Ne kadar biliyorlar?

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
6.268
91
34
Ne kadar biliyorlar?


Kadınlar daima ilişkilerinin geleceğinin ne olacağını ve erkek arkadaşlarının kendileri hakkındaki gerçek düşüncelerini öğrenmek isterler. Şanslısınız ki yapılan araştırmalara göre en yakın arkadaşlarınız, sizin erkek arkadaşınızla ilişkiniz konusunda danışabileceğiz büyük bir kaynak. Bir erkekle ne kadar süredir çıkıyor olduğunuz hiç fark etmez, çünkü arkadaş çevreniz sevgilinizle ilişkinizin geleceği konusunda her durumda genellikle tutarlı yorumlara sahiptir. Ve bu konuda çoğu zaman sizden ve erkek arkadaşınızın yakın arkadaşlarından daha objektif olurlar.

Nasıl mı? Arkadaşlarınızın sizin ilişkiniz konusunda sizden daha fazla bilgiye nasıl sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

"Araştırmalarımız, kadınların, ilişkileri konusunda arkadaşlarıyla erkeklere oranla daha fazla konuştuğunu, dertleştiğini gösteriyor" diyor Purdue Üniversitesi profesörü Christopher R. Agnew. Bu çok da şaşırtıcı bir sonuç değil. İlişkinizle ilgili her türlü küçük ayrıntıyı arkadaşlarınıza anlatarak onları sevgiliniz ve kendiniz hakkında bir ansiklopediye dönüştürüyor olabileceğinizi söylüyor.

"Connecting" (İletişim) adlı kitabın yazarı Sandy Sheehy, "Birer dinleyici olarak kız arkadaşlarınız sizin duygusal hikayenizi çok iyi anlayabilirler ve bu, onlara ilişkinizin nasıl gittiği konusunda ipuçları verir. Diğer bir deyişle, erkek arkadaşınızın geçen akşam yaptığı bir şeye çok güldüğünüzü esprili bir dille anlatırken, kız arkadaşınız sizin erkek arkadaşınızın o davranışından aslında hoşnut olmadığınızı ve işi şakaya vurarak bundan kurtulmaya çalıştığınızı anlayabilir" diyor Sheehy.

Hayalinizdeki erkeği bilirler

Siz yeni biriyle tanıştığınızda ve sırıkşıklam aşık olduğunuzda arkadaşlarınız bu yeni erkeğin sizinle uzun süreli ilişki potansiyeli taşıyıp taşımadığını bilir. Siz yeni tanıştığınız bu erkeği objektif olarak değerlendirebilecek durumda değilken onlar bunu yapabilirler.

Size aslında uygun olmayan ve henüz tanımadığınız birine aşık olmak çok kolaydır. Şanslısınız ki kız arkadaşlarınız size uygun olmayan yeni erkek arkadaşınızı hemen analiz edebilirler, ilişkinize sizin bakamadığımz açılardan bakabilirler. Bu yüzden siz ilişkinizin bugünüyle ilgilenirken ve yeni bir heyecana kapılmışken onlar uzun vadede hayatınızın ne şekil alacağını yorumlayabilirler.

Erkek arkadaşınızın her halini bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz, eh haksız da değilsiniz; yatakta, yemekte ve tatillerde onunla birliktesiniz. Ancak bilemeyeceğiniz tek şey siz ortalarda yokken yani onun yanında olmadığınızda nasıl davrandığıdır. Arkadaşlarınız onun gerçek yüzünü daha iyi görebilirler. Size karşı gerçekten içten mi olduğunu, yoksa sadece numara mı yaptığını anlayabilirler. Örneğin erkek arkadaşınız sizin tabağınızdan yemek çalıyor ancak kendi omletinden size bir lokma bile vermiyor, yemeğini sizden şaka yollu kaçırıyor ya da bir partide arkadaşları ile konuşurken, siz lavaboya gitmek için gruptan ayrıldığınızda hayran hayran sizi izliyor olabilir. İşte tüm bunlar onun sizin hakkınızdaki gerçek düşüncelerini ortaya çıkarabilecek ayrıntılar. Ve bu ayrıntıları yalnızca en yakın arkadaşlarınız fark edebilir.

Sizi nasıl değiştirdiğine tanık olurlar

Yaşadığınız ilişkiler kişiliğiniz üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler yapar. "Arkadaşlarınız sizi yeni tanıştığınız erkekten çok daha uzun süredir tanıdığından bu ilişkinin sizi iyi ya da kötü yönde etkileyip etkilemediğini fark edebilirler" diyor "Aşk Hakkındaki Gerçek" (The Truth About Love) kitabının yazan Pat Love.

Arkadaşlarınızdan ipuçları almanın yolları

Sıra en yakın arkadaşınızdan erkek arkadaşınız hakkında edindiği izlenimleri almaya geldi. Arkadaşınızı tam anlamıyla bir sorgudan geçirmeye kalkmayın. Bu bilgileri, izlenimleri genelde bilinçdışı olarak ediniriz ve o da erkek arkadaşınız hakkında aslında ne tür izlenimler edindiğinin tam olarak farkında olmayabilir. Bunun yerine ona erkek arkadaşınızı anlatırken yüzünüzün aldığı şeklin nasıl olduğunu, son günlerde ruh halinizde değişiklikler olup olmadığını sorun. Eğer sizi güzlerinizin içi gülerken gözlemlemişse, gerçek bir mutluluk içinde olduğunuz tartışılmaz. Daha tereddütlü ve karmaşık göründüğünüzü söylüyorsa ilişkiniz hakkında düşünmeniz gerekiyor olabilir.

Kendinizdeki kötü değişimi arkadaşlarınız sizden daha önce keşfederler ve sizden daha objektif bir değerlendirme yaparlar.

Arkadaşınızın yeni çıkmaya başladığınız kişinin size uygun olup olmadığı konusunda ne düşündüğünü öğrenmek için de ona eski erkek arkadaşınız ile yenisi arasında bulduğu benzerlikleri ya da farklılıkları sorabilirsiniz.

Erkek arkadaşınızın yanında siz olmadığınız zamanki davranışları konusunda merak ettiklerinizi de "Onunla zaman geçirmekten, aynı ortamda olmaktan hoşlanıyor musun?" diye sorabilirsiniz. Eğer yakın arkadaşınız erkek arkadaşınızı yeterli ve hak ettiği şekilde değerlendirebilecek kadar onunla zaman geçirmediğini söylüyor, kaçamak cevaplar veriyorsa ve erkek arkadaşınız hakkında iyi birkaç özellik sıralamak için epey bir süre durup düşünüyorsa ondan çok fazla etkilenmemiş dernektir.

Kız arkadaşlarınızla bir gece dışarı çıkmayı planlayın ve sonrasında da bir pijama partisi yapın. Onlarla eski günlerinize dönüp erkek avına çıkmak ve kız kıza vakit geçirmek, gerçekten özlediğiniz şeyler arasındaysa erkek arkadaşınız tam da aradığınız kişi olmayabilir. Hayatınızın erkeğini bulduysanız bu kız arkadaş toplantılarında bile erkek arkadaşınızı düşünecek ve yeni bir erkek için arayış içinde olmayacaksınız.

Arkadaşınıza sorabileceğiniz üç anahtar soru

* Erkek arkadaşımın senin de arkadaşın olmasını ister miydin?

Araştırmalar, aynı arkadaş grubundan olan sevgililerin ilişkilerinin daha uzun sürdüğünü gösteriyor. Arkadaşlarınız da onu severse birbirinize karşı daha güvende hissedersiniz,

* Hepimiz birlikte bir yazlık ya da dağ evi kiralasak mı?

Yakın arkadaşlarınıza erkek arkadaşınız ve siz hakkında geleceğe yönelik böyle bir soru sorduğunuzda ilişkinizi ciddiye alıyorsunuz demektir. Eğer yakın arkadaşınız bu öneriyi pek ciddiye almıyorsa ilişkinizin geleceğini pek uzun görmüyor demektir.

* Onun hakkında konuştuğum zaman sinirleniyor musun?

Arkadaşlarınız yeni tanıştığınız bu adamdan sık bahsetmenizi anlayacat ve hatta daha fazlasını bilmek isteyeceklerdir. Ancak erkek arkadaşınızdan hoşlanmadılarsa sürekli ondan bahsetmeniz onları sıkacaktır.