Erkek İnfertilitesi Morfoloji 1 lütfen yardım :(

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

logaritmik

Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2021
175
72
Üç buçuk aydır deniyoruz ama olmayınca doktora başvurduk gerekli testler tahliller yapıldı tek sorun eşimin morfolojisinin düşüklüğü olduğu söylendi sperm sayısı ve hızında bir sorun olmadığı söylendi tüp bebek yapılabilir denildi bu durumda olup hamile kalan var mı veya tecrübeli arkadaşlar ne diyorsunuz bu konuya ben ilk defa bu yola çıkacağım :KK43:

Üç buçuk aydır deniyoruz ama olmayınca doktora başvurduk gerekli testler tahliller yapıldı tek sorun eşimin morfolojisinin düşüklüğü olduğu söylendi sperm sayısı ve hızında bir sorun olmadığı söylendi tüp bebek yapılabilir denildi bu durumda olup hamile kalan var mı veya tecrübeli arkadaşlar ne diyorsunuz bu konuya ben ilk defa bu yola çıkacağım :KK43:
Sayı ve hız yeterliyse morfoloji 1 ile de hamilelik oluşur fakat daha geç oluyor. Çünkü spermlerin çoğunun şekli bozuk ve döllenemiyor. Haliyle 1 2 ay değil daha uzun süreler gerekiyor. Promotil men, ımprly, Maxi go gibi bir takviyeyi 3 ay kullanın. Sonra tekrar değerlere bakıp yol çizersiniz. Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için, doktorun demesiyle hızı sayısı iyi sadece morfoloji düşük dedi bizde çok fazla beklemek istemiyoruz tüp bebek için erken mi onuda bilemiyorum kafam çok karışıııık :KK43:

Benim eşiminde morfoloji 1 ama bendede pkos var bizimde 8 senedir olmuyo 2 kez aşılama yaptık tutmadı geçen ay ilk tüp bebek denemem kimyasal oldu 4gün öncede 2. Yaptırdık sonuç bekliyoruz demem o ki eğer gerçekten istiyosanız beklemek istemiyosanız bence bian evvel tedavinize başlayın sebebsiz infertilite olsa kendiniz deneyin derim bir süre ama eşinizde sorun var madem bence zaman kaybetmeyin ben pko lu olduğumu ve morfoloji sorunumuz olduğunu geç öğrendim 2yıla yakın korunduk sonra da eşimden kaynaklı ara verdik zaman kaybettik çok pişmanım erken tedaviye başlamadığım için

Bizde yeni evli sayılırız 4 aylık evliyiz 3 ay süre kadar denedik ama olmadı yani normal şartlarda birinden biri mutlaka tutmalıydı,çok stres yaptım neden olmuyor diye doktora gidip tahliller verdik ve morfoloji düşüklüğü olduğu için olmamış en azından birazda olsa nedenini öğrendiğim için içim rahatladı çoğu kişi bir sene bekleyin gençsin deneyin diyebiliyor ama bence yaş geçtikten sonra süreç dahada zorlaşıyor diye düşünüyorum ben tüp bebek tedavisine ilk defa gireceğim için endişeleniyorum açıkçası çok zor bir süreç mi ?

Aşılamadan önce direk tüp bebek tedavisine geçebiliyormuyum? Zaman kaybetmek istemiyorum farklarıda bilmiyorum açıkçası :KK43:

Aşılamadan önce direk tüp bebek tedavisine geçebiliyormuyum? Zaman kaybetmek istemiyorum farklarıda bilmiyorum açıkçası :KK43:
Özelde yaptırabilirsin ama devlette şartları var sanırım 3yıllık evlilik 2 iğneli aşılama sonrası tüp bebek diye biliyorum

Ben ilk aşılamamı özelde yaptım(iğneli tedavi) ama sgk anlaşmalıydı ikinciyi 5-6 sene sonra devlette yaptım (ilaçlı) oda tutmadı 3.yü aynı hastanede (iğneli) yapcaktık aşılama günü aşılamam iptal oldu eşimde uygun sperm bulamadılar(1ay once orşit geçirmişti yüksek ateş olduğu için zarar görmüş) zaten pandemi dönemi 2 kez hastaneler kapandı birde sonuncu iptal olunca artık zaman kaybı diye özele yöneldim mecbur devlette prosedürler zaman kaybettiriyor imkanın varsa özele git ama yeni evliyim acelem yok diyorsan devlette başla belkide kolayca aşılamayla hamile kalırsın

Zaman kaybetmek istemiyorum ya o yüzden bende özele yöneldim çünkü bir seneyi doldurmadım zaten daha, peki bu tüp bebek süreci çok zor mu yani sanırım olumsuzluklara açık olmam gerekiyor pazartesi gidip konuşacağız kesinleştireceğiz bakalım

Morfolojiyi bazı doktorlar hiç önemsemiyor, bozukluğun nerede olduğu önemli oluyomuş. Doğal yolla süreciniz uzayabilir belki. Biz 3 farklı yerde verdik 4 ve 3 çıkan yerlerde hiçbir sorun yok doğal yolla gebelik olur dediler. Devlette verince 0 çıktı. E bunların arasında çok uzun zamanlar yok bi anda mı bozuldu bu morfoloji. Sayım yapan kişiye göre bu değerler değişiyor. Belki başka yerde örnek verse sonuç başka çıkacak. Devlette morfoloji direk tüp bebek sebebi olmadığından 3 yıllık evliliği ve 2 iğneli aşılamayı tamamlamanız gerek

Mesela bozuk olan bir sperm nasıl olurda önemsenmez bende buna anlam veremiyorum kafam karman çorman…
Eğer yumurta rezervinizde bi sorun yoksa bence biraz daha denemelisiniz. Tabi beklemek sizi strese sokacaksa orası da ayrı bi çocuk olmama sebebi olarak karşınıza çıkabilir o da sizin vereceğiniz karar 🥲

Bende pazartesi gideceğim tüp bebek için bakalım ne diyecekler doktor tüp bebeğe uygun demişti en son bakalım haftaya neler bekliyor bizi

İnşallah sizlerde güzel haberler alırsınız gerçekten çok stresli dönemler, morfoloji bozuk evet ama acaba önce bunumu tedavi etmek gerekir yoksa tüp bebek yapılırken buna göre mi yapılıyor bilginiz var mı bu konu hakkında

İnşallah sizlerde güzel haberler alırsınız gerçekten çok stresli dönemler, morfoloji bozuk evet ama acaba önce bunumu tedavi etmek gerekir yoksa tüp bebek yapılırken buna göre mi yapılıyor bilginiz var mı bu konu hakkında
Herhangi bir tedavi uygulanmıyor. Belki vitamin verirler ama vitaminlerin kanıtlanmış etkileri yok. Tüp bebekte spermi zaten kendileri seçtikleri için morfolojisi düzgün olanı seçiyolar

X