Ne istediğinize çok dikkat etmek gerekiyormuş

Cokokuyanbilir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2020
1.235
2.188
30
Herkese selamlar,
Buraya 2 gün önce çok heyecanlıyım diye bir konu açmıştım. Büyük bir firmaya iş görüşmesine gitmiştim. Ve olması için çok dua etmiştim. Bugün detaylı görüşme için davet aldım. Fakat gitmeden önce dün akşam bir araştırma yapmak istedim. Linkedin uygulamasından daha önce bu firmada çalışan kişiler e ulaşmaya çalıştım. 1 ay önce istifa eden ik ya ulaştım. Ve duyduklarım karşısında şok oldum. Hiç tanimamasina rağmen 1 saat telefonda bana firmadan bahsetti.
Size paylaşıyorum. 1 dakika geç kalma durumunda 1.5 saat mesai ücreti kesiliyor. Aile şirketi, 3 erkek kardeş sahibi.Onların çocukları, akrabaları firmada çalışıyor. 150 kişinin çalıştığı bir firma. Kalite müdürü kızı , imalat müdürü damadı, montaj sorumlusu kayınpederi .... böyle uzuyor liste..
Tüm fabrika kameralar ile izleniyor. Sırf bunun için çalışan biri var. Kadınlara neden tuvalette 15 dakika kaldın diye hesap soruluyor. Ve en önemlisi bu kadın asansörde esas patronun tacizine uğramış. Esas patron 1 ay önce vefat etmiş. Çok şanslısın dedi. Ik olduğu için geçmiş istifaları incelediğinde hepsinin küfür ve hakaret duyduğu ve taciz edildiği için istifa etmişler. Taciz yaşayan kadınlar için de aranmasaydı yorumu yapılıyormuş. Çünkü aile şirketi ...
Bugün görüşmeye dahi gitmedim. Bu işi o kadar çok istemiş ve dua etmiştim ki. Neyi istediğin çok önemliymiş. Ben gitseydim muhtemelen kabul edilecek ve bugün istifamı verecektim.
Lütfen sizler de benim yaptığım gibi yapın. Linkedin gibi kariyer sitelerinden işe başlamayı düşündüğünüz şirketlerin eski çalışanları ile iletişim kurun.
Iyi ki kontak kurmuşum diyorum
Edit : bu firmanın sahibi sektörde çok tanınan bir isim. Işten ayrılanlara sektörde ekmek yediremeyen biriymiş. Bu da benim görüşmeye gitmeme engel oldu açıkçası.

Son düzenleme:
Belki de iyi olmustur sizin için ama işten ayrılan birçok kişinin pekçok memnuniyetsizliği olabilmekte. Bu biraz sizinle de ilgili olabilirdi. Her insan farklı bu nedenle maruz kalınan şeylerde farklı olabilirdi. Bir işi sadece ayrılan birinden değil çalışan birinden dinlemenizden de fayda olabilir. Taciz konusunu saymıyorum yalnız o gerçekten varsa iyi ki kurtulmuşsunuz.

peki bir ay önce işten ayrılan bu kişiye neden inandınız desem

anlattıkları işleyişten çok kişisel iddialar

olmamıştır demiyorum olmuştur belki de neden bunları sizinle paylaşmış, eski patronlardan intikam almak için mi
Bu taciz olayının yaşanma ihtimali %1 dahi olsa bu teklifi değerlendirmezdim.
Bir de şöyle bir geçmişim oldu. 8 gün çalıştığım bir aile şirketi oldu. Ancak 8 gün dayanabildim. Ve küçük patron tarafından göz ile taciz edildim defalarca. Kalsaydım bu fiziksel tacize dönüşecekti eminim. Bu nedenle kadının iddiası %1 ihtimalle dahi doğru ise gitmeyi tercih etmem. Yalan ve iftira ise de olmadığı için üzülmem

Belki de iyi olmustur sizin için ama işten ayrılan birçok kişinin pekçok memnuniyetsizliği olabilmekte. Bu biraz sizinle de ilgili olabilirdi. Her insan farklı bu nedenle maruz kalınan şeylerde farklı olabilirdi. Bir işi sadece ayrılan birinden değil çalışan birinden dinlemenizden de fayda olabilir. Taciz konusunu saymıyorum yalnız o gerçekten varsa iyi ki kurtulmuşsunuz.
Yanı beni esas etkileyen nokta orası oldu. Evli bir kadının iftira atması çok mantıklı gelmiyor bana

Aile şirketi mi kaç uzaklaş hemen. Hep şunu söylerim. Aile şirketinde çalışacağına kurumsal bir şirkette çaycılık yap daha iyi.
Çok akıllıca davranmışsınız. Allah korumuş sizi cidden.
Benim böyle bir tecrübem oldu. 8 gün dayanabildim. Abi ve kardeş patronlardı. Küçük kardeş patavatsız, lafını sözünü bilmeyen bir adamdı. Ve defalarca beni süzdüğüne şahit oldum ve 8. Gün istifa ettim. Aile şirketlerine karşı çok büyük bir onyargim var

1 aydır çalışmış birinin sözleriyle hareket etmeniz garip olmuş sonucta her firmada 2 ay deneme süresi var girip deneyebilirdiniz ortama bakıp baktınız durumlar doğru iş arayışa girip çıkabilirdiniz .sonuçta bu çalışanlar illa ki şikayet etmiştir o hakarete küfürlere illa biri ses çıkarmıştır bilemedim..

firmanın sahibi sektörde çok tanınan bir isim. Işten ayrılanlara sektörde ekmek yediremeyen biriymiş. Bu da benim görüşmeye gitmeme engel oldu açıkçası.
150 kişinin çalıştığı firma mı sektörde tanınıyor? Küçük bir işletme sayılmaz mı 150 kişilik bir yer? Burayı anlayamadım açıkçası

1 aydır çalışmış birinin sözleriyle hareket etmeniz garip olmuş sonucta her firmada 2 ay deneme süresi var girip deneyebilirdiniz ortama bakıp baktınız durumlar doğru iş arayışa girip çıkabilirdiniz .sonuçta bu çalışanlar illa ki şikayet etmiştir o hakarete küfürlere illa biri ses çıkarmıştır bilemedim..
1 yıl 8 ay çalışmış bu kadın. 1 ay önce istifa etmiş.

1 yıl 8 ay çalışmış bu kadın. 1 ay önce istifa etmiş.

peki bu sıkıntılar yeni mi ortaya çıkmış

ben kendi kuyruk acısını bu şekilde çıkarmış diye düşündüm

yani patron başak iş bulmaya engel olursa ben de onun eleman bulmasına engel olurum gibi bir tavır

bir de madem patron oradan ayrılanlara kötü referans oluyormuş

linkedin profiline neden yazmış orayı, yani yeni iş aradığımda son çalıştığım yeri aramasınlar, beni kötülemesinler diye neden düşünmemiş

peki bu sıkıntılar yeni mi ortaya çıkmış

ben kendi kuyruk acısını bu şekilde çıkarmış diye düşündüm

yani patron başak iş bulmaya engel olursa ben de onun eleman bulmasına engel olurum gibi bir tavır

bir de madem patron oradan ayrılanlara kötü referans oluyormuş

linkedin profiline neden yazmış orayı, yani yeni iş aradığımda son çalıştığım yeri aramasınlar, beni kötülemesinler diye neden düşünmemiş
Ailesinin gayrimenkul şirketinde çalışmaya başlamış. Artık ailemle olacağım dedi. Bir de yaşadığı olaylar son 5 6 ay içerisinde gerçekleşmiş

İletişim kurduğunuz kişide art niyetli kötü bir insan olma ihtimalide var belkide hayatınızın en önemli kariyerinize en büyük katkıyı sağlayacak işini bir art niyetli insan yüzünden kaybetme ihtimaliniz var
Ben artniyetli bulmadım açıkçası çünkü kendisi istersem başka bir firmaya Cv mi gönderebileceğini söyledi. Olur da bir firma ile görüşmek istersen firmayı tanıyor isem yardımcı olmaya çalışırım firma hakkında bildiklerimi anlatırım dedi.
Bu kadın haksız ise de ben aile şirketinde çalışmak istemem.

X