Lohusalık ve psikolojik şiddet

Tubaaaa81

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2017
2.514
2.418
43
Herkese güzel günler diyerek konuma başlamak istiyorum. 40 günlük taze anne olarak yaşadıklarımı yazmak istiyorum . Bebeğimin 12 günlük yenidoğan bakım süreci ndrn sonra ona kavuştum. Bu süreçte mideden beslendiği için memeyi kabul etmesi çok zor oldu ve günlük en fazla 200 ml sütüm oluyor . Sağsam da emzirsem de. Eşim ve kayınvalidem tarafından devamlı anne sütü baskısı görüyorum , mama çok zararlymış . Benim sütüm varmış aslında . Kanallar açılırmış . 1000 kere söyledim sütüm en fazla bu kadardan diye ve dün cinnet geçirdim . Dışardan bi gözle bu kadar süt baskısı reva mı ataksalar bunu yapan kötü biri değil mi . Dün boşanacağımı söyledim . Fikirlerinizi söylerseniz çok sevinirim ben sağlıklı düşünemiyorum

Süt tartışması yüzünden lohusayken boşanma kararı almayın tabiki.
Bebeğinize kendiniz bakabilirsiniz, valideyi yavaştan evine gönderin.
Eşinizle de çocuk doktoruna gidin, bırakın o anlatsın gerekenleri.

bu arada emzirdikçe sütün artması uydurma degil, doğru bilgi.
sizinkilerin yanlışı mamaya zehir muamelesi yapmak.
tomris in emzirme notları benim işime yaramıştı, bir bakın derim 🤷🏻‍♀️

Bosanma niyetiniz yoksa bosanma kelimesini agziniza almayin. Kayinvalidenizin karismaya zaten hakki yok. Esiniz doktor mu? Nerden biliyor dediklerini? Babalar ne kadar önemli ise de bir annenin yerini asla tutmaz. Haddini bilsin. Sizi strese sokmaya hakki yok. Kolaysa o emzirsin tövbe tövbe

Cnm öncelikle bebeğin kucağına almissin gözün aydin
Bu baskılar toplumda yapılmayan gelin nadirdir
Sadece aile degil geçende saglikocagina gittim hemşire mama verme neden veriyorsun birton nasihat etti
Esimde eve gelince mama vermeyelim dedi ozaman sen ver memeni dedim
Ben hem meme hem mama veriyorim
İsteyenede cevabını veriyorum
Sürekli annesutu gelse kimse mamaya başvurmaz
Çok biliyor herkes
Takma kafana

Öncelikle sakin olun.

Eskiler öyle der evet.
Gak meme guk meme vereceksin.
Bebek emdikçe kanallar açılacak.
Ne kadar talep o kadar süt üretimi.
Sağma makinesi çekim gücü bebeğin etmesinden zayıf vs..
Söylenenler bunlar..

Elbette anne olarak bebeğinizin doyup doymadığını anlarsınız.
Baktınız çok huzursuz açlıktan ağladığına eminsiniz.
Elbette mama ile destekleyeceksiniz.

Sağlıkla buyutmenizi dilerim.
Gözünüz aydın.
Etrafı çok umursamayın.
Gerekirse doktor eşliğinde kararlarla ilerleyin bir şey diyemezler.

Ahh çok üzüldüm bir anneye nasıl davranılır hiç bilmiyor eşiniz ve kayınvalideniz . Ama lütfen sakin olun , biraz yürüyüş yapın , vitaminlerinizi için yani kendinize bakın . Anne sütü alan da büyüyor mama alan da büyüyor . Kendinizi çok sıkmadan emzirmeye çalışın ama olmuyprsa da olmuyordur. En önemlisi bebeğin ve sizin sağlığınız , gerisini hiç düşünmeyin

Allah kolaylık versin. Eşiniz anlayışlı biriyse karşınıza alıp zor durumda olduğunuzu lohusalık psikolojisinin yorucu olduğunu sütünüzün bu kadar geldiğini mamayı çocuk aç kalmasın diye verdiğinizi kafasına vura vura anlatın. Bu yaptığınız baskılar yüzünden sütüm tamamen kesilirse sorumlusu sen ve annen diye söyleyinki vicdan yapsın. Tabiki varsa vicdanı. Allah size kolaylık versin.

Tavırları ve üslupları nasıl bilemiyorum ama söyledikleri kısmen doğru.
Genelde bunun tam tersini yaparlar. Yani anneye sütün gelmiyor mama verelim baskısı yapar çevre. Anne de sütünün olmadığına öyle bir ikna olur ki varsa da veremez sütünü. Sizi de bu doğrultuda motive etmek istiyor olabilirler.

Söyledikleri şeyler belki doğrudur anne değilim bilmiyorum ama emziren kadının canının sıkılmaması gerektiğini sütünün azalacağını herkes bilir. Bu kadar emzirmeye hakim insanlar bunu unutuyor ne hikmetse hiç iyi niyet bulamıyorum bu konuda. Kayınvalideyi yollayın kocanıza da iyi bir ayar verin her şeye karışmasın. Boşanma lafı çok büyük tepki olmuş ama aşarsınız bu durumu ikiniz içinde çok yeni. Allah yardımcınız olsun

Süt tartışması yüzünden lohusayken boşanma kararı almayın tabiki.
Bebeğinize kendiniz bakabilirsiniz, valideyi yavaştan evine gönderin.
Eşinizle de çocuk doktoruna gidin, bırakın o anlatsın gerekenleri.

bu arada emzirdikçe sütün artması uydurma degil, doğru bilgi.
sizinkilerin yanlışı mamaya zehir muamelesi yapmak.
tomris in emzirme notları benim işime yaramıştı, bir bakın derim 🤷🏻‍♀️
Çok sağolun cevap için . Günde 7-8 kere emziriyorım , sağıyorum da ama bebeğim doymuyor ağlıyor hep . Kitap öneriniz için teşekkür ederim

Hangi anne bile isteye mama vermek ister ki bebeğine?
Çocuğun ihtiyacını da en iyi anne bilir.

Sütü yettiği halde karışmak sanki boyunlarına vazife gibi mama ver diyen kayinvalideler de var etrafta.
Bu gelinlere garezleri mi var anlamıyorum.
Allah im ileride bende kaynana olucam ne olur beni gelinini anlayanlardan eyle amin ( daha bebeklerim minnacik benim ettiğim duaya🤣🤣🤣)

Bosanma niyetiniz yoksa bosanma kelimesini agziniza almayin. Kayinvalidenizin karismaya zaten hakki yok. Esiniz doktor mu? Nerden biliyor dediklerini? Babalar ne kadar önemli ise de bir annenin yerini asla tutmaz. Haddini bilsin. Sizi strese sokmaya hakki yok. Kolaysa o emzirsin tövbe tövbe
Dün kesin kararlıydım . Bu gün annemi babamı aramış . Bi de o kadar çok meme ucu ve meme ağrım var ki. Genel cerraha gideceğim . Sağolun cevap için

Cnm öncelikle bebeğin kucağına almissin gözün aydin
Bu baskılar toplumda yapılmayan gelin nadirdir
Sadece aile degil geçende saglikocagina gittim hemşire mama verme neden veriyorsun birton nasihat etti
Esimde eve gelince mama vermeyelim dedi ozaman sen ver memeni dedim
Ben hem meme hem mama veriyorim
İsteyenede cevabını veriyorum
Sürekli annesutu gelse kimse mamaya başvurmaz
Çok biliyor herkes
Takma kafana
Kv evinde bi de cnm . Bebeğim gerçekten doymuyor ve kilo alımı da normal sınırlarda . Doktor da anne doğru düşünüyor dedi . Sağol cnm fikrin için ♥️

Kayınvalide olunca bu kadınlara noluyor anlamıyorum. Sanki bir zamanlar hiç gelin olmamış gibi davranıyorlar.
Anne sütü tabi ki güzel ama gelmiyorsa napsın bu anne.
Ama olur mu mamalar pahalı aman oğullarının parası gitmesin.
Ay gerçekten doğru geçen benimki de altını çok sık değiştirme alışmasın dedi anlamadım sonradan düştü jeton oğlunun parası gitmesinmiş. Zırp pırt değiştiriyorum valla

Bebeğini sağlıkla büyüt.
Kv yi de evine yolla.
Kocana da çenesini kapatmasını söyle.
Boşanmak için acele etme.
Ayrıca ben anlamıyorum bu kadınlara yapılan baskıları.
Meme veren anne oluyor da mama veren anne olmuyor mu :sinirli:
Kv evinde cnm . Kocanın çenesini kaç kere kapadım hatta doktor mama gerekli dedi . Sağolun 🥰

Zaten emzirmeden direk mama vermiyormuşsunuz ki. Önce meme eğer doymadıysa mama şeklinde gitmeye devam edin. Sık sık emzirin. Gece emzirme süt miktarını artırıyor. Söylenenleri eğer faydanıza değilse duymayın. Bebeğin kilo alımına göre ilerleyen zamanlarda doktorla karar verirsiniz. Sağlıkla büyütün

X