Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Mama vermek istemiyorum bebeğim kilo almıyor :(

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
Çok ayıp yapıyorsun bebeği küçük lohusa sayılır evet msjini yaz yorumunu yap ama sadece onu üzmek için yazıyorsun yapıcı hiçbir hal yok yazdıklarında.
Üstte yazdıklarımı okudum gayet güzel anlatmışım zorla uğraşıyor . Ayda 200 gram almış bir bebeğe normal diyen doktor görmedim . İfade etmeye çalışıyorum olmuyor . Ayrıca da işine gelince çocuk 2 aylık oluyor ek gıda diyince çocuk şuan bir anda 3 aylık olmuş oluyor ben ne yapayım düzgünce anlatıyorum . Herkesin başına gelebilir süt kalitesi düşer yeterli gelmez vs vs benim başıma geldi aynı şeyi yaşamasın diye çabaladım yaptığım tatavaymış . Onu da anlıyorum konu açtı ki yok mama verme denilsin . Ama ben mama lazım diyince üzüldü . Ama gerçekleri söylüyorum ne yapayım üzülmesin diye verme diyemem ki ortada durum . Daha fazla geri kalmasın diye diyorum . Ki kardeşim değil vs değil banane yani .

Peki kusura bakmayın ben böyle bir durum görmedim yaşamadım cevremde 3 kilo civarı doğup 3 aylıkken 4.2 kilo olan bir bebek ve bunu normal sağlıklı olarak gören bir doktor yok üzgünüm benim bebeğim minyon bir bebek altını çiziyorum minyon ve 3 aylıkken 6.800 dü ve ufak bir bebekti anlatabiliyor muyum asla kıyas yapma sizi üzme derdinde değilim bunu asla istemem doktorunuzu değiştirmenizi tavsiye ediyorum
Bu normal zamanında dogan bir bebek degıl yanlız 8 aylıkken dogmus . Yani düzeltilmiş ayına gore degerlendırılmıs olablır

Ben her görüşe tabii ki saygılıyım, fakat doktoruma dayanarak ve susamin süt yapıcı özelliğinden dolayı tahin pekmezin iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Helva da öyledir mesela. Emziren bir anneyim, helva yediğimde de sütun fazla olduğunu görebiliyorum. Ha gaz yapar ise annemiz rezene de içebilir. Rezene de tüketiyorum hergun sabah aç karnına bir bardak. Bebeğim nazar değmesin gazsız bir bebek. Gazsız olmasıni hem rezeneye hem de su titresimli beşiklere, ana kucaklarina bağlıyorum. Bebekler onun üstünde uyurken çok kolay gaz yapabiliyor.

Ben çocuğuma mama vermedim hic, cunku gerek olmadı
ama neden mamaya zehir veriyor gozuyle bakılıyor anlamıyorum. Doktor dediyse vereceksiniz tabii ki, doktora güvenmeyip burdakılere mi güveniyorsunuz? Kilo alımı bebekler icin cok önemli
Sonra pişman olursunuz !

Daima bir memeyi bitirmesini saglıyorum, sonra digerine geciyoruz.
Benim hamileligimde yazdıgınız tarzda gıdalarla gecmisti, yemekden soyutlanmıstım .
Suanda da tükettiklerim arasında
Söylemesi ayıp sagdıgımda önsütün yüzeyinde 1 parmak yağ birikiyor yagım normalmıs bizim yaramaz eli kolu durmayan bir bebe. Bakalım aralık ayı sonunda tekrar izlemimiz var
sevgili bonadeas, mesajlarınızı şimdi gördüm, tamamdır.

Bu normal zamanında dogan bir bebek degıl yanlız 8 aylıkken dogmus . Yani düzeltilmiş ayına gore degerlendırılmıs olablır
8 aylik bir bebek miadını doldurmuş sayılır 8 aylik doğan bebek prematüre sayılmaz 35 hafta ve üstü doğan bebekler gününde doğmuş sayılır bebekler zaten nadiren 40 haftayı tamamlar 35 36 37 haftada 8 ayı bitirip doğarlar o haftalardan sonra ay düzeltmesi yapılmaz

👏🏻 Ek gıda tadımına 1.5 aya baslayacagım anne sütünüde 2 yasına kdr kesmeyecegim .
Eskilerde sütü olmayan yada yetmedıgıni düşünen annelerimiz pirinc unu maması vermişler ama masallah buradakıler hep bilir kişi :)
Bakalım zaman ne gösterecek
Yaw sorup sorup ayy üslup kötü sen yazma vay bu böyle dedi işime gelmedi sen bilirkişi misin ki yazma…. Ne bu ya! Az da siz mi üslubunuza dikkat etseniz millet sizden azar işitmek için yada aşağılanmak için yazmıyor, size değil o el kadar bebeğe kıyamadığı için yazıyor, bu kadar laf anlamazsanız ne diye soruyorsunuz bizim gibi cahillere, biz çocuklarımızı doktor gözetiminde bilimsel doğrularla büyüttük, siz gidin mahalledeki pirinç unuyla büyüten teyzelerden tavsiye alın madem burada ne işiniz var?
Erken doğan 3 aylık bebeğin ayda 200gr almasına ooo çoook normal böyle devam diyen doktor müsveddelerinden tavsiye alın
3 aylık erken doğmuş bebekte hızlı metabolizma böyle mi oluyormuş, trajıkomik…..
Bebeğim hasta doğdu, bir buçuk yaşına kadar hasta büyüdü, iki buçuk yaşına kadar günde 8 kez dolu dolu kaka yapardı, çişli bezi hiç saymadım, ayda bir kilodan aşağı kilo almadı aylarca, ilk bir ay mama takviyesi aldı çünkü mutlu olacak kadar doymadı, mamanın içinde o var bu var da vereceğiniz ek gıda ne kadar temiz içerikli? Ailem tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor, organik yapmaya çalışıyorlar, siz nereden bulmayı düşünüyorsunuz bebeğe verecek organik gıdayı? Bulamazsınız. Anadolu nun kuş uçmaz kervan geçmez ulaşımı olmayan bir dağ köyünde yaşamıyorsanız bulamazsınız.
Nereden bakarsak bakalım çarpık yapayalnış bir düşünce sisteminiz var, Allah bebeğinizin yardımcısı olsun

Yaw sorup sorup ayy üslup kötü sen yazma vay bu böyle dedi işime gelmedi sen bilirkişi misin ki yazma…. Ne bu ya! Az da siz mi üslubunuza dikkat etseniz millet sizden azar işitmek için yada aşağılanmak için yazmıyor, size değil o el kadar bebeğe kıyamadığı için yazıyor, bu kadar laf anlamazsanız ne diye soruyorsunuz bizim gibi cahillere, biz çocuklarımızı doktor gözetiminde bilimsel doğrularla büyüttük, siz gidin mahalledeki pirinç unuyla büyüten teyzelerden tavsiye alın madem burada ne işiniz var?
Erken doğan 3 aylık bebeğin ayda 200gr almasına ooo çoook normal böyle devam diyen doktor müsveddelerinden tavsiye alın
3 aylık erken doğmuş bebekte hızlı metabolizma böyle mi oluyormuş, trajıkomik…..
Bebeğim hasta doğdu, bir buçuk yaşına kadar hasta büyüdü, iki buçuk yaşına kadar günde 8 kez dolu dolu kaka yapardı, çişli bezi hiç saymadım, ayda bir kilodan aşağı kilo almadı aylarca, ilk bir ay mama takviyesi aldı çünkü mutlu olacak kadar doymadı, mamanın içinde o var bu var da vereceğiniz ek gıda ne kadar temiz içerikli? Ailem tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor, organik yapmaya çalışıyorlar, siz nereden bulmayı düşünüyorsunuz bebeğe verecek organik gıdayı? Bulamazsınız. Anadolu nun kuş uçmaz kervan geçmez ulaşımı olmayan bir dağ köyünde yaşamıyorsanız bulamazsınız.
Nereden bakarsak bakalım çarpık yapayalnış bir düşünce sisteminiz var, Allah bebeğinizin yardımcısı olsun
Maalesef anlamadı bizi arkadaş. 3 aylık bebek çok hareketliymiş yediğini yakıyormuş hemen, o yüzden kilo almıyormuş doktor öyle demiş, kalkıp yürüyor herhalde maşallah. Böyle doktorlara da Allah akıl fikir versin.

Maalesef anlamadı bizi arkadaş. 3 aylık bebek çok hareketliymiş yediğini yakıyormuş hemen, o yüzden kilo almıyormuş doktor öyle demiş, kalkıp yürüyor herhalde maşallah. Böyle doktorlara da Allah akıl fikir versin.
Ya arkadaşım ben hasta bebek büyütmüş bir anneyim. O kadar araştırarak doğruyu olası riskleri öğrenip ona göre davranarak büyüttüm ki evladımı….araştırmamı annemden, bilmem kaç çocuk büyütmüş teyzelerden, internetten filan yapmadım, dalında hakikaten iyi doktorlardan, köklü hastanelerin profesör ekiplerinden kapı kapı gezip yaptım. Dedimya benim bebiş günde 8 kere kaka yapıyordu, bir yaşını doldurunca ancak metabolizması hızlı dendi. Bebeğin beslendiği an dışkılamasının tek sebebi metabolizma hızı sanılıyor, alerjisi olabileceği yada sindirim sistemi problemi olabileceği ihtimali görmezden geliniyor, dehşetle okuyorum. Vaktinden önce ek gıdaya geçilmesinin hayati riski olduğunu bilmiyorsa bu anne söyleneni de kabul etmiyorsa ben altında başka birşey ararım kimse kusura bakmasın. Annelerimizde pirinç unu vermiş bak hele, benim annem vermemiş mesela çünkü bende erken doğmuşum ve sindirim sistemim için risk teşkil ettiğinden vermemiş, doktorun önerdiği mamayı vermiş, iyi ki de öyle yapmış. Annelerimiz bizler kadar bilime yakın değilmiş malesef, mesela iki saatte bir bebeğin emzirilmesi gerektiğini bilmiyorlarmış en ufak örneği bu….
Ben günümüz annelerinin böyle bilinçsiz davranmasını asla kabul edemiyorum, bu ne cesaret ya, mevzu el kadar bebe, kadının derdi kime ne laf yetiştireyim

Konu sahibine bende tecrübelerim kadarıyka yardımcı olmak amaçlı yazmıştım. Ancak konuyu takip edince konu sahibinin maalesef haksız olduğunu görüyorum 😶 bunu da yazmadan geçemedim. Çünkü burada söz konusu laf yarışı değil küçücük bir yavrucak. Benim bebeğimin mamaya ihtiyacı olmadı ama mamaya zehir gözüyle bakmamak lazım. Doğumda hastaneye gittiğimde sütüm gelmeyebilr mamamız hazır olsun diye yanımda mama ve biberonla gitmiştim. Ben de mamayla büyümüş bir bireyim mesela. Aslında anneleri mamadan iten de biraz çevre ve sosyal medya.
Görüyorum çoğu zaman sütüm yetmiyor diyen annelere gelen cevaplar hep sütün yetiyodur kuruntu yapma mama en son çare gibi oluyor hep... Ama olan yine yavrucaklara oluyor. Hayatın ilk birkaç yılı çok önemli hem fizyolojik hem psikolojik anlamda... Bunu bir eğitimci ve pedagog olarak söylüyorum.
Bence burda vakit geçirmek, millete laf yetiştirmeye çalışmak yerine bir doktora daha danışmak en doğrusu gibi. Çözüm odaklı düşünürseniz sizin ve bebek için en iyisi bu görünüyor.

Tesadufen gördüm bugun. Benim yerime takip ettiğim dr Yasemen bir danışanına gereken cevabı vermiş :)

Buda burda dursun. Dahada bişey yazmayacağım

Asagıdaki yazı bana ait degıldır.
0E3D024E-FDE4-400C-995E-84507C9B527B.jpeg

Tesadufen gördüm bugun. Benim yerime takip ettiğim dr Yasemen bir danışanına gereken cevabı vermiş :)

Eki Görüntüle 2967380
Buraya konu açtın sordun insanlar fikrini yazdı . Paylaştığın yazıda ne diyor bi oku önce anladın mı ? Sana msj yazanda kabahat bize ne çocuğunun kg mamasından sütünden ? Aç olan çocuk açtır ne yapalım yani soruluyor söylüyoruz . Kafadan tutupta sana msj yazmadık ya sen sordun biz yazdık. Her annenin sütü çocuğuna yetmez zorunda değil bu anneyi yetersiz yapmaz bu saçma düşünceden kurtulunca ufkun açılacak ama sende o ışık ne yazık ki yok .

Hııı ayrıca da paylaştığınız msj da çocuğum 3 . Ayında 200 gram almış diye bir ifade de yok sizin sorununuz sadece huzursuzluk değil . Ortada bir sorun olduğuna dair elle tutulur bir veri var

Eki Görüntüle 2967380
Şimdiye kadar hep konu sahıbının yanı senın tarafında oldum senı savundum ama bubyaptıgın cok gereksızce bi paylasım . Agzımı daha da bozardım da senın gibiler yüzünden ban yemek zoruma gider . Sen kendın geldin sordun bize bu cocuk acmı acaba diye sukadr kilo almıs diye bıla bıla bıla . Biz bi tarafımızdan uydurup ta yazmadık . Daha fazlada bise demek istemıyorum sana yeterınce vakıt kaybettik beyın almayınca almıyor malesf

Eki Görüntüle 2967380
Çok üzücü bir durumdasın günler oldu hala kafana takıyorsun yani bebeginin açlığını takmıyorsun kafana forumda sen sordun diye cvp veren annelere ne desem ne cevap versem diye düşünüyorsun çok yakında bebeğinde gelişim geriliği başladığında anlayacaksın şu anda verdiğin bilgilere göre bebeğin yüzde 3 lük persentil de

Çok üzücü bir durumdasın günler oldu hala kafana takıyorsun yani bebeginin açlığını takmıyorsun kafana forumda sen sordun diye cvp veren annelere ne desem ne cevap versem diye düşünüyorsun çok yakında bebeğinde gelişim geriliği başladığında anlayacaksın şu anda verdiğin bilgilere göre bebeğin yüzde 3 lük persentil de
Bu ay 200 gram alırsa persantilden aşağı düşecek

Bu ay 200 gram alırsa persantilden aşağı düşecek
Çok üzücü ya yeğenim 3 aylik 8 kilo ve şişman felan değil normal bi bebek yani heralde 3 aylıkken 4 kilo olan bebeğe normal diyen doktor da uzaktan eğitimle mezun olmuştur.
Konu sahibi ben gerçekten üzülüyorum bebeğe lütfen ne laf yetişirsem diye düşünmek yerine bir doktora daha görünün

Çok üzücü ya yeğenim 3 aylik 8 kilo ve şişman felan değil normal bi bebek yani heralde 3 aylıkken 4 kilo olan bebeğe normal diyen doktor da uzaktan eğitimle mezun olmuştur.
Konu sahibi ben gerçekten üzülüyorum bebeğe lütfen ne laf yetişirsem diye düşünmek yerine bir doktora daha görünün
Bence öyle bir doktor yok 🤦🏻‍♀️ Biz burada yüklendik diye öyle demek zorunda kaldı

X