Gebeliğe Hazırlık Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem🏨

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Histeroskopiden sonra

• Normal hamile kaldım

OY: 7 23,3%
  • Aşılama ile hamile kaldim

OY: 1 3,3%
  • Tüp bebek ile hamile kaldım

OY: 1 3,3%
  • Halen Tedavi Görmedim

OY: 21 70,0%

• Ankete Katılan
    30
1 bucuk olacak ben bilmiyorum ya asilama normal yumurtlamadan farklı olmiyor ki insAllah olur sizin ki Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın
Doktor size ameliyattan sonra su kadar zaman geçmesi veya zaman geçmeden yapmanız gerekiyor gibi birseu dedi mi

1 bucuk olacak ben bilmiyorum ya asilama normal yumurtlamadan farklı olmiyor ki insAllah olur sizin ki Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın
Doktor size ameliyattan sonra su kadar zaman geçmesi veya zaman geçmeden yapmanız gerekiyor gibi birseu dedi mi
Aşılama spermlere zaman kazandiriyor ve yolunu kisaltiyor, vajinadan yumurtaya kadar giden yolda çoğu oluyor veya engellere takiliyor ama asilamada direkt olarak yumurtanın yanina birakildiklari için sans artiyor.
Bende endometriozis oldugu için sadece tedavi ile sansimizin yuksek olduğu söylendi su zamana kadar yapin demedi ama ne kadar erken o kadar iyi

Aşılama spermlere zaman kazandiriyor ve yolunu kisaltiyor, vajinadan yumurtaya kadar giden yolda çoğu oluyor veya engellere takiliyor ama asilamada direkt olarak yumurtanın yanina birakildiklari için sans artiyor.
Bende endometriozis oldugu için sadece tedavi ile sansimizin yuksek olduğu söylendi su zamana kadar yapin demedi ama ne kadar erken o kadar iy

ben de 7 sene sonra histereskopi sonrası hamile kaldım
çok zor bir süreçti ama sonu güzel oldu
şimdi kızım var 1 yaşında
Allah herkese nasip etsin

ben de 7 sene sonra histereskopi sonrası hamile kaldım
çok zor bir süreçti ama sonu güzel oldu
şimdi kızım var 1 yaşında
Allah herkese nasip etsin
Ne mutlu size Allah hayirli ömürler nasip etsin inşallah

Ağustos 2019 da evlendim ve ekim 2019 itibariyle çocuk düşünmeye başladık ve seruvenimiz böyle başladı.

Eşimle ilk karar verdigimizde gidip bütün tetkikleri yapmak ve varsa bir sorun onu çözmek sonra hamile kalmak istiyordum.

15 yaşımda ilk regl oldum o gunden beridir de sürekli ağır adet dönemleri yaşadım sonu hastane ile biten, serumlar igneler ilaçlar derken çözüm bulamadim hic bir zaman. Lise döneminde çikolata kisti geçirmiştim 4-5 mm ilac kullanarak atlatip sonrasında hic yaşamadım.

Neyse kadin dogum doktorum rahmimde kist iltihap vs bisey olmadigini vajinanin da iyi oldugunu soyleyip eve gonderdi aylarca korumasiz ilişkiden sonra hamile kalamadim. Esimle tup bebek merkezine gidip o spermiyogram bende Hsg çekmek istedik.
Sonuç ileri hareketlilik düşük morfolojide yuzde 2 ila 5 arasi çıktı. Moraller yerlerde tabi bizde o zaman. 🤦🏻‍♀️

Benimde Hssg temiz çıktı kanallar acik dendi ama endometriozis olabilir dendi al sana ikinci bir dert. 🤦🏻‍♀️

Yedigimize ictigimize dikkat ettik surekli ama tabi stres yapmamayi beceremedik. 1 yil geçti halen sonuc yok her ay negatif testler agrili regl, iki ay klomen+catlatma igneleri ve tabiki sonuc yine negatif derken öyle devam etti artk yeter dedik ve tupe başlayalım madem niye bekliyoruz ki.

Tüp bebek merkezine gittik doktoruma kadin dogumcumun endometriozis suphesinden bahsettim. Varsa bir engel onu cozmeden baslayamayiz dedi. Ve bana 'Tanisal Laparoskopi + Histeroskopi' olmam gerektigini varsa bir pürüz operasyon esnasinda haledilecegini söyledi tamm dedik madem bir yola girdik tamamina ersin hersey.

Randevumu aldık ve ameliyat yapacak doktorun ön muayenesine girdim. Vajinal karin ultrason bakti sirtimdan bile. Kist miyom bisey yok rahim ici temiz.
Sonra ameliyat gunum geldi yatis yapildi ameliyattan 2 saat oncesine bir ilac verildi adini yazmam dogru olur mu bilmiyorm. Rahim agzini yumuşatmasi için verildi o da kanama ve adet sancisi gibi agri yapti. Histeroskopi yapilacagi ve daha önce dogum yapmadigim icin dar olan rahim agzindan aletin gecmesine yardimci oluyormus neyse.

Odada gözümü açtım göbek deligi ve sag ve sol bi tik kasik ustunden 1 yada 2 dikislik kesiler ile Laparoskopi yapılmış ve pansumanli idi. Sağ taraftakinde hortum vardi karnimdan serum verip temizlenmesi icin. Sondaj denilen torba takiliyordu serumdan sonra o su sefaflasana kadar 3 defa serum verildi takildi. O ağrıyı anlatamam berbatti son serum karnimi davul gibi yapmıştı anında geri alindi su zaten.

Dosyamda Laparoskopinin goruntuleri vardi rahmimi gördüm insan bi tuhaf oluyo tabi 😅 doktorum ertesi gun gelip rahim arka dış duvarinda endometriozis odagi oldugunu temizlediğini söyledi ve sol tupumun kanalinin kapali oldugunu , sağ tupümde de yuzde 30 civarı bir hasar görmüş oldugunu söyledi endometriozisden dolayi.
Hasarli tek tüp ile yoluma devam edecektim artik.

Iyilesme sureci kisaydi. 2 gun hastanede kaldim. Doktorum ameliyat ertesi bile sık sık yürümemi ve bol su içmen gerek dedi. Verilen agri kesicilerin yardimi ile az da olsa yürüyordum hareket edebildiğim kadar. Dikisler kendiliginden düştü su an küçük leke olarak kaldi izleri. 1 hafta evden disari çıkmadım takiben 1 ay boyunca da ayakta uzun durmakda zorlandim cabuk yoruluyordum. Agir is yapmak fazla ayakda durmak iyi gelmiyor Yasak. 1 ay cinsel ilişki yasak. 2 hafta dus almadim kismi temizlendim.

Ilk adet ve sonrasında eskisi gibi ağrı yaşamadım. Cok şükür agrili adetlerim sona erdi. Sadece hafif sancilar hissediyorm ona bile şükür ☺

İlginç olan ben klomen tedavisgördüğümde sol tarafdan hep yumurtam büyürdü sagda hic buyumezdi sebebi çıktı ortaya e solun yolu da kapali dolayısıyla bosuna aldim o ilaclari hormonları. Histeroskopi yapilmasaydi bilemicektim. Hsg de sorun yok denilmişti demekki bu yuzde yuz sonuc vermiyor rahim filmi.

12 nisan da aşılama yapıldı simdi günümü bekliyorum hayirlisi ile. Negatif olursa da tüpe baslicaz artik. Anlatmasi kolay yasamasi zor... 1 bucuk yil boyunca goz yaslari stres kaygi endise milletin sorularina maruz kalmak cok yordu bizi.

Rabbim dileyen isteyen herkese hayirlisi ile anne olmayi nasip etsin inşallah 🤲🏼

Burda bunu yasayacak yasamis olan arkadaşlara bi nebze yardimci olmak istedim. Sorulariniza elimden geldigince cevap verip yardimci olucam. Aklima baska unuttugum seyler geldikce güncellerim konuyu.

**Güncelleme

-12 NiSAN aşılama yapıldı. 15 gun sonra Kanda negatifi gördüm aksaminda adet oldum.
Adetim pihtili ve yoğun kanama ile geçiyor.

11 MAYIS aşılama negatif.
Merhaba canm kesinlikle hsg tam sonuç değil benimde ilk sol açık çıktı sağ kapalı. 5 gün sonra tekrar yapıldı solda kapalı çıktı ve o açıldı sağ kapalı kaldı. Benimde hep solda yumurta büyüyor sağda büyümüyordu bende bunu öğrendiğim için çok mutlu oldum. Laparoskopi olmak istiyorum bunun için gideceğim ama olumsuz sonucu oluyormu

Merhaba canm kesinlikle hsg tam sonuç değil benimde ilk sol açık çıktı sağ kapalı. 5 gün sonra tekrar yapıldı solda kapalı çıktı ve o açıldı sağ kapalı kaldı. Benimde hep solda yumurta büyüyor sağda büyümüyordu bende bunu öğrendiğim için çok mutlu oldum. Laparoskopi olmak istiyorum bunun için gideceğim ama olumsuz sonucu oluyormu
Ne gibi olumsuz sonuç?

Benimde Hssg temiz çıktı kanallar acik dendi ama endometriozis olabilir dendi al sana ikinci bir dert. 🤦🏻‍♀️

Merhaba,

endometriyozis süphesine HSG cekiminde nasil vardilar merak ediyorum. Ben de HSG cekildim, sonuclar temiz cikti. Yine de acaba endometriyozis var mi diye merak ediyorum.

Rabbim mucizenize kavuşmayı nasip etsin. Ben de endometriozis hastasıyım. Siz de kist yokmuş ama bende 3 cm ve 2cmlik kist var sağda. O kadar çok korkuyorum ki bağırsaklarıma ya da başka yerlere sıçrayacak diye. Bununla yaşamak gerçekten çok zor. Allah şifa versin hepimize
Merhaba,

Öncelikle gebeliginiz icin tebrikler. Endometriyozise rağmen nasıl gebe kaldığınızı öğrenebilirmiyim? Çikolata kistleriniz alındımı öncesinde?

Merhaba,

endometriyozis süphesine HSG cekiminde nasil vardilar merak ediyorum. Ben de HSG cekildim, sonuclar temiz cikti. Yine de acaba endometriyozis var mi diye merak ediyorum.
Ilk alttan ultrason bakildiginda doktorum sende adenemyozis var dedi. Normal yolla gebe kalman cok zor dedi daha ilk muayenemde yeni evliyken...

Ilk adet olduğum gunden beri sancilarim olur ama ne sancilar sonum hep hastanede biterdi, adet oncesi semptomlarim daha 1 hafta evvel baslardi.

Tup bebek merkezinde doktorla konusurken kadin yuzume bakti hormon değerlerim ve yüzümdeki sivilcelere kadar suphelendi sende muhtemelen endometriozis var dedj ve yanılmadı. Laparoskopiyi tanisal olarak ol varsa temizlenecek dendi ve hakli cikti maalesef.

Ilk alttan ultrason bakildiginda doktorum sende adenemyozis var dedi. Normal yolla gebe kalman cok zor dedi daha ilk muayenemde yeni evliyken...

Ilk adet olduğum gunden beri sancilarim olur ama ne sancilar sonum hep hastanede biterdi, adet oncesi semptomlarim daha 1 hafta evvel baslardi.

Tup bebek merkezinde doktorla konusurken kadin yuzume bakti hormon değerlerim ve yüzümdeki sivilcelere kadar suphelendi sende muhtemelen endometriozis var dedj ve yanılmadı. Laparoskopiyi tanisal olarak ol varsa temizlenecek dendi ve hakli cikti maalesef.
Anladım. Peki laparoskopi ile endometriyozis tamamen temizleniyormu? Yani birdaha oluşmuyormu?

Merhaba,

Öncelikle gebeliginiz icin tebrikler. Endometriyozise rağmen nasıl gebe kaldığınızı öğrenebilirmiyim? Çikolata kistleriniz alındımı öncesinde?
Teşekkür ederim. Tüp bebekle gebe kaldım. Öncesinde kistlere müdahale edilmedi. Hem alınacak boyutta olmadıkları için hem de rezervi düşürdüğü için. Bu arada orada 2 adet yazmışım. Şu an 3 adet. 5-3-1 boyutlarında.

Teşekkür ederim. Tüp bebekle gebe kaldım. Öncesinde kistlere müdahale edilmedi. Hem alınacak boyutta olmadıkları için hem de rezervi düşürdüğü için. Bu arada orada 2 adet yazmışım. Şu an 3 adet. 5-3-1 boyutlarında.
Anlıyorum, cevabınız için teşekkür ederim. Bebeğinizi sağlıcakla kucağınıza alın inşallah 😊

Anladım. Peki laparoskopi ile endometriyozis tamamen temizleniyormu? Yani birdaha oluşmuyormu?
Laparoskopi acik amrliyattan daha az acili ve iyilesme süresi daha erken oluyor.
Evet butun endo odaklarini temizledi doktkor. Endometriozis tekrar cikma olasılığı var tabi ne zaman olur nasil olur bilinmez. Sende durum ne ?

Laparoskopi acik amrliyattan daha az acili ve iyilesme süresi daha erken oluyor.
Evet butun endo odaklarini temizledi doktkor. Endometriozis tekrar cikma olasılığı var tabi ne zaman olur nasil olur bilinmez. Sende durum ne ?
İnşallah birdaha endo odakları oluşmaz sizde ve en kısa zamanda gebe kalırsınız 🤲🏻

Benim tek tiroidim yüksek, başka bir sorun görünmüyor. Ancak regl zamanları bende de sancılı geçiyor. 2 hafta öncesinden belirtiler başlıyor. Kanama parçalı oluyor.
Ama hsg yeni çekildiğim için 6 ay beklemek istiyorum. Gebelik oluşmazsa belki laparoskopi düşünebilirim. Ama hiç çikolata kistim yoktu. Yine de endometriozis olabilirmiki?

İnşallah birdaha endo odakları oluşmaz sizde ve en kısa zamanda gebe kalırsınız 🤲🏻

Benim tek tiroidim yüksek, başka bir sorun görünmüyor. Ancak regl zamanları bende de sancılı geçiyor. 2 hafta öncesinden belirtiler başlıyor. Kanama parçalı oluyor.
Ama hsg yeni çekildiğim için 6 ay beklemek istiyorum. Gebelik oluşmazsa belki laparoskopi düşünebilirim. Ama hiç çikolata kistim yoktu. Yine de endometriozis olabilirmiki?
Bende de kist yok ama endometriozis var illa kist olcak diye bisey yok maalesef.
Belirtileriniz endo görünüyor umarum gebe kalirsinz ve bunlara gerek kalmaz 🥰

Bende de kist yok ama endometriozis var illa kist olcak diye bisey yok maalesef.
Belirtileriniz endo görünüyor umarum gebe kalirsinz ve bunlara gerek kalmaz 🥰
Bir cocuğum var zaten ona hemen gebe kalmıştım o yüzden cok emin değilim endometriozis ile ilgili. Teşekkür ederim 🥰

X