesizlik olarak addedenlerle arkadaşlık kurmamayı yegliyorum sengözlerimebaksanab
zira; yanında kasmak durumunda kaldıgım kimse benim arkadaşım olamaz :eek:

Temelde bir hitap şekli olmasına rağmen, daha çok samimi insanlar arasında kullanılması evladır. Medeni ilişkilerde feci ayıp olarak algılanır. Tek başına incelendiğinde belirgin bir anlamı ve kökeni bulunamamaktadır.

samimi arkadaşlarımla beraberken çokca kullandıgım bi kelimedir şakkıdı
terbiyesizlik olarak addedenlerle arkadaşlık kurmamayı yegliyorum sengözlerimebaksanab
zira; yanında kasmak durumunda kaldıgım kimse benim arkadaşım olamaz :eek:

:roflol::roflol: iyidi bu....

Bide modemlerde yazıyor lan diye...Başlığı görünce benim aklıma ilk bu geldi,bende mi bi tuhaflık var ,hiç "lan naber" şeklinde düşünmedim ve modemde yazanında nedemek olduğunu bilmiyorum zaten...Yaa böle işteee....sengözlerimebaksanab

LAN
Bir ınternet baglantısıdır

LAN agları denır , şaka bır yana kadına karı demekle aynı seydır küfürdür yahu

lan kelimesi bazi kisilerde ters anlaşılmaktadır bazilari ise normal karsilar,aslinda ne anlama geldigini soylersen onu da bilmez cogunlugu.bildiğim kadarıyla ulan kelimesi oğlandan gelmekte yani aslında "oğlum" oluyor "lan".
yani "lan oğlum" gibi bir kullanımla "full dolu" benzerdir.

sevgilim bazen,çoğukez geyik yaptığımızda "lan prenses neredesin sen? " der mesela..
-tatlicadiarzu- birazcık böyle hesap sorar gibi durumlarda söyler..
hoşum da gider ..
kaba biri değildir üstelik,yani herkes öyle tanır. öyledir de..
ama bu aramızdaki bir yakınlık simgesi ..
küfür mü ediyor şimdi bana benneyaptımki
hayır ben öyle algılamıyorum..
arkadaşlarımla konuşurken de kullanırım,çok yakın arkadaşlarıma..
şakalaşırken çoğu kez..​

Argo bir deyimdir.

Çevremde aşırı derece kullanan vardır.

Mesajlarımda başka versiyonu olan "nan" ı tercih ettiğimde olur.

nan = Güzel İstanbul Argosu oluyur-tatlicadiarzu-

Benim kafadaysa ağzımdan çokça kelimeler çıkar, hoş bazen istemedende çıkar asabiyim neydiyimcokacimcoook

Türkçemizin en çok kullanılan fakat hakkında en az yazı yazılmış, en az izahata girişilmiş kelimesidir.

Temelde bir hitap şekli olmasına rağmen, daha çok samimi insanlar arasında kullanılması evladır. Medeni ilişkilerde feci ayıp olarak algılanır. Tek başına incelendiğinde belirgin bir anlamı ve kökeni bulunamamaktadır. Oğlan kelimesinden eğilip bükülerek türetildiği sadece ses benzerliğinden yola çıkılmış bir iddiadır. Anadolu`da "ula" şeklinde kullanılmakta fakat oğlan yerine "oğla" denmemektedir.
Bir açıdan bakıldığında kelimenin içinde bir emir kipi de olduğu düşünülebilir. "Davran" "Uyan" emirlerinde olduğu gibi bunda da "ulan" denilerek, bir yere ulaşma emri verilmiş olabilir. Günümüzdeki kullanımla ilgisi olmamakla beraber bu teoriye iyi bir kılıf bulursak belki ayıp olmaktan çıkarabiliriz. Böylece yüksek mevkideki insanların da bu kelimeyi özgürce kullanabilmesine imkan sağlar, bol hayır duası alırız.
Ama Yargıtay ," tartışma sırasında ulan sözünü sarfetmek sövme sayılır " demektedir. Bu durumda, kullanış biçimine göre hakaret sayılabilir.
Ya Arapçada ya da Farsçada oğlan anlamına gelen, bizde ise sokak dilinin demirbaşı haline gelmiş argo bir sözcüktür.
Fransa 'da eşek manasına geldiğine dair söylentiler vardır
Küfür olmayan argo edatı.
Eşekle uzaktan yakından akrabalığı olmayan ünlemcik. Fransızcada fonetik olarak l'âne kelimesinin okunuşu ona benzer, fakat eşek anlamındaki bu "laaannn" kibar ve l harfi dilde ezilerek söylenir. Kısacası bunların hepsi lan'a atılan iftiralardır.
Türkcenin argoda dünya çapında önde olmasının en iyi kanıtı. Duygulara tercüman, dertlere derman olabilen bir sözcük.
Normal ve sorunsuz bir Türk insanının günde en az 20 kere kullandığı samimiyet ifadesi, özellikle kahvede ya da okuldayken bi arkadas nasilsin derse garip gelebilir ama naber lan deyince aranızdaki samimiyet ve bağlantı belirtilmiş olur anında Arapça aşağılık demek olduğu da söylenir.
Moğolca ve Buryatca "kızıl" demektir; nitekim gerek moğolistan'ın gerek Rusya Federasyonu'na bağlı Buryat Özerk Cumhuriyeti'nin Başkent isimlerinde geçer bu kelime.

Ulan, elbette ki biraz kurcaladığımızda da anlaşılacağı üzere "oğlan" kelimesinin yamulup bükülmüş halidir.
oğlan=hötöröf yaklaşımının yanı sıra oğlan=adamım yaklaşımına kadar iyi niyet karinesi bağlı olarak dingilder.
Ulan, kızdığınız birine kızıl, komünist demenin Ural Altay dillerinden türetilmiş ve esinlenilmiş şeklidir. (Ulan Bator)
Bu kelime feminel ve maksiler olarak ikiye ayrılır. Kadınlar "ulen" der, erkekler ulan. Aynı şey len-lan için de geçerliydi ama zamanla kadınların kullanmamasıyla birlikte erkekler len'e sahip çıktı, hatta lan'ı terk etti. Uzmanlar ulen'in kullanımının sonlanmasından korkuyor.
İnsanların farklı tonlamasıyla farklı anlamlara girebilen yegane sözcük.
ulan!: kızma belirtisi
ulan?: Bir şey görüp de o nedir şeklinde bakan kişi sözcüğü
hadi lan!: İnanmama belirtisi
ulan ulan ulan: Çaresiz kişi repliği
ulaaaaaan: Şaşırma belirtisi
Sana birşey söyleyeceğim inanmayacaksın lan: Pekiştirme belirteci
Lan kafamı attırma: Giderek kızma belirtisi
Len ne aptalsın bea: Küçümseme belirtisi
Ansıklopedilerde bir ünlem olduğu yazan sözcük.
Türk milletinin dildeki en büyük icraatlarından biri. Yokluğunu dolduracak bir şey kimbilir kaç yy sonra icat edilirdi.
Attila İlhan'ın İstanbul Ağrısı şiirinde bolca kullandığı kelime. Şiiri İstanbul'a seslenerek şöyle bitirir :
"sana taptık ulan unuttun mu sana taptık !.."
İşte bu da benim bulduğum bilgiler.Ama benim fikrimi soracak olursanız,Bir bayana yakışmayacak kadar kaba bir söz olduğunu düşünüyorum!...

sevgili realist bu konuya bilimsel noktayı koymuş ,bende fikri beyanatımı yapayım barimeboshayallersmile ,
günümüzde internet dili tabirinden , yumuşatılarak sık sık kullanılmakdadır, kullanmakdayımdır :kedi: ..
örnek:
ülem-ülen-nen-nan-
direk ''lan yada ulan'' olarak söylenişi bana kaba geliyor ama yukardaki gibi ince seslilerle telaffuzu sanki biraz daha hanım hanımcık gibi ,yoksa kendimimi kandırıyorumbilmiyorumkismile

bana göre çok terbiyesizce bir hitap.
ama gençler arasında ülen falan dendiğinde tuhaf olmuyor.
yerine göre değişir.
eşin hanımına ulan demesi terbiyesiz bir ifade demek istedim.

ben uşaklıyım
ege bölgesindede ülen diye kullanılır
hitap şeklidir
hatta türkülerde bile geçer

kerimoğlu zeybeği

Haydülen de haydülen

Karadağlar’ın sandalı da sandalı
Vurulmuş da kanıyor Kerimoğlu’nun her yanı

Haydülen de haydülen

Şu dağlarda geyik kalmadı
Oyn’ülen de kör arabım sen oyna
Senden başka yiğit kalmadı

sanırım karadeniz bölgesindede ula olarak kullanılıyor
ula ali nasılsın gibi.

kaba bir hitap şeklidir, kendim kullanmadığım gibi bana kullanılmasını da istemem.. :umursamaz:

Kimilerine göre samimiyet ifadesidir..

Kimilerine göreyse kaba bir tabirdir.

Bense ikinci gruba dahil olanlardanım ,yani lan ifadesini kaba bulanlardan ...

Bana göre samimiyet ifadesi,yakın olmayan arkadaşlarım kullanamaz zaten.Ama çoğu kişiye göre ayıp kaçmadığını düşünüyorum.

oğlandan geldiğini biliyorum.

X