Nasıl bir anne olacağım ben ¿!

Bence yabancilar biraz daha ilgili oldugu icin :) ilgiye tok oluyor cocuklar :) bizim türkler canim cigerim böbregim diye sapur supur öper anca simartir :))) devamida gelmez malesef ...

Annelik öğrenilebilir bir şey değildir. Bebeğin temel ihtiyaçlarını nasıl karşılamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Emzirme, alt değiştirme, ek gıdaya geçiş, banyo vs. Ancak her bebeğin/çocuğun kendine has özellikleri ve karakteri vardır. Ve dahi her annenin de. Çocuk gelişimi ile ilgili kitaplar ve uzman önerileri sadece genel bilgiler edinmenizi sağlar. Bittabi faydalıdır lakin asla "olması gereken" "mutlaka aynı şekilde uygulanacak" öneriler değildir.

Annelikle ilgili size önerebileceğim en önemli konu, evladınızla yaşadığınız kriz anlarında (illa ki olacak) şu an yaptığım eylemin ve söylediğim sözlerin çocuğuma zararı/faydası var mı? Duruma bir çözüm sağlıyor mu? Sonrasında pişman olacak mıyım? Şu an kendimi mi yoksa çocuğumla ilişki mi düşünüyorum? Sorularını sormak. Sadece beş dakikanızı alır. Bunların cevabını verdiğinizde annelik serüveniniz çok daha sağlıklı ve huzurlu ilerleyecektir.

Bir de her dönemin bir zorluğu var ve emin olun hepsi geçici. Temel bakımını her anne gibi siz de layığıyla yaparsınız, şüpheniz olmasın.

Benim 40 aylık annelik serüvenimde her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum. Hatalar yapıyorum, bunalıyorum, bazen öfkeleniyorum. Ancak oğluma fiili yahut psikolojik olarak bir zarar vermediğim sürece asla anneliğimi sorgulamıyor ve sorgulanmasına müsaade etmiyorum. Ben böyle bir anneyim. Oğluma göre şekilleniyor, onunla birlikte anneliği öğreniyorum.

Böyle düşüncelerinizin olması korkunç değil, aksine olumlu bir durum. Neden ve nasıl diye sorduğumuz sürece gelişmeye devam edebiliriz ancak. Sağlıkla alın kucağınıza ufaklığı :)

Türk çocuğu ile Avrupalı çocuğun farkını yazmaya geldim, Avrupalı annenin arkasında çocuğuna disiplin vermeye çalışırken sürü gibi “ağlatma annesi ne istiyosa ver günah”, “al teyzem al teyzem tamam tamam ağlama oyyy kıyamam”, “ne istiyomuş aslanım ağlama oğlum al hepsi senin” diye gezen Türk akrabaları yok da ondan.

Elektrik süpürgesi üç saat açık da kalır, mutfak bankosunda da yürünür, un helvasının kahvenin tadına da bakılır. Aman yeter ki bir damla gözyaşı akmasın! Bugün bu konuyla ilgili çok doluyum. Disiplin anlayışı tek ve tavizsiz olmalı. Söyleyeceklerim bu kadar.

Herkese selamlar mutlu pazarlar :KK25:

28 haftalık gebeyim (tüp bebek tedavisi sonrası 2.5 seneden sonra gelen bir mucize ) öncelikle tüm hamileler (bende dahil ) kolaylıkla alalım bebeklerimizi kucağımıza , bebek sahibi olmaya çalışan herkesin de dilerim en kısa sürede duaları kabul olur :dua:
Konuya giriyorum ;
çok şükür güzel bir evliliğim var , bir gün eşimle anlaşmazlığa düşüp ayrılsak bile (allah korusun) yine babası , eşim olduğu için mutluluk duyacağım bir adamla evliyim :nazar::KK200: bu yüzden de bir bebeğimiz olsun çok istedik doğru .. Ama bir problem var ki ; ne yapmam, çocukla nasıl ilgilenmem gerektiği konusunda hiç bir fikrim yok..
Misal kuzenimin çocuğunu seviyorum ama 10 dakikadan sonra sıkılıyorum , oyalayacak birşey bulamıyorum . Sürekli kucak isteyen bütün ilginin kendisinde toplanması gereken bu küçük şeylere karşı donanımlı değilim evet bunu hep biliyordum ama şimdi daha çok farkediyorum . Bazıları bebek görüyor çıldırıyor , seviyor öpüyor , oynuyor. Bende niye böyle değil ? Ben en fazla ‘ a çok tatlı’ diyip yanağını seviyorum . Devamı gelmiyor içimden. Çalışıyorum , çalıştığım yere çocuklar geliyor bağrış çağrış abartmıyorum dengem bozuluyor resmen ... ne yapacağımı bilmiyorum , ya doğduktan sonra kendi çocuğumdan sıkılırsam ? Ya iyi bir anne olamazsam ? Her gece bu düşüncelerle savaşıyorum , sonra onun bir tekmesini hissediyorum ‘Allahım ben napıyorum , ne düşünüyorum nolur beni onunla sınama’ diyorum . Onu şimdiden çok seviyorum ❤️Bunu başaracağıma inanıyorum ama ertesi gün yine aynı düşünceler, bağıran çağıran ağlayan bir çocuk görüyorum bütün dünyam adeta ters dönüyor ...
ben çocuğumu sallamayacağım diyorum ‘ya ya olsun da bir gör’ diyorlar .. onu yapmayacağım diyorum ‘ah ah bizde öyle diyorduk diyorlar’ resmen bütün enerjim çekiliyor , mutluluktan çok korku sarıyor içimi ..
Çocuk ağlayınca napılır? Çocuk nasıl uyutulur ? Altı nasıl değişir ? Nasıl tutulur ? Çocuk ne zaman başlar yürümeye ? Bu çocuklar niye sürekli hasta olur ?
Vs vs ... bu liste uzar da gider ...

Bide yurtdışında yaşıyorum , Türk çocukları ile yabancı çocuklar arasında gerçekten o kadar fark var ki bunu hemen görüyorum . Türk anneler , oturup bir kahve içemiyor çocuklar bağrış çağrış çığlık kıyamet , yabancı çocuklar aynı yaşta oturuyor koca adam gibi çok çok nadir öyle çığlık çığlığa karşılaştığım . Nedir bu aradaki fark ? Neden onların çocukları duruyor bizimkiler durmuyor ?
Lütfen söyleyin a dostlar, sizin hata yaptığınız ama bunu sonradan farkettiğiniz şeyler neler ? Neler için ‘yapma’ dersiniz bana ??

Çok uzattım nolur kusura bakmayın fakat hormonlardan dolayı mı nedir sükunetimi kaybetmiş durumdayım . Ağlayan biri değilimdir ama dokunsalar ağlayacak durumdayım . :olamaz::cry:
Seni çok iyi anlıyorum annelik hakkında giçbir bilgim olmadan hamile olduğumu öğrendim son aylar aldı beni bi telaşe :skandal:tek başıma memleketimden yüZlerce kilometre uzakta naparım nasıl yaparım nasıl doyurur altını temizlerim gece top atsan uyanmam nasıl olucak derken bebeğimi kucağıma aldığım ilk saniye sanki bi yağmur gibi üzerime annelik yağdı annelik bilinci oluşuverdi o senin bi parçan sen onun dilini herkesten daha iyi anlıcak bir bakışından ne derdi olduğunu biliceksin merak etme kimi sallar ayağında beşiğinde kimi de anne kucağında uyur kimi de öyle sadece yattığı yerde bende iki tane var kardeş ten kardeşe bile huyu suyu değişiyo olumsuz konuşanlara kapat gözünü kulağını sakin ol o bebişide karnında kaygılandırma derim annesi:anneadayı:

3 aylik 12 saat nasil uyuyor? :KK57: Yöntemini bana da öğret, 2 aylik gece 1 den 2 den önce uyumuyor. Gündüzleri de kuş uykusu.

Bilmiyorum biraz da uyku seviyor galiba. Günü dolu geçirmeye çalışıp belli düzende uyaran sunuyorum. Oyun halısında oyuncaklar, karunüstü durma, egzersiz ve spor gibi. Bence enerjisini kullanıyor gündüzleri. 19,45 gibi uyku rutini sürecine başlıyoruz.

Banyosunu yaptırıyorum, masaj yapıyorum banyodan sonra saç kurutma makinesiyle de saçını kuruturken iyice sakinleşiyor. Sonra ışığı kısıp pijamaları giydirip woombie diye fermuarlı bi kundağı var ona koyuyorum. Biraz kucakta öpüp kokladıktan sonra yatağına koyup dönencesini açıp emziğini verip 10-15 dk başında bekliyorum. Ağlar gibi olursa saçını okşuyorum. Gerek olursa pişşş piişşş diyorum hafifçe. Gözleri yavaş yavaş kapanıyor, genelde 20.30 da uyuma sürecini tamamlıyor.

21- 01.00- 4.30 şeklinde 3 kere emzirdim uyku arasında, onda da ışığı açmıyor hiç konuşmuyorum. O uyanmadan hemen önce aldığım ve beslediğim için uykusu bölünmeden rüya öğünü yapıyor.
Sabah 7 gibi bi kere daha emer. 8.00 - 8.30 arası kakası gelir ve uyanır güne başlarız :)

Diş vs derken kesin bozulur ama 1 aya yakındır böyle :) önceden 23-24 gibi uyuyordu. Ben dinlenemiyorum öyle.

Gündüzü ben de tam çözemedim
1,5-2 saat uyanık kalıp 45 dk falak uyuyor ama gündüz ağlayarak uyanırsa daha uyumak istiyorum ama uyku geçişi arasında uyandım nasıl uyuyacağımı bilemiyorum demekmiş. Diyelim 25 dk uyudu ağladı uyandı sen de kaldırdın ya o zaman şu izlenimi alıyormuş “bu uyku sana yeter” onun yerine yataktan kaldırmadan uyuması için tekrar denemeliymişiz
Dün biraz onla uğraşmaya başladım 1 kere uyandı tekrar uyuttum 2 saat uyudu öğleden sonraki gündüz uykusunu :)

Bu uyku rutininin tek kötü yanı
Her akşam bir önceki akşamın aynısı yaşanıyor :KK70:
Misafirliğe dışarı falan gidemeyiz, başkası da gelemez çünkü o saati kaçırınca uyku süreci sıkıntıya giriyor. Uyuyamazsa huysuzlanıyor

Son düzenleme:
Annelik öğrenilebilir bir şey değildir. Bebeğin temel ihtiyaçlarını nasıl karşılamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Emzirme, alt değiştirme, ek gıdaya geçiş, banyo vs. Ancak her bebeğin/çocuğun kendine has özellikleri ve karakteri vardır. Ve dahi her annenin de. Çocuk gelişimi ile ilgili kitaplar ve uzman önerileri sadece genel bilgiler edinmenizi sağlar. Bittabi faydalıdır lakin asla "olması gereken" "mutlaka aynı şekilde uygulanacak" öneriler değildir.

Annelikle ilgili size önerebileceğim en önemli konu, evladınızla yaşadığınız kriz anlarında (illa ki olacak) şu an yaptığım eylemin ve söylediğim sözlerin çocuğuma zararı/faydası var mı? Duruma bir çözüm sağlıyor mu? Sonrasında pişman olacak mıyım? Şu an kendimi mi yoksa çocuğumla ilişki mi düşünüyorum? Sorularını sormak. Sadece beş dakikanızı alır. Bunların cevabını verdiğinizde annelik serüveniniz çok daha sağlıklı ve huzurlu ilerleyecektir.

Bir de her dönemin bir zorluğu var ve emin olun hepsi geçici. Temel bakımını her anne gibi siz de layığıyla yaparsınız, şüpheniz olmasın.

Benim 40 aylık annelik serüvenimde her geçen gün yeni bir şey öğreniyorum. Hatalar yapıyorum, bunalıyorum, bazen öfkeleniyorum. Ancak oğluma fiili yahut psikolojik olarak bir zarar vermediğim sürece asla anneliğimi sorgulamıyor ve sorgulanmasına müsaade etmiyorum. Ben böyle bir anneyim. Oğluma göre şekilleniyor, onunla birlikte anneliği öğreniyorum.

Böyle düşüncelerinizin olması korkunç değil, aksine olumlu bir durum. Neden ve nasıl diye sorduğumuz sürece gelişmeye devam edebiliriz ancak. Sağlıkla alın kucağınıza ufaklığı :)

Dediklerin çok doğru bence, doğal ebeveynlik konusunda hiç okudun mu? Benim aklıma yatıyor o ekoldeki çoğu görüş :)

Bir de bebeklerin biraz büyümüş halinde ne olur bilemiyorum ama küçüklerken bebekler huylarına göre gruplara ayrılmışlar: melek bebek, kitap bebek, nazlı bebek, hareketli bebek, huysuz bebek diye bi sınıflandırma okudum uyku eğitimiyle ilgili bir kitapta.

Bana “kitap bebek” denk geldi galiba. Kitaplarda o hafta o ay ne yazıyorsa (gelişim, davranış vs) benim kızda aynen öyle gelişmeler oluyor, ne bir eksik ne bir fazla :KK70: robot gibi programlanmış sanki mübarek.

Dediklerin çok doğru bence, doğal ebeveynlik konusunda hiç okudun mu? Benim aklıma yatıyor o ekoldeki çoğu görüş :)

Bir de bebeklerin biraz büyümüş halinde ne olur bilemiyorum ama küçüklerken bebekler huylarına göre gruplara ayrılmışlar: melek bebek, kitap bebek, nazlı bebek, hareketli bebek, huysuz bebek diye bi sınıflandırma okudum uyku eğitimiyle ilgili bir kitapta.

Bana “kitap bebek” denk geldi galiba. Kitaplarda o hafta o ay ne yazıyorsa (gelişim, davranış vs) benim kızda aynen öyle gelişmeler oluyor, ne bir eksik ne bir fazla :KK70: robot gibi programlanmış sanki mübarek.

Okudum bebeklik çağında o gruplama mümkün olabilir ama iki yaştan itibaren hiçbir yöntem tam manasıyla uygulanamıyor :) çocuğun kendi karakteri oluşuyor.

Benim yeğenim oğlumla aynı yıl doğumlu. Dışarıya çıktığımızda ona arabaların ne kadar tehlikeli olduğundan bahsedince korkup elime yapışıyor. Benim oğlan da caddenin ortasına gidip "araba bana çarpsın ehe" diyor. Aynı ses tonu ve yöntemle yaklaşıyorum ikisine de ama aynı etkiyi oluşturmuyor. Yeğenim uyuduktan sonra kıyamet kopsa uyanmıyor benim oğlanın yanında çıt çıkarınca gözlerini bereltiyor. Yeğenim başkalarının ona yemek yedirmesine ihtiyaç duyarken benim sıpa salçanın kavrulmasını bile kendi yapmak istiyor.

Diyeceğim o ki, öğrenilmiş bilgiler her çocukta aynı şekilde uygulanmıyor :)

Okudum bebeklik çağında o gruplama mümkün olabilir ama iki yaştan itibaren hiçbir yöntem tam manasıyla uygulanamıyor :) çocuğun kendi karakteri oluşuyor.

Benim yeğenim oğlumla aynı yıl doğumlu. Dışarıya çıktığımızda ona arabaların ne kadar tehlikeli olduğundan bahsedince korkup elime yapışıyor. Benim oğlan da caddenin ortasına gidip "araba bana çarpsın ehe" diyor. Aynı ses tonu ve yöntemle yaklaşıyorum ikisine de ama aynı etkiyi oluşturmuyor. Yeğenim uyuduktan sonra kıyamet kopsa uyanmıyor benim oğlanın yanında çıt çıkarınca gözlerini bereltiyor. Yeğenim başkalarının ona yemek yedirmesine ihtiyaç duyarken benim sıpa salçanın kavrulmasını bile kendi yapmak istiyor.

Diyeceğim o ki, öğrenilmiş bilgiler her çocukta aynı şekilde uygulanmıyor :)

Bence de özellikle yürümeyle ve konuşmayla beraber her şeyin değişeceğini düşünüyorum
Senin oğlana da hastayım :KK70: çok orijinal bi çocuk

Aynı kaygılar bende de var. Ben yemesini içmesini bile dert eder oldum. Ay ek gıdaya geçince ne vericem, ilk zamanlar emmezse ne yapicam, yıkamayı becerebilecek miyim vs vs uzuyor liste. Sağlıkla alalım kucağınıza da onlar bizim öğretmenimiz olacak belli ki :)

Hiçbirimizin çocuk bakımıyla ilgisi alakası bilgisi yoktu merak etme. Bebeğini kucağına aldığın anda sanki ilahi bir el sana herşeyi yaptırıveriyor.

Türk çocuğu ile Avrupalı çocuğun farkını yazmaya geldim, Avrupalı annenin arkasında çocuğuna disiplin vermeye çalışırken sürü gibi “ağlatma annesi ne istiyosa ver günah”, “al teyzem al teyzem tamam tamam ağlama oyyy kıyamam”, “ne istiyomuş aslanım ağlama oğlum al hepsi senin” diye gezen Türk akrabaları yok da ondan.

Elektrik süpürgesi üç saat açık da kalır, mutfak bankosunda da yürünür, un helvasının kahvenin tadına da bakılır. Aman yeter ki bir damla gözyaşı akmasın! Bugün bu konuyla ilgili çok doluyum. Disiplin anlayışı tek ve tavizsiz olmalı. Söyleyeceklerim bu kadar.
Ay bugün un ister, şeker ister ver, yarın senden alamayacağın sahip olamayacağın şeyler isteyecek alacan onu da almak zorundasın bu çocuk yok nedir bilmez. İğreniyorum bu tarz ailelerden ve çocuklardan.bir evlat onların ki çünkü

yetişme tarzı önemli ama genler çok daha önemli. 2 oğlum var tamamen birbirlerinden farklı karakterler. Genlerle alakalı . Ama ilkinin üzerine fazla düştük biraz çekingen pimpirikli bir çocuk oldu. Diğerinin üzerine hiç düşmedim yeri geldi ilgilenemedik bile çocuklar kendi işini kendi gördü. Nasıl cevval nasıl gözü açık . Kendine tek laf ettirmez. Hala her işini kendi görür. Diğeri beni bekler. O yüzden yoğun ilgi alaka göstermeyin.

Bence de özellikle yürümeyle ve konuşmayla beraber her şeyin değişeceğini düşünüyorum
Senin oğlana da hastayım :KK70: çok orijinal bi çocuk

Tabi aşırı orijinal. Mesela az evvel okula götürürken kargo uçağı ve Uzay mekiğine gidelim dedi. Çünkü her hafta sonu kargo uçağı ile aktarmalı olarak uzay mekiğine gidiyoruz ailece. Tam akbil basıyoruz bir de. Alışmış çocuk ne yapsın.

Benim oğlandan sonra sakin beş çocuğa bakabilirim bence. Potansiyelimin artmasına sebep oldu sıpa.

X