Laparoskopi hakkında bilgisi olanlar 🙏

gokkusaginadusenbukalemun

Yanlış yaptıysam doğrusu hoşuma gitmemiştir. 😌
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2021
3.953
5.806
Merhaba arkadaşlar 🥰

Bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Biz 11 aydır gebelik için uğraşıyorduk. Her şey normaldi. Ultrason, hormon testleri, amh değerim, eşimin sperm testi ama sürekli bir yıl dolmadan bir şey yapamayız diyorlardı. En son ben burda okuduklarımla hsg yi öğrendim. Son gittiğimde utana sıkıla doktora hsg mi çektirsem acaba dedim. Çünkü bu tarz şeyleri doktorlar genelde işlerine karışmak gibi algılıyorlar doğal olarak. Sen bilirsin dedi bana. Özele gidip çektirebilirsin dedi ve sonuç iki tüpüm de tıkalı. Her iki tüpümde de hidrosalpinks var ve doğal yollardan hamile kalmam imkansız. Tüp bebek yaptırmamız gerekiyor ama öncesinde laparoskopi ile tüplerimin ya alınması ya da bağlanması gerekiyor. (Ben aldırma taraftarıyım. Yumurtalık kanserini de %60 oranında engelliyor. Zaten işlevsiz bir yapıyı orda tutmanın bir anlamı yok.) Benimle aynı süreci geçirmiş ya da bu süreçten haberdar olan arkadaşlardan bana bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Aklımda bir kaç soru var.
1. Laparoskopi sırasında yumurtalıklara zarar gelebilir mi? Bu yüzden önce yumurta toplama işlemi yapılıyor mu?
2. Laparoskopi konusunda başarılı bir hekim öneriniz var mı?
3. Tüp bebek için kullanılan ilaçları herkes mi kullanıyor? Yoksa hormonları, amh ı, rahmi normal olanlar için başka bir yol mu izleniyor?

Şimdiden çok teşekkür ederim 🥰

Forumda bu konularla ilgili çok araştırma yaptım ama cevap bulamadığım için konu açmak istedim.😊

Malesef az da olsa bi hasar oluşuyor

Tüp bebek de iğneler genellikle ayni sadece kişinin değerleri ve yumurta duruma göre doz farki var.
Çok teşekkür ederim. Peki laparoskopi öncesi yumurta toplama işlemi yapılıyor mu acaba? Bilginiz var mı? 🥰

Bende laparoskopi ve histeroskopi oldum sol tupum tikaliymis bu linke tıklayıp actigim konuyu okuyabilirsin yardimci olacaktir ameliyat öncesi
🌺 Thread 'Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨' Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨
Çok teşekkür ederim gerçekten. Bayağı araştırdım ama pek bir bilgi bulamadım. Şimdi okurum. 😊

Arkadasımın da sizinki gibiydi. Yumurta toplama işlemini ameliyattan önce yapıp dondurdular daha sonra tüpleri alıp transfer ettiler. Bu arada ilaçlar aynı. Tabi kişiden kişiye değişiyor ama hemen hemen aynı

Çok teşekkür ederim. Peki laparoskopi öncesi yumurta toplama işlemi yapılıyor mu acaba? Bilginiz var mı? 🥰
Hayır laparoskopi de direkt yumurtalıklara bi işlem uygulanmaz gobek sisirildigi için aletlere alan oluşuyor . Rahim arka duvari etrafi konumu vs. Durumlara bakılıyor varsa bir sorun müdahale ediliyor.
Benim soo tup kapaliymis alinmadi ama acilmazmis da kaldi öyle. Solda yumurtalıgim sağlıklı ama sagdaki yumurtaligim da yuzde 40 hasarli endometriozisten dolayi. Karışık durumlar maalesef. Ve su an adet olmayi bekliyorum tup bebek icin. Normal yoldan imkansiz bizimde benden kaynakli

Arkadasımın da sizinki gibiydi. Yumurta toplama işlemini ameliyattan önce yapıp dondurdular daha sonra tüpleri alıp transfer ettiler. Bu arada ilaçlar aynı. Tabi kişiden kişiye değişiyor ama hemen hemen aynı
Benim tanisal amaçlı laparoskopi olduğu icin yumurtalara karışılmadi ilaclar gibi ameliyatlarda kisiden kişiye degisiyor

Benim tanisal amaçlı laparoskopi olduğu icin yumurtalara karışılmadi ilaclar gibi ameliyatlarda kisiden kişiye degisiyor
Benim korkum tüpler alınırken yumurtalıkların zarar görmesi. O sırada Allah korusun(tabi küçük bir ihtimal ama) yumurtalıklara giden ve onu besleyen damarlardan ya da sinirlerden biri zarar görürse yumurtalıkların işlevsiz kalması. Biliyorum ihtimali düşük ama korkuyorum artık.

Benim korkum tüpler alınırken yumurtalıkların zarar görmesi. O sırada Allah korusun(tabi küçük bir ihtimal ama) yumurtalıklara giden ve onu besleyen damarlardan ya da sinirlerden biri zarar görürse yumurtalıkların işlevsiz kalması. Biliyorum ihtimali düşük ama korkuyorum artık.
Hic bir sorun olmaz teknoloji o kadar ilerledi ki kaneralar ipince aletler kullaniliyor. Ben ameliyattan beri duzenli yumurtlama görüyorum hic bir sorun olmadi

Hic bir sorun olmaz teknoloji o kadar ilerledi ki kaneralar ipince aletler kullaniliyor. Ben ameliyattan beri duzenli yumurtlama görüyorum hic bir sorun olmadi
İnşallah bir sorun yaşamam. O yüzden laparoskopi ile bir sorun oluşmasından korktuğumdan acaba öncesinde tüp bebek tedavisine başlayıp yumurta toplama işleminden sonra mı laparoskopi olsam dedim. Bu tüplerin hidrosalpinks olma ihtimali bile aklıma hiç gelmemişti. Yani benim adetlerim düzenlidir, ağrım sızım olmaz. Nasıl adetim başlar-biter anlamam. Normalde çok ağrılı adet döngüsü falan oluyormuş. O yüzden yine bir olumsuzlukla karşılaşmak beni çok yıpratır.

Haklısınız ama baska çareniz yok. O tüpler basınıza çok işler açar. Gebe kalsanız bile tüp bebek ile olumsuz sonuclanır. Benm tek tüpüm alındı teki kapalıydı ona rağmen hsg çektirdi doktorum. Tüpüm şiş mi değilmi diye. Maalesef tutunamıyormus o durumlarda

Haklısınız ama baska çareniz yok. O tüpler basınıza çok işler açar. Gebe kalsanız bile tüp bebek ile olumsuz sonuclanır. Benm tek tüpüm alındı teki kapalıydı ona rağmen hsg çektirdi doktorum. Tüpüm şiş mi değilmi diye. Maalesef tutunamıyormus o durumlarda
Ben kesin aldıracağım tüpleri. Ama işte tüpler alınırken yumurtalıklara zarar gelmesinden korkuyorum. Siz doğal yollarla mı hamile kaldınız?

Laparoskopi oldunuz mu?
Evet tabii oldum. Sağ tüpüm patlamak üzereydi dış gebelikten dolayı aldılar tüpümü. Kaç ay boyunca sağdan yumurtladğm için gebe kalamadım. Yani yumurtaya zarar verseydi kaç ay boyunca sağdan kaliteli yumurtlayamazdım. Ameliyat videomuda izledim gayet sağlam duruyolar yumurtalıklarım.

Evet tabii oldum. Sağ tüpüm patlamak üzereydi dış gebelikten dolayı aldılar tüpümü. Kaç ay boyunca sağdan yumurtladğm için gebe kalamadım. Yani yumurtaya zarar verseydi kaç ay boyunca sağdan kaliteli yumurtlayamazdım. Ameliyat videomuda izledim gayet sağlam duruyolar yumurtalıklarım.
Laparoskopi mi oldunuz?

X