Kekler - Pastalar Meyveli Tart

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48

Bu tartı ilk defa 27 Mart 2013 tarihinde Kadınlar Kulübünün hangout projesi için yapmıştım.Öyle çok beğenildiki daha sonrada defalarca yaptım.Benim cok sevdigim bir Fransiz tarifi ..Siz istediginiz meyve ile yapabilirsiniz.

10151841_10152023837005913_7162592849680862161_n.jpg

Tart Hamuru icin:

-1.5 su bardagi un
-1/2 su bardagi pudra sekeri
-1/4 cay kasigi tuz
-125 gram soguk tereyagi
-1 yumurta sarisi
-1 yemek kasigi limon suyu

Un ,seker,tuzu bir salata kasesinde karistiriyoruz.Buzdolabindan cikardigimiz tereyegini kup kup dograyip ekliyoruz.Tereyagini hizli bir sekilde una yedirmeye calisiyoruz.Yogurmuyoruz sadece yagi una yedirecegiz.Islem sonunda elimizde kum tanesi seklinde bir unlu karisim olacak.Sonra icine yumurta sarisini ve limon suyunu ekleyip yine hizli bir sekilde yoguracagiz.Hamurla cok oyalanmamak gerekiyor cunku icindeki yagin erimemesi gerekiyor.Elimizle yuvarlak bir top haline getirdigimiz hamuru strech film ile sarip buzdolabinda 1 saat kadar dinlendiriyoruz.Eger hemen kullanmayacaksaniz dondurucuda 1 hafta kalabilir ,kullanacaginiz gunun onceki aksaminda buzdolabina koymaniz yeterli olacaktir.

Bir saat dinlenen hamuru iki yagli kagit arasina alip merdane ile tart kalibindan daha buyuk olacak sekilde aciyoruz.Eger cok sert ve acilmiyorsa bir 5 dakika kadar bekleyebiliriz hafif yumasamasi icin.Actigimiz hamuru tart kalibina yerlestirip kenarlardan sarkan fazla hamuru kesiyoruz.Iyice hamuru kaliba oturtup catalla bir kac yerinden piserken hava almasi icin delikler aciyoruz.Hamuru kalipal birlikte yine dolaba koyup 15 dakika daha dinlendiriyoruz.Dolaptan kalipla aldigimiz hamurun ortasina aliminyum folyo koyup ustune fasulye yada nohut gibi agirlik yapacak seyler koyup folyoyu kapatiyoruz ortaya dogru.Tartin tabanina yayildigindan emin olmamiz gerekiyor.Yaptigimiz bu islem hamurun ortasinin kabarmasini engellemek.190 derece onceden isitilmis firinda 15 dakika pisiriyoruz.Sonra ortasindaki nohutlari ve folyoyu kaldirip 5 dakikada o sekilde pisiriyoruz.Pistikten sonra sogumasi icin bir kenarda bekletiyoruz.Kurabiye gibi agizda dagilan harika bir lezzet...

Vanilyali Krema:

-2 su bardagi sut
-6 yumurta sarisi
-1/2 su bardagi seker
-1/3 su bardagi misir nisastasi
-1.5 cay kasigi vanilya ozutu yada sivi vanilya aromasi
-3.5 corba kasigi parcalara bolunmus oda sicakliginda tereyagi

Bir tencerede sutu kaynama noktasina gelene kadar isitiyoruz.Baska bir tencerede yumurta sarilarini,sekeri ve elenmis misir nisastasini iyice cirpiyoruz.kaynama noktasina gelen sutu azar azar bu karisima ekliyoruz ve eklerkende bir yandan hizlica karistiriyoruz.Sonra karisimi tencere ile ocagin ustune alip kaynatiyoruz ve karistirmaya devam ediyoruz.1-2 kaynadiktan sonra ocaktan indirip icine once vanilya aromasini sonrada tereyagini ekliyor ve karistiriyoruz...Kremayi bir kosede sogumaya birakiyoruz.hemen kullanacaksak buzlu su dolu bir kabin icine oturtup karistirarak sogutabiliriz.

Simdi sira geldi tart tabanini krema ile birlestirmeye.Soguyan kremayi sogumus tabanin icine dokup spatula ile yayiyoruz.usutunu istedigimiz meyve ile susleyebiliriz.meyvelerin ustune jole surerek daha parlak durmalarini saglayabiliriz.Afiyet olsun...

1509032_10152023837035913_6028670114558253048_n.jpg
1557704_10152023836595913_1918305084614810188_n.jpg

Tartlara küsmüştüm fakat bu tarifle barışacak gibiyiz :)
Her yaptığımda hamurundan korkuyorum gerçi pişince kendine geliyor, bir de ben ufak tart kalıplarında yaptığım için çok oyalıyor. Büyük kalıp temin ettiğimde hemen deneyeceğim. Ellerinize sağlık enfes görünüyor:KK16:

Tartlara küsmüştüm fakat bu tarifle barışacak gibiyiz :)
Her yaptığımda hamurundan korkuyorum gerçi pişince kendine geliyor, bir de ben ufak tart kalıplarında yaptığım için çok oyalıyor. Büyük kalıp temin ettiğimde hemen deneyeceğim. Ellerinize sağlık enfes görünüyor:KK16:

Merhaba,
Umarım vesile olabilirim tartlarla barışmanıza.Deneyin mutlaka pişman olmayacaksınız.Ufak tart kalıpları sunum açısından çok şık olabiliyor ama dediğiniz gibi çok fazla uğraştırıyor.Bende denemiştim ama pişman oldum sonra.Belki en fazla 4 tane olabilir..Yorumunuz için teşekkür ederim.Olurda denerseniz sonucu paylaşın lütfen ..:KK16::KK16::KK16:

Merhaba,
Umarım vesile olabilirim tartlarla barışmanıza.Deneyin mutlaka pişman olmayacaksınız.Ufak tart kalıpları sunum açısından çok şık olabiliyor ama dediğiniz gibi çok fazla uğraştırıyor.Bende denemiştim ama pişman oldum sonra.Belki en fazla 4 tane olabilir..Yorumunuz için teşekkür ederim.Olurda denerseniz sonucu paylaşın lütfen ..:KK16::KK16::KK16:

Ben 12 ad. yapmıştım, üstelik sunum güzel ama yemesi yine zor. Böyle dilimli daha güzel :)
Tabi denediğimde tekrar yorumumu yaparım :)

X