mayis bebeklerinin hareketlerini siralayalim mi

S.HAYAL

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2007
267
1
kim tembel kim caliskan ogrenelim ne dersiniz.

EBRAR suan 5aylik gibi yani 4 gun sonra 4 ayi bitmis oluyor. ama hareketli mi tembel mi anlamadim ben.
1_ayaklari surekli hareket halinde tekmeler savuruyor.
2_yataginin basinda ki oyuncaklari elleriyle tutup oynuyor bazen asagiya cekip dusuruyor
3_yabancilara gitmek istemiyor korkuyor yeni yuzlerden
4_gozleriyle heryerden takip ediyor
5_ellerini agzina goturuyor ve emmeye calisiyor
simdilik yapabildiklerinden hatirladiklarim bunlar ama bide yapmasi gereken ve yapmadiklari var

1_yuz ustu yatirdigimda kafasini kaldirmiyor ve aglamaya basliyor. hala boynunu tutamiyor
2_ses duyuyor ama sesin geldigi tarafa inatla donup bakmiyor baska yerlere odaklaniyor sanki duymuyor mus gibi.
3_henuz sesli gulmeye baslamadi
sizlerin minikleri nasil suan benim kizin yapamadiklarini nasil yaptirdiniz.

Son düzenleme:
benim ikizlerim 5 aylık

ömerden başlayım agulamalar dışında başka şeylerde anlatıyor
artık kendi,kendine sırt üstü yatarken dönüyor ,(benim için zor oluyor)
yüzükoyun yerdeyken sürünerek halıda tur atıyorr .....
2,5 aylıkken yüzükoyun yatmaya başladı ve kafasını çevirebiliyordu hala öle
yatağının içinde yatırdığım şekilde bulamıyorumsağ yatırdıysam sola dönük buluyorum 360 derece dönebiliyolar...
uykusu geldimi ıııı diye ağlıyor beni uyut sinyali veriyor
eskiden biraz daha tembeldi şimdi anakucağında ayakları kolları devamlı hareketli
ve anakucağından aşağa atlamaya çalışıyor (daha başarılı olmadı)
ama anakucağınıda sırt üstü yatarken yüzükoyun dönüyor
kollarından tutup yere bastırdığımda adım atıyor buda yeni olduu

heee sizin gibi bi ojeyi tutmuyor uzanıp almıyor elimdeki mama tabağını tutuyorr o kadar genelde
kafayıda çok yukarıd tutamıyor her türlü çeviriyor ama sanki ağır geliyo gibi kafa tam dik değil
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gelelim alişeee

aliş ömerden hep daha çok hareketli cin göz oldu....
ilk agu ilk el tanımayı ali yaptı ve çok hareketli 2,5 ayllıkken kolları ellerii hep hareket halindeydi
halada çok hareketlii
beni ve babasını çok iyi tanıyor konuşmaya geçtiğimizde hep gülüyor
sesli kahkahalarımız var oda yatağında fır fırr dönüyor
2 ayllıkken yüzükoyun yatıyordu hala öle kafasını çok net taşıyor
ve ayağa dikildiğinde civi gibi basıyor başı hep havada sürekli bişeyleri takip ediyor
oda ömer gibi yerede sürünüyorr

kalkmak istediğinde omuzları ve basşını kaldırıyor
özellikle yemek yedirirken kollarımı tutyor kalkmak için ve aynı hareketei ÖMER de yapıyorr

aklıma gelenler bunlarrr

maasALLAH hareketleri tam bizim doktorun yakinda yapabilecekleri hareketler dedigi seyleri yapiyorlar ama siz 5.ayi bitiriyorsunuz sanirim. insALLAH ebrar da baslar ama boyun tutma konusunda cok tembel ve hala donmuyor ne saga ne sola. bebislerin donmeye ne zaman basladi canim

maasALLAH hareketleri tam bizim doktorun yakinda yapabilecekleri hareketler dedigi seyleri yapiyorlar ama siz 5.ayi bitiriyorsunuz sanirim. insALLAH ebrar da baslar ama boyun tutma konusunda cok tembel ve hala donmuyor ne saga ne sola. bebislerin donmeye ne zaman basladi canim

cnm beş ayları 8 eylülde bitecek daha var yanii

dönme işini sadece ömer yapıyor alii daha çok kendini kaldırmaya çalışıyor

ömer 25 ağustoda dönmeye başladı cnm çok yeni daha

bide biz 1,5 ay erken doğduk ama çok şükür ayları ile uyumlular

benim mehmetimde çıngırağını tutup sallayabiliyor sonra yatırdımmı kalkmak için belinden destek alıp kafasını belini kaldırıp oturur posisyona gelebiliyor ama oturamıyor sesleri çook iyi tanıyor geldiği yönü hemen buluyor bu günlerde çığlık atmaya başladı yavaş yavaş dış kapıyı tanıyor oraya gittiğimizde çok çırpınıyor anlıyorki dışarı çıkıcaz gel dediğimizde elleriyle uzanıyor görmediği insanları yabancılıyor dudağını büküp ağlıyor birde şeye çok gülüyorum eşarpımı yapınca dışarı çıkıcamızı anlıyor ağlamaya başlıyor beni de al diye artık her şeyin farkında herşeyi bilinçli yapıyor kendi kendine sağa sola dönüyor bizde tam 3 buçuk aylığız daha aklıma gelmeyen bir sürü vardır çok güzel bu gün bunu öğrendi diyebilmek

cnm beş ayları 8 eylülde bitecek daha var yanii

dönme işini sadece ömer yapıyor alii daha çok kendini kaldırmaya çalışıyor

ömer 25 ağustoda dönmeye başladı cnm çok yeni daha

bide biz 1,5 ay erken doğduk ama çok şükür ayları ile uyumlular

anladim ve birazcikta sevindim bunu ogrendigime cunku sen ilk mesaji yazinca kizim niye donmuyor o zaman diye dusunmeye baslamistim

benim mehmetimde çıngırağını tutup sallayabiliyor sonra yatırdımmı kalkmak için belinden destek alıp kafasını belini kaldırıp oturur posisyona gelebiliyor ama oturamıyor sesleri çook iyi tanıyor geldiği yönü hemen buluyor bu günlerde çığlık atmaya başladı yavaş yavaş dış kapıyı tanıyor oraya gittiğimizde çok çırpınıyor anlıyorki dışarı çıkıcaz gel dediğimizde elleriyle uzanıyor görmediği insanları yabancılıyor dudağını büküp ağlıyor birde şeye çok gülüyorum eşarpımı yapınca dışarı çıkıcamızı anlıyor ağlamaya başlıyor beni de al diye artık her şeyin farkında herşeyi bilinçli yapıyor kendi kendine sağa sola dönüyor bizde tam 3 buçuk aylığız daha aklıma gelmeyen bir sürü vardır çok güzel bu gün bunu öğrendi diyebilmek

maasALLAH canim senin oglan ayina gore biraz ilerde galiba. ALLAH bagislasin

selam benim kızım bakalım neler yapıyo
öncelikle acayip çığlık atıyor sürekli agulama dışında da sesler çıkarıyor ve sesli gülüyor
sesin geldiği yöne dönüyor
iki elini birleştirip önce bakıyor sonra ağzına....
uzattığım bir nesneyi uzanıp almak istiyor ama almıyor eline verince çıngırağını sallıyor
ama elimi uzattığımda uzanıp tutuyor
kafasını baya kaldırıyor nerdeyse oturur pozisyona geçiyor
ama hala oturtmuyorum çünkü erken
beni ve babasını tanıyor başkalarını yabancılıyor
yanında yürüyen birilerini takip edebiliyor
pusetinden aşağıya doğru kayıyor ama hala dönmüyorr yan yatarken sırt üstü dönüyor sadece....
bizden bu kadar şimdilik bu arada kızım 4 aylık oldu bugün

selam benim kızım bakalım neler yapıyo
öncelikle acayip çığlık atıyor sürekli agulama dışında da sesler çıkarıyor ve sesli gülüyor
sesin geldiği yöne dönüyor
iki elini birleştirip önce bakıyor sonra ağzına....
uzattığım bir nesneyi uzanıp almak istiyor ama almıyor eline verince çıngırağını sallıyor
ama elimi uzattığımda uzanıp tutuyor
kafasını baya kaldırıyor nerdeyse oturur pozisyona geçiyor
ama hala oturtmuyorum çünkü erken
beni ve babasını tanıyor başkalarını yabancılıyor
yanında yürüyen birilerini takip edebiliyor
pusetinden aşağıya doğru kayıyor ama hala dönmüyorr yan yatarken sırt üstü dönüyor sadece....
bizden bu kadar şimdilik bu arada kızım 4 aylık oldu bugün

maasALLAH canim ALLAH bagislasin. sesli guluyor demek ne guzel
biraz daha boyle yazilar gelirse kizimin tembel olduguna kanaat getirecegim

benim oğluşum 3 ay 1 haftalık
sesli gülüyor kahkaha atıyor neredeyse konuşacak acayip heceler çıkarıyor iki aylıkken sırt üstünden yüz üstüne dönmeye başladı şimdi sadece yüzüstü duruyor inanılmaz hareketli yüzüstü kafasını ayaklarını çok uzun süre ve oldukça yükseğe kaldırıyor yüzü koyun uyuyo sadece
henüz yabancılardan korkmuyor beni ve babasını tanıyor
yüksek sesten ve ani hareketlerden çok korkuyo
acıktığı zaman şapur şupur sesler çıkarıyo
ellerine bakıp ağzına götürüyo şap şap emiyo
seslere her zaman tepki vermiyo isteği zaman bakıyo ellerinden tutunca kendini çekiyo kalkmaya çalışıyo
henüz yakalayamıyo oyuncaklarını yatakta dönüyo bıraktığım yerde asla bulamıyorum
kafasını güzel tutuyo merdivenden inerken sımsıkı tutunuyo bana :)
aklıma gelenler bunlar
drumuz gelişiminin çok iyi olduğunu önde gittiğini söyledi
yalnız fazla hareketli atıveriyo kendini umarım hiperaktif olmaz ne demek ve ne kadar zor çok iyi biliyorum
bizden bu kadar

çağan 6 gün sonra 5.aya giricek yani 4 aylık
aguların dışında birsürü farklı sesler çıkartıyor sese görüntüye ve renklere acayip duyarlı hele ani seslerden çok korkuyor.reklam ve çok renkli çizgi filmlere 15-20 dk kadar bakıyor ve tepki weriyor onlara. ayaklarıyla tepine tepine üzerine örttüğüm pikeyi açıp altına alıyor bakıyorum o pikenin üstünde .yine tepinerek falan bi şekilde kendi ekseninde dönebiliyor. ellerinden tuttuğumda kendini artık tam anlamıyla kaldırabiliyor sağa sola yastık desteğiyle oturabiliyor. elleri en sewdiği oyuncağı, sürekli elleri we parmaklarıyla oynuyor hatta parmaklarını boğazına kadar sokup öğürüyor:) diş kaşıma oyuncağını ve çıngırağını rahatça kullanıyor. beni en çok mest edense kahkaha atıyor artık kahkahayla gülüyor dünyalar benim oluyor ozaman...
biz yemek yerken huzursuzlanıyor onuda alıyorum kucağıma ölee oturuyor masada olmak sanırım hoşuna gitmeye başladı.. yüzüstü koyduğumda başını rahat tutabiliyor ama birsüre sonra sıkılıyor yoruluyor ve basıyor feryadıı..dik tuttuğumda ayaklarının üzerinede basabiliyor gücünü alabiliyor kendinden ama bunu sakıncalı diyorlar bacak gelişimi için ağırlığını werdirmeyin diyorlar bilmiyorum :S

şimdilik aklıma gelenler bunlar ne eksik ne fazla sanırım ayına göre olması gerekenler

benim oğluşum 3 ay 1 haftalık
sesli gülüyor kahkaha atıyor neredeyse konuşacak acayip heceler çıkarıyor iki aylıkken sırt üstünden yüz üstüne dönmeye başladı şimdi sadece yüzüstü duruyor inanılmaz hareketli yüzüstü kafasını ayaklarını çok uzun süre ve oldukça yükseğe kaldırıyor yüzü koyun uyuyo sadece
henüz yabancılardan korkmuyor beni ve babasını tanıyor
yüksek sesten ve ani hareketlerden çok korkuyo
acıktığı zaman şapur şupur sesler çıkarıyo
ellerine bakıp ağzına götürüyo şap şap emiyo
seslere her zaman tepki vermiyo isteği zaman bakıyo ellerinden tutunca kendini çekiyo kalkmaya çalışıyo
henüz yakalayamıyo oyuncaklarını yatakta dönüyo bıraktığım yerde asla bulamıyorum
kafasını güzel tutuyo merdivenden inerken sımsıkı tutunuyo bana :)
aklıma gelenler bunlar
drumuz gelişiminin çok iyi olduğunu önde gittiğini söyledi
yalnız fazla hareketli atıveriyo kendini umarım hiperaktif olmaz ne demek ve ne kadar zor çok iyi biliyorum
bizden bu kadar

maasALLAH canim ya gercekten cok hareketliymis doktorun hakli onde gidiyor ALLAH bagislasin.

çağan 6 gün sonra 5.aya giricek yani 4 aylık
aguların dışında birsürü farklı sesler çıkartıyor sese görüntüye ve renklere acayip duyarlı hele ani seslerden çok korkuyor.reklam ve çok renkli çizgi filmlere 15-20 dk kadar bakıyor ve tepki weriyor onlara. ayaklarıyla tepine tepine üzerine örttüğüm pikeyi açıp altına alıyor bakıyorum o pikenin üstünde .yine tepinerek falan bi şekilde kendi ekseninde dönebiliyor. ellerinden tuttuğumda kendini artık tam anlamıyla kaldırabiliyor sağa sola yastık desteğiyle oturabiliyor. elleri en sewdiği oyuncağı, sürekli elleri we parmaklarıyla oynuyor hatta parmaklarını boğazına kadar sokup öğürüyor:) diş kaşıma oyuncağını ve çıngırağını rahatça kullanıyor. beni en çok mest edense kahkaha atıyor artık kahkahayla gülüyor dünyalar benim oluyor ozaman...
biz yemek yerken huzursuzlanıyor onuda alıyorum kucağıma ölee oturuyor masada olmak sanırım hoşuna gitmeye başladı.. yüzüstü koyduğumda başını rahat tutabiliyor ama birsüre sonra sıkılıyor yoruluyor ve basıyor feryadıı..dik tuttuğumda ayaklarının üzerinede basabiliyor gücünü alabiliyor kendinden ama bunu sakıncalı diyorlar bacak gelişimi için ağırlığını werdirmeyin diyorlar bilmiyorum :S

şimdilik aklıma gelenler bunlar ne eksik ne fazla sanırım ayına göre olması gerekenler

evet canim ayina gore olmasi gerekenler. benim kizim hala sesli gulmuyor cok guzel bisey olsa gerek. insALLAH bizde baslariz. ALLAH bagislasin

Benim oglumda 7 Mayis dogumlu. Kahkaha atarak gülüyor, Sagina ve soluna dönebiliyor, ayaklarini kaldirip tutuyor, yakinindaki nesnelere uzaniyor, cingiragini tutabiliyor, sallayabiliyor, oyun oynamak istedigini ya da gezdirilmek istedigini hareketleriyle ifade edebiliyor, ellerini degisik sekillere sokarak izlemeyi cok seviyor. Televizyon izlemeyi ve müzik dinlemeyi cok seviyor. Gecen gün toz alana kadar tv ile oyalansin diyip koltuga yatirdim. Cennet Mahallesi'ne denk geldik. Oradaki Pembe karakterine katila katila güldü, sok oldum önce, sonra bende güldüm onunla. Gezmeyi cok seviyor ve gezdigimizde etrafi izliyor sürekli. Citi cikmiyor eger ac degilse ya da baska bir sorunu yoksa. Uyandiginda bir süre kendi kendine oyalanabiliyor, eger ben uyuyorsam benim bulundugum yöne dogru bakip, beni cagiriyor. Tek heceli bir sürü ses cikariyor, agzinda birseyler geveleniyor sürekli. Yabancilik cekmiyor ama onu yabancilarla birakirsak, bir süre sonra agliyor, bizi ariyor. Kucagimda dolastirirken sohbet ediyorum onunla. Cok seviyor beni dinlemeyi. Yanagini öptügümde, oda beni öpmek istiyor ama agzini aciyor ve yanagima yapistiriyor. Yüzümü islattigi icin geri cekiyorum bazen, agliyor böyle yapinca. Odasindaki hayvan figürlerini taniyor, Me, Mö ve Balik kiz'i ögrettim. Nerede oglum diye sordugumda, gözleriyle oraya bakiyor. Yeni birsey ögrendiginde ya da gördügünde ilgiyle izliyor ve dinliyor. Aklima gelenler simdilik bu kadar...

Benim oglumda 7 Mayis dogumlu. Kahkaha atarak gülüyor, Sagina ve soluna dönebiliyor, ayaklarini kaldirip tutuyor, yakinindaki nesnelere uzaniyor, cingiragini tutabiliyor, sallayabiliyor, oyun oynamak istedigini ya da gezdirilmek istedigini hareketleriyle ifade edebiliyor, ellerini degisik sekillere sokarak izlemeyi cok seviyor. Televizyon izlemeyi ve müzik dinlemeyi cok seviyor. Gecen gün toz alana kadar tv ile oyalansin diyip koltuga yatirdim. Cennet Mahallesi'ne denk geldik. Oradaki Pembe karakterine katila katila güldü, sok oldum önce, sonra bende güldüm onunla. Gezmeyi cok seviyor ve gezdigimizde etrafi izliyor sürekli. Citi cikmiyor eger ac degilse ya da baska bir sorunu yoksa. Uyandiginda bir süre kendi kendine oyalanabiliyor, eger ben uyuyorsam benim bulundugum yöne dogru bakip, beni cagiriyor. Tek heceli bir sürü ses cikariyor, agzinda birseyler geveleniyor sürekli. Yabancilik cekmiyor ama onu yabancilarla birakirsak, bir süre sonra agliyor, bizi ariyor. Kucagimda dolastirirken sohbet ediyorum onunla. Cok seviyor beni dinlemeyi. Yanagini öptügümde, oda beni öpmek istiyor ama agzini aciyor ve yanagima yapistiriyor. Yüzümü islattigi icin geri cekiyorum bazen, agliyor böyle yapinca. Odasindaki hayvan figürlerini taniyor, Me, Mö ve Balik kiz'i ögrettim. Nerede oglum diye sordugumda, gözleriyle oraya bakiyor. Yeni birsey ögrendiginde ya da gördügünde ilgiyle izliyor ve dinliyor. Aklima gelenler simdilik bu kadar...

maasALLAH valla. nazar degmesin. ya bizde mi bi sorun var acaba. benim kizim senin bebisinden 4 gun kucuk ama hala sesli gulmuyor ve donmuyor hic. suphelenmeye basladim iyice. eylulun 7 sinde hemsire kontrole gelecek sorarim neden boyle diye. belki de kizim cok tembeldir. ALLAH bagislasin canim yavrunu

evet canim ayina gore olmasi gerekenler. benim kizim hala sesli gulmuyor cok guzel bisey olsa gerek. insALLAH bizde baslariz. ALLAH bagislasin

canım ben doktora ne zaman elini tanır ve döner demiştim o da 4-6 ay arası yapar demişti 4. aya girer girmez yapmasını beklemeyin 2 ay süresi var dedi her çocuk farklıdır kimseyle de kıyaslamayın dedii
rahat ol yani

öncelikle tüm bebişlerimize maşallah kırk bir kere birde şunu belirtmek isterim gelişimin çeşitli ilkelri vardır bunlardan biride bireysel farkılıklardır he rbebğin gelişim hızı ve yönü farklı olabilir burd abebkelrimiz kıyaslamamız doğğru olmaz haylacimmğder kıızn aynıa göre bir kaç hareketi yapıyorsa bu normal demektir hepsini yapacak diye bir şey yok benim kızımda mesala ben onunla çok konuştuğum için önce dili ve gülmesi gelişti sanıırm yeni yeni dönme v.b hareketleri yapmaya başladı yani her bebek farklı taraflarını ön plana çıkarabilir tüm yavrularımıza maşllah benim kızımda şunalrı yapabiliyor

bacakları çok hareketli tekme atıyor uyandığında bacaklarını diretiyor.

kahkaha atıyor katılakatıla gülüyorda diyebilirm değişik sesler çıkarıyor hatta çok cırlak bir sesle çok fazla bağırıyor pabuç kadar dili var şimdiden anasına çekmiş diyor babası

sesin hangi yönden geldiğini arıyor göz takibi çok iyi odanın içinde beni takip edebiliyor

artık adının defne olduğunu biliyor babası yada ben içinde defne geçen cümleler kullandığımızda dikkatini veriyor yada babası defne diye seslendiğinde memedeyse başını kaldırıp bakıyor babasına

acıktığında yanına gtmmeizi istediğinde yerinden kalkmak istediğin uykusu geldğinde farklı şekilllerde ağlıyor uykusu geldiğinde eliyle gözlerini oğuşturuyor çok hırçın oluyor

yüzükoyun yatarken kafasını ve göğsünü uzun süre dik tutuyor ve bu şekildeyken kafasını sağa ve sola döndürebiliyor ellerini tuttuğumda kafasını kaldırıp oturmaya çalışıyor ama daha oturtmuyorum

sırtüstü yatraken kafasını kaldırmaya başladı

ağlamayı biliçli şekilde kullanmaya başladı artık istediklerini o şekilde yaptıracağını biliyor

başkalarına bir şey anlatıyorsam benim ilgimi çekmek istiyor sürekli ona bakarak konuşmamı ve onun ilgilenmemi istiyor bunu hareketleri ile belli ediyor geçen şöle bir olay oldu komşum geldi mutfakta oturuyoruz defne onun kucağındaydı bende komşuma bir şeyler anlatıyordum defneye hiç bakmadım am a o dikmiş gözlerini bana bakıyordu göz göze geldiğimiz anda dudaklarını büzüp feryat figan ağlamaya başladı halbuki çok sessiz duruyordu az önce artık duygu sömürüsüde yapıyor ve sürekli ilgi istiyor ona bir şeyler anlatılması çok hoşuna gidiyor ben mutfakta yemek yaptığımda dahi yemeği nasıl yaptığımı ona anlatıyorum çok hoşuna gidiyor onunla konuşulması

çınğırağını elinde salllayabiliyor çıkardığı sesden ürküyor şaşırıyor

iki elini birleştirebiliyor

masal kitabı okuduğumda resimleri dikkatle inceliyor aynadaki görüntüsünü dikkatle inceliyor aynada beni görünce gülümsüyor

beni babasını tanıyor fakat başkalarınıda yabancılamıyor yabancılarada gülümsüyor yada kucaklarında duruyor

elimi yaklaştırdığımda tutuyor fakat nesnelere yada oyuncaklara daha uzanmıyor

ellerini sürekli emmek istiyor özellikle acıktığında ağzını şapırdatıp ellerini emiyor

sadece sağdan sola dönüyor yüzükoyun dönemiyor daha

Asagi yukari Doruk'la benzer seyler yapabiliyor Defne Gonca'cigim. Doruk'da ismini biliyor, ondan bahsettigimizde hemen bize bakiyor gülümsüyor aralarda:) Birde onunla oynandigini anladiginda gülerek yüzünü sakliyor, sonra yine bakiyor ve nasil tepki verilecegini bekliyor. Cagiriyor odada yalniz kaldiginda.

Hayal, anlattiklarin kadariyla bebegin sorunlu görünmüyor ama icini rahatlatmak istiyorsan yine de sor hemsireye. Benim cevremde cok insan yok, oglumla gün icinde cogunlukla yalniziz. Bu yüzden zamanimin cogunu ona ayiriyorum, belki bunun etkisi var bazi davranislarinda. Sana tavsiyem oyun icat et ve bolca oyna ve elinden geldigince sohbet et. Ben ne uyduruk seyler anlatiyorum duysan afallarsin. Ama gözlemliyorum, faydasi oluyor.

oyy yesinler boncuklarin hareketleriniiii :) maşaAllah hepsine..Rabbim nazarlardan korusun :)

bebekleri karşilaştirmak gereksiz..cünkü hepsi ayri bi birey :) nasil anneleri farkliysa onlarda farkli..kendine özgü hareketleri oluyor bebişlerin :) ayni firinin ürünü muamelesi yapmamak lazim :) genel şeylere bakmak lazim :)

serrayi bi düşüneyim bakayim neler yapiyor :)

benim cadinin en faal hareketi ayaklari elleri..hiç durmuyor..minibüs soforu diyorum ona :)) fren-gaz halinde sürekli :))

elleri sürekli agzinda..

bi elinle digerini yakalayip dikkatlice inceliyor..bikaç gündür de ayaklarini tutmaya basladi..onlari inceliyor..

aynaya baktirdigimda cok gülüyor :))

serra cok sukur güleryüzlü bi kiz..bana cekmiş :p zamanini hatirlamiyorum ama bi süredir sesli gülüyor..

konusmasi epey var..gi gi gi derken li lü basladi..hele babami görünce cenesi düşüyor..sürekli bişi anlatiyor..yanlizken cok konusuyor yüksek sesle..yihhhhhh diye iç çekişi var :)))

kafayi kaldirmasi nerdeyse dogdugundan beri var maşaAllah..hastanedeki resimlerinden birinde fark ettim bende..babasinin kucaginda :)) tabi kaldirmasiyla tutmasi ayni şey degil..uzun bi süredirde cok sukkur kafasini dik tutuyor..

ayse serranin kendine özgü en garip hareketi yüzünü kapamak..cildiriyor yüzünü kapamak için..kendini bogmaya calişiyor sanki :) eskiden koltuga koyunca altina örtü felan koyardim artik koyamiyorum..hemen yüzünü kapatiyor..

dönmesi var..yaklasik 1 ay önce annemde kalirken yatirdigimin tam tersi halde buldum onu..sonradan fark ettimki kafasiyla,saat gibi dönüyor..kafasini geri atiyor poposunu cekiyor..sirt üstü yada yüzüstü yatarkende dönüyor..

aglamasi cok farkli şeyler ifade ediyor..kakasini yapinca ve uykusu gelince hiç tahammul edemiyor..kakasini yapinca hemen değiştiriyorum ben dogdugundan beri..o da öyle alişti..nerde olursak olalim yaptiysa hemen değiştirmemi bekliyor..cildiriyor yoksa :) uykusu gelincede ac mac dinlemez hemen uyumak ister..yemek yerken bile uyudugu oluyor..

evde body ile durdugundan dolayi elbise,ayakkabi felan giydirince dişari cikacagimizi anliyor,cok mutlu oluyor..dişari cikmayinca acaip titizleniyor..

ismini bi ara "kizim" saniyordu :)) ayse serra diyince bakmiyordu..kizim diyince bakiyordu..çok şükür ögrendi ugrasa ugrasa..

huysuzlugu tutunca hemen beni ariyor..anca bende sakinleşiyor..

yüksek sesten,panikten,telaştan nefret ediyor..hemen agliyor..eşim yüksek sesle tuz bile istese keyfi yerinde olsada aglamaya basliyor..zaten cok ödlek..şimdilerde biraz daha iyi..korktugunda ben gülüyorum,o da basliyor gülmeye..böyle böyle biraz daha hafifledi..

cok saglamci bide..illaki bişeyi tutacak..kucaga alininca iki eliyle muhakkak bi yere yapişiyor..

gözüyle güzel takip ediyor..yabancilamasi yok gibi..ama doktorlara gicigi var :) beyaz önlük görünce anliyor ve basiyor cigligi :)) buda yeni basladi :))

anakucagina tesbihleri bagladim..onlarla oynamaya bayiliyor..ileri geri yapip onlari oynatmaya calişiyor..

tv ye bayiliyor..sesi kesilince bi bakiyorum bi aradan tv yi izliyor eller agizda :)

şimdilik aklima gelenler bunlar :)

X