Nişan Ne yapılır ne yapılmaz

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
Öncelikle içinde bulunduğumuz süreci farkındayım sorum genel geçer zaman dilimi için hanımlar.

Yöreden yöreye , insandan insana , imkandan imkana değiştiğini de farkındayım fakat herkesin kendine göre doğrusunu bilmek istiyorum.

1. Nişan masrafları kime aittir. Neler dahil neler değildir?
2. Nişanda erkeğe ne takılır kıza ne takılır?
3. Nişanda misafirler takı takar mı?
4.Yüzüğü kim takar?
5. Kapıda ikram edilecek çikolata kesilecek pasta kimin sorumluluğundadir ?
6. Kuaför masraflarını kim karşılar? Kuaföre kimler gelir?
7. Ilk dans müziğiniz neydi?
8. Maksimum ne kadar nişanlı kalınır?
9. Beştaş yüzük ne zaman takılır ve kim alır damat mı ailesi mi yoksa alınmaz mı?

Sizin eklemek istediğiniz bir bilgi var ise açığım rica edicem beni bilgilendirin.

Ben yöre adet vs pek bilmem. Ailemde bilmez. Hiçbir şeyi de planlı yapmadık.
Eşimin ailesi adetlerine düşkün olmakla birlikte bize anlayış gösterdi. Uyum sağladılar
1. Nişanı kız tarafı yapar. Zaten kalabalık değildik. 15-16 çeşit ikramlık hazırladık. Pasta yaptırdık. Nişan hatıralıkları yaptırdık. Ve meşrubat.
Erkek tarafı da bir tepsi baklava yaptırdı süslü süslü.
Ben söz yapmadım. Abartı bir şey de yapmadım ama çekim olacağı için sade bir abiye giydim.
Kuaför ve kıyafet masrafları eşime ait.
2. Biz takı filan konuşmadık. Zaten böyle şeyler pek umurumda olmadı. Ben eşime saat aldım o bana saat aldı.
Evlilik yüzüğünü kendim seçmiştim zaten. Alyansları eşim aldı. Bir de bana küpe aldı.
3. Nişanda misafirler takı takadabiliyor takmayadabiliyor. Bana takan oldu.
4.Yüzükleri çok sevdiğimiz ve mutlu bir evliliği olan akrabamız taktı.
5. Çikolatayı eşim yaptırdı. Gümüş bir tepside geldi. Pastayı dediğim gibi biz yaptırdık.
6. Kuaför masrafları eşime ait. Kız kardeşlerim ve görümcem geldi.
7. Dans filan etmedim çünkü hiç sevmem. Zaten nişan evde yapıldı.
8.Nişanı çok uzatmamak gerekir bence. Benimki biraz fazla hızlı oldu 1 ay nişanlı kaldım 😄
9. Beş taş alınacak diye bir kural yok. Bu hediyedir yani. Benim bütün yüzüklerimi eşim aldı. Maddi anlamda bir kural koymak bana biraz saçma geliyor. Biz hiçbir şekilde maddi konu konuşmadık.

Düğün istemedim. Bana göre saçma bir masraf
Eşyalarımızı borçsuz aldık
Tabak çanak hariç geri kalan tüm eşyaları da eşim aldı, 🤗

Canim Allah yardim ediyor
Annemgilin o kadar borcu olmasina ragmen 350 gram altin ve dugun nisan butun masrafi gorduler esyasinin da 3 te 1 ini odediler perdeler en luksunden halilar en luksunden annem babam odedi
Bizde de 25 gram altin 3.500 tl esya yardimi yapildi esimin ailesinden
Yanlış anlamayın ama kime göre neye göre lüks?
Sizin için halıda en lüks a markadır, başkası için iran ipek el dokuma halıdır.
Allah yardım ediyor borç harç, lütfen girmeyelim bu meselelere.
Ülkenin hali belli, herkes evladı için güzel bir gelecek kurmak istiyor.
Benim hayalim şöyle düğün yapalım borca girelimden çok öte mesela, başkası için de bambaşka hayaller söz konusu.

Yanlış anlamayın ama kime göre neye göre lüks?
Sizin için halıda en lüks a markadır, başkası için iran ipek el dokuma halıdır.
Allah yardım ediyor borç harç, lütfen girmeyelim bu meselelere.
Ülkenin hali belli, herkes evladı için güzel bir gelecek kurmak istiyor.
Benim hayalim şöyle düğün yapalım borca girelimden çok öte mesela, başkası için de bambaşka hayaller söz konusu.
Benim de hayalimde hiç evlendirme düğün yok Allah biliyor ya. Hatta bana anne aşık oldum, evleneceğim ama düğün istemiyoruz onun yerine şu şu ülkelere gideceğiz balayına dese düğüne harcaması için ayırdığımız bütçe için sevinirim. Güzel anılar, deneyimler yaşayacaklar daha güzel bir masraf olabilir mi derim.
Umuyorum vizyonu olan çocuklarımız olur ve kendi kafa dengi bir de gelinimiz olur. Üç saat için 50 bin harcayacağına gider gezer bir hafta dolu dolu yaşarlar.

Benim de hayalimde hiç evlendirme düğün yok Allah biliyor ya. Hatta bana anne aşık oldum, evleneceğim ama düğün istemiyoruz onun yerine şu şu ülkelere gideceğiz balayına dese düğüne harcaması için ayırdığımız bütçe için sevinirim. Güzel anılar, deneyimler yaşayacaklar daha güzel bir masraf olabilir mi derim.
Umuyorum vizyonu olan çocuklarımız olur ve kendi kafa dengi bir de gelinimiz olur. Üç saat için 50 bin harcayacağına gider gezer bir hafta dolu dolu yaşarlar.
Her şeyin akabinde , eşyaların, maddesel şeylerin sadece hayatı kolaylaştırmak için araç, tek gerçeğin yaşadığı anın ve duyguların güzelliği olduğunu bilirler.

Düğün isterse kendin yap bana ne bile diyebilirim, malum 2 tane, e elti muhabbeti ona oldu bana olmadı ahahahah😂😂😂

Her şeyin akabinde , eşyaların, maddesel şeylerin sadece hayatı kolaylaştırmak için araç, tek gerçeğin yaşadığı anın ve duyguların güzelliği olduğunu bilirler.

Düğün isterse kendin yap bana ne bile diyebilirim, malum 2 tane, e elti muhabbeti ona oldu bana olmadı ahahahah😂😂😂
🤣🤣🤣
Ay aynısını yapma mevzusu var bi de sizde🤣🤣
Zor zor

🤣🤣🤣
Ay aynısını yapma mevzusu var bi de sizde🤣🤣
Zor zor
Buna da ayrı kıl oluyorum, niye aynısı yapılsın ki, aynı insanlar mı?
Sanki her kadın aynı şeyden hoşlanır gibi.
Kimi bir göz oda ev ister ama sanat ürünleriyle doldurur, kimi koca ev ister gider züccaciyeden alır.
Aynı mı şimdi bu?
Eşitlik diye herkesin dilinde bir altın eşya mevzusu.

Dediğiniz gibi balayı desin, dünyayı gezeceğiz desin, eğitim vs desin canımı yesin, imkanım dahilinde her şeye yardımcı olurum ama böyle bana şu takıldı bu olmadı diye gelen insan direkt ofsayt😂

Canim Allah yardim ediyor
Annemgilin o kadar borcu olmasina ragmen 350 gram altin ve dugun nisan butun masrafi gorduler esyasinin da 3 te 1 ini odediler perdeler en luksunden halilar en luksunden annem babam odedi
Bizde de 25 gram altin 3.500 tl esya yardimi yapildi esimin ailesinden
350 gr altin ne olarak verildi aileniz tarafindan o_O
Tencere saplari altinmiydi o_O
Borclu aile bunu yaparsa ne diyeyim,ya gosteris,ya mahalle baskisi.
Zavalli ailem beni canlarinin son kirintisiyla evlendirecek,ardindan hala borcla bogusacak:olamaz:
Bimde satilan 5 tllik haliyi sererim,ailemi o durumda birakmam.
Bana benim yarim kadar da olsa tok gozlu evlat ve gelin ver yarabbim:))

1. Nişan masrafları kız tarafına aittir, herşeyiyle. Sadece kızın elbisesini erkek tarafı alır.
2. Nişanda takı çok kişiseldir, o yüzden buna yorum yapamayacağım.
3. Nişanda misafirler takı takar mı? Yine çok kişisel, herkes içinden geleni yapar.
4.Yüzüğü kız tarafından aile büyüğü bir erkek takar
5. Kapıda ikram edilecek çikolata kesilecek pasta kimin sorumluluğundadir ? Bunu ilk kez duydum, ben böyle bi adet bilmiyorum.
6. Kuaför masraflarını erkek tarafı karşılar. Kuaföre gelin ve kardeşi varsa bunlar gelir. Cümbür cemaat kuaföre gitmek bana göre görgüsüzlüktür.
7. Ilk dans müziğimiz Bana Ellerini Ver idi.
8. Maksimum nişanlı kalma süresi herkesin hayat düzenine bağlıdır. Maksimum minimum diye birşey yoktur.
9. Beştaş yüzük, üçtaş yüzük, bilmemne hasırı gibi şeylerle karşı taraf darlanmaz. Herkes imkanı doğrultusunda takı takar.

Özet: Bu kadar kasmayın, kimseyi zora sokmayın. Minimal bir nişan yaptığınızda evliliğiniz mutsuz olmayacaksa şaşalı nişanlar düğünlerle de kimseye evlilik garantisi verilmiyor.

Zavalli ailem beni canlarinin son kirintisiyla evlendirecek,ardindan hala borcla bogusacak:olamaz:
Ne güzel demişsin. Nedir bu gösteriş
Gerçekten düğüne para harcamak kadar saçma bir şey yok

Baskidan deil gösterişte deil biriken para ceyrek ile yaptilar
Perde hali ve baza ile yatagini aldilar oda 7000 den fazla tuttu tabi
Bu arada cocugun tok gozlu olmasi yeterli olmuyor gelinin yada damadin asirici olmamasi gerekiyor

Sizin yöre nereydi öğrenebilmem mümkün mü? 8.30 da daireler acılıyo bosanma dairesine gidip bi soluk bosanayım da 2. oradan alayım:KK53:
Bursa :))) takıda sınır tanımaz bizimkiler, isteyin isteyebildiğiniz kadar zira istekler ne kadar artarsa diğer bekar kızların o kadar işine geliyor, falancaya şunu yapmışlar ben de aynısını isterim diyorlar:KK70:
Bizimkilere göre istemek ayıp değil, çok altın demek kayınpederin itibarı ve zenginliğinin göstergesi demek, o yüzden erkek tarafı bol bol altın takar maksat namı yürüsün:)))
Düğünlerde çok gösterişli olur, para pul dertleri olmadığı gibi gösterişi ihtişamı seviyorlar, x'ler gelinine çok altın taktı, bir düğün yaptı dillere destan, ah anacım gelinin evini nasıl güzel döşemişler, herşeyi falanca mağazadan almışlar diye konuşulmasından hoşlanan böyle acayip akrabalarım var:silah:

Kız isteme , söz ve nişan 3ü bi aradaydı. Öyle nişan bohçası flnda yapmadım yaptırtmadım :)
direk düğünümü düşünücem dedim.. Öyle de oldu..
Nişan masası yaptım.. istediler yüzük takıldı .. takı takıldı ben bşy takmadım nişanlm bana taktı :)

Öncelikle içinde bulunduğumuz süreci farkındayım sorum genel geçer zaman dilimi için hanımlar.

Yöreden yöreye , insandan insana , imkandan imkana değiştiğini de farkındayım fakat herkesin kendine göre doğrusunu bilmek istiyorum.

1. Nişan masrafları kime aittir. Neler dahil neler değildir?
2. Nişanda erkeğe ne takılır kıza ne takılır?
3. Nişanda misafirler takı takar mı?
4.Yüzüğü kim takar?
5. Kapıda ikram edilecek çikolata kesilecek pasta kimin sorumluluğundadir ?
6. Kuaför masraflarını kim karşılar? Kuaföre kimler gelir?
7. Ilk dans müziğiniz neydi?
8. Maksimum ne kadar nişanlı kalınır?
9. Beştaş yüzük ne zaman takılır ve kim alır damat mı ailesi mi yoksa alınmaz mı?

Sizin eklemek istediğiniz bir bilgi var ise açığım rica edicem beni bilgilendirin.

İnsanları uzaktan da olsa tanıyorum 😇😇 şimdi gördüm bu konusunu da aklıma direk istekleri yerine gelmiyor diye demiştim

X