Mehdix -Turgay Güler

C

character

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi character
  • #1
"Genelkurmay Başkanlığının önerisi ile Ayasofya bir Cuma günü Başbakanlık kanalıyla ibadete açılır." Mehdix nam kitabın tanıtım filminde geçiyor bu ifade. İster "ütopya bunlar", ister "neden olmasın" merkezli cümlelerin kurulmasına neden olacak bir ifade olsun; insanı heyecanlandırdığı bir gerçek. İnsanların saf saf Ayasofya önünde kümelenmesi: "Kadrini seng-i musallada bilüp ey Baki/Durup karşında el bağlayanlar yaran saf saf"

Kitap özetle; birçok siyaset bilimci tarafından III. Cihan Harbinin patlak vermesine sebep olacak hadise üzerinden kurgulanıyor: İsrail'in Cami'yi yıkması ve yerine Solomon Temple'i (Süleyman Mabedi) inşaya başlaması. Bu birçok insan açısından ürkütücü bir vaziyet olsa da, İsrail'in bu yönde yıllardır çalışma yaptığı biliniyor. 1990'lu yıllarda Aksiyon dergisine kapak olan konu, bu yıl içinde İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından da dillendirdi. Bunun dışında, "Tapınak Fedaileri" adlı aşırı dinci Yahudi terörist grubu, El Aksa'ya saldırı düzenleme aşamasında iken durduruldu ve "Daha vakit var, ne acele ediyorsunuz" şeklince Kach ve Gush Emunim kanallarınca azarlandı. Eski Mossad şefinin "Cami (El-Aksa, El-Haram, Eş-Şerif ) bir gün mutlaka yıkılacaktır. İster doğal yollarla olsun, ister başka bir yol ile bu olacaktır. Ama şundan kesinlikle eminim ki, İsrail'in böylesi önemli bir şeyi doğal akışına bırakacak sabrı yoktur." şeklindeki açıklaması da bu tahrip eyleminin direkt İsrail devlet aygıtının plânı dahilinde olduğunu imliyor.

Kitap devamla, Türkiye-AB ilişkilerinin tıkanma noktası gibi olası bir gelecek veya Bir Türk Paşasının Hz. Musa'nın asasını bularak kurtarıcılığa soyunması (Maşiah, Mesih, Mehdi) gibi bilâ olası payandalarla yürüyor.

Aslında bunun karşılığı üç dinde de var: Melaheme-i Uzma, Armageddon ya da Apocalypse. Ve fakat hiçbir din, bunun böyle olacağını söylemiyor. Evet, kıyamet senaryolarının olmazsa olmaz kavmi Yahudilerdir ancak bu Huntington'un kurgulamasından azade bir şey olsa gerek.

Ayrıca kitabın alenî bir şekilde Wachowski'lerin Matrix üçlemesinden (Matrix, The Reloaded, The Revolutions) esinlenmiş olması da diğer menfi puan. Sanırım Metal Fırtına'nın kazandığı yüzeysel başarı, bu tarz milliyetçi yanı ağır basan ve fakat mantıkla örtüşmeyen projeleri tetiklemiş olabilir.

Ancak yine de ilk paragraftaki cümleyi tekrarlamak gerek: "Genelkurmay Başkanlığının önerisi ile Ayasofya bir Cuma günü Başbakanlık kanalıyla ibadete açılır."

"Kuduz köpeklere varsın yem olsun
Sana uzatılan dil Ayasofya" Ayasofya/Dinle

Mehdix, Turgay Güler, Popüler Kitaplar, İstanbul, 2006, 236 s.

Hüseyin Cahid Doğan
 
X