Manuel araba kullanabilir miyim ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yesilsevenbiri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2021
2.042
1.075
31
Merhaba arkadaslar. Bu konu bana dert oldu resmen.2 yıldır ehliyetim var. Araba almak istiyorum. Sadece ehliyet alabilecek kadar öğrendim. Vites geçişlerim de iyiydi aslında. Ama bende heyecan panik oluyordu. Otomatik araba fiyatları cok yüksek malum. Normal manuel bir araba alıp,iyice öğrenmek istiyorum. Ama cok da korkuyorum, kullanamazsam diye. Sürekli aklıma ya kaza yaparsam nasıl olacak, aniden önüme bir sey cıkarsa, debriyaj fren nasıl yaparım diye düsünüyorum. Aranızda benim gibi olup suan hiç bir sıkıntı olmadan kullanan var mı. Ayrıca çevremde otomatik kullanan cok kimse yok o yüzden de manuel almak istiyorum. Lütfen bana biraz cesaret verir misiniz :KK43:

Merhaba arkadaslar. Bu konu bana dert oldu resmen.2 yıldır ehliyetim var. Araba almak istiyorum. Sadece ehliyet alabilecek kadar öğrendim. Vites geçişlerim de iyiydi aslında. Ama bende heyecan panik oluyordu. Otomatik araba fiyatları cok yüksek malum. Normal manuel bir araba alıp,iyice öğrenmek istiyorum. Ama cok da korkuyorum, kullanamazsam diye. Sürekli aklıma ya kaza yaparsam nasıl olacak, aniden önüme bir sey cıkarsa, debriyaj fren nasıl yaparım diye düsünüyorum. Aranızda benim gibi olup suan hiç bir sıkıntı olmadan kullanan var mı. Ayrıca çevremde otomatik kullanan cok kimse yok o yüzden de manuel almak istiyorum. Lütfen bana biraz cesaret verir misiniz :KK43:

Herkes kullanıyo bu konuyu kafanızda büyütmeyin bence. Atla deve değil sonuçta

Kardesim surundu resmen ehliyeti alabilmek icin sonra aldi sukur ama hep vitesi degistirip hem suremiyordu gitti otomatik kullandi bir sene simdi manuele gecti yani oluyor biraz caba gostermen gerekiyor sadece

Sizin gibi değildim ama 14 senedir manuel araba kullanıyorum. Otomatik hiç istemedim ben. Hem daha pahalı hem masrafı bakımı daha yüksek. Otomatik düşük model alacağıma manuel yüksek model alırım dedim her araba yenilediğimde. Yani sözün özü mental ya da fiziksel bir probleminiz yoksa manuel araç kullanabilirsiniz.

Kullanabilirsiniz tabi ki. Özel ders alırsınız gerekirse. Bu kadar gözünüzde büyütmeyin.

Kullanırsınız tabi. Ben de geçen sene ehliyet aldım. Şimdi Manuel arabamız var kullanıyorum. Araç otomatik de olsa trafikte aynı tehlikeler var. Yine önünüze biri atlayabilir. Manuel aracın tek dezavantajı trafikte dur - kalk yapmak, vites değiştirmek falan. Öyle hayati anlamda bir farklılığı yok.

Bir de ehliyet alırken bazı hayati noktaları atlıyorlar. Gerçekten sadece sınavı geçecek kadar öğretiyorlar. Size yardımcı olacak birileri varsa etrafınızda biraz yardımcı olur. Sonrasını zaten kendiniz halledersiniz.
(fren tutarken direkt frene basabilirsiniz. Araç durma noktasına geldiğinde stop etmemek için, vitesi boşa almak için debriyaj kullanmanız yeterli. Kursta stop etmeyin diye debriyaja sürekli basın diyorlar. Öyle her an ayak debriyajda gezmeye gerek yok. Araç için de çok zararlı. Yani ani fren yapmanız gerekirse direkt frene basın :))

Manuelde öğrendim araba kullanmayı. Fazla cesaretli değildim trafiğe çıkma konusunda yaş da 18 tabi. Ancak otomatikle çıkacak cesareti bulmuştum. Sonra da hiç manuel kullanmadım.
Aradan geçmiş 15 yıl. 15 yıldır aktif kullanıyorum. Evlendiğimizde eşimin arabası manueldi. Aldım kullandım çat diye. Yıllardır gözümde büyüttüğüme değmemiş. İstanbul trafiğinde pek tercih sebebi değil ama uzun yolda falan nel kesinlikle daha keyifli.
Önemli olan direksiyon hakimiyeti mantığı kavramak. Sonrası çorap söküğü gibi geliyor. ☺️

Rahatlıkla üstesinden gelirsiniz hiç tasalanmayın bunun için diğer üyelerimizin de dediği gibi. Ben de özellikle manuel istemiştim, manuel kullanamadı gibi olmasın diye kendimle bir yarıştı kısmen benimkisi. Sonrasında da hiç otomatik kullanma isteğim olmadı. Bir üyemizin de yazdığı gibi otomatik araba kullanımında (otomatik kullanan 1-2 kişinin yanında oturduğum zaman) aynı sürüş hissini verebilir gibi gelmemişti bana da. Tabi ki her şey tercih meselesi, isteyen dilediğini kullanır. Ancak başarırsınız merak etmeyin. Sadece destek alırsanız iyi olur manuelde biraz hakimiyet kazanmak için destek gerekli en başta. Özel ders alırsanız (Profesyonel ders öneririm kesinlikle, yakın desteği, ailedeki erkeklerin desteği vs değil, onların ne yaptın vs demesi, değişik tepkiler vermesi zira stresinizi artırabilir) belirli bir sürede çok hızlı ilerleme sağlayacaksınız inanın.

Yapmasina yaparsin ama gerek var mi?
Benim ehliyetim bile sadece otomatik ehliyeti.
Bas gitsin bas dursun, cocukkenki akulu arabalarimizin az buyugu.
Tertemiz.

Ha desen ki manuel araba var bosta, bunu kullanabilir miyim. Tabi ki kullanirsin. Ama yeni alinacaksa...
Gercekten yürüyen merdiven varken yandaki merdivenden kendin yürümek gibi.

Bende yeni öğreniyorum aracımız manuel korktuğum gibi olmadı her gün biraz daha yol alıyorum çok başındayım ama yapılamayacak gibi değil mantığı öğrenip pratik yapmak gerek

Ehliyetim yok eşim iyi bir şoför o öğretiyor biraz pratik kazandıktan sonra ehliyete başvuracagım inşallah

Yalnız değilsiniz sadece biraz cesaret gerek bol şans👍

Kullanırsınız. Ne gerizekalılar kullanıyor. Pratik yapmanız lazım sadece

Var olan araç manuel olsa tamam da yeni alacaksınız otomatik vites candır diyorum ben.
Neden manuele şartliyorsunuz kendinizi?

Kullanmaya gelince elbette kullanırsınız, biraz pratikle.

Öğrenirkende manuelde öğrendim. Başta hem sürüp hem nasıl vites atıcam deniyo ama gerçekten kolay. Aktif olarak 6 yıldır kullanıyorum. Pratik yapacaksınız. Bi sorun yaşarsanız yokuş kalkışlarda olur o da pratikle hallolur.

Manuel arac kullananlar otomatige gore daha zeki ya da basarili degil. Butceniz neye uygunsa alin alisirsiniz. Onemli olan diger korkularinizi yenmeniz. Vites degistirmek en son dusuneceginiz sey olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X