Mirasın hükmen reddi borçlu sıfatının kaldırılması

atm2405

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2022
130
-1
30
Meraba kurum avukatıyım.bir dosyada ilamlı icra takibinde birden fazla borçlu bulunmakta ve takip kesinleşti. Mirasçı olarak takip açılan borçlular mirasın hükmen reddi davası sonucu takibin iptalini talep etti. Bu kesinleşmiş mirasın hükmen reddi davası kurumu bağlar mı? Bu talebe göre olur almadan mahkeme kararına göre kurum tarafından borçlu sıfatının kaldırılması talep edildi ve haciz kaldırıldı. Takip diğer borçlular için devam ediyor. İcra hukuk mahkemesi kararına göre mi işlem yapılmalıydı yoksa mirasın hükmen reddi kararı kurumu bağlar mı?

Kurumu neden baglamasin? Tum alacaklilari baglar bence.

Bir Sorum var , haciz fekki murisin mallari icin mi yapildi yoksa mırası reddeden mirascıların malları için mi ?

Kurumu neden baglamasin? Tum alacaklilari baglar
Bencede bir arkadaşım kafamı karıştırdı borçlu icra dairesine iptal talep etmiş mirasın hükmen reddi için icra dairesi reddetmiş borçlu bu sefer bizden talep etti mahkeme kararına göre icranın iptalini istedi. Bir arkadaşım icra hukuk mahkemesinde iptal edilsin öyle iptal etmeliyiz icra hukuk bizi bağlar mirasın hükmen reddi bizi direk bağlamaz dedi

Anladığım kadarıyla sizin borçlu muris hakkındaki takibiniz kesin idi, sonra vefat etti , direk varislere gittiniz onlar da takip daha önce kesinleşmiş olduğu için İHM de takibi iptal ettirmek zorunda kaldılar? Eğer öyle ise arkadaşınızın yorumu bu durumda doğru

Anladığım kadarıyla sizin borçlu muris hakkındaki takibiniz kesin idi, sonra vefat etti , direk varislere gittiniz onlar da takip daha önce kesinleşmiş olduğu için İHM de takibi iptal ettirdiler ?
Hayır takip mirasçılara açıldı takip kesinleştikten sonra mirasın hükmen reddi davası açtılar ve kesinleşti bu kesinleşen karar göre icra takibinin iptalini istedi icra hukuk mahkemesi kararı yok. Biz kurum olarak borçlunun talebine göre mirasın hükmen reddi davası sonucu takipte borçlu sıfatını kaldırdık bu yanlış mı icra hukuktan iptal ettirmesini mi beklemeliydik

Ben olsam borçluların icra hukukta takibi iptal ettirmelerini beklerdim, kesin bir takip var sonuçta.
Sizin yaklaşımınız da daha pratik ve kestirme olmuş ama. Sonuçta borçlu da takibi iptal ettirecekti.

Ben olsam borçluların icra hukukta takibi iptal ettirmelerini beklerdim, kesin bir takip var sonuçta.
Sizin yaklaşımınız da daha pratik ve kestirme olmuş ama. Sonuçta borçlu da takibi iptal ettirecekti.
Yargıtay kararı var icra hukuk da kesinlikle iptal ettirecekti ama olur yazısı almadan borçlu sıfatının kaldırılmasında benim sorumluluğum olur mu

Mahkeme kararına dayanarak yapıldı ama kurumdan olur alınmadı
Bu gibi durumlarda iç yazışma ile onay almanız sizin yararınıza her zaman . Ancak sonuca bakacak olursak kurum zarara uğradı mı ? Hayır

Bu gibi durumlarda iç yazışma ile onay almanız sizin yararınıza her zaman . Ancak sonuca bakacak olursak kurum zarara uğradı mı ? Hayır
Tabi düşünemedim mahkeme kararı olunca :KK43: şimdi borçlu sıfatı kalktığı için maaşında kesilen tutarları geri istiyor bu tutarlar olurlu yazıyla iade edilirse aynı şey olur mu sizce sıkıntı kalkar mı

Geriye dönük mü istiyor yoksa borçlu sıfatının kalktığı tarıhten itibaren bugüne kadar olanları mı ?

Geriye dönük ne kadar kesildiyse nasıl ödeme yapmalı ondan da emin değilim
Geriye dönük baştan beri ne kadar kesildiyse onu istiyor biz kuruma ne kadar geldiyse o kadarını ödeyip fazlası için dava açmayacağına dair dilekçe istemeyi düşündük

Geriye dönük baştan beri ne kadar kesildiyse onu istiyor biz kuruma ne kadar geldiyse o kadarını ödeyip fazlası için dava açmayacağına dair dilekçe istemeyi düşündük
Mantıklı evet , o arada hem de kendi aranızda kurum olarak karara bağlamış olursunuz içiniz rahat eder.

Peki ya kurum amiri ve yetkili avukatı icra hukuk mahkemesi kararı yok biz niye geri ödeyelim olurlu yazı almadan iptal etmişsin derse napıcam:KK43:
Başınız agrıyacaksa ilerde denetim de ağrıyabilir, kararsız işlem yaparsanız hatayı devam ettirmek olur bu da. Yetkili avukat anlayış göstermez mi ya da sizin gibi düşünüyor olamaz mı ?

Başınız agrıyacaksa ilerde denetim de ağrıyabilir, kararsız işlem yaparsanız hatayı devam ettirmek olur bu da. Yetkili avukat anlayış göstermez mi ya da sizin gibi düşünüyor olamaz mı ?
Aram pek iyi değil . İcranın iptal edildiği bilinmiyo ama birde çok canım sıkılıyo koordinatör avukatım sözleşmeli avukata iptal etmesini ben söyledim mailde oda iptal etrmiş benim ne gibi sorumluluğum olur ya nasıl çıkıcam bu işin içinden

Aram pek iyi değil . İcranın iptal edildiği bilinmiyo ama birde çok canım sıkılıyo koordinatör avukatım sözleşmeli avukata iptal etmesini ben söyledim mailde oda iptal etrmiş benim ne gibi sorumluluğum olur ya nasıl çıkıcam bu işin içinden
Ne olabilir ki en fazla uyarı almaz mısınız ?

Ne olabilir ki en fazla uyarı almaz mısınız ?
Uyarı cezası mı ? Aday memurum hala :KK43: sıkıntı olur mu yetkiliyle aram iyi olmadığı için sıkıntı ediyorum açığımı bilmesi iyi olmucak düşünemedim ya pratik düşündüm sadece mahkeme kararına güvendim emin olmasam sorardım ne biliym

Kıramayacagı birisini alsanız yanınıza ? Bence emin olsanız bile kendinizi sağlama alın bundan sonra. Bu dosyayı da bir an önce kapatın tahsilatla bence

X