Mide Balonu Deneyimi

marilynmonroe23

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2013
2
2
Herkese merhaba,

Kilo nedeniyle cerrahi müdahale düşünen biri olarak bu konuyu açıyorum. Aylardır araştırıyorum, forumda yazılan her şeyi okudum. Öncelikle lütfen ama lütfen bana diyet - spor - gençsin - ben bu kadar kilo verdim gibi yorumlar yazmayın, inanın denemesem ve uğraşmasam bu yolu istemezdim. Şişman olanlar, şişman oldukları için memnun ve üstüne löpür löpür yiyor olmak zorunda değiller, burada anlaşalım. Toplum baskısı yüzünden psikolojisi bozulmuş ve çoğu suçluluk duygusu ile yemek yiyor. Veremedikçe almak da durdurulamayan bir şey.

Bunu geçtiysek bahsedebilirim. 1.70 boyunda ve 83 kg olduğum için 28.7 vücut kitle indeksi ile tüp mide ameliyatına uygun değilim. Pek çok hekimle görüştüm, internette yazılan her şeyi okudum. Kimse beni Seren Serengil, Deniz Seki, Danla Bilic'in vücut kitle indekslerinin 35 üzerinde olduğuna ikna edemez! 30 üzerinde olduğunda yan hastalık ile (şeker, tansiyon, kolesterol vs) olması gerekiyor ve migren kabul edilmiyor. Migren gerçekten çok ağır ve zor bir hastalık ve başı ağrıyan herkes migrenim var dediğinden çok ciddiye alınmıyor maalesef. 20 yaşına kadar 58 kilo iken bu kadar ağır olmayan migrenim, yaş-iş hayatı-stres gibi faktörler ile vermeye çalıştıkça artarak 8 sene içinde çekilmez hale geldi.

İş nedeniyle beslenme düzenimin bozukluğu, sorumluluklar ile spora vakit ayıramamak vs her şeyin çözümü mide balonu mu benim için? Hayır. Mide balonunu sadece araç olarak görüyorum. Var olan hantallığımın tabi ki kilo ile ilgisi var, sürekli hastalanmamın, kötü hissetmemin, sırf doymuyorum diye sağlıklı bir şeyler ile idare edemememin. Mide balonu yaptırınca ne düşünüyorum? Kilo vermek psikolojime iyi gelecek, daha çok vermek için çaba göstereceğim. Bacaklarımın birbirine sürtünmesinden rahatsız olmadığım için yürüyüş yapabileceğim, spora gideceğim. Daha az yemek, salata ile öğün geçirmek gibi şeyleri yapabildiğim için abur cubura saldırmayacağım. Balon nedeniyle kola içemeyeceğim. (diyet içiyorum ama ne fark eder) Diyet- spor ikilisini 8 senedir hayatıma sokmaya çalışıyorum. Soktuğumda çıkmaması için uğraşıyorum daha doğrusu ama migrenim tuttuğu an şekerim düşünce çöp oluyor. İş yerinde de klimalar, stres, dengesiz beslenme nedeniyle kaçınılmaz oluyor.

Yarın sabah doktor randevum var, aklıma yatması durumunda olacağım. Hekim, bütçe vs bütün bilgileri detaylıca yazmak istiyorum. Benim gibi araştıranların işini biraz kolaylaştırabilirsem ne mutlu bana! Deneyenlerin yazması da harika olur. Tecrübeler çok önemli.

Not: diyet yap spor yap zaten verirsin diyenleri başka konuya alalım lütfen.

X