Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları ne yatabiliyorum ne oturabiliyorum ne kalkabiliyorum

Okyanus73168685

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2021
321
41
43
Başlıkta yazdığım gibi bir derdim var gitmediğim Doktor kalmadı Umarım yardımcı olan birileri çıkar ayın neredeyse 20 günü belki daha fazla günü sıkıntılar içindeyim bitmek bilmeyen Bağırsak mide gazları kramplar normal bir gaz değil bahsettiğim bayağı iki büklüm yapıp hayatı karartan sosyal yaşamı %80 etkileyen yatalak gibi insanı Yatağa bağımlı eden bir rahatsızlık yaşıyorum sebebi bulunamadı iki kere kolonoskopinin kısası yapıldı 10 sene öncesi son iki senedir tekrar azdı 10 sene içinde çok rahat değildim ama bu son iki sene olduğu kadar da şiddetli değildi.
Sürekli acillik olmaktan etrafımdakileri üzmekten tetikte yaşamaktan artık bıktım.
Ne çektiğimi de bilmiyorum nasıl bir hastalık onu da bilmiyorum Mide bağırsak sağ karın alt kısmı sol karın kısmı düğüm gibi kramp gibi batıcı nsanı bayağı İrite eden oturtmayan ağrılar oluyor ne yatabiliyorum ne oturabiliyorum ne kalkabiliyorum ne yaşadığımı da bilmiyorum İçinizde böyle şeyler yaşayan varsa lütfen bana yardımcı olabilir mi? Bu arada çok zayıfım 1.65 boya 35 kiloyum 40 yaşındayım bekarım Hiç evlilik olmadı. Bu da benim kişisel bilgilerim.

bir arkadaş yazmış zaten, belli bir gıdayı/gıda grubunu tüketince oluyor olabilir mi? yediklerinizi ve yaşadıklarınızı izlediniz mi?

bir de çok çok çok zayıfsınız. günlük sadece 500 kalori (???) yemiyorsanız alerji veya bağırsak geçirgenliği ile ilgili bir problemi destekliyor bence.

Kilonuz çok az değil mi?
Evet benim de dikkatimi çeken ilk o oldu.Cok zayifsiniz ,yillardir mi böyleydi ? Genetik mi? Önce onun arastirilmasi gerekmez mi? Yani cok zayif olup cok saglikli insanlar var ama sizin boyunuza,yasiniza göre en az 50 kg falan olmaniz lazimdir heralde.Cok geçmişler olsun bu arada 🙏🌸

Çok teşekkür ederim cevaplar için .
15 yıl önce 46 kiloydum daha iyiydim hatta çok daha iyiydim çalışıyordum muhasebeci olarak. Sonra bir gün şiddetli Karın ağrısıyla Sabah uyandım ama basit bir karın ağrısı değil bayılmışım acil de Açtım gözümü 7 santimlik Bir kistim patlamış küsüptürü olmuş hızlı bir şekilde Kan kaybettim o zaman 46 kiloydum dediğim gibi ve gayet iyiydim çalışıyordum. Sonra o olaydan sonra taburcu oldum ama devamlı Mide bağırsak sorunlarım olmaya başladı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye başladım eşimden çıkmak zorunda kaldım Çünkü artık devam ettiremiyordum evde toparlarım sandım bu süre zarfında daha beter oldu 35 kiloya kadar düştüm. Yaklaşık 15 yıldır da bu kilodayım dediğim gibi daha önce 2 kere kolonoskopinin kısası bakıldı bir sorun yok dendi ama o yeterli değilmiş Çünkü bağırsağın tamamına bakılması lazımmış Ben de her seferinde korktum kaçtım acıdı bir süreç diye bağırsan tamamına bakmak Hani hem zayıfım hem kilom kaldırmaz anesteziyi diye Sonra bir gün cesaretimi topladım bir doktora gittim kolonoskopi için o doktor da gerek yok dedi hassas bağırsak sendromu var vesaire vesaire dedi Neye dayanarak söylediğini bilmiyorum ama diğer bütün Doktorlar kolonoskopinin tamamını önermişti Ben de ona güvenerek Neyse dedim gitmedim ama keşke o zamanlar yaptırsaydım Çünkü Gün geçtikçe daha kötü oldu yaklaşık koronadan önceden beridir Yani herhalde 2-3 senedir daha sıkıntılı oldu her şey ne yesem gaz yapıyor dokunuyor özellikle abur cubur daha çok dokunuyor en sevdiğim çikolata 2 dilim yesem bile dokunuyor ama normalde yemek 2 kaşık giyeyim o da dokunuyor. Kilom çok düşük demişsiniz Evet çok düşük ama yemek yiyemiyorum ki alayım tam birkaç gün iyi oluyorum istediğimi yiyebiliyorum birkaç gün demeyeyim de bir süre diyeyim 37'ye falan çıkıyorum sonra Vurgun gibi gene geliyor vuruyor gene aynı süreçlerden geçiyorum aşırı gaz yoğun yine bu sefer 35'e düşüyorum kısır bir döngüye girdim.
Özellikle adet öncesi sonrası yumurtlama dönemi çok daha sıkıntılı. Bana bu sıkıntı yapan yumurtalıkların mı var Sana baskı mı yapıyor onu da bilmiyorum Bir kist oluyor bir küçülüyor bir büyüyor.

Çok geçmiş olsun öncelikle. Önemli bir sağlık sorununuz var ama ihmal etmişsiniz hep. Tam kolonoskopi yaptırmalıydınız. Prof ların kapılarını aşındırmalıydınız. 15 yıl beklenir mi? Aşırı zayıflık iyi beslenememe uzun yıllar sürerse organlara da zarar verir. Belki mama gibi olan besinlerden verirdi dr ya da enjeksiyonla serumla alırdınız gerekli vitamin ve minaralleri. Kendinizi sevmiyor musunuz? Lütfen yarın randevu alın gidin dr a.

Yani burdan çözemezsiniz bunu tekrar doktora gidip bakılması gerekir. yeterli gelmezse psikolojik destek almanızı öneririm. Kilonuz hiç iyi değil zayıf olmanız bile rahatsız ediyor olabilir. Acilen doktora randevu alın
Zayıflıktan öte bir durum bu. Ömrünü kısaltır insanın Allah korusun. Ayrıca yaşam kalitesi de yok. Keşke yarın dr a başvursa keşke.☹️

Aklima ilk gelen lidt oldu.
Gecen sene dediginiz gibi oldum,ilk defa 112 i aramak zorunda kaldim. Kipirdiyamiyordum.
Kistim varmis ve patlamis.
Belki sizde de tekrar vardir ? Onun disinda yediklerinizi not almayi denemediyseniz deneyin. Birseyler dokunuyor olabilir.
Cok gecmis olsun

Merhabalar, bende sizin gibi senelerce bu sıkıntıyı çektim. Çok şiddetli ağrılar ve ishal atakları yaşıyordum. En son artık evden bile çıkmak istemediğim zamanlar olmuştu. Daha sonra kilo verme amaçlı bir diyetisyene gittim. Ona bu sorunlarımı anlattığımda bunun geçirgen bağırsakla ilgili olabileceğini söyledi çünkü aynı zamanda tiroid hastasıyım. Bana bir eliminasyon diyeti verdi. Bununla birlikte kemik suları ve kolajenlerle artık geçirgen hale gelen bağırsak duvarını tamir ettik. Sırayla diyeti açtığımızda ise gluten intoleransı çıktı. Gluteni kestim ben rahat ettim. Belli ki sizinde bağırsağınıza iyi gelmeyen şeyler var. Yaptırmadıysanız çölyak baktırın bence. Yoksa da beslenme danışmanlığı almak faydalı olabilir.

Sizde barsak mukozasında yara ve emilim bozukluğuna neden olan bir hastalık olabilir tüm kolonoskopi endoskopi şart. Oradan zaten biyopsi alınır değerlendirilir . İshal kabızlık atakları var mı yok mu eşlik eden gözde tırnak eklemlerde problem var mı gibi çok çeşitli şeyler eşlik edebilir Farklı tanıya götürür. Bazen bir gıda hassasiyeti erişkinlerde de çölyak benzeri semptomlar olabilir. Bazen huzursuz barsak sendromu olur bazılarında barsak uzunluğu artmış olur . Bunlar tüm sistemleri etkiler. Lütfen bir üniversite hastanesine Veya eğitim araştırma hastanesine gidin anestezi altında yapılsın

Başlıkta yazdığım gibi bir derdim var gitmediğim Doktor kalmadı Umarım yardımcı olan birileri çıkar ayın neredeyse 20 günü belki daha fazla günü sıkıntılar içindeyim bitmek bilmeyen Bağırsak mide gazları kramplar normal bir gaz değil bahsettiğim bayağı iki büklüm yapıp hayatı karartan sosyal yaşamı %80 etkileyen yatalak gibi insanı Yatağa bağımlı eden bir rahatsızlık yaşıyorum sebebi bulunamadı iki kere kolonoskopinin kısası yapıldı 10 sene öncesi son iki senedir tekrar azdı 10 sene içinde çok rahat değildim ama bu son iki sene olduğu kadar da şiddetli değildi.
Sürekli acillik olmaktan etrafımdakileri üzmekten tetikte yaşamaktan artık bıktım.
Ne çektiğimi de bilmiyorum nasıl bir hastalık onu da bilmiyorum Mide bağırsak sağ karın alt kısmı sol karın kısmı düğüm gibi kramp gibi batıcı nsanı bayağı İrite eden oturtmayan ağrılar oluyor ne yatabiliyorum ne oturabiliyorum ne kalkabiliyorum ne yaşadığımı da bilmiyorum İçinizde böyle şeyler yaşayan varsa lütfen bana yardımcı olabilir mi? Bu arada çok zayıfım 1.65 boya 35 kiloyum 40 yaşındayım bekarım Hiç evlilik olmadı. Bu da benim kişisel bilgilerim.
bir doktora gidin

eğer kaynağı fizyolojik değilse psikolojik olabilir

Genel bazı yorumlar yapabilirim
Örneğin gece 2 saat kala herseyi saat 6dan sonra yemeği kesmek
Yemek sırasında sıvı tüketmeden yemek yemek yarım saat sonra su içmek
Sabahları aç karna su içmek
Sut ürünü gluten gibi ana besin gruplarını 21 gün tüketmemek
Dengeli beslenmek ve problemi besleyecek şekilde beslenmemek gaz yapacak şeylere çözüm bulmak kimyon tüketmek gibi.

X