Köfteler Lübnan Mutfağından Falafel(Nohut köftesi) Bağdat BaharatBaharat Sponsorluğunda♡

choccywhoccydoodah

Nirvana
Pro Üye
19 Kasım 2013
17.970
31.779
Merhabalar,

Çok sevdiğim etsiz,bol baharatlı bu köfteyi ilk kez Dresden'de yemiştim,uzunca bir süre orjinal tarifini aradım,orada yediğime en yakın tarifle karşınızdayım. Umarım seversiniz.
20151110_132252.jpg

Malzemelerimiz (köfte için)
-1 kase akşamdan ıslatılmış,sonra haşlanmış nohut (bazı tariflerde suda bekleterek kullanılıyor ama ben o şekilde tercih etmiyorum)
-Çeyrek demet maydanoz
-1 orta boy soğan(yemeklik doğranmış)
-3 diş sarmısak
-4 yk. Tam buğday unu
-1 yumurta
-1 çk. karbonat
-1er çay kaşığı, kekik,pul biber,toz biber,karabiber (tadını seviyorsanız kişnişte ekleyebilirsiniz orjinal tarifte var)
Yapılışı;
Öncelikle nohutlarımızı doğrayıcıya alıp,çok inceltmeden çekiyoruz,sonra yumurta,maydanoz,un ve baharatlarımızı ekleyip hamur kıvamını alana kadar karıştırıyoruz ve yoğurma kabına alıyoruz. Bu aşamada 4 kaşık un yetmediyse hala ele yapışıyorsa biraz daha un ekleyebiliriz,ben dolu dolu 1 kaşık ekledim.
20151110_132547.jpg

20151110_132846.jpg

Yoğurulmuş son hali
20151110_140802.jpg

Şimdi sıra geldi şekillendirmeye;
20151110_141239.jpg

Şekillendirdikten sonda buzlukta en az iki saat bekletmemiz gerekiyor,aksi halde parçalanıyor,tecrübeyle sabittir. 2 saat dondurup,çözdürmeden kızgın yağda pişireceğiz.
20151110_161925.jpg

Köftelerin yarısına gelecek kadar sıvı yağı tavada kızdırıp köftelerimizi çevire çevire kızartıyoruz.
20151110_162219.jpg

Pita ekmeğinin içine,marul,amerikan salatası ekleyip,üzerine köftelerimizi ekliyoruz.
Köftelerin üzerine közlenmiş kırmızı biber ekleyip,sunumumuzu tamamlıyoruz.
Afiyet olsun.
20151110_162543.jpg

20151110_162626.jpg

Son düzenleme:
Muhteşem gözüküyor canim yarismada başarılar :KK200:
Çok teşekkür ederim canım benim, beğenmenize sevindim:KK68::KK200:
harika olmus ellanazz cim :KK19:
basarilar diliyorum :KK200:
Canım çok teşekkür ederim:KK200::KK60:
Çok değişik olmuş ellerine sağlık başarılar dilerim sanada :KK68:
Çok teşekkür ederim hanım abla:KK200::KK36:
Ellerine sağlık ellanaz başarılar dilerim :KK60:
Sağolasın canım:KK200::KK60:

:KK37::KK37:

Eline sağlık canım ismini çok duyduğum ama hiç yemediğm bir taröf ama çık his görünüyor yani eminim guzeldir:KK66:eline sağlık yarışmada basarilar:KK66:
Çok teşekkür ederim canım :KK200:

E öyle tabi, vermezler sırlarını ki sürekli oraya gidip yiyesin:KK8:
Sırrını öğrenip ona rakip olmanı istememiş:-)
Canım Dresdene'de ha deyince gidilmiyor ki bi Falafel yiyip geleyim:kk77: Ben buldum,o amcayada selam olsun:KK66::KK71:

Tadini biliyorum.arap.ulkerinde sabah kahvaltisinda yapilan veya satilan.bir kofte ilk.zamanlar cok.yedim.simdi midem.almiuor..ama.tarifini bilmem yaptigin iyo.oldu guzel gorunuyor eline saglik:KK45:

Tadini biliyorum.arap.ulkerinde sabah kahvaltisinda yapilan veya satilan.bir kofte ilk.zamanlar cok.yedim.simdi midem.almiuor..ama.tarifini bilmem yaptigin iyo.oldu guzel gorunuyor eline saglik:KK45:
Çok teşekkür ederim. :KK200:Artık İstanbul'da da bulunabiliyor ama ben 5 sene önce yemiştim,o dönem pek bilinmiyordu burada,tarifini baya aramıştım.

Merhabalar,

Çok sevdiğim etsiz,bol baharatlı bu köfteyi ilk kez Dresden'de yemiştim,uzunca bir süre orjinal tarifini aradım,orada yediğime en yakın tarifle karşınızdayım. Umarım seversiniz.
Eki Görüntüle 1684340
Malzemelerimiz (köfte için)
-1 kase akşamdan ıslatılmış,sonra haşlanmış nohut (bazı tariflerde suda bekleterek kullanılıyor ama ben o şekilde tercih etmiyorum)
-Çeyrek demet maydanoz
-1 orta boy soğan(yemeklik doğranmış)
-3 diş sarmısak
-4 yk. Tam buğday unu
-1 yumurta
-1 çk. karbonat
-1er çay kaşığı, kekik,pul biber,toz biber,karabiber (tadını seviyorsanız kişnişte ekleyebilirsiniz orjinal tarifte var)
Yapılışı;
Öncelikle nohutlarımızı doğrayıcıya alıp,çok inceltmeden çekiyoruz,sonra yumurta,maydanoz,un ve baharatlarımızı ekleyip hamur kıvamını alana kadar karıştırıyoruz ve yoğurma kabına alıyoruz. Bu aşamada 4 kaşık un yetmediyse hala ele yapışıyorsa biraz daha un ekleyebiliriz,ben dolu dolu 1 kaşık ekledim.
Eki Görüntüle 1684343
Eki Görüntüle 1684344
Yoğurulmuş son hali
Eki Görüntüle 1684345
Şimdi sıra geldi şekillendirmeye;
Eki Görüntüle 1684348
Şekillendirdikten sonda buzlukta en az iki saat bekletmemiz gerekiyor,aksi halde parçalanıyor,tecrübeyle sabittir. 2 saat dondurup,çözdürmeden kızgın yağda pişireceğiz.
Eki Görüntüle 1684388
Köftelerin yarısına gelecek kadar sıvı yağı tavada kızdırıp köftelerimizi çevire çevire kızartıyoruz.
Eki Görüntüle 1684389
Pita ekmeğinin içine,marul,amerikan salatası ekleyip,üzerine köftelerimizi ekliyoruz.
Köftelerin üzerine közlenmiş kırmızı biber ekleyip,sunumumuzu tamamlıyoruz.
Afiyet olsun.
Eki Görüntüle 1684392
Eki Görüntüle 1684393

Ellerinize sağlık :) çok güzel görünüyorlar :) Yarışmada başarılar:)

X