Muhalefetin bomba Cumhurbaşkanı adayları

uppahalds

Long time, no see...
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2008
1.973
221
47
Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Abdullah Gül 'artık vakti' deyince aday senaryoları konuşulmaya başladı.

Yerel seçimleri atlatan Türkiye Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yöneldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dün yaptığı açıklamada 'artık vakti' deyince aday isimleri havada uçuşmaya başladı.

Türkiye yeni Cumhurbaşkanını Ağustos ayında ilk kez halk oyuyla seçecek. 10 Ağustos’taki ilk turda seçilemezse 24 Ağustos’taki ikinci turda Cumhurbaşkanı belli olacak.

Peki Cumhurbaşkanlığı'nın muhtemel adayları kimler? Ankara şimdi herkes bunu konuşuyor. AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan olmadığı taktirde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacak deniliyor.

ERDOĞAN ADAY OLACAK MI?

Söylendiğine göre de Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığıyla ilgili planlarında bir değişikliğe gidebilir. Zira bir yanda yolsuzluk söylemleri diğer yanda ise Cemaat ile girdiği savaş var. Bu durumda da Başbakanlık gibi icraatçı bir koltuğu bırakıp Köşk'e çıkmaz deniliyor. Kulislere yansıyanlara göre yakın çevresi de Başbakan Erdoğan'a bunu telkin ediyor.

MUHALEFETİN ADAYI KİM?

Cumhurbaşkanlığı seçim yarışında asıl merak edilen muhalefetin ortaya çıkaracağı aday. Muhalefetin tavrına dair ilk sinyal dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi:“Ortak bir aday çıkarabiliriz.” Peki bu aday kim olur? Posta Gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, bu noktada kulislerde ismi geçen 3 bomba ismi verdi.

Işık'ın kulis bilgisine göre şu anda ismi en çok geçen 3 isim şunlar;

*DENİZ BAYKAL
*MERAL AKŞENER
*İLKER BAŞBUĞ

Candaş Tolga Işık isimleri hangi partilerin gündeme getirdiğini de yazdı;

"CHP kulislerinde konuşulan ve parti tabanının desteklediği en önemli isim eski genel başkan Deniz Baykal. MHP’de ise milletvekili ve eski bakan Meral Akşener’in adı geçiyor. Her iki partinin de “hayır” demeyeceği bir başka isim ise genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ.

PEKİ ORTAK ADAY KAZANIR MI?

Aday isimleri değişebilir ancak ortada cumhurbaşkanlığı seçimini etkileyecek önemli bir hesap hatası var. Son yerel seçimi baz alacak olursak CHP ve MHP’nin oyunu toplasanız AK Parti’nin oyuna yetişemiyor. Dolayısıyla muhalefetin çıkaracağı ortak Cumhurbaşkanı adayının kazanması için BDP/HDP bloğunun da desteğini alması şart.

http://www.muhalifbaski.com/muhalefetin-bomba-cumhurbaskani-adaylari-10572h.htm

başbakan aday olur mu bilmem ama bana başbakanlık koltuğunu bırakmaz gibime geliyor

muhalefetin çıkaracağı adaylar da bence seçilmez
çünkü hepsini toplayınca ak partinin oranına ulaşmıyo sanırsam

ilker başbuğ aday olmayacağını söylemişti sanırım
ya ben mi yanlış hatırlıyorum acaba

Son düzenleme:
Bir seçimi geride bıraktık, başka bir seçime hazırlanıyoruz. Bu kez cumhurbaşkanını halk seçecek. Bir kez daha sandık başına gideceğiz.

Gönül ister kadın bir cumhurbaşkanımız olsun; ama isim konusunda farklı bir tercih geçer benim gönlümden...

Umarım bu seçim de diğer her seçim gibi ülkemiz adına en hayırlı şekilde sonuçlanır...

Son düzenleme:
Abdullah gülü halk oyuyla seçmedik mi zaten
karıştırdım ben herhalde :)

Son düzenleme:
Abdullah gülü halk oyuyla seçmedik mi zaten
yani refarandum yerine normal seçim gibi mi olacak :26:

Abdullah Gül meclis tarafından seçildi; bugüne kadar cumhurbaşkanları meclis kanalıyla seçildi. Bu sefer halk sandığa gidip adaylara oy atacak...

Abdullah Gül meclis tarafından seçildi; bugüne kadar cumhurbaşkanları meclis kanalıyla seçildi. Bu sefer halk sandığa gidip adaylara oy atacak...

evet karıştırdım ben halk oylaması 2007 de kabul edildi ya cb o dönem olunca karıştırdım :)) evet ya ilk olcak bu yıl..

Başbakanın aday olacagını düşünmüyorum.Abdullah Gül olur bence yine,10 ağustosta seçilemezse 24 ağustosta tekrar mı oy kullanacagız.

aslında hem kadın hem engelli oldugu icin şafak pavey olsa diye gecti aklımdan, hem de demokrat kimligiyle her kesime hitap ediyor... :KK16:

Şaşırdım bu isimlere..Ama muhalefet hangi ismi koyarsa koysun Akp den hangi kişi aday gösterilirse o seçilir ki o kişi de büyük ihtimalle Rte olur..Artık tutmayın küçük enişteyi hesabı coşar Allah coşar..:KK47:

Şaşırdım bu isimlere..Ama muhalefet hangi ismi koyarsa koysun Akp den hangi kişi aday gösterilirse o seçilir ki o kişi de büyük ihtimalle Rte olur..Artık tutmayın küçük enişteyi hesabı coşar Allah coşar..:KK47:

yasama yürütme yargı o kadar birbirine karıştı ki...
cumhurbaskanı RTE olursa daha rahat mudahale edebilmek ve resmiyet kazanması icin ek yasal degisiklikler de yaparlar sanırım.

yasama yürütme yargı o kadar birbirine karıştı ki...
cumhurbaskanı RTE olursa daha rahat mudahale edebilmek ve resmiyet kazanması icin ek yasal degisiklikler de yaparlar sanırım.

Artık yapamayacakları bir şey yok ülkene ne huzur ne güven kaldı demokrasiye bile güvenemez olduk oylar kaç kez sayıldı..Hangi ülkede var bu kadar kutuplaşma güvensizlik..Sanki artık güçler birliği var ve bu Rte'nin elinde her yerde adamı var o ne derse o.Allah sonumuzu hayır etsin

Başbakan aday olmaz gibime geliyor benim.Şimdi sinyal veriyor gibi ama o giderse partinin başına geçecek kimseyi göremiyorum ben.

bence abdullah gül aday olacak yine ve kazanır gibime geliyo

ya da diğer partiler birleşip tek bir aday gösterecek
başka nasıl olur bilmiyorum

X