Neden dişlerimi yaptırınca bunalıma girdim sizce ?

Aglayan_melek

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2019
10
9
Merhaba arkadaşlar, ilk defa üye oldum, içime çok dert olan bir konuyu sizinle paylaşmak için buraya gelmek istedim, ben 25 yaşındayım, küçüklüğümden beri ön dişlerimin çarpışıklıgından rahatsızdım, sağlıklı ama çarpaşıktı, sadece estetik yönden sorun vardı, en sonunda yaptırmaya karar verdim, ve gözümü kararttım, ön sekiz dişimi porselen kaplama yaptırdım,dişlerim kesildiği an aslında pişman oldum gibi oldu, ama güzel olucak diye ümit ediyordum, sonra porselen dişler takıldı, görüntü olarak asla kendi dişimin doğallığını yakalayamadım, daha önce diş estetiği yaptırmadıgım için, bunun böyle olacağını hiç bilmiyordum, ve en önemlisi dişlerim kesilerek yapıldı, görünümüne bir nebze alışmaya çalışsam da, dişlerim kesildiği için, alttaki kesilen dişim ileri de elimde kalır ve porselen ile birlikte kırılır diye çok korkuyorum, bu korkularla dişlerim kesildikten sonra karşılaştım, daha önce işin bu tarafları hiç aklım da yoktu, bana şaka gibi gelmişti ama ben bir an tutulup bu hatayı kendime yaptım, bir ara bu yüzden intihar ettim, bu durumu psikolojim kaldırmadı, güzel olsa da, olmasa da, eski dişlerimi özledim, kaybettiğim için özlüyorum belki de, ama biliyorum kıymetini asla dişlerimi kestirmeden bilemicektim, eninde sonunda ilk fırsatta yaptırıcaktım, beni intihara bile sürükledi dişlerimi kestirip, porselen kaplatmak, ve her gece bununla uyuyup, bununla kalkıyorum, eski resimlerime bakıp gözlerimden akan yaşları siliyorum her gece, evet görüntü çok kötü olmadı ama biliyorum ki ben hayatta iken, bir daha dişlerimi yaptırıcam, ömür boyu idare etmicek beni bu porselen, ve belki de ileri de dişimle birlikte kırılıp, implanta kadar gidecek, madem bunları biliyordun, neden yaptırdın diyebilirsiniz, çok haklısınız da, onu da şöyle anlatmak isterim size, diş konusunda bu kadar bilgi sahibi değildim yaptırırken, yaptırdıktan sonra bu kadar bilgiyi edindim kendi çabamla, sizden istediğim arkadaşlar, bana bu konuda ki fikirlerinizi yazmanız, aslında galiba içten içe bana teselli vermenizi istiyorum galiba, çünkü etrafımda konuşacak ve beni dileyecek kimsem yok inanın, karşınızda dişlerini kestirip porselen yaptırdığı için, bunalıma girmiş ve intihar bile edip ölmeyi başaramamış bir genç kız var, sizce neden bu kadar kafama taktım, neden mutlu olamadım, lütfen beni yargılamayın, ben bir hata yaptım, yada kafam da çok büyüttüm bilemiyorum, dişleri çıkmaya başlayan bebeklere bile özeniyorum, hayata yeni bir başlangıç yapıyorlar, benim bir daha asla öyle bir şansım olmayacak, tek bildiğim eskiye olan özlemim

Son düzenleme:
Bende ön 4 dişimi kestirip kaplama yaptrdm ama benimki zirkonyum görüntü eski dişimden güzel ama evet asla onların yerini tutmicak
Benim köpek dişlerim üstten çıkmıştı ve ön dişim kırıktı küçükken düşmüşüm
Hiç dişlerimi göstererek gülemedim hep imrenşrdim dişleri inci gibi olanlara

Nışanlana kadar sıkıntı yoktu çok ama nışanşlanınca yaptırmaya karar verdim benide hiç bilgilendiren olmadı şimdiki aklım olsa asla ysptrmazmışm ama olan oldu bi kere bukadar takmaya üzülmeye gerek yok bence
Kaderde bunslrı yaşamak varmış

Eğer kontrolleri yaptıırp hava alıyo mu almıyo mu diye ve 5 sene 10 sene artk ömrü nekadar sa kaplamanızı değiştirsenz sıkıntı olmaz inşaAllah baya bi sene kullanılır 20 30 belki daha fazla
Sonrası Allah kerim

Bukadar üzülmeyin olan olmuş yani 😊

Merhaba arkadaşlar, ilk defa üye oldum, içime çok dert olan bir konuyu sizinle paylaşmak için buraya gelmek istedim, ben 25 yaşındayım, küçüklüğümden beri ön dişlerimin çarpışıklıgından rahatsızdım, sağlıklı ama çarpaşıktı, sadece estetik yönden sorun vardı, en sonunda yaptırmaya karar verdim, ve gözümü kararttım, ön sekiz dişimi porselen kaplama yaptırdım,dişlerim kesildiği an aslında pişman oldum gibi oldu, ama güzel olucak diye ümit ediyordum, sonra porselen dişler takıldı, görüntü olarak asla kendi dişimin doğallığını yakalayamadım, daha önce diş estetiği yaptırmadıgım için, bunun böyle olacağını hiç bilmiyordum, ve en önemlisi dişlerim kesilerek yapıldı, görünümüne bir nebze alışmaya çalışsam da, dişlerim kesildiği için, alttaki kesilen dişim ileri de elimde kalır ve porselen ile birlikte kırılır diye çok korkuyorum, bu korkularla dişlerim kesildikten sonra karşılaştım, daha önce işin bu tarafları hiç aklım da yoktu, bana şaka gibi gelmişti ama ben bir an tutulup bu hatayı kendime yaptım, bir ara bu yüzden intihar ettim, bu durumu psikolojim kaldırmadı, güzel olsa da, olmasa da, eski dişlerimi özledim, kaybettiğim için özlüyorum belki de, ama biliyorum kıymetini asla dişlerimi kestirmeden bilemicektim, eninde sonunda ilk fırsatta yaptırıcaktım, beni intihara bile sürükledi dişlerimi kestirip, porselen kaplatmak, ve her gece bununla uyuyup, bununla kalkıyorum, eski resimlerime bakıp gözlerimden akan yaşları siliyorum her gece, evet görüntü çok kötü olmadı ama biliyorum ki ben hayatta iken, bir daha dişlerimi yaptırıcam, ömür boyu idare etmicek beni bu porselen, ve belki de ileri de dişimle birlikte kırılıp, implanta kadar gidecek, madem bunları biliyordun, neden yaptırdın diyebilirsiniz, çok haklısınız da, onu da şöyle anlatmak isterim size, diş konusunda bu kadar bilgi sahibi değildim yaptırırken, yaptırdıktan sonra bu kadar bilgiyi edindim kendi çabamla, sizden istediğim arkadaşlar, bana bu konuda ki fikirlerinizi yazmanız, aslında galiba içten içe bana teselli vermenizi istiyorum galiba, çünkü etrafımda konuşacak ve beni dileyecek kimsem yok inanın, karşınızda dişlerini kestirip porselen yaptırdığı için, bunalıma girmiş ve intihar bile edip ölmeyi başaramamış bir genç kız var, sizce neden bu kadar kafama taktım, neden mutlu olamadım, lütfen beni yargılamayın, ben bir hata yaptım, yada kafam da çok büyüttüm bilemiyorum, tek bildiğim eski ye olan özlemim
Ben ilk yaptırdığım da görüntüsüne çok takıntılı davrandım, kötü değil asla, sadece kendi dişlerimi özledim, yıllarca sevmedim ama kaybedince özledim, daha sonraları görüntü konusunu bir nebze aştım, şimdi ise ileri de tekrar diş yaptırma korkusu yaşıyorum, ve porselenin altındaki dişimi tamamen kaybetmekten korkuyorum.

Yahu çözümü olmayan dert mi sizinki? İntihar etmeye kadar iten şey dişlerinizi ilerde bir daha yaptırmanız gerekeceği değil bence başka sorunlarınız var gibi geldi bana. Dişleriniz güzelmiş işte tadını çıkarın neden 5-10 sene sonrasını dert edip intihar ediyorsunuz ki o kadar uzun yaşayacağımız kesin mi elinizde garanti belgesi mi var? Çok büyütüyorsunuz ayrıca sizi kimse zorlamamış. İlerde şöyle olur böyle olur diye ihtimaller üzerinden konuşacaksak hepimiz intihar edelim o zaman topluca. Kendinize gelin lütfen günlerinizi yersiz korkularla heba etmeyin.

Yahu çözümü olmayan dert mi sizinki? İntihar etmeye kadar iten şey dişlerinizi ilerde bir daha yaptırmanız gerekeceği değil bence başka sorunlarınız var gibi geldi bana. Dişleriniz güzelmiş işte tadını çıkarın neden 5-10 sene sonrasını dert edip intihar ediyorsunuz ki o kadar uzun yaşayacağımız kesin mi elinizde garanti belgesi mi var? Çok büyütüyorsunuz ayrıca sizi kimse zorlamamış. İlerde şöyle olur böyle olur diye ihtimaller üzerinden konuşacaksak hepimiz intihar edelim o zaman topluca. Kendinize gelin lütfen günlerinizi yersiz korkularla heba etmeyin.
Başkası zorlasaydı inanın bu kadar üzülmezdim, kendime kendim yaptıgım için bu kötülüğü bu kadar üzülüyorum, tabi ki daha büyük dertlerin olduğunu biliyorum, ama bunların farkında olmak üzüntümü ve pişmanlığımı hafifletmiyor hiç

Başkası zorlasaydı inanın bu kadar üzülmezdim, kendime kendim yaptıgım için bu kötülüğü bu kadar üzülüyorum, tabi ki daha büyük dertlerin olduğunu biliyorum, ama bunların farkında olmak üzüntümü ve pişmanlığımı hafifletmiyor hiç
Şöyle düşünün önünüzdeki yılları düşünüp canınızı sıkıyorsunuz ama ne kadar ömrümüz kaldığını bilemeyiz dimi? Belki o dişleri 20 sene kullanıcaksınız belkide allah gecinden versin o kadar yaşayacağımız bile belli değil ömür boyu kullanıcaksınız belki o dişleri. İhtimaller üzerinden hayatımızı berbat edemeyiz ki çok saçma, ya ilerde kanser olursam diye düşünüp üzüle üzüle hayatımı ziyan etmemin bi anlamı var mı sizce? Tabi ki yok, bizim ailede herkesin dişleri porselen neredeyse, çokta güzel görünüyor. Benim dişlerim yamuktu tel taktırdım tekrar yamuldu ve dişlerim çok güçsüz, ilerde dişlerim dökülecek diye kendime dert edinmiyorum ama, herşeyin çözümü vardır daha dert gelmeden ona derman aramaya çalışmayın rahat olun.

Şöyle düşünün önünüzdeki yılları düşünüp canınızı sıkıyorsunuz ama ne kadar ömrümüz kaldığını bilemeyiz dimi? Belki o dişleri 20 sene kullanıcaksınız belkide allah gecinden versin o kadar yaşayacağımız bile belli değil ömür boyu kullanıcaksınız belki o dişleri. İhtimaller üzerinden hayatımızı berbat edemeyiz ki çok saçma, ya ilerde kanser olursam diye düşünüp üzüle üzüle hayatımı ziyan etmemin bi anlamı var mı sizce? Tabi ki yok, bizim ailede herkesin dişleri porselen neredeyse, çokta güzel görünüyor. Benim dişlerim yamuktu tel taktırdım tekrar yamuldu ve dişlerim çok güçsüz, ilerde dişlerim dökülecek diye kendime dert edinmiyorum ama, herşeyin çözümü vardır daha dert gelmeden ona derman aramaya çalışmayın rahat olun.
gençligin verdiği cahillikle tel taktırmadım, keşke rahata kaçmasaydım, o zaman rahatım kaçmaz ve ömür boyu daha sağlıklı yaşardım diye düşünüyorum bazen, eğer tel taktırsaydım

eminim ki dişleriniz çok güzel olmuştur. eminim ki eskisinden çok daha iyi durumdadır

yıllarca diş teli tedavisi görüp tedavi bitince eskisinini istiyorum diyen insanlarla aynı sendromu yaşıyorsunuz alışınca geçiyor inanın sonuçta ağzınız burnunuz gözünüz saçlarınız düşünceleriniz değil..

yalnızca amacı yediğimiz besinleri küçültmeye ve çiğnemeye yarayan bi yer
kimsenin de kimsenin dişine ağzına yaklaşıp yakından baktığını görmedim kafanızda fazla büyütmüş vesvese yapmıssınız

artık herkesin dişi porselen ananemin babanemin bile porselen

ve emin ol diş yapmaya uygun görülen bi malzeme olduğu için sandığın gibi kırılmıycaklardır.

hadi oldu ya kırıldı diyelim
yenisi yapılır kesildi diye dişleriniz kökünden düşmez ya hadi en kötü ihtimal hepsi başınıza geldi implanta karar verildi e bunu da bile bile yaptıran bile biir sürü insan var bu kadar korkmayın kendinizi yıpratmayın

eğer çok istiyorsanız eski dişlerinizi hani şu kırılan dişleri onarıyorlar eski halini veriyorlar ya doktorunuzdan onu isteyin yardımcı olsun size

şeytana fırsat vermeyin oynuyo sizinle

Bu dert değil genç arkadaşım, ne dertler var. Aynaya bak , gülümse, arkadaşlar edin. Hayatta her istediğin olmuyor, eski dişlerini ne kadar istesen de alamazsın. Ama böyle gidersen giden senelerini alamayacaksin. Hayat kısa, çok güzel bir yaştasin. Bu kadar takıntı yapma, diş ya bu. Çözümü var, şükür dişin de var. O disi yaptıramayan da var. Çocuğuna hırka alamayan da var. Şükret, mutlu ol, iyi insan ol. Çalış, uret. Alçakgönüllü, sabırlı ve sevgi dolu ol. Etrafına bak, baksan zaten bı dunya sorun olduğunu görürsün sekerim. Dişe takilmazsin.Hayatı öğren. Öğrendikçe bunun dert olmadığını goreceksin.

Bu dert değil genç arkadaşım, ne dertler var. Aynaya bak , gülümse, arkadaşlar edin. Hayatta her istediğin olmuyor, eski dişlerini ne kadar istesen de alamazsın. Ama böyle gidersen giden senelerini alamayacaksin. Hayat kısa, çok güzel bir yaştasin. Bu kadar takıntı yapma, diş ya bu. Çözümü var, şükür dişin de var. O disi yaptıramayan da var. Çocuğuna hırka alamayan da var. Şükret, mutlu ol, iyi insan ol. Çalış, uret. Alçakgönüllü, sabırlı ve sevgi dolu ol. Etrafına bak, baksan zaten bı dunya sorun olduğunu görürsün sekerim. Dişe takilmazsin.Hayatı öğren. Öğrendikçe bunun dert olmadığını goreceksin.
Sanki çiçeklerimi koparmışlar gibi hissediyorum, yapraklarım dökülmüş, eskisi gibi kokmayan, kokusunu kaybetmiş bir gül gibiyim sanki

yakinda alisirsin benim 10 senelik kaplamalarim var hala cok saglam altindaki disler
hatta kaplama yaptirmadiklarim cekildi onlar hala duruyor
goruntuden cok memnun kalmadiysan tek tek zirkonyum kaplatabilirsin
tek oldugu zaman daha dogal duruyor kendi disin gibi araligi oluyor
ama hepsinden onemlisi psikolojik destek
bu kadar dert etmen normal degil

İntihara kalkışmışsın arkadaşım biz ne desek boş.. Sen bir psik. git bence. Benimde dişlerim yamuktu bende senin gibi yaptırmayı düşünüyordum doktorum gençsin dişlerine yazık etme gel tel takalım dedi. Hem daha fazla maliyet hem daha uzun bir tedavi süreciydi ama dayandım. Hala tuhaf geliyor bazen düz dişler bana.
Ama sen bu psikolojiyle tel taktırsaydın 3 gün sonra pişman olup çıkarın bunları derdin ben onu görüyorum sende .

Merhaba arkadaşlar, ilk defa üye oldum, içime çok dert olan bir konuyu sizinle paylaşmak için buraya gelmek istedim, ben 25 yaşındayım, küçüklüğümden beri ön dişlerimin çarpışıklıgından rahatsızdım, sağlıklı ama çarpaşıktı, sadece estetik yönden sorun vardı, en sonunda yaptırmaya karar verdim, ve gözümü kararttım, ön sekiz dişimi porselen kaplama yaptırdım,dişlerim kesildiği an aslında pişman oldum gibi oldu, ama güzel olucak diye ümit ediyordum, sonra porselen dişler takıldı, görüntü olarak asla kendi dişimin doğallığını yakalayamadım, daha önce diş estetiği yaptırmadıgım için, bunun böyle olacağını hiç bilmiyordum, ve en önemlisi dişlerim kesilerek yapıldı, görünümüne bir nebze alışmaya çalışsam da, dişlerim kesildiği için, alttaki kesilen dişim ileri de elimde kalır ve porselen ile birlikte kırılır diye çok korkuyorum, bu korkularla dişlerim kesildikten sonra karşılaştım, daha önce işin bu tarafları hiç aklım da yoktu, bana şaka gibi gelmişti ama ben bir an tutulup bu hatayı kendime yaptım, bir ara bu yüzden intihar ettim, bu durumu psikolojim kaldırmadı, güzel olsa da, olmasa da, eski dişlerimi özledim, kaybettiğim için özlüyorum belki de, ama biliyorum kıymetini asla dişlerimi kestirmeden bilemicektim, eninde sonunda ilk fırsatta yaptırıcaktım, beni intihara bile sürükledi dişlerimi kestirip, porselen kaplatmak, ve her gece bununla uyuyup, bununla kalkıyorum, eski resimlerime bakıp gözlerimden akan yaşları siliyorum her gece, evet görüntü çok kötü olmadı ama biliyorum ki ben hayatta iken, bir daha dişlerimi yaptırıcam, ömür boyu idare etmicek beni bu porselen, ve belki de ileri de dişimle birlikte kırılıp, implanta kadar gidecek, madem bunları biliyordun, neden yaptırdın diyebilirsiniz, çok haklısınız da, onu da şöyle anlatmak isterim size, diş konusunda bu kadar bilgi sahibi değildim yaptırırken, yaptırdıktan sonra bu kadar bilgiyi edindim kendi çabamla, sizden istediğim arkadaşlar, bana bu konuda ki fikirlerinizi yazmanız, aslında galiba içten içe bana teselli vermenizi istiyorum galiba, çünkü etrafımda konuşacak ve beni dileyecek kimsem yok inanın, karşınızda dişlerini kestirip porselen yaptırdığı için, bunalıma girmiş ve intihar bile edip ölmeyi başaramamış bir genç kız var, sizce neden bu kadar kafama taktım, neden mutlu olamadım, lütfen beni yargılamayın, ben bir hata yaptım, yada kafam da çok büyüttüm bilemiyorum, dişleri çıkmaya başlayan bebeklere bile özeniyorum, hayata yeni bir başlangıç yapıyorlar, benim bir daha asla öyle bir şansım olmayacak, tek bildiğim eskiye olan özlemim
Öncelikle çok geçmiş olsun ben 8 yıl diş hekimi asistanlığı yaptım baya bilgi sahibiyim bu konularda... öncelikle doktorunuz sizi yeteri kadar bilgilendirdimi bu çok önemli porselenlerin 10 yılda bir değişmesi gerekir çok iyi yapılmışsa süre uzayabilir neden 10 yıl derseniz açıklarım... hafif çapraşıklık varsa dişlerinizin tamamı kesilmeden hafif önlerden aşındırarak yapabilirlerdi yada estetik dolgu yapabilirlerdi dişlere zarar vermeden ve neden o kadar çok diş yapıldı acaba görmediğim için birşey diyemem ama İnan’ın benim dişlerim çok düzgün olduğu halde bazen o kadar güzel diş yaptığımız olurduki özenirdim yani yapılan dişlere iş sizi mutlu etseymiş psikolojiniz bu kadar bozulmazdı diye tahmin ediyorum... üzülmeyin derim sonuçtan memnun değilseniz araştırıp iyi bir doktora çok iyi diş yaptırabilirsiniz

Öncelikle çok geçmiş olsun ben 8 yıl diş hekimi asistanlığı yaptım baya bilgi sahibiyim bu konularda... öncelikle doktorunuz sizi yeteri kadar bilgilendirdimi bu çok önemli porselenlerin 10 yılda bir değişmesi gerekir çok iyi yapılmışsa süre uzayabilir neden 10 yıl derseniz açıklarım... hafif çapraşıklık varsa dişlerinizin tamamı kesilmeden hafif önlerden aşındırarak yapabilirlerdi yada estetik dolgu yapabilirlerdi dişlere zarar vermeden ve neden o kadar çok diş yapıldı acaba görmediğim için birşey diyemem ama İnan’ın benim dişlerim çok düzgün olduğu halde bazen o kadar güzel diş yaptığımız olurduki özenirdim yani yapılan dişlere iş sizi mutlu etseymiş psikolojiniz bu kadar bozulmazdı diye tahmin ediyorum... üzülmeyin derim sonuçtan memnun değilseniz araştırıp iyi bir doktora çok iyi diş yaptırabilirsiniz
Merhabalar, önce dört diş yapıldı, diğer dişlerim yamuk değildi, ama yapılan dişler çok kusursuz olduğu için, kendi dişlerim çok göze çarptı ve bende beğenmedim, o yüzden estetik gülüş tasarımı için köpek dişleri de dahil ettik, çarpaşık olduğu için kesildiler, kesilerek yapılacağını biliyordum, ama bilmek ve yaşamak arasındaki farkı bilmiyordum, görüntü olarak yapılabilecek en güzel diş varsa belki o yapıldı, ama yine de çok mutlu olamadım, 10 yıl ömrü var vs birşey konuşmadık, iyi bakım ile uzun zaman kullanabileceğimi söyledi, ama ileri de diş eti çekilmesi durumunda tekrar yaptırmam gerektiğini söyledi, zaten diş eti çekilince, doğal dişleri kaplama yaptırıyorlar, ama durduk yere diş eti çekilmesi veya dişte bir kırılma söz konusu olmadığı zaman değiştirmem gerekmediğini söyledi

Son düzenleme:
İntihara kalkışmışsın arkadaşım biz ne desek boş.. Sen bir psik. git bence. Benimde dişlerim yamuktu bende senin gibi yaptırmayı düşünüyordum doktorum gençsin dişlerine yazık etme gel tel takalım dedi. Hem daha fazla maliyet hem daha uzun bir tedavi süreciydi ama dayandım. Hala tuhaf geliyor bazen düz dişler bana.
Ama sen bu psikolojiyle tel taktırsaydın 3 gün sonra pişman olup çıkarın bunları derdin ben onu görüyorum sende .
Doğru söylüyorsunuz

Bende gençliğimde cahillik ettim dişlerim sağlam dişlerim eğri çarpık diyerek kestirip törpüleyip porselen taktırmıştım baktım doğal değil bin pişman oldum şimdiki aklım olsaydı yaptırmazdım ana diş gibisi yoktu kimse bana öğüt verip yaptırma demedi dr da para İçin yapalım güzel olur dedi ama düşündüğüm gibi yapamadı boşa para gitti aradan 27 sene içinde 2 kez baştan kaplama yapıldı yeni teknolojiyle bu kez zirkonyum yaptırdım daha güzel oldu kafanı intihara takma farzet ki düştün dişin kırıldı yapıldı diyerek kendine moral ver benim kız düşüp ön dişini kırdı kaplama yapıldı daha ilerde daha kullanışlı dişler çıkacak biraz sabır 🥰

X