Mardin, Van ve Batman Hakkında Yardıma ihtiyacım var.

perrmanganat

Güven denen şey tek kullanımlık..
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2009
1.418
631
Merhabalar hanımlar. Daha önce Bingöl hakkında bilgi isteyen bir başlık açmıştım. Sağ olsun eşim zorunlu hizmet için sorana seneye Bingöl'deyiz dediği için imkanlarını öğrenmek istemiştim. İmkansızlıkları duydukça gitmekten korkmuştum. Eşim Maraş depremi olduğunda izinli olarak Elazığ'daydı ve depremden sonra Malatya'ya görevli gitti. Depremi yaşadı ve enkazlarda günlerce arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Hiç sağ kurtaramadı maalesef. Biraz uzattım kusura bakmayın, eşim bunları yaşayıp gördükten sonra Bingöl'den vazgeçmiş, çünkü depremde nokta atışı yapan deprembilim uzmanları şu an Bingölü işaret ederek 7 üstü depremi burada kısa sürede yaşayacağız yorumunu yaptı. Hem de hemen hepsi. Allah vermesin, Allah korusun herkesi. Ama bunu da göre göre oraya gitmek istemedi doğal olarak. Bana başlıkta yazdığım 3 ilden birini seç dedi. Gelişmişlik açısından Van iyi diye biliyorum, ne var ki orası da deprem bölgelerinden biri. Orayı pek işaret eden yok deprem için ama yine de korkutucu. Yine de aklımın bir köşesinde o var. Ben oralarda yaşayanlardan ve oralılardan bilgi almak istiyorum, eğer aydınlatabilirseniz mutlu olurum. Kimya öğretmeniyim, öğrenci profili çalışmak istediğim okulda önemli. Tabii ki açılıp acilmayacagini bilemem ama saygılı edepli ahlaklı öğrenci el üstünde tuttuğum öğrencidir. Akademik başarısı çok çok iyi olmasına gerek yok, hangi liselerin öğrenci profilleri nasıldır? Kızım muhtemelen ortaokulda özel okula devam edecek, bilseme de devam ediyor, bunlarla ilgili tercih şansı bulabilir miyiz, hangi okullar iyidir? Belediyelerin kültür spor vb etkinlikleri var mı, çocuklar için spor salonları vb? Trafik benim için önemli, dar yollarda da araba kullanacak kadar iyi değilim, yollar geniş mi, her yere ulaşım kolay mı? Canım sıkılınca gezebilecegim geniş park alanları, yürüyüş yapmayı çok severim uzun yürüyüş yolları var mı?
Belki çoğunuza komik gelecek bu sorularım ama şu an Konya'da yaşıyorum, Konyalıyım ve apartman komşum annem. Yani buradan ayrılmak zor gelecek bana her halükarda ama bunun üstüne biraz da zor yaşam koşulları eklenirse orada mutsuz olmaktan korkuyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

deprem olarak söyleyeyim Van her ay sallanır her ay
ayrıca Van hiç gelişmiş bir yer değil doğası çok güzel doğrudur ama batman ile Van kıyas edilmez gelişmişlik olarak.
Mardin ile batman birbirine yakındır yine de en gelişmisi batmandir.

Batman'da Mardin'de deprem bölgesi değil ama Batman'ın arazisi tarım arazisidir , o yüzden hiç güvenilir değil yerel halk hep bunu söyler
yakın şehirde büyük bir deprem olsa Batman'da çöker.
Mardin bu konuda daha güvenli

Ben Mardin'e bayılıyorum, birkaç yıldır fırsat buldukça giderim. Ama dar yollar falan demişsiniz...bilemedim hiç 🙄🙄🙄
haftasonu gezebilir miyim, kiz başıma rahatça dolanabilir miyim, kafa dağıtmak için kocamla çıkıp kafeye / şarap icmeye nezih yer bulabilir miyim, keyifli zaman geçirebilir miyim, kolayca sosyallesebilir miyim, haftasonu arabayla birkaç saat gidip dünya güzeli yerler götür müyüm, gözüm gönlüm açılır mı, ruhu olan bir şehir mi , diye soracak olursanız Mardin Mardin Mardin derim:)))
Ama göç başka turizm başka . Yaşamak için nasıldır bilemem. Ama Mardin'de öğretmen genç arkadaşlarım var..onlar da mutlular Mardin'de yasamaktan

bu saydığıniz 3 şehrinde yolları çok dar.
ama Van'da iyi araba kullanırlar sürücüler bence diğer ikisinden avantajlı .
ayrıca Van'ın doğası çok güzel ve yürüyüş yolları da var
o kadar karışık yazmışsınız ki aradan sece sece cevap veriyorum

ama Van'ın kısın yakıt masrafı çok olur Batman'da da yazın klima masrafı.
ekstra olarak 3 şehirde de belediyeler aktif değil İzmir gibi düşünmeyin.
3 şehirde de iyi özel okullar var .
daha net sorular sorarsanız uzun uzun yazmadan daha net açıklamalar yaparim.

Ben Mardin diyorum. Eşim Mardinli. Deprem açısından güvenli. Ordakiler de çok sallandı bu depremlerde ama yıkım olmadı. Şehir komple kayalık üstünde. Ben çok severim Mardin'i.. Tek sevmediğim yönü yazın aşırı sıcak ve kupkuru. Öğrenci potansiyeli bu bölgelerde genel olarak saygılı öğretmene değer veren çocuklar. Ben de Diyarbakır'da öğretmenim.

Benim alman sevgilim oralarda araba kullanirken kenara çekip ağlamıştı 😂😂😂😂
Trafik iğrenç, sokaklar dar, kimse asla sinyal vermiyor, motorlar bisikletler ters yoldan geliyor,ışıklara uyulmuyor, herkes yola atlıyor ve anneler asla çocuklarının elini tutmuyor

Benim alman sevgilim oralarda araba kullanirken kenara çekip ağlamıştı 😂😂😂😂
Trafik iğrenç, sokaklar dar, kimse asla sinyal vermiyor, motorlar bisikletler ters yoldan geliyor,ışıklara uyulmuyor, herkes yola atlıyor ve anneler asla çocuklarının elini tutmuyor
Van'da iyi araba kullanılır ya batman'ı da beğeniyorum
Mardin bence iyi değil en kötüsü o bölgede Diyarbakır ama ,
inanılmaz geniş yolları var ama sürücüler hiç kurala uymuyor çok fazla gencin elinde çok lüks arabalar var ve trafik yoğun .
yani yol darlığı genişliği konu sahibinin düşündüğü kadar önemli değil

ama Van'da iyi araba kullanırlar sürücüler bence diğer ikisinden avantajlı .
ayrıca Van'ın doğası çok güzel ve yürüyüş yolları da var
o kadar karışık yazmışsınız ki aradan sece sece cevap veriyorum

ama Van'ın kısın yakıt masrafı çok olur Batman'da da yazın klima masrafı.
ekstra olarak 3 şehirde de belediyeler aktif değil İzmir gibi düşünmeyin.
3 şehirde de iyi özel okullar var .
daha net sorular sorarsanız uzun uzun yazmadan daha net açıklamalar yaparim.
Yaa benim ne kadar Vanlı arkadaşım varsa Van’a bayılıyor 😊 bir de depremden sonra çok gelişti diyorlar doğru mu? Benim hiçbir fikrim yok da merak ettim 😊

Yaa benim ne kadar Vanlı arkadaşım varsa Van’a bayılıyor 😊 bir de depremden sonra çok gelişti diyorlar doğru mu? Benim hiçbir fikrim yok da merak ettim 😊
ben depremden önceki halini bilmiyorum ama son 3 yılda Van aşırı gelişti bu doğru
aşırı ötesi güzel bir doğası var herkese gezmesi için tavsiye ederim açıkçası

ben depremden önceki halini bilmiyorum ama son 3 yılda Van aşırı gelişti bu doğru
aşırı ötesi güzel bir doğası var herkese gezmesi için tavsiye ederim açıkçası
Van gölünün Bitlis tarafının yazın çok güzel olduğunu gördüm fotograflarda insanlar deniz gibi giriyormuş Van gölüne inanılmaz berrak bir su 😊 ben de çok merak ediyorum oraları. Bilgilendirme için teşekkürler 😊

Öğretmenim. İl atandığım yer Mardin merkezdi. O kadar memnun kalmıştım ki. 4 sene doğu hizmetimi orada bitirdim. İnsanı modern, açık görüşlü. Öğretmen arkadaşlar gece çıkıp gezerdik, canlı müziğe giderdik. Kimse karışmazdı, laf atmazdı. Merkezin genel yapısı da çok güzeldi. Bir Yenişehir tarafı var, yerleşim yerleri, hastane, avm ve her türlü kurum burada. Kiralar da o dönem çok uygundu. Eski Mardin daha ziyade turistik, gezilecek yerlerin olduğu yerdi. Kesinlikle tavsiye ederim. İlçeler hakkında bilgi almak isterseniz yine özelden yazabilirsiniz.

Ben de Diyarbakır'da öğretmenim.
Diyarbakır'i da çok seviyorum. Sanki yanık şehir gibi , o kara taş rengi bana ilginç geliyor. En tekinsiz ara sokakta yürürken birden han içinde bir bahçeye denk gelmek, eski sokakları, on gözlü köprüde güneş batırmak, sur cimenlerinde piknik yapmak... Gerçekten çok güzel ya. Güneydoğu'ya bayılıyorum.
Şimdilik sadece turist olarak geldim ama kısa süreli yaşamak isterim

Son düzenleme:
Diyarbakır'i da çok seviyorum. Sanki yanık şehir gibi , o kara taş rengi bana ilginç geliyor. En tekinsiz ara sokakta yürürken birden han içinde bir bahçeye denk gelmek, eski sokakları, on gözlü köprüde güneş batırmak, sur cimenlerinde piknik yapmak... Gerçekten çok güzel ya. Güneydoğu'ya bayılıyorum.
Şimdilik sadece turist olarak geldim ama kısa süreli yaşamak isterim
ben böyle bir şey yazmadım yav
bu alıntı ben de neden çıktı 😅

Van’ı da gezme imkanı buldum. Özellikle Edremit, Tuşba, İpekyolu ve Erciş ilçeleri çok iyi. Her türlü imkan, okul, sağlık kurumu var. Kiralar da çok uçuk değil. Ama Van’ın ilçelerini tavsiye etmiyorlar. Hep sapa uzak kalıyor hem de iklimi çok soğuk ve kışı uzun hem de okul imkanları daha da kısıtlı. Dediğim ilçeleri tercih edebilirsiniz.

X