Reçeller - Marmelatlar Mürdüm Eriği Reçeli

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.750
48
20201002_152950.jpg

Mor,siyah,kara,anjelik....şeklinde biliriz.Aslı mürdüm eriğidir..Aile dostumuzun bahçesinden getirdiği doğal,muhteşem lezzetli mürdüm erikleri biraz fazla olunca ne yapabilirim diye araştırmaya başladım.En doğalından meyve olarak yemek dışında bildiğim birde tartı var. Ama baktım ve gördüm ki reçelide inanılmaz popülermiş. Aklıma gelmemişti doğrusu. Çok sulu bir yapısı olmadığından aklıma gelmedi sanırım.Biraz deneyeyim dedim ve yaptım. Sonuçta inanılmaz bir güzellikte ve lezzette bir reçel çıktı. Öyle ki eşimin en gözde reçeli şu sıralar. Rengi muhteşem bir şarap kızıllığında, hem reçel gibi ,hem marmelat. İster kahvaltıda tüket ister pastada ,kurabiyede...
Biz inanılmaz beğendik,eminim siz de yapıncs beğeneceksiniz...

Malzemeler:

- 1 kg mürdüm eriği

-1 kg şeker

-2 su bardağı su

-Yarım limonun suyu

-1 çay kaşığı tereyağı

Yapılışı:

Yayvan bir tencereye şeker ve suyu alarak ocakta kaynatıyoruz. Bu arada eriklerimizi dörde ,çok büyükse altıya dilimliyoruz. Kaynamakta olan su ve şekere eriklerimizi ilave ediyoruz.Tereyağı çok fazla köpürmesini engelleyecek.Kaynayan reçele tereyağını ekliyoruz..Yinede köpürdükçe üstten üstten alıyoruz. Çünkü alınmazsa berrak bir görüntü olmuyor maalesef..

Reçelimizi kıvam alana kadar orta ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. Kıvamı anlamak için ya bir miktar(1 çay kaşığı)porselen bir tabağı alıp soğuduktan sonra parmağımızla ortadan siliyoruz. Eğer parmağın geçtiği kenarlar olduğu gibi kalıyorsa kıvam olmuştur.

Bir diğer yöntem bir bardağa su koyup bir kaç damla reçel damlatıyoruz .Reçel dağılmadan dibe çöküp dipte açılıyorsa kıvam olmuş demektir..

Kıvamı tutan reçele limon suyu ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alıyoruz ve henüz sıcakken kavanozlara doldurup,kapağını kapatıp ters çeviriyoruz. Soğuduktan sonra düz çevirip kaldırıyoruz...

Afiyet Olsun...

20201002_153108.jpg
20201002_153218.jpg

X