Yöresel Tarif Mercimek Çorbası-Fırında Köfte Patates-Fırında Mantar-Prenses Tacı İrmik Tatlısı-Pınar Süt sponsorlu

Yöresel Yemekler

Esseteacher

❤❤❤YAMAN❤❤❤
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2018
2.642
5.265
34
Hayırlı ramazanlar kk ailesi... Guzel masalar gördükçe heveslendim ve ilk defa bir yarışmaya katiliyorum:)
Herkese başarılar.....

2018-06-02_00.29.54.jpg

MERCIMEK CORBASI
Malzemeler

1 su bardağı kırmızı mercimek
1 adet soğan
1 adet patates
1 adet havuç
1 y. Kasigi un
yarım yemek kaşığı biber ya da domates salçası (rengi kırmızı olsun isterseniz artırabilir ya da hiç kullanmayabilirsiniz)
1 çay kaşığı karabiberyarım
1 çay kaşığı kuru nane
Tuz

Mercimek Çorbası Tarifi..
Mercimek çorbası için sıvı yağı tencereye dökuyoruz ve doğranan soğanlari hafif pembeleşinceye kadar kavruyoruz.Daha sonra un ilave edilerek kısık ateşte kavurmaya devam ediyoruz.Salça kullanılacak ise salça ilave edilip, kavrulduktan sonra küp küp doğranmış havuç, patates ve iyice yıkanıp suyu süzülen mercimekler ilave ediyoruz. Üzerine 1 lt suyu ekleyip tencerenin kapağı kapatıyoruz. Mercimekler, havuçlar ve patatesler yumuşayana kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Çorba piştikten sonra el blenderı ile güzelce ezip, karabiber, tuz ve isteğe bağlı olarak nane ekliyoruz.Kıvamı koyu gelirse bir miktar su ilave edilerek bir taşım kaynatabilirsiniz.
Limon ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsunnn...

Not: Biz eşimle sebze yemedigimiz icin vitaminlerinden de eksik kaliyoruz. Bu misafirlere oldugu icin koymadim ama ben evde yaptigimda icine kereviz ve brokoli koymadan yapmiyorum. Hic tadi degismiyor.Degisse eşim asla yemez tavsiye ederim. Afiyet olsun...

2018-06-02_00.20.36.jpg
2018-06-02_00.17.07.jpg
2018-06-02_00.21.00.jpg

FIRINDA KAŞARLI MANTAR
Malzemeler

10-12 adet mantar
100 gram kaşar peyniri
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı tuz

İsteğe bağlı baharatlar kullanilabilinir.

Tarifi..
Mantarları temizleyip yıkıyoruz. Çok suda tutmamaya calisin cabuk kararir. Ardindan saplarini ziyan etmek istemiyorsaniz onlarda temizlenir. Temizlenen mantarlar fırın tepsisine dizilir. Ortasinda kalan boş yere tuz 1 cay kasigi yag ve dogranmis saplari konur. 180 derecelik isiyla pismeye birakilir. Kizaran mantarlar cikartilip ustune rendelenmis kaşar konup tekrar firina verilir. Kasarlar eridikten sonra sicak servis edilir. Afiyet olsun..

2018-06-02_00.25.15.jpg
2018-06-02_00.25.36.jpg

FIRINDA KÖFTE PATATES YEMEĞİ
Malzemeleri
2-3 adet patates
2-3 adet yeşil biber
2 adet domates
1.5 yemek kaşığı domates salçası
Tuz

Köftesi için;

Yarım kg kıyma
1 adet kuru soğan
2-3 diş sarımsak
1 adet yumurta
Yarım su bardağı kadar ufalanmış bayat ekmek içi veya galeta unu
Karabiber Pul biber tuz

Tarifi:

Öncelikle tum malzemeleri karistirip koftemizi hazirliyoruz. Kucuk parcalar halinde sekil verip dolapta dinlendiriyoruz.
Ardindan patatesleri dilimleyip sirayla kofteyle kizartiyoruz.(Patateslerin çok fazla pişmesine gerek yok).
Daha sonra Köfte ve patatesler fırın kabına alinip üzerine salçalı sıcak su gezdiriyoruz. Domates dilimleri ve biberlerle süslenen fırın tepsisini fırına sürüyoruz.Domatesler pişinceye dek yaklaşık 25 dk kadar düşük ısıda pişiriyoruz. Afiyet olsun…

2018-06-02_00.22.54.jpg
2018-06-02_00.23.16.jpg

PRENSES TACI İRMİK TATLISI

Malzemeler
Beyaz muhallebi icin
3 su bardagi süt
Yarin su bardagindan biraz fazla şeker
7 yemek kasigi irmik
Vanilya

Kakaolu icin
3 su bardagi süt
Yarim su bardagi seker
7 yemek kasigi irmik
2 bucuk yemek kasigi kakao
Vanilya

Yapilisi
Beyaz muhallebisi icin tum malzemeler sirayla eklenip pisinceye kadar yavas yavas karistiriyoru. Pisen muhallebi ilk sıcağı çıkınca ıslatilan prenses kek kalibin ilk kati olarak döküyoruz.
Ardindan ayni sekilde kakaolu muhallebi pisiriyoruz.
Ilk sicagi cikinca arasina damla cikolata eklenip kakaolu muhallebiyi 2. Kat olarak döküyoruz. Daha sonra bisküviler istenilen sekilde en ust kata diziyoruz. Kapagini kapatip dolapta 7 8 saat dinlenmeye birakiyoruz. Kaliptan cikartilan tatliyi istege bagli sekilde susleyip servis edebilirsiniz. Ben hazır cikolata sosu ve çilekle süsledim
Hem tadi hemde görseli olarak cok guzel hafif bir tatli olur kendileri:):) afiyet olsun.
Not: benim kabim yapismaz ozelligi oldugu icin strec koymadim. Ama siz kabin ozelligine gore strecleyebilirsiniz.

2018-06-02_00.37.46.jpg
2018-06-02_00.27.53.jpg
2018-06-02_00.28.13.jpg
2018-06-02_00.28.30.jpg

Bu yemeklerimin yanlarına şehriyeli pilav, zeytinyağli barbunya, kiymali börek ve salata eşlik ediyor. Tatlımın yaninada meyve ve süt mısırı var:))
HAYIRLI RAMAZANLARRR BOL ŞANSLAR..

Not: misafirlerim cok erken geldi fotograflar biraz acele oldu kusura bakmayin:KK23::kk77:

2018-06-02_00.30.38.jpg

2018-06-02_00.30.11.jpg
2018-06-02_00.29.54.jpg

Acayip sıcak bir sofra olmuş, çok sevdim. Özellikle tatlı, süt mısırı ve Türk kahvesinin olduğu sofraya ayrı bayıldım; mis gibi muhabbet olmuştur orada. Afiyet olsun, evinizin bereketi bol olsun. Başarılar dilerim. :)

Acayip sıcak bir sofra olmuş, çok sevdim. Özellikle tatlı, süt mısırı ve Türk kahvesinin olduğu sofraya ayrı bayıldım; mis gibi muhabbet olmuştur orada. Afiyet olsun, evinizin bereketi bol olsun. Başarılar dilerim. :)
Tesekkur ederimmm evet misfirlerim 6.30da geldigi icin baya elim.ayagim dolasti ama sonrasi tam dediginiz gibi guzel gecti.. kahvesiz asla:KK54:

X