muhabbet kuşumun neyi var yardım edin cok üzülüyorum.

zyx321

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2013
1.238
17
benim cok sevdiğim bana geleli daha 8 ay olan ve muhtemelen 10 aylık olan bir muhabbet kusum var.o benım herseyım.abartma bı kus dıyen olabılır ama öyle değil.cok cana yakın bildiginiz insan özelliklerinde bir tip.bırıne gıtmeden önce yuzune bakar tanımıyosa asla gitmez.camlar acık durur dısarı cıkmaz sadece salonda durur.genelde hep benım omzumda dizimde .sadece bana kafasını kasıtır.gece bıle bırlıkte uyuyoruz sabah erken saatlerde ötmesın dıye kusu kafesıyle odama alıyorum.odam karanlık biraz 6 da otuyo normalde uyuyamıyorum dıye alıyorum odama aksamdan.öglen 12 gıbı uyanıyorum oda benımle uyanıyo.bazen mesela 11 de kalksam onu kafesıyle alıp salona götursem esnıyo uyumaya calısıyo.her gece 5- 10 dkda bır bana opucuk atıyo gece bende ıona opucuk atıyorum öyle uyuyoz.bakıyorum ses vermıyo uyumus dıyorm.bayram dolayısıylada 2 gundur gece 3 gıbı yatıyoruz sabah 8 gıbı kalkıyoruz.dolayısıyla uyku dengesi bozuldu.her dk yanındayım onun.gezmeye gıtcegım zaman ınternette arastırırken bulmustum.ben gıdıyorum ama gelcem demenız gerekıyomus yoksa onu terkettıgınızı düşünüp depresyona giriyolarmıs.bugunde dısarı cıktım arkadasımla gezeyım dedm.aynen söyledım her zamankı gıbı pamugum ben gıdıyorum gelıcem tamammı senı sevıyorum dedım oda her zamankı gibi öpücük attı bana.eve geldım kusta bır durgunluk annem dedı butun gun uyudu vıtrının ustnde saymıs annemde 34 kısı gelmıs mısafır bıze.kus vıtrının ustunde uyuyp durmus sessızmıs hıc ötmemıs normalde cok öten bır kuş o.ben geldım eve aksam beni gördü uctu dizime kondu.böyle öpücük atıcak gibi yaptı bi baktım agzından bişey cıktı bu ne dıye bakarken devamlı bıseyler cıktı agzından ınceledım yem o cıkanları bır araya getırsem kı avucumu tuttup avucuma cıkardı agzından fındık tanesı buyuklugunde .sonra dıger elımle aldım kusu kafesının ustune koydum.yıkadım ellerimi sabunla guzelce. baktım kafese ıshalde olmus.ve sureklı uyuyo.netten arastırdım tümor belirtisi seker hastalıgı vb hastalıklar mantar hastalıgı yada es ıstedıgını gösterır dıyo.veterınere götursem guvenemıyorumda .genelde veterınerlerın verdıgı ılaclar bı ıse yaramaz demıstı kusu veren kuscu adam.belki içinizde bu durumu yasayanlar bana yardım edebılır o kustugundan berı cok agladım ya ölürse diye korkuyorum.neden böyle oldu.

Kimsenin sana abartma deme gibi bir hakkı yok hayvan sevgisi çok başka bir şey , bilen bilir bilmeyen çok şey kaybeder ... Bence kuşunu hemen bir veterinere götür belirtiler norman değil çünkü :26: İnşallah en yakın zamanda iyileşir pıtırcık kıyamam ona :KK43:

Sen bakma o kuşçuya ona gitsen vitamın verıp gönderırı.Çevrende kuşla ılgılenen veterıner varsa aksatma götür.Çok narin oluyorlar bır uzmanın bakması burda dıyeceklerımızden daha ıyı olur diye dusunuyorum.Umarım en kısa sürede iyileşir.

Kusun hasta olabilir, usutmus olabilir, organlarinda sorun olabilir, ishalmis ve kusuyormus. Acilen veterinere goturmen lazim ama sunu bil ki bazen veterinere gotursen bile kurtaramiyorsun cunku kusun bunyesi zayif olabilir ve cok narinler.

Papatya cayi onerebilirim ama antibiotiklik durumu varsa papatya cayi yetmez. Onu en iyi veteriner anlar ama herhangi bir veteriner degil , kuslar konusunda uzman bir veteriner. Kuslardan anlayan veterinerlerin sayilari ne yazik ki cok degil cunku kuslarin fiati dusuk , veteriner ucreti fazla. Cogu kisi veterinere goturmeyi tercih etmiyor.

Gecmis olsun. Istersen ozel mesaj atabilirsin. Elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.

Son düzenleme:
Kimsenin sana abartma deme gibi bir hakkı yok hayvan sevgisi çok başka bir şey , bilen bilir bilmeyen çok şey kaybeder ... Bence kuşunu hemen bir veterinere götür belirtiler norman değil çünkü :26: İnşallah en yakın zamanda iyileşir pıtırcık kıyamam ona :KK43:

ınsallah ıyıleşir burda kuscu veterınerı bulmakta zor arastırıcam yarın.

veterıner buldum ınternetten 3 tane buraya yakın 3 ude kuslara bakmıyoruz dedıler.yarın gezıp bakıcam bırde.klıma var ve sureklı calısır durumda.ama cok soguk olmuyo oda kus klımanın karsısında degıl bazen atlıyo ordakı koltuga hemen alıyorum onnu karsısından sureklı gözetimimde evde.ınsallah ıyılesır .komsunun tatıle gıtmesı gerekıyomus bana dedı bızım kusada bakarmısın bakarım dedım aldım onu onun kafesı ayrı bızım kus bunu gördu bı canlandı otmeye fılan basladı.cıkarmadık o kusuda yanyana gelmesınler hasta olmasın oda dıye suan ıkısıde ayrı ayrı kafeslerde duruyolar aynı oda ıcınde bırbırlerını görebılıyolar.bakısıyolar.bnmkı kız komsununkı erkek .asık olmasalar bari birbirlerine.onu öyle eskıye dönuk görmek benı mutlu ettı.ama yınede veterıner bulmam sart.

cnm seni üzmek istemem ama bizde yeğenime ameliyat sonrası kuş almıştık 2 aylık. gecen hafta öldü tam 10 aylık iken senin kuşun gibi sessizleşti sürekli uyudu böyle 15 gün sürdü.
seni çok ii anlıyorum benimde 9 yaşındaki kuşum öldü saatlerce ağlamıştım. ablamda çok ağladı kuşları ölünce alışıyor insan eve gelince kuşa.

Merhaba canim muhabbet kusu diyince benim icin akan sular durur,evde su an baktigim 2 kusum var,senin kusuna gelince netten bakip hemen telasa kapilma,ölür vs diye de dusunme,kusun usutmus olabilir,klima her ne kadar yaninda olmasa da klimadan etkilenmis olabilir,bir de bu aralar tuy dokme zamanlari,o yuzden gucsuz dusmus olabilir,suyuna cok az karbonat koy canim,bir de yem yiyip suyunu iciyor mu dikkat et,insallah biseycikler olmaz kusuna da uzun yillar boyunca birlikte olursunuz:nazar:

Son düzenleme:
ınsallah ıyıleşir burda kuscu veterınerı bulmakta zor arastırıcam yarın.

Canım şimdi eşime okudum konuyu .Eşim hayvanları çok sever ve bu konuda çok bilgili çünkü beslemediği hayvan yok :) Onun yorumunu aynen aktarıyorum umarım bir faydası olur ...

'' Kuşun kafesinin içine bir tarafını delmek üzere bir pinpon topu koyun . (yani gagasıyla tutup pinpon topunu kaldırabilsin ) Eğer eş ihtiyacı varsa bu en etkili çözüm.

Kuşunuz kötü hava şartlarından etkilenmiş olabilir. Sigara dumanı ve soğuk hava akımından ötürü olur. Yemi avcunuza çıkartmış olmasının sebebi sizi özlediğinden ve sizi beslemeye çalıştığından kaynaklanıyor. Bu tarz tropikal kuşlar ruh hali değiştiğinde veya alışık olduğu düzen değiştiğinde ishal gibi belirtiler gösterebilir , insanlar da olduğu gibi.. Benim size tavsiyem konuşmasını sağlayan kuş yemlerinden bu ishal döneminde uzak durun . Kırık pirinç yedirmenizi tavsiye ediyorum. Veterinerler kanatlı sağlığından anlamıyorlar. Çok geçmiş olsun. ''

Canım şimdi eşime okudum konuyu .Eşim hayvanları çok sever ve bu konuda çok bilgili çünkü beslemediği hayvan yok :) Onun yorumunu aynen aktarıyorum umarım bir faydası olur ...

'' Kuşun kafesinin içine bir tarafını delmek üzere bir pinpon topu koyun . (yani gagasıyla tutup pinpon topunu kaldırabilsin ) Eğer eş ihtiyacı varsa bu en etkili çözüm.

Kuşunuz kötü hava şartlarından etkilenmiş olabilir. Sigara dumanı ve soğuk hava akımından ötürü olur. Yemi avcunuza çıkartmış olmasının sebebi sizi özlediğinden ve sizi beslemeye çalıştığından kaynaklanıyor. Bu tarz tropikal kuşlar ruh hali değiştiğinde veya alışık olduğu düzen değiştiğinde ishal gibi belirtiler gösterebilir , insanlar da olduğu gibi.. Benim size tavsiyem konuşmasını sağlayan kuş yemlerinden bu ishal döneminde uzak durun . Kırık pirinç yedirmenizi tavsiye ediyorum. Veterinerler kanatlı sağlığından anlamıyorlar. Çok geçmiş olsun. ''
bizim evde sigara içilmiyor.yemı avucuma cıkartması benı özlemesı anlamıınamı gelıyor :) canım benım o ya bütün gun ben evde yoktum ama fazlasıyla ınsan vardı bızım kusta bıldıgın ınsan secıyo yani.zaten su son yarım saattır kafasını kasıttı bana ben parmagımı asagı yukarı yapıyorum o kafasını bı o yana cevırıyo bı bu yana bı egıyo kasınıyo öyle :) ishal durumu suan gectı gibi normal yaptı az önce :)kırık pirinci bilmiyodum suya koysam onun suyunu ıcırsem olurmu haşlayıp yedırsem bogazına yapısmaz dımı.pinpon topunuda var evde yarın yaparım hemen.allah razı olsun sizden eşinizden.bana yardımcı olmaya calısan buraya yazan herkese cok tesekkur ederim.

İnşallah bı an önce ıyılesır eskı halıne doner cok ıyı bakarsan hıc bısey olmaz benımde kusum nerdeyse olmek uzereydı ne ucabılıyodu nede yemek yıyodu artık yuruyemıyodu bıle fark ettgım anda cok ıyı baktım ona yemek yıyemıyodu ama yumurta haslayıp ıyıce ezıp zorla az da olsa yedırmıstım suya vıtamın koyup cay kasıgıyla ıcırdım bol bol sıcak su torbasının uzerınde yatırdım ılık sekıldeydı tabı ertesı gun ucmaya otmeye basladı ama kuslar cok narın sakın klımanın onunde degıl dıye bısey olmaz sanma ceyranda kalması ve klıma en buyuk dusmanları zaten kucukler hemen hastalanıyo klımalı odada tutma onu bız bıle etkılenıyoken onların etkılenmesı cok normal suyunuda sureklı degıstırın ınsallah bıan once ıyılesır gecmıs olsun:KK43:

bizim evde sigara içilmiyor.yemı avucuma cıkartması benı özlemesı anlamıınamı gelıyor :) canım benım o ya bütün gun ben evde yoktum ama fazlasıyla ınsan vardı bızım kusta bıldıgın ınsan secıyo yani.zaten su son yarım saattır kafasını kasıttı bana ben parmagımı asagı yukarı yapıyorum o kafasını bı o yana cevırıyo bı bu yana bı egıyo kasınıyo öyle :) ishal durumu suan gectı gibi normal yaptı az önce :)kırık pirinci bilmiyodum suya koysam onun suyunu ıcırsem olurmu haşlayıp yedırsem bogazına yapısmaz dımı.pinpon topunuda var evde yarın yaparım hemen.allah razı olsun sizden eşinizden.bana yardımcı olmaya calısan buraya yazan herkese cok tesekkur ederim.

Allah senden de razı olsun canım benim sen de bir can için bu saatte buraLarda uğraşıyorsun :) Biz hayvanseverlerin hepsini çok severiz :)

Pirinci önce direk ver eğer ağzına alıp atarsa yani yemezse suya batırıp tekrar ver yine yemezse 5-10 dk suda beklet . Önemli olAN pirincin bağırsaklardaki asidi suyu çekmesi ( Eşimin yorumu :) )

Ishal Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :
Mikrobik ve gidaya bagli olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanir; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalikta sürekli haslanmis patates bulundurulmali ve kaybettigi su kaybi için marulun kart yapraklarindan veya ispanak çok az olarak verilmelidir.
Mikrobik ishalde, kusun pisligi tahlilinde çikan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalidir. Bazi ishal ilaçlari ise sunlardir: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

Canım bunu kanatlı hayvanlarla ilgili bir siteye üyeyiz ordan araştırdık kopyalayım dedim inşallah faydası olur ( Site adını vermedim çünkü forum kurallarına göre yasak mı bilmiyorum )

Allah senden de razı olsun canım benim sen de bir can için bu saatte buraLarda uğraşıyorsun :) Biz hayvanseverlerin hepsini çok severiz :)

Pirinci önce direk ver eğer ağzına alıp atarsa yani yemezse suya batırıp tekrar ver yine yemezse 5-10 dk suda beklet . Önemli olAN pirincin bağırsaklardaki asidi suyu çekmesi ( Eşimin yorumu :) )

ugrasırım tabi en masum sey onlar.çok tesekkur ederım aynen yapıcam .

Eş ihtiyacı falan yok şu an. Bahsettiğiniz ihtiyaç halinde kuş neşeli ve hareketli olur. Sizin kuşunuz maalesef hasta olmuş zaten ishal ve kusuyorsa üzerine bir de durgunsa muhtemelen ilerlemiştir.

İlk yapacağınız şey sıcak tutmak elinize aldığınızda muhtemelen ayakları soğuk olacaktır.

İkincisi ise kuşunuzun yem yiyip yemediğine bakmak. Genelde çok hasta olduklarında yem yemezler ve açlıktan ölürler. Eğer yemiyorsa mutlaka sizin beslemeniz gerekiyor. Eczaneden bir şırınga alıp sulu bir mama hazırlayabilirsiniz(pirinç ununu suyla pişirebilirsiniz sakın süt koymayın sindiremiyorlar. Ya da irmik ve tahıl ürünlerini kaynatıp püre haline getirebilirsiniz. Şırıngaya çekip ağzına verin). Kuşu iki saatte bir azar azar beslemeniz gerekiyor.

Üçüncü şey dışkısına ve kilosuna bakmak. Sindirilmemiş yem veya kan var mı? Ayrıca kuşu tuttuğunuzda göğüs kemiğinin etrafı çok zayıf mı?

Götürebilirseniz veterinere götürün. Götüremiyorsanız ve gerçekten çaresizseniz evdeki antibiyotiklerden kullanabilirsiniz(veteriner tavsiyesi). Bunun için sadece dozajı ayarlamanız gerekiyor.Ya bir bardak suya atıp eritip ağzına bir kaç damla verebilirsiniz, ya da toplu iğne başı kadar bir miktarı bir kaç damla suyla karıştırıp ağzına damlatabilirsiniz. Tabi mantar var ise ek olarak farklı ilaçlar kullanmanız gerekiyor.

Eş ihtiyacı falan yok şu an. Bahsettiğiniz ihtiyaç halinde kuş neşeli ve hareketli olur. Sizin kuşunuz maalesef hasta olmuş zaten ishal ve kusuyorsa üzerine bir de durgunsa muhtemelen ilerlemiştir.

İlk yapacağınız şey sıcak tutmak elinize aldığınızda muhtemelen ayakları soğuk olacaktır.

İkincisi ise kuşunuzun yem yiyip yemediğine bakmak. Genelde çok hasta olduklarında yem yemezler ve açlıktan ölürler. Eğer yemiyorsa mutlaka sizin beslemeniz gerekiyor. Eczaneden bir şırınga alıp sulu bir mama hazırlayabilirsiniz(pirinç ununu suyla pişirebilirsiniz sakın süt koymayın sindiremiyorlar. Ya da irmik ve tahıl ürünlerini kaynatıp püre haline getirebilirsiniz. Şırıngaya çekip ağzına verin). Kuşu iki saatte bir azar azar beslemeniz gerekiyor.

Üçüncü şey dışkısına ve kilosuna bakmak. Sindirilmemiş yem veya kan var mı? Ayrıca kuşu tuttuğunuzda göğüs kemiğinin etrafı çok zayıf mı?

Götürebilirseniz veterinere götürün. Götüremiyorsanız ve gerçekten çaresizseniz evdeki antibiyotiklerden kullanabilirsiniz(veteriner tavsiyesi). Bunun için sadece dozajı ayarlamanız gerekiyor.Ya bir bardak suya atıp eritip ağzına bir kaç damla verebilirsiniz, ya da toplu iğne başı kadar bir miktarı bir kaç damla suyla karıştırıp ağzına damlatabilirsiniz. Tabi mantar var ise ek olarak farklı ilaçlar kullanmanız gerekiyor.
şuan varya o kadar mutluyum ki kafesınde halkası var bır o yandan bır bu yandan gecıp duruyo bana arada ötüyo.neşeli hareketlendi.o cubuktan ötekine atlıyo zaten yarım saat boyunca kafasını kasıttı bana ve ishal durumu gecmiş durumda suan.baktım defalarca normal yaptı.sanırım o anlık bı durumdu.ve 15 dkda bır yem yıyo su 1 saattır.

şuan varya o kadar mutluyum ki kafesınde halkası var bır o yandan bır bu yandan gecıp duruyo bana arada ötüyo.neşeli hareketlendi.o cubuktan ötekine atlıyo zaten yarım saat boyunca kafasını kasıttı bana ve ishal durumu gecmiş durumda suan.baktım defalarca normal yaptı.sanırım o anlık bı durumdu.ve 15 dkda bır yem yıyo su 1 saattır.

Güzel haber bu ama siz yine de takip edin... Hayvanlarda hastalıklarını ilerlemeden farkettirmeme gibi bir durum vardır kolay av olmamak için. Bu nedenle gerçekten dayanamayacak hale gelince anlarız ancak hasta olduklarını o zaman da çok geç olabiliyor. Bundan önce anlamanın yolu ise sürekli dışkı kontrolü, varsa hassas bir terazi ile tartmak(gramında düşüş olursa kötüye işaret) ve durgun oldukları zaman önemsemek.

Bu arada dirençli olması ve hasta olduğunda müdahale edebilmeniz için kanatlılarla ilgili forumları inceleyebilirsiniz. Misal haftada bir suyuna bir kaç damla elma sirkesi damlatmak parazitlere karşı korur gibi güzel bilgiler oluyor.

Size önerim evde acil durumlara karşı kuşunuz için antibiyotik ve el ile besleme seti bulundurun.

Benim 5 tane papağanım var, senelerdir bakıyorum onlara çok sevimliler gerçekten:KK9:

kusması eş istediğinden diye biliyorum. tüyleri porsukmu kabarıkmı yani eğer kabarık duruyorsa diğer saydığınız şeylerle birleşince üşütmüş demektir. eczacılar bilir netten baktım ama ilacın ismini hatırlayamadım. sanırım t ile başlıyor hayvanlara verilen şişede toz bir ilaç. çay kaşığının 4te 1 kadar suluğunun içine katıp veriyorsunuz hergün değiştirerek... umarım yardımcı olur..

X