Maddiyat…

Gerçekten çok cahil bir babam var. İstemeye çok kişi gelecekler diye biz de çağıralım diyor . İsteme olsun dul kız mı veriyoruz nişan olacak dışarıda diye annemle tartışmış . Çok cahil bir insan çok. Anneme patlamış bağırmış çağırmış kadına. Yeri ben tutayım da demiyor. Tutun diyor . Ben neyle nişan için yer tutayım. Süslemesi, ikramı 10 bin TL tutar.
Bak bana yemin ettirmeyin hiç bir şeye karışmam görürsünüz diye kadının üzerine gitmiş . Gerçekten daha başında isyan noktasına getirdiler beni.
Ekonomik kriz ortamindayiz , daha ne olacagi belli degil . Aslinda belli gibi de neyse.
Ne yapin edin borca girmemeye calisin. Mutlu olayim derken mutsuz olursunuz stresinden.

Ben de çok minimalist takılmak istiyorum. Ama maalesef işin içine aileler dahil olunca olmuyor.
Adetten olsun ben damata damat bana bohça hazırlasın dedik. Düğün istemiyorum çünkü ev tadilatı olacak. Ve gerçekten çok büyük bir meblağ tutacak. O yüzden kına olsun dedik.
Söz isteme evde olacak. Ailem kalabalık olacağı için dışarıda olmasını istiyor ama maddi olarak tek başıma olacağım için istemiyorum.
Ben de yapı olarak gösterişten uzak ve sade bi insanım. Ama bir pijama takımı bakıyorum 150 TL en az . Evlenirken bi kaç parça alsam dünyanın parası tutuyor. Allahtan şimdiye kadar denk geldikçe aldım mutfak eşyalarım tamam.
Hayat maalesef beni çok korkutuyor.
Bir de ailem destek olmadığı gibi maalesef bu ara benden fazlaca borç almaya başladılar ve yarısını hala vermediler. Ben zaten destek almadan devam etmeye çalışırken beni maddi olarak zorladılar.
Bu yüzden biraz buruk sanki içim.
Aileye bak; gram destek yok ama istek çok. Siz kendi paranızı kendiniz kazanıyorsunuz. Bir de aileye destek oluyorsunuz. Biz evleneli 5 ay oldu; ben ve eşim çok şükür iyi kazanıyoruz ama okuduğum yorumlarda gördüğüm bir arkadaşın da dediği gibi evimiz, eşyalarımız, nikahimiz çok minimalist oldu. Düğün istemedik ve küçük bir kına yaptık annemin gönlünü kırmamak adına ( bekarlığa veda gecesi gibi oldu :) onun dışında eşimin ailesi de benim ailem de masraflara karışmadi. Her şeyi biz yaptık. Böylelikle çok ufak tefek söylendi annem. İdare ettik. Şimdi de çok mutluyuz. Borcumuz yok çünkü. Gereksiz masraflara asla girmedik; aman evlenmeden her şeyimiz tam olsun demedik. Zaten ikimiz de minimalist olmayı seven insanlarız. Siz mutlu olmaya bakın. Balayı hayali kurun. Bırakın iki koltuk bir masa telaşını. Biz gerçekten ihtiyacımız olacak temel şeyler aldık. Benim yatak odası takımı diye bir şeyim yok. Bir yatagimiz var ve odada eve ait bir monte gardrop var. Ama kendi icimizde ve ailelerimizle huzurumuz, bol eğlenceli vakitlerimiz, gezecek tozacak enerjimiz var. Siz bunlara bakın. Diğerleri gereksiz teferruat :)

Herkese merhaba
Bugüne kadar çok birikim yapamadım çok rahat yaşadım. Şimdi ise evlilik hazırlığı yapıyorum. 30 bine yakın bir birikmişim var. Ve mutfak eşyalarımı hallettim.
Muhtemelen aile desteği olmadan evleneceğim çünkü onlara da çoğu zaman ben destek oluyorum. Şuan ailemin biraz borcu var bana bu yüzden kredi kartım patlamış durumda yaklaşık 7 8 bin TL borcum var. Ütü alacağım , yatak odası, damat bohçası, kına, damatlık vs derken benim birikmiş asla yetmeyecek.
Zam ile de 5750 civarı alacağım. Kendimi kapana sıkışmış hissediyorum . Çünkü evlilik konusunda tekim. Sevgilimin de maaşı iyi değil fakat ailesi sonsuz destek ve ailesinin durumu çok iyi.
Ben biraz buruk hissediyorum böyle olunca.
Hep ayakları yere basan, kimseye minneti olmayan güçlü biriydim. Ama şimdi bu maddi durumlar canımı sıkıyor.
Geçen ay kredi kartı borcumun yarısını ancak ödeyebildim. Kalan yarısı da ailemin aldığı borç yüzündendi . Vereceğiz dediler vermediler üstüne tekrar bi miktar daha istediler. Vereceklerini de düşünmüyorum.
Şimdi Appte borcumu her gördüğümde içime afakanlar basıyor. Toptan kredi çekip yavaş yavaş ödesem mi diyorum.
Bugün yatak odası takımlarına baktık 20 bin civarı tutuyor. Ben kınayı bohçayı damatlığı bu birikimle nasıl halledeceğim? Sevgilim herşeyin iyisi olsun deyip alabilirken ben de en azından ortalama birşey alabileyim istiyorum.
Düğünü özellikle yaz sonu istiyorum ki maddi olarak toparlayabileyim. Şöyle 15 bin kredi çekip vadeyi uzatmalı mıyım yavaş yavaş öderim.
Şu günler bi geçse evlenince bi şekilde idare ederiz çünkü kira derdimiz olmayacak.
Bana para yönetimi konusunda akıl verecek hanımları bekliyorum.
Çok stresliyim.
Bahsettiğim gibi kart borcum 7 bin civarı. Ailemin 2500 TL vereceği var ama vereceklerini düşünmüyorum.

Edit : babamla annem tartışmışlar. İlla dışarıda nişan istiyormuş. Yer tutacakmışız ama ben tutarım ederim demiyor tutun diyor . Kadının üzerine gitmiş. Daha işin başında burnumdan getirdi. Dul muymuşum onlar kalabalık geliriz demişler biz de çağırmak zorundaymışız akrabalarımızı. Bu kadar cahil olunur mu ? Bir de tehdit etmiş. Yemin ettirme bir işinize karışmam diye
Öncelıkle dul çok çidkın bır laf .Bende boşandım .Aılenıze yardım edın .Sen zaten calısan kadınsın .Aılendende bı zahmet 2500 tlyı alma .Hıc ceyızı olmayanın kaderı daha guzel oluyor bunu bılıp bunu soylerım .Hepsını sımdı odemek zorunda deılsın .Sana borclu geldın dıyecek kocayıda zaten koca dıye gezdırme yanında.Yaptıgın kadar yaparsın yapamadıgın yerde taksıte gırersın .İçinin buruk olmasına gerek yok bence .Calısır odersın .Tabıkı aılem destek olsa guzel olurdu ama onlarında durumu ortada .Ben 5 kurus harcatmama ya calıstım .Yınede yaptılar ellerınden gelenı .Yok demekkı .Burukluk hiç bir konu yok bence .Boş yere kendını doldurma .

hayırlı olsun , hıç uzulme. daha yenı yığenım ıçın yaptık bız damat bohçası. herşeyı trendyol ve eminönü tarafından en uygun ve şık olacak şekılde aldık 1200 tl tuttu. damat bohçasını taksıt yap gitsin. sen kına yerı bul kendıne uygun en onemlısı o. kına malzemelerı satan yerler istanbul da mısın bılmıyorum girersin şarkhan a herşeyin en uygunu var. çereziydi kaftanıydı. kiralarsın. nişan için kendin yap suslemelerı, elbısenı kırala ben kiralamıştım hep. uzulme, sen olduğu kadar yap olmayanı zorlama maddıyat degıl herşey . sadelık daha guzel ınankı az çoktur bunu unutma.

Su son zamanlarda bu kız isteme yüzük merasimleri ne kadar abartılı masraflı geçiyor sürekli bununla ilgili videolar görüyorum. Zaten ekonomik kriz de millet. Allahtan zamanında evlenmisim diyorum bazen. Evlenirken acaba anlayabilirsiniz birlikte bir hayatı nasıl yürütüruz bunlarda önce bu masrafın altından kalkabilirmiyim diye düşünüyor herkes. Çok vahim cok

Öncelikle Allah yardımcıniz olsun ama bohça işine hiç girmeyin oraya harcanan para ile eksiklerinizi giderirsiniz nişanlın ile istişare edin aileniz destek olamiyorsa masraf çıkaracak isteklerde bulunmasınlar bir zahmet ayrıca şu dul kadın gibi tabirine ayar oluyorum bu işler imkan meselesi benim imkanım vardı herşeyi abartı bir şekilde yaptım şimdiki aklım olsa nişanı evde yapar sade bir nikah yapar bohça saçmalığına hiç bulasmazdim ama sana tavsiyem nişanlın ile her konuyu konuş asla çekinme

Bende bunu anlamıyorum ya destek çıkmaya gelince yok ama nişan dışarıda olacak,şöyle olacak bilmem ne.
Açık açık söyleyin ailenize.Neden söylemiyosunuz ki?
Verin parayı yapayım nişanı diyin he yok vermiyosanız o zaman karışmayın diyin.
Çekinecek bir şey yok bunda bazen böyle konuşmayınca anlamıyor bazı aileler.
Mümkün mertebe de öyle bohça,bilmem ne işlerine girmeyin.

kim kimin üstüne gitmis anlamadım.
eger sizin kendi gucunuz yoksa ve aileniz illa disarida nisan istiyorsa alip katsiniza komusacaksiniz .
benim param yok herkesin ailesi yapıyor nisani dugunu siz istiyorsaniz tutun salonu yapin diyeceksiniz .
ardindam onlara verdiginiz paralari hatirlatacaksiniz .
islerine gelirse disatda size nisan yapsinlar gelmiyorsa evde yapin gitsin.

Bende evde yapmıştım nişanı. Kendim ilgilendim yaptım herşeyini yemek hariç. Maddiyat olmadığından değil durumum fazlasıyla var ama harcamayı tercih etmedim. Bence sende iki seçenek sun ya bir işin ucundan tutup yardımcı olsun ailen yada evde yapalım yardım etmeyecekseniz de. Şimdilik en iyi çözüm bu gibi duruyor.

Erkek ailesi kendi oğullarına ev vermis ve kendi oğullarının evini tadilat yaptırıyor diye siz sevgilinizin sizden istediği bohcayı, size hiiiccc para vermeyen babanızin istediği nisanı yapmak zorunda mı hissediyorsunuz? Sınır koyma ve hayir deme üzerine okuyun ve videolar izleyin yoksa başınız dertten kurtulmayacak.

bu bohça adetini bitirin artık almayın ve istemeyin yahuu bu krizde önemsiz ayrıntı gereği yok bence artık ailene para kaptırma çok borçluyum deyin sana güvenip borçlanmasınlar

X