Lise Yorum ve Soruları LİSE SON SINIF NAKİL HAKKINDA

Nastasya flipovna

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2014
3.122
8.358
Arkadaşlar bilgisi olan yardımcı olabilir mi lütfen? Oğlum lise son sınıf öğrencisi, evimizden uzak bir okula gidiyor, ama son zamanlarda okulda belli problemler yaşamaya başlayınca nakil yapalım fikri oluştu. Şu noktada liseler sınavlı giriş olduğu için açıkçası biraz kafam karıştı.Yakındaki herhangi bir liseye naklini yaptırma şansımız var mı? Lise sınav puanı mı baz alınacak nakil yapılırken? Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.Teşekkür ederim.

Şu an çok zor diye düşünüyorum nakilin bile belli dönemleri var. Kardeşim sınıf değişikliği yapacaktı onu bile yapamadılar. Sömestr tatilinde yapsanız çok iyi olurdu ama artık sınav dönemine girildi

Yapabilirsiniz sanırım. Oğlunuz nitelikli okuldaysa herhangi bir liseye kayıt alabilirsiniz diye biliyorum ama öbür türlü bir fikrim yok

Oğlunuz TEOG sınavıyla liseye girmiş. Çünkü benim kızım 11. sınıfta, yani oğlunuzdan 1 yaş küçük ve kendisi TEOG la sınava girdi.
Nakil konusunda maalesef TEOG puanlarına göre okula girebiliyor. MEB'nın sitesine girin. Evinizin yakınındaki okullara bakın puanları göreceksiniz.
Çocuğun puanı okulun o zamanki öğrenci aldığı puanlardan düşükse nakil yapamıyorsunuz. İllaki o puanı istiyorlar.
Son 3-4 ay içinde değişiklik olmadıysa son durum böyle.
MEB'in sitesinden "e-okul" bölümüne girin sayfanın altında "
Boş Kontenjan ve Taban Puan Bilgileri" yazan bölümde "Sınavlı öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan ve sınavlı okul taban puan bilgileri " yazan bölüme girip evinizin yakınında ki okulların puanlarını görebilirsiniz.

Oğlunuz TEOG sınavıyla liseye girmiş. Çünkü benim kızım 11. sınıfta, yani oğlunuzdan 1 yaş küçük ve kendisi TEOG la sınava girdi.
Nakil konusunda maalesef TEOG puanlarına göre okula girebiliyor. MEB'nın sitesine girin. Evinizin yakınındaki okullara bakın puanları göreceksiniz.
Çocuğun puanı okulun o zamanki öğrenci aldığı puanlardan düşükse nakil yapamıyorsunuz. İllaki o puanı istiyorlar.
Boş Kontenjan ve Taban Puan Bilgileri" yazan bölümde "Sınavlı öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan ve sınavlı okul taban puan bilgileri " yazan bölüme girip evinizin yakınında ki okulların puanlarını görebilirsiniz.

Buna ek olarak eğer oğlunuzun puanı almayı düşündüğünüz lisenin puanından yüksekse nakil konusunda sorun çıkmaz ama üniversitede okul başarı puanını etkiler mezun olacağı okul. Sistem sürekli değiştiği için emin değilim ama en son böyleydi.

Okul idaresine danışın bence. Ama zaten az kaldı sınav için şimdi yeni okul yeni ortam alışma süreci falan başarısını etkiler bence. Idare edemez mi 2.5 ay?

Evet nakiller bu sekilde. Her ay nakil gitme durumu var. Simdi basvurursaniz bu ayin sonunda nakil durumu belli olur ama ogrenci zaten 12. Sinif olmus. Kalan zamanda izinle raporla gecer. Bana nakil pek mantikli gelmedi.
Yani su an nakil istesenizde yine puanli gittigi icin teog puanina bakiliyr. Lise nakil yazip bakarsiniz hangi okullarda kac tane bosluk var kac puan ustu olmasi gerek hepsini gorebilirsiniz.

X